Jump to content

Πρόβλημα Με Υπερχείλιση


timik

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Μετά την κατασκευή του ρεεφ μου το έβαλα σε λειτουργία οοοοολα πήγαν καλά εκτός από ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα

Η υπερχείλιση μου είναι εσωτερικά στο ενυδρείο με μια τρύπα στον πάτο του ενυδρείου τώρα για να καταλάβετε έχω βάλει ένα πλαστικό σωλήνα στην γωνία όπου τραβάει την υπερχείλιση αυτός στον πάτο έχει μια γωνία άλλο ένα κομμάτι και μια γωνία ακόμα για να κατεβαίνει στην μούφα

τώρα το πρόβλημα είναι ότι η πρώτη γωνία που φαίνεται στο σχέδιο είναι εσωτερικά του κάθετου σωλήνα με αποτέλεσμα να χτυπά το νερό επάνω και να κάνει σαν καζανάκι και δεν ξέρω τι να κάνω για να μειώσω το θόρυβο.

Για την ώρα έχω βάλει μέσα στο σωλήνα υαλοβάμβακα και είναι μια χα΄ρα αλλά δεν είναι λύση αυτή και από τη στιγμή που πάω να κάνω κάτι όμορφο και σωστό πρέπει να από φύγω τέτοιες βλακείες

Αν μπορεί κάποιος να βρει μια λύση στο πρόβλημα μου θα με βοηθήσει παρά πολύ

Link to comment
Share on other sites

o σωλινας της υπερχιλισης περναει μεσα απο το ενυδριο ? δηλ ο πατος του ενυδριου σου εχει τρυπα?

Link to comment
Share on other sites

ναι περναει απο μεσα και εχει τρυπα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ετσι το δικομου εχω σκετο σωληνα να κατεβάζει νερο και το προωλημα ειναι οτι πευτει το νερο στην γωνια που ειναι εσωτερικα του σωληνα και κανει σαν καζανακι

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φτιαξεις κατι σαν κ αυτο τυπου dursopost-12059-1277549479_thumb.jpgpost-12059-1277549566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεί να αλλαχτεί ο σωλήνας ίσως με έναν σκληρό σπιράλ σωλήνα να ήταν καλύτερα. Γενικά με αυτήν την υπερχείλιση θόρυβος υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

To durso ειναι κυριως για να μην αδειασει ΟΛΟ το ενυδρειο εαν κατι παει στραβα (πχ διακοπη ρευματος, να βγει ο σωληνας απο το sump) δεν ηξερα οτι συστηνεται και για προβληματα θορυβου...

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω μεσα στο σωληνα ιαλοβαμβακα και δεν ακουγετε τιποτα αν το αφυσω ετσι και απλα καθε ευδομαδα βαζω κενουριο θα εχω προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

οχι κανενα προβλημα αρκει να μην αμελεις την αλλαγη του γιατι θα γινει πηγη no3....

Link to comment
Share on other sites

Ουτε υαλοβαμβακα, ουτε τιποτα.

Δεν ειναι λυση αυτη, γιατι αν ξεχαστεις να τον αλλαξεις, τοτε θα εχεις προβλημα με αυξημενες τιμες NO3...

Και εγω ειχα αυτο το προβλημα και μια ειναι η λυση.

Το προβλημα που εχεις με τον θορυβο, δημιουργειται γιατι το νερο, πεφτει σαν καταρακτης μεσα στον σωληνα, με αποτελεσμα να εχεις αυτο τον ενοχλητικο θορυβο.

Η λυση ειναι να να ειναι γεματος με νερο ο σωληνας, ωστε να μην πεφτει με ορμη το νερο.

Και αυτο το πετυχαινεις με το να βαλεις μια πλαστικη στροφιγγα απο Pvc,(που μπορεις να βρεις σε μαγαλα μαγαζια με υδραυλικα και πλαστικους σωληνες).

Θα εχεις περιπου στα 3/4 κλειστη την στροφιγγα και ετσι θα γεμιζει μεχρι την μεση με νερο ο σωληνας που κατεβαζει νερο απο το ενυδρειο στο sump σου.

Αυτη ειναι η σωστη και μονιμη λυση.

Σε 5-6 μηνες που θα γεμισει αλγη το οεσωτερικο του σωληνα, θα μπορεις να ανοιγεις ακομα περισσοτερο την στροφιγγα και σε 1 χρονο περιπου θα μπορει να ειναι συνεχεια ανοικτη.

Εξαρταται βεβαια και απο την διατομη του σωληνα, ο χρονος που απαιτειται.

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε ενα Durso να ησυχασεις. Το μονο που σου λειπει ειναι ενα Τ, μια γωνια Γ και ενα πωμα στις διατομες του σωληνα που ειδη εχεις.

