Jump to content

μισανοιχτο Apple Snail:/


Recommended Posts

καλησπερα παιδια. συγγνωμη που θα σας ξαναενοχλησω παλι με τα apple snails που χω στο ενυδρειο μου, αλλα προεκυψε κατι πιστευω αξιοπεριεργο..

γυρισα χτες το βραδακι σπιτι και ειδα το ενα κολλημενο στο γυαλι (φυσιολογικα), το αλλο ομως ηταν στο βυθο, ακινητο και με μισανοιχτο το πορτακι του. εκει ειπα "παει, ειναι νεκρο"

το εβγαλα γρηγορα απ το ενυδρειο το σκουντηξα δυο τριες φορες στο πορτακι, τιποτα. μετα απο μερικα πιο δυνατα σπρωξιματα αντεδρασε και μαζευτηκε σχεδον τελειως

το εβαλα, ετσι σε ενα μπολακι οπου εβαλα νερο βρυσης με αντιχλώριο. μετά από λίγη ώρα, τα ίδια και το άλλο σαλιγγαρακι, οποτε το εβγαλα κι αυτο και το εβαλα στο μπολ.

μες στο μπολ επέπλεαν, οποτε βγηκαν απ το "σπιτάκι" τους ψάχνοντας στήριγμα......

δεν ξερω γιατι συνέβη αυτο, και σκέφτομαι οτι σαν αμφίβια πο είναι αν τα πειραζε το νερο του ενυδρειου δε θα βγαιναν έξω??

χτες το βράδυ, αφου τα ξαναεβαλα στο ενυδρείο έκλεισαν σφιχτά. το πρώι οταν ξυπνησα η θεση τους ηταν διαφορετικη σε σχέση με πριν(φυσιολογικο).

ωστόσο, παρ'ολο που μετακινηθηκαν σημερα κανονικα, τωρα το ενα ειναι τελειως κλειστο ενω το αλλο εχει ξανα μισανοιχτο το πορτακι του.

Ειναι καπως ετσι....

http://yfrog.com/j6p6260337121212121212j

Δεν βρηκα πουθενα καποιον να αναγνωριζει αυτη τη συμπεριφορα. γι αυτο αποφασισα να κανω ενα θεμα, μηπως και βγει ακρη, γιατι ανησυχω. :/

Το σαλιγγαρακι που σας δειχνω, αυτη τη στιγμη ειναι ακινητο, οπως φαινεται στη φωτογραφια, σαν νεκρο...

συγγνωμη για το μεγαλο ποστ...... ευχαριστω εκ των πρωτερων για οποιαδηποτε βοηθεια..

ps. σημερα νωρις το πρωι εκανα κανονικα αλλαγη νερου επειτα απο 2 μερες, οπως κανω συνηθως.

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

Tα apple μπορούν να κάτσουν ακινητα για αρκετή ώρα χωρις να κανουν τίποτα μην σε ανησυχεί και τόσο πολύ. :(

Αν οι μετρήσεις του νερού είναι καλές, και η αμμωνία μηδενική, θα είναι εντάξει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σημερα εκανα τις πρωτες μου μετρησεις και ηταν οι εξης:

http://img215.imageshack.us/i/metriseis.jpg/

To νερο είναι η 4η ημέρα που το εχω χωρις αλλαγή...

να τονισω οτι τελικα το GH είναι μεταξύ 14 και 21, γιατι πηγε να μπλεδισει το τελευταιο κουτακι, αλλα δεν τα καταφερε. έμεινε στο ενδιάμεσο.

Τι λετε? μου φαινεται λιγο υψηλο το KH, αλλα δεν ειμαι σιγουρος....

πληροφοριακα, εχω μες στο ενυδρειο δυο κοραλλακια κι ενα κοχυλι που τα εχω παρει απο τη θαλασσα.... δεν ξερω αν αυτο επηρρεαζει τη συσταση του νερου..............

τα σαλιγγαρια εξακολουθουν που και που να ειναι ειτε κλειστα, ειτε μισανοιχτα. οταν καποιο ειναι μισανοιχτο και το βγαλω απ το νερο και το σκουντησω δεν αντιδρα σχεδον καθολου. Μετα απο λιγη ωρα μπορει να μαζευτει αργαααα αργααα..........:/ Προς το παρον τα εχω βαλει σε δυο διαφορετικα μπολ που εχω προσθεσει νερο με αντιχλωριο και επικρατει η ιδια κατασταση...

ps. η κορυφη του ενος σαλιγγαριου εχει αρχισει να διαβρωνεται... δεν ξερω αν ηταν ετσι απο την αρχη (που ηταν λιγο) αλλα νομιζω χειροτερεψε....

Αυτα....λιγη κατατοπιση? :(

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

Στα διακοσμητικά που πήρες από την θάλασσα έκανες τεστ αν είναι ασβεστοληθικά? Που μάλλον δεν είναι.. ΔΕΝ βάζουμε πράγματα έτσι στο ενυδρείο..

Προφανώς αυτά σου ανέβασαν τις σκληρότητες..

Παρ όλα αυτά.. Τα σαλιγκάρια θέλουν σκληρό νεράκι .. Κάνει καλό στο κέλυφος τους... Όμως δεν ξέρω κατα πόσο οι απότομες αλλαγές στις σκληρότητες τα επηρέασαν...

