Jump to content

Labidochromis Sp. “yellow”


Recommended Posts

Καλώς ήρθες φίλε sto AZ και καλώς τα δέχτηκες!!!

Περιμένουμε παρουσίαση του ενυδρείου σου στην ανάλογη κατηγορία και πολλές φώτο!

Σε παρακαλώ πολύ να γράφεις στα ελληνικά για να καταλαβαινόμαστε. Είναι βέβαια και κανονισμός του forum.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου φιλε μου.

Βαλε καποια φωτογραφια ωστε να δουμε πως εχεις στησει τις πετρες και αν υπαρχουν αρκετες κρυψωνες.

Τι αλλα και ποσα ψαρια εχεις μεσα;

Το θεμα μεταφερθηκε στην αναλογη κατηγορια

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και πάντα γέννες! :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μου έκανε μόνο ένα;

Αποκλειεται.τουλαχιστον καμια εικοσαρια.Στο δικομου επεζησαν 13 απο την πρωτη γεννα,αλλα εχω πολες κρυψωνες :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει φώτο με το ενυδρίο μου κοίταξε στην gallery μου

Φιλε Γιώργο καλως ήλθες και απο μένα! :(

Βλέποντας τις φωτογραφίες απο τη gallery σου διακρίνω ενα ενυδρείο με ψάρια ασύμβατα μεταξύ τους.(Εκτός και αν διατηρείς 2 ενυδρεία, οπότε κανω λάθος και με συγχωρείς.)

Δηλαδή, οι Αφρικανικες κιχλιδες που διατηρείς εχουν διαφορετικές απαιτήσεις στις συνθήκες νερού και την διατροφή τους σε σχέση με τα αλλα ψαράκια που έχεις στο ενυδρείο σου.

Αν θέλεις δωσε μας τα λίτρα, τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και την φίλτρανση που χρησιμοποιείς και να σε ενημερώσουμε για το ποιο ψάρι θα διαβιώσει καλύτερα!

Ελπίζω να μήν σε απογοητεύω.... :)

Πάντα φιλικά!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 ενυδρια

Στο ενα έχω τα ζωοτοκα (μπαλούν μόλυ και γκάμπυ) και δύο νέον, και στο αλλο έχω 3 κιχλίδες, 2 σκαλάρια, 3 γκουράμι ένα γλύφτη και δύο γαρίδες.

Είμαι αρχάριος ξεκίνησα να ασχολούμε απο το χειμώνα, το ξέρω οτι θα έχω κάνει πολλά λάθη. :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 ενυδρια

Στο ενα έχω τα ζωοτοκα (μπαλούν μόλυ και γκάμπυ) και δύο νέον, και στο αλλο έχω 3 κιχλίδες, 2 σκαλάρια, 3 γκουράμι ένα γλύφτη και δύο γαρίδες.

Είμαι αρχάριος ξεκίνησα να ασχολούμε απο το χειμώνα, το ξέρω οτι θα έχω κάνει πολλά λάθη. :D

ΟΛΟΙ εχουμε κανει λάθη φιλε μου..... :(

Απο τα λαθη μας ομως μαθαινουμε διαβαζουμε και ενημερονομαστε ωστε να κανουμε οτι καλυτερο για τα ψαρια μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο οτι βλεπω τα ψαρια μου ζουνε μια χαρα μεταξύ τους αν και καμια φορα ψιλοκυνηγιουντε τα ψάρια του ίδιου είδους,αναπαράγωντε κιόλας χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να γνωρίζω και εγώ τις προτιμήσεις τους και τις ιδιαίτερες συνθήκες που μπορεί να χρειάζοντε. :(

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αποφασισεις ποια συμβατα ειδη σου αρεσουν περισσοτερο,και αυτα να κρατησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μείνεις στην Αφρική και να επικεντρωθείς σε παραμέτρους νερού, aquascape και διατροφικά σε αυτή και μόνο. Θα έχεις πολύ πιο ευτυχισμένα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε θα ήθελα να σε συμβουλέψω να ξεκαθαρίσεις στα ενυδρεία σου που θα έχεις κιχλιδες malawi που κιχλιδες αμερικής κτλ.....αυτό που κάνεις είναι ενάντια στην φύση!!!!! :( όπως το λέω εγώ ψαροσαλάτα...πρέπει πάντα να σκέφτεσαι και να διαβάζεις πως ζούν αυτά τα ψάρια που έχεις σε τι συνθήκες νερού και με τι διακόσμηση...είναι αμαρτία αυτό που γίνεται να έχουμε στο ίδιο ενυδρείο γαρίδες( οι οποίες θα γίνουν και τροφή σύντομα γιατί οι labido τρελαίνονται για γαριδούλες)-σκαλάρια-γκουράμι-γλύφτη με κιχλίδες malawi!!! το άν τα ψάρια σου ζουν αρμονικά μεταξύ τους δεν το ξέρεις σιγουρα! γι'αυτό κινητοποιήσου άμεσα!!!!οι κιχλίδες malawi και ιδιαίτερα οι mbuna που κατατάσονται τα labidochromis θέλουν πολλές πολλές πέτρες και άμμο ασβεστολιθική!!!!!