Στο πωμα ανοιγεις μικρη τρυπα να περναει σωληνακι αερος, το οποιο τοποθετεις ετσι ωστε το ακρο που θα ειναι μεσα να ειναι αρκετα βαθια(20-30 εκ) και στο κομματι που ειναι εξω μπορεις να βαλεις μια βανα αερος και να ρυθμιζεις την ροη αλλα χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο. Συνηθως απο το αλατι που πιανει η βανα αλλαζει η ροη.Εγω πλεον την εχω βγαλει. Αποτελεσμα ολων των ανωτερω,... Ησυχια.

post-16169-1277729499_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vroutzounis
Link to comment
Share on other sites

Εγω όπως έχω ξαναγράψει,παρεμβάλοντας απλά μιά βάνα έχω λύσει το πρόβλημα διά παντός εδω και πολύ καιρό.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον

εχω σωλημα 2 ιντσεσ και ειναι πολυ μεγαλοσ για ντουρσο τηα φενετε τρομερα ασχημο τωρα για να βαλω στροφιγκα πρεπει αν αδιασω ολο το ρεεφ και μαλον θα βαλω μια βανα στο σωληνα μου φτανει στο σαμπ για να καταφερω να εχω μισογεματο το σωληνα και να μην εχει καταρακτη

καμια αλη ιδεα ομως αν υπαρχει δεκτη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον

εχω σωλημα 2 ιντσεσ και ειναι πολυ μεγαλοσ για ντουρσο τηα φενετε τρομερα ασχημο τωρα για να βαλω στροφιγκα πρεπει αν αδιασω ολο το ρεεφ και μαλον θα βαλω μια βανα στο σωληνα μου φτανει στο σαμπ για να καταφερω να εχω μισογεματο το σωληνα και να μην εχει καταρακτη

καμια αλη ιδεα ομως αν υπαρχει δεκτη

Αυτό κάνε και υπολόγισε σωστά πόσο ανοιχτή θα έχεις την βάνα .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδες ναστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννοω και εγω, λεγοντας στροφιγγα.

Την βανα εννοουσα, αλλα το ελεγα με αλλο ονομα.

Κανε αυτο και σιγουαρ θα βρεις την ησυχια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα μου εξηγησει γιατι το ενυδριακο βαμβακι θα γινει πηγη Νο3 εαν μεινει πολυ καιρο μεσα στον σωληνα; Το ενυδριακο βαμβακι γινεται πηγη No3 μεσα στο φιλτρο μας οταν μενει για πολυ καιρο εκει; Ποια η διαφορα να ειναι μεσα σε ενα σωληνα απο το να ειναι στο φιλτρο μας; Πως εξηγηται η αυξηση των No3; Τα Νο3 δεν δημιουργουνται απο το τιποτα, ειναι αποτελεσμα τις οξειδωσης του No2 απο μεριδα των βακτηριων στο βιολογικο υλικο μας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λες "τα Νο3 δεν δημιουργούνται από το τίποτα, είναι αποτέλεσμα τις οξείδωσης του No2 από μερίδα των βακτηρίων στο βιολογικό υλικό μας"

Το ενυδρειακό βαμβάκι θα γίνει πηγή Νο3 εάν μείνει πολύ καιρό είτε μέσα στον σωλήνα είτε στο φίλτρο γιατί μαζεύει detritus που είναι η "τροφή" για τα βακτήρια που παράγουν Νο3. Οι μεγάλες συγκεντρώσεις "τροφής" ευνοούν την ανάπτυξη μεγάλου πληθυσμού βακτηριδίων που παράγουν Νο3. Τα βακτηρίδια που ολοκληρώνουν τον κύκλο του αζώτου με απονιτρικοποίηση ,αυτά δηλαδή που "τρώνε" Νο3 είναι πολύ δυσκολότερο να αναπτυχθούν σε αριθμούς τέτοιους που να προλάβουν να καταναλώσουν τις ποσότητες Νο3 που παράγουν τα βακτήρια που "καλοαναθρέψαμε" δίνοντας τους συγκεντρωμένη τροφή σε αποσύνθεση με το βαμβάκι, οδηγώντας σε υψηλές τιμές Νο3.

Για το λόγο αυτό σε reef ενυδρεία πρέπει το detritus να μη μείνει συγκεντρωμένο πάνω στο βαμβάκι ή οπουδήποτε αλλού στο ενυδρείο (ακόμη χειρότερα) αλλά να είναι σε διαρκή κίνηση στη στήλη του νερού έως ότου να φτάσει στο skimmer ή να γίνει τροφή για κάποιο οργανισμό στο σύστημα μας (κυρίως σε Non Photosynthetic Tanks). Αν κάποιος θέλει να βάλει βαμβάκι πρέπει να το αλλάζει πολύ πολύ συχνά ώστε να μην μεγαλώνει δυσανάλογα ο πληθυσμός των βακτηριδίων που παράγουν Νο3 σε σχέση με τα βακτηρίδια απονιτρικοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...