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις μέτρηση αμμωνίας. Ειναι στρωμένο το ενυδρείο;

Οι απότομες μεταβολές μπορεί να ενοχλήσουν τα σαλιγκάρια. Οποτε τσέκαρε τις μετρήσεις συχνά.

Τώρα για τα διακοσμητικά... Τα πράγματα που μαζεύουμε απο το έξω περιβάλλον πρέπει να είναι πολύ καλά ελεγμένα και απο μέρος καθαρό. Δεν ξέρω από πού τα μάζεψες αλλά υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να κουβαλάνε ῾῾κάτι῾῾ το οποίο μπορεί να εμφανιστεί και τώρα στο ενυδρείο ή σε 1 μήνα.

Οπότε λίγη προσοχή σε αυτό :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια, τα διακοσμητικα αυτα πριν μπουν στο ενυδρειο βρισκονταν στη γυαλα του χρυσοψαρου, και ακομα πιο πριν βρισκονταν για χρονια σαν διακοσμητικα στο πατρικο μου σ ενα καλαθακι. οποτε δε νομιζω πως τιθεται θεμα να "φερουν" κατι, εκτος αν ειναι "ασβεστιολιθικα" οπως ειπατε...

οπως και να χει, τα εβγαλα ωρα απ το ενυδρειο...

για αλλη μια φορα να τονιστει η ασχετοτητα των πετσοπερς. αυτη εκει μου επεμενε πως το NO2 ειναι η περιβοητη "αμμωνια", παρ'ολο που προσπαθουσα να της εξηγησω οτι ο χημικος της τυπος ειναι NH3...

Τελος παντων, η συμπεριφορα των σαλιγγαριων παραμενει αδιευκρινιστη...ποσο μαλλον τωρα που η σκληροτητα τα ευνοει..........:/

edit: δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει, αλλα παρατηρω το ψαρακι ολη την ωρα να τα τσιμπολογαει τωρα που επιπλεουν...

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχει το νερο?

δεν ξερω......δεν εχω θερμομετρο...:/

εχει τη θερμοκρασια δωματιου λογικα......

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

παιδια το ενα σαλιγγαρακι ειναι νεκρο. ελιπα απ το σπιτι μιαμιση ημερα, και μολις μπηκα το βρηκα χωρις το πορτακι του και μεσα να μην υπαρχει τιποτα. το εβγαλα απ το νερο, μυριζε πολυ εντονα και οταν το ξεπλυνα βγηκε απο μεσα μια μαυρη "λασπη"................................ το αλλο το εβγαλα αμεσως αμεσως, και θα το βαλω σε ενα μπολ με ->εμφιαλωμενο<- νερο και αντιχλωριο. ελπιζω να ζησει, αν και προς το παρον ειναι πολυ νωθρο.

υποψιαζομαι οτι η αιτια για ολα αυτα ειναι ενα φρμακο που μου εδωσαν απ το petshop για την anubia, και λεγεται KOBALTOSAN. μεχρι τοτε δεν ειχα κανενα προβλημα. (αν και το σαλιγγαρακι που πεθανε το ειχα απο πιο πριν στο ενυδρειο, και πεθανε πρωτο, οποτε ισως να φταιει και κατι στο νερο, ξερω γω.....)

anyway, RIP Ξενοφων (ετσι το λεγα....)

οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη..

edit: αληθεια, χρειαζεται αντιχλωριο στο εμφιαλωμενο νερο..?

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

υποψιαζομαι οτι η αιτια για ολα αυτα ειναι ενα φρμακο που μου εδωσαν απ το petshop για την anubia, και λεγεται KOBALTOSAN.

Αν δεν το γραφει στις οδηγιες δεν θα τα πειραζει τα σαλιγγαρια.

Αν βρωμαγε και εβγαλε λασπη, αστο μη το παιδευεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το γραφει στις οδηγιες δεν θα τα πειραζει τα σαλιγγαρια.

Αν βρωμαγε και εβγαλε λασπη, αστο μη το παιδευεις.

η αληθεια ειναι δεν γραφει τιποτα... λες να ηταν τα οστρακα...?

αν δεν ηταν ουτε αυτα, τοτε η κατι εχει το νερο της Θεσσαλονικης, η το ψαρακι τα πειραζε, η δεν εβρισκαν αρκετη τροφη-αλγη(?)....αυτα μπορω να σκεφτω..

παιδια, sorry για την επιμονη, ξερω οτι γινομαι φορτικος, απλα προσπαθω να βρω μια λυση για να ξερω κι ολας μελλοντικα μια παρομοια κατασταση πως να την αντιμετωπισω.....και οχι μονο εγω, ισως οποιοσδηποτε αλλος με το ιδιο προβλημα διαβασει το thread....thanks..........

Link to comment
Share on other sites

Το νερο που βαζεις στο ενυδρειο ειναι ποσιμο?

ξερω γω.... εγω πινω εδω και μηνες και δεν εχω παθει τιποτα.... ειναι νερο βρυσης..

το ψαρακι δειχνει ενταξει με το νερο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...