Jump to content

Πρόβλημα


patrik

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Εδώ και αρκετο καιρό είχαν εμφανιστεί στο ενυδρείο μου σημάδια τριχοειδούς άλγης με αποτέλεσμα τώρα να έχει εξαπλωθεί σε όλα τα φυτά, τις πέτρες και τα ξύλα που έχω μέσα. Καθάρισα όση μπορούσα αλλά στα φυτά δεν φεύγει απο τα φύλλα. Τι μου προτείνετε να κάνω???

Σας παραθέτω και μερικές φωτογραφίες για να δείτε σε τι κατάσταση βρίσκεται..

23062010001l.jpg

23062010003t.jpg

23062010004k.jpg

23062010005.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 είναι εντάξει, το ΡΟ4 δεν ξέρω. Θα πάω να μετρήσω και θα σας πω. Τελευταία αλλαγή έκανα χτες 50%.

Link to comment
Share on other sites

τι υγρα τεστ εχεις.....?

ΥΓ.τα φυτα στυλ ανουμπιας βγαλτα και ξυστα με το νυχι σουνα καθαρισουν κατω απο τη βρυση.επισης οτι αλλο διακοσμητικο εχεις που μπορει να βγει, απο τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites

Υγρα τεστ εχω της sera. Στα μερη τα οποία δεν έχω πρόσβαση, δηλαδή δεν μπορώ να τα βγάλω, τι να κάνω?? Μου προτείναν ένα φάρμακο που είναι για την άλγη γενικά..

Link to comment
Share on other sites

Τιμες ΝΟ3 και PO4?

Φωτισμος και λιτρα ενυδρειου?

Λιπαινεις και τι ποσο?

Διοξειδιο?

Ροη εχει καλη σε ολα τα σημεια του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Υγρα τεστ εχω της sera. Στα μερη τα οποία δεν έχω πρόσβαση, δηλαδή δεν μπορώ να τα βγάλω, τι να κάνω?? Μου προτείναν ένα φάρμακο που είναι για την άλγη γενικά..

οχι φαρμακα για αλγη.σκεπαζουν το προβλημα και δεν στο λυνουν ποτε.

ψαξε και βρες τεστ της api που θεωρουνται πιο αξιοπιστα για τετοιες μετρησεις...

Link to comment
Share on other sites

οχι cae,αλλα σαε*.τα πρωτα ειναι οι γνωστοι ''κινεζοι'' γλυφτες που και δουλεια σε αυτην την περιπτωση δεν θα κανουν,και μπορει να παρουν στο κυνηγι και τα ψαρακια σου.

τα σαε λοιπον ειναι οι εργατες στο φυτεμενο και εχει αναφερθει πως οταν ειναι μικροι κανουν απιστευτη δουλεια τρωγωντας την bba(μαυρες φουντες αλγης),οταν ειναι ομως φρεσκια...

αυτο σημαινει πως μπορει να γινει η δουλεια σου αλλα οχι και 100%.

κανε αναζητηση εδω μεσα.εχει ξανααναφερθει πολλες φορες πως μπορουμε να την καταπολεμησουμε.με σαε και επιτοπου χορηγηση διοξειδιου για να την καψουμε κλπ.....

*ΣΑΕ

καλο διαβασμα. :(

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...