αν θές να κρατήσεις τα labido για μένα καλύτερα να τα κρατήσεις μόνα τους η με άλλες κιχλίδες malawi mbuna...θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις στο θεματικό της Αφρικής και να προχωρήσεις σωστα το ενυδρείο σου γιατι 1000% θα έχεις προβλήματα στο κοντινό μέλλον!!!

Πληροφορίες για malawi: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...alawicichl1.htm

Πληροφορίες για mbuna/haps: http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο αρχικά καλώς ήρθες στην Αφρικάνικη πλευρά του φόρουμ. Θα ήθελα να συστήσω ψυχραιμία, καθώς όπως είπε και ο φίλος Prince λάθη κάναμε όλοι όταν ξεκινήσαμε και το βασικό είναι να τα διορθώνουμε και να προχωράμε.

Όπως σου έχουν ήδη γράψει παραπάνω τα ψάρια σου είναι ασύμβατα μεταξύ τους, οπότε σε πρώτη φάση αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να καταλήξεις σε αυτά που σου αρέσουν περισσότερο και θα ήθελες να κρατήσεις.

Επίσης είναι σημαντικό να μας γράψεις τις ακριβείς διαστάσεις των ενυδρείων για να δούμε ποια από αυτά μπορείς πραγματικά να φιλοξενήσεις και σε τι συνδυασμούς.

Εδώ μπορείς να μάθεις περισσότερα για τα labidochromis caeruleus.

Θα περιμένω τις απαντήσεις σου στα παραπάνω για να συνεχίσουμε την συζήτηση.

:(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε θα ήθελα να σε συμβουλέψω να ξεκαθαρίσεις στα ενυδρεία σου που θα έχεις κιχλιδες malawi που κιχλιδες αμερικής κτλ.....αυτό που κάνεις είναι ενάντια στην φύση!!!!! :) όπως το λέω εγώ ψαροσαλάτα...πρέπει πάντα να σκέφτεσαι και να διαβάζεις πως ζούν αυτά τα ψάρια που έχεις σε τι συνθήκες νερού και με τι διακόσμηση...είναι αμαρτία αυτό που γίνεται να έχουμε στο ίδιο ενυδρείο γαρίδες( οι οποίες θα γίνουν και τροφή σύντομα γιατί οι labido τρελαίνονται για γαριδούλες)-σκαλάρια-γκουράμι-γλύφτη με κιχλίδες malawi!!! το άν τα ψάρια σου ζουν αρμονικά μεταξύ τους δεν το ξέρεις σιγουρα! γι'αυτό κινητοποιήσου άμεσα!!!!οι κιχλίδες malawi και ιδιαίτερα οι mbuna που κατατάσονται τα labidochromis θέλουν πολλές πολλές πέτρες και άμμο ασβεστολιθική!!!!!

αν θές να κρατήσεις τα labido για μένα καλύτερα να τα κρατήσεις μόνα τους η με άλλες κιχλίδες malawi mbuna...θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις στο θεματικό της Αφρικής και να προχωρήσεις σωστα το ενυδρείο σου γιατι 1000% θα έχεις προβλήματα στο κοντινό μέλλον!!!

Πληροφορίες για malawi: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...alawicichl1.htm

Πληροφορίες για mbuna/haps: http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

Εσυ στο χομπυ δεν εχεις κανεις ποτε λαθη;

Ψαροσαλατα οπως ειπες,δεν ειχες σε κανενα ενυδρειο σου απο την αρχη μεχρι τωρα;Αν οχι Μπραβο σου.

Τα ηξερες ολα απο την αρχη.

Δεν μπορεις ομως να αποθαρρυνεις με αυτο τον τροπο ανθρωπους που δεν ξερουν και προσπαθουν να μαθουν.

Επισης μην απαξιωνεις το φορουμ.

Καποιοι ανθρωποι εχουμε κοπιασει για να μπορεσουμε να πληροφορησουμε ολους,και δεν ειναι καθολου ευγενικο αντι να ψαχνουμε το φορουμ να δινουμε λινκ απο αλλου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29173

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=33449&hl=

Ευχαριστω και καλο μας απογευμα :(

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την υποστηριξη.

