Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Σήμερα παρατήρησα πως το ένα από τα corydoras μου εμφάνιζε κάτι που μου θύμισε fungus στο στόμα..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 110 lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό της juwel με filter wool, siporax και τύρφη, tetratec ex600 με siporax και filterwool

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): στην παρούσα μορφή 6 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 8 serpae tetra, 6 corydoras trilineatus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 1 φορά την ημέρα, προετοιμασία νερού σε δεξαμενή με 40% νερό από Α/Ο - 60% με νερό βρύσης, αλλαγή νερού 1 φορά την εβδομάδα 20%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH: 4

- GH: 8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 12,5

- Θερμοκρασία: αυτήν την περίοδο 27,5 (έλεγχος με eliwell ic915)

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: tetra

-Strips:

-Ηλεκτρονικά: ηλεκτρονικό pHmeter

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: corydoras trilineatus

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): όλα φυσιολογικά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή: τίποτα ακόμα. Το ψάρι μεταφέρθηκε, μέχρι να ετοιμάσω την καραντίνα, σε ένα ενυδρειάκι που είχα έτοιμο να τρέχει....

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

post-14964-1277657221_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

το θέμα είναι πως παρουσιάστηκε ξαφνικά... το μόνο που υποψιάζομαι πως μπορεί να φταίει είναι το νερό του δικτύου, αφού όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια τους τελευταίους 6 μήνες....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω πως στο ενυδρείο που είναι το cory έχω βυθό χαλαζιακή άμμο... Στην φωτογραφία φαίνεται ο βυθος από το ενυδρειάκι που βρίσκεται προσωρινά....

Link to comment
Share on other sites

Sera Omnipur άμεσα μαζί με ΕΚΤΟΖΟΝ. Το ψάρι σου έπαθε κάποια μόλυνση πιθανόν λόγο του βυθού? Τον έχεις σκάψει ποτέ να δεις αν έχει αναερόβιες περιοχές?
Link to comment
Share on other sites

Sera Omnipur άμεσα μαζί με ΕΚΤΟΖΟΝ. Το ψάρι σου έπαθε κάποια μόλυνση πιθανόν λόγο του βυθού? Τον έχεις σκάψει ποτέ να δεις αν έχει αναερόβιες περιοχές?

Τον βυθό τον σκάβω κάθε κάποιο διάστημα ώστε να είμαι σίγουρος πως δεν θα υπάρχει αναερόβια περιοχή....

Θα προμηθευτώ αύριο omnipur διότι αυτή την στιγμή έχω μόνο pimafix και melafix και ξεκινάω θεραπεία...

Να ακολουθήσω την ίδια αγωγή και στο κυρίως ενυδρείο?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μουστακια εχει το κορυ?

Απ'όσο βλέπω στην φωτογραφία μάλλον δεν έχει.

Να ξέρεις πάντως πως είναι δύσκολη η επαναφορά του, αλλά όχι και αδύνατη! Αυτό που φοβάμαι είναι ότι η μεταφορά στο νέο ενυδρείο ίσως δεν το βοηθήσει λόγο του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο βλέπω στην φωτογραφία μάλλον δεν έχει.

Να ξέρεις πάντως πως είναι δύσκολη η επαναφορά του, αλλά όχι και αδύνατη! Αυτό που φοβάμαι είναι ότι η μεταφορά στο νέο ενυδρείο ίσως δεν το βοηθήσει λόγο του βυθού.

Θα το προσπαθήσω κ ότι καταφερουμε...

Προς το παρόν πάντως δεν έχει δείξει κάποια σημάδια... κινείται κανονικά, τρώει κανονικά...

Στο μεγάλο ενυδρείο χρησιμοποιώ omnipur?

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο ενυδρείο χρησιμοποιώ omnipur?

Κανονικά ναι, με το ψάρι μέσα. Αλλά θα σου χαλάσει το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας σου, ανάλογα και το πόσο ισχυρή είναι τώρα. Δοκίμασέ το για δύο μέρες στο μικρό ενυδρειάκι με φουλ οξυγόνωση και χωρίς τροφή. ΕΚΤΟΖΟΝ και στα δύο ενυδρεία!

Link to comment
Share on other sites

όχι...

Αυτο σημαινει οτι ο βυθος ειναι ακαταλληλος ετσι κι αλλιως για το ψαρι.

Και αυτο το πιθανοτερο του προκαλεσε και το προβλημα.

Κανε του τη θεραπεια να γλυτωσει τα χειροτερα και μετα διορθωσε τα λαθη.

Αν δεν του ξαναβγουν τα μουστακια τουλαχιστον να μη ξαναφουγκιασει.