Αρχαριος ειμαι παιδια και χωρις μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα εξαλου οταν τα αγοραζα κανεις δεν με πληροφορισε για ολα αυτα.

Τωρα δεν ξερω ισως μαζεψω κανενα ψιλο και παρω ακομα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Εκτος βεβαια αν υπαρχει εδω κανενας κοκκαλης η κανενας βαρδινογιαννης η κανενας γιαννακοπουλος η κανένας Ωνάσης βρε αδερφέ και μου το κανει δωρο!!!!!!! :(:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την υποστηριξη.

Αρχαριος ειμαι παιδια και χωρις μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα εξαλου οταν τα αγοραζα κανεις δεν με πληροφορισε για ολα αυτα.

Τωρα δεν ξερω ισως μαζεψω κανενα ψιλο και παρω ακομα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Εκτος βεβαια αν υπαρχει εδω κανενας κοκκαλης η κανενας βαρδινογιαννης η κανενας γιαννακοπουλος η κανένας Ωνάσης βρε αδερφέ και μου το κανει δωρο!!!!!!! :(:D

Για ριξε καμια ματια απο τις αγγελιες του φορουμ.

Δεν ξερεις,μπορει να πετυχεις κατι που να σε συμφερει οικονομικα :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ φίλε καλησπέρα.....καταρχήν καλώς ήρθες!!!απομάκρυνε ότι μικρόσωμο ψάρι έχεις μέσα στις αφρικανεσ σου γιατί είναι κρίμα να χάσεις τα ψαράκια σου που τόσο λατρεύεις καθώς θα γίνουν βορά στις αφρικανεσ σου :D

και από ότι είδα το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρο για αυτού του είδους τα ψάρια.ΒΕΒΑΙΑ υπάρχουν και μικρότερες ΚΙΓΚΛΙΔΕΣ οι οποίες είναι ότι πρέπει για το ενυδρείο σου,τις οποίες μπορείς να βρεις στο φόρουμ στις αγγελίες :thumbup:

καλό ειναι να μην εξισορροπήσουμε τα ψάρια διαφορετικών περιοχών με ίδιες συνθήκες......... :)

ευχαριστώ και καλή συνεχεία.... :(

Link to comment
Share on other sites

Εσυ στο χομπυ δεν εχεις κανεις ποτε λαθη;

Ψαροσαλατα οπως ειπες,δεν ειχες σε κανενα ενυδρειο σου απο την αρχη μεχρι τωρα;Αν οχι Μπραβο σου.

Τα ηξερες ολα απο την αρχη.

Δεν μπορεις ομως να αποθαρρυνεις με αυτο τον τροπο ανθρωπους που δεν ξερουν και προσπαθουν να μαθουν.

Επισης μην απαξιωνεις το φορουμ.

Καποιοι ανθρωποι εχουμε κοπιασει για να μπορεσουμε να πληροφορησουμε ολους,και δεν ειναι καθολου ευγενικο αντι να ψαχνουμε το φορουμ να δινουμε λινκ απο αλλου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29173

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=33449&hl=

Ευχαριστω και καλο μας απογευμα :(

Είδες στα λεγόμενα μου πρός τον φίλο κάτι απαξιωτικό πρός το φόρουμ???? :) .....ίσα ίσα που τον προέτρεψα να συμβουλευτεί το θεματικό και να μην στηρίζεται στο άπειρο μάτι.....εννοείται ότι όλοι κάναμε λάθη και τι έγινε...τα διορθώσαμε.....νομίζω απευθήνθηκα κόσμια στον φίλο ούτε τον πρόσβαλα :D οπότε δεν δέχομαι τις χωρίς λόγο συστάσεις σας....επίσης προτίμησα να μιλήσω έξω απ τα δόντια σε κόσμιο επίπεδο πρός τον φίλο (από χομπύστα σε χομπύστα...)φίλε συνέχισε διάβασμα στην κατηγορία της ΑΦρικής και προχώρα να προσφέρεις το καλύτερο στα ψαράκια σου και αυτα θα σε αποζημιώσουν με το να βγάλουν την φυσική συμπεριφορά τους....και μην ακούς ποτέ τους και καλά ξερόλες μαγαζάτορες που μας φλωμόνουν στο ψέμα καθημερινώς....

Link to comment
Share on other sites

Tο απαξιωτικο προς το φορουμ φιλε μου ηταν πως οπως σου εγραψα,καποιοι ανθρωποι εχουν κατσει και εχουν κανει δουλεια ωστε να παρουσιασουν πληροφοριες για τα ψαρακια μας.

Πληροφοριες που εσυ δεν εκανες τον κοπο να δεις οτι υπαρχουν,και απλα παρεθεσες λινκ απο αλλα φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...