ΥΓ εχει αλλα κορυ μεσα στο ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι, με το ψάρι μέσα. Αλλά θα σου χαλάσει το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας σου, ανάλογα και το πόσο ισχυρή είναι τώρα. Δοκίμασέ το για δύο μέρες στο μικρό ενυδρειάκι με φουλ οξυγόνωση και χωρίς τροφή. ΕΚΤΟΖΟΝ και στα δύο ενυδρεία!

ok! βάζω σε λειτουργία και αεραντλία...

ενημερώνω την Τετάρτη... λογικά στις 2 μέρες χρήσης του φαρμάκου θα αρχίσω να βλέπω βελτίωση?

όσο για την βιολογία κάθε 2 εβδομάδες προσθέτω βακτήρια. Το ίδιο μπορώ να κάνω και μετα την θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ εχει αλλα κορυ μεσα στο ενυδρειο?

ναι... αυτή την στιγμή είναι σε ενυδρείο καραντίνα.

Στο ενυδρείο που ήταν έχω χαλαζιακή άμμο για βυθό μικρής κοκκομετρικής διαβάθμισης. Δεν είναι ακατάλληλη...

Link to comment
Share on other sites

Χτες και προχτές πρόσθεσα ΕΚΤΟΖΟΝ και sera omnipur στην καραντίνα και ΕΚΤΟΖΟΝ στο κυρίως ενυδρείο.

Στην καραντίνα δεν τάισα...

Σήμερα, μόλις επέστρεψα σπίτι, δεν έχω δει κάποια σημαντική βελτίωση στο ψαρακι...Συνεχίζω omnipur σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης? (7 ημέρες) Εφόσον συνεχίσω, ταΐζω καθόλου η συνεχίζω την νηστεία?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χτες και προχτές πρόσθεσα ΕΚΤΟΖΟΝ και sera omnipur στην καραντίνα και ΕΚΤΟΖΟΝ στο κυρίως ενυδρείο.

Στην καραντίνα δεν τάισα...

Σήμερα, μόλις επέστρεψα σπίτι, δεν έχω δει κάποια σημαντική βελτίωση στο ψαρακι...Συνεχίζω omnipur σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης? (7 ημέρες) Εφόσον συνεχίσω, ταΐζω καθόλου η συνεχίζω την νηστεία?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το ταισμα δεν ειναι απαραιτητο

:(

Μη σε προβληματίζει το τάισμα... Καλό είναι να βρούμε τι προκάλεσε αυτό το ατύχημα για να μη ξανασυμβεί! Μπορεί βέβαια να είναι και τυχαίο γεγονός.

Ενημέρωσε και αύριο (αν μπορείς και με νέα φωτογραφία) και βλέπουμε πως προχωράμε!

Link to comment
Share on other sites

:(

Μη σε προβληματίζει το τάισμα... Καλό είναι να βρούμε τι προκάλεσε αυτό το ατύχημα για να μη ξανασυμβεί! Μπορεί βέβαια να είναι και τυχαίο γεγονός.

Ενημέρωσε και αύριο (αν μπορείς και με νέα φωτογραφία) και βλέπουμε πως προχωράμε!

Καθώς έσκαψα λίγο τον βυθό, κάτω από κάποια ξύλα, υπήρχαν κάποιες μικρές περιοχές "επικίνδυνες"... ίσως αυτή ήταν η αιτία... λάθος μου, διότι είχα διαβάσει (νομίζω σε ποστ δικό σου) ότι αυτές οι περιοχές όπου ο βυθός είναι σε επαφή με ξύλα είναι επίφοβες...

Το θέμα αντιμετωπίστηκε, εάν τελικά ήταν αυτό το πρόβλημα.

Δεν γνωρίζω εάν θα καταφέρω να βγάλω μια καθαρή φωτογραφία, αλλά μόλις γυρίσω σπίτι θα ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη της κατάστασης.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα πήγαν καλά και ξέχασα να ενημερώσω. :)

Αφού είδα στις 3 ημέρες πως είχαμε βελτίωση με Εktozon και Omnipur, συνέχισα την θεραπεία για 1 εβδομάδα, όπου είδα πλήρη βελτίωση.

Μόλις συμπληρώθηκε η εβδομάδα, έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού, συμπληρώνοντας βακτήρια, και συνέχισα με Εktozon. Άρχισα και φειδωλά το τάισμα. Μέχρι στιγμής, το ψαράκι παραμένει στην καραντίνα, παρόλο που δεν έχει σημάδια πλέον, όπου και είναι δραστήριο, κινητικό.

Θα το παρακολουθώ για κάποιο διάστημα ακόμα και εάν δω πως όλα πάνε καλά, θα επιστρέψει στο αρχικό ενυδρείο.

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...