Jump to content

παρουσίαση 1 Diy ενυδρείου 150 λιτρα αμερικανικα


Recommended Posts

καλησπέρα....μετά από προτροπή του ΝΙΚΟΥ(nikoloutso)σας παρουσιάζω το 150 λίτρων ιδιοκατασκευη ενυδρείο μου...

λίτρα 150 καθαρά

διακοσμητικά(πέτρες,κληματσίδες,χαλίκι μέτριας κοκομετριασ.....και άφθονο κερατοφυλλο το οποίο τώρα αρχίζει να αυξάνεται.........

ψάρια 1 Oscar albino,2 green terror,2 ruby cichlid......and 2 σκαλαρια

μέσα υπάρχει εσωτερικό φίλτρο φλουβαλ 4 plus.....1000 litra/h

ΦΩΤΙΣΜΟΣ 2 λάμπες metal halide 50 watt(πολύ καλή ανάπτυξη των ΦΥΤΩΝ μου....)

ΣΥΝΘΗΚΕΣ

ph 6,5

kh 6

gh 8,5

no2 -

no3 -

ΤΡΟΦΗ καρδιά κοτόπουλου νωπή με σπανάκι και σπιρουλινα :(

post-15603-1277668216_thumb.jpg

post-15603-1277668251_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μερικεσ ακομα φωτο..... :(

post-15603-1277668403_thumb.jpg

post-15603-1277668430_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, απόκοσμο και γενικά όμορφο στήσιμο Κωνσταντίνε αν και από τις φωτογραφίες δεν φαίνονται και πολλά πράγματα οπότε καλό θα ήταν να μας ανέβαζες μερικές πιο καθαρές.

α) Η φίλτρανση σου θα προτιμούσα να συμπληρωνόταν με ένα ακόμη εξωτερικό

β) Δεν χρειάζεσαι metal halide για το κερατόφυλλο είναι η αλήθεια

γ) Φαντάζομαι ότι ο Νίκος θα σου είπε ότι αργά ή γρήγορα θα έχεις πρόβλημα και χώρου και φίλτρανσης

δ) Δώσε και καμιά άλλη τροφή σε νιφάδες ή pellets για κιχλίδες είναι σίγουρο ότι είναι πιο πλήρης από αυτό που δίνεις τώρα. Γενικά εγώ δεν είμαι θιασώτης της διατροφής με καρδιές από διάφορα ζώα, σε ψάρια.

ε) Στη θέση σου θα κρατούσα ή μόνο το oscar ή μόνο τα green terrors, ή μόνο τα σκαλάρια η μόνο τις νανοκιχλίδες και στην περίπτωση αυτή θα έβαζα δύο ζευγάρια και corydoras και ίσως έν ακοπαδάκι tetra.

Έχεις ένα ενυδρείο με πολλές προοπτικές που δείχνει ότι έχεις και μεράκι. Έχεις όμως και δρόμο ακόμη να διανύσεις.

:(

Link to comment
Share on other sites

απο φωτο σκιζεις φιλε μου :( τυφλα να χει ο

00113.jpg

υ.γ ( πλακιτσα κανουμε )

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ τα ψάρια αυτά τα περιμάζεψα απο ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΥΣ και ΕΚΑΝΑ αυτό το στήσιμο που είναι ολοκληρωτικά λάθος άλλα κάνω οτι μπορώ για να το βελτιώνω καθώς η ψαροσυνθεση είναι κάπως.... :(

εννοείται ότι τα ταΐζω και άλλα είδος τροφών όπως novo stick kai crisps...... :thumbup::thumbup:

υγ....είμαι άπαιχτος ΣΤΙΣ φώτο :):D

Link to comment
Share on other sites

γ) Φαντάζομαι ότι ο Νίκος θα σου είπε ότι αργά ή γρήγορα θα έχεις πρόβλημα και χώρου και φίλτρανσης

δεν χρειάζεται να το πει κάποιος.... είναι αυτονόητο αυτό, άλλα πιστεύω ότι προς το παρόν είναι καλά!!!άλλα σε λίγο φτιάχνω καινούργιο το οποίο θα φιλοξενήσει κάποια από αυτά :(:)

Link to comment
Share on other sites

καλη δουλεια και μερακι και μπραβο που πηρες απο ασχημες συνθηκες τα ψαρακια. καλη επιλογη με το ποια θα μεινουν σε αυτο το ενυδρειο και περιμενουμε και τη νεα σου δουλεια!!! keep walking :(:)

Υ.Γ. και θελουμε και φωτος αληθινες ε... :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο που τα εσωσες τα ψαρια :)

Αλλα και για το θαρρος να παρουσιασεις το ενυδρειο :(

Γενικα συμφωνω με τον Αντρεα στις παρατηρησεις του.

Ruby Cichlid εννοεις τα Mikrogeophagus altispinosus ετσι?

Πρεπει τωρα σιγα σιγα να οργανωνεσαι.

Μεγαλο ενυδρειο για οσκαρ κλπ

και ενα για σκαλαρια ραμιρεζι και κορυ οπως προτεινε και ο Αντρεας.

Εδω ειμαστε ολοι για ιδεες προτασεις και βοηθεια :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλη δουλεια και μερακι και μπραβο που πηρες απο ασχημες συνθηκες τα ψαρακια. καλη επιλογη με το ποια θα μεινουν σε αυτο το ενυδρειο και περιμενουμε και τη νεα σου δουλεια!!! keep walking :(:)

Υ.Γ. και θελουμε και φωτος αληθινες ε... :thumbup::hysterical::thumbup:

Μπραβο που τα εσωσες τα ψαρια :thumbup:

Αλλα και για το θαρρος να παρουσιασεις το ενυδρειο :thumbup:

Γενικα συμφωνω με τον Αντρεα στις παρατηρησεις του.

Ruby Cichlid εννοεις τα Mikrogeophagus altispinosus ετσι?

Πρεπει τωρα σιγα σιγα να οργανωνεσαι.

Μεγαλο ενυδρειο για οσκαρ κλπ

και ενα για σκαλαρια ραμιρεζι και κορυ οπως προτεινε και ο Αντρεας.

Εδω ειμαστε ολοι για ιδεες προτασεις και βοηθεια :thumbup:

Το pH πως το ρίχνεις στο 6.5 ;

το οσκαρ όταν το πήρα κολύμπαγε στο πλάι.....γιατί ο ιδιοκτήτης του του πέταγε ζαμπόν το ψαράκι πεινασμένο πήδαγε να το φάει και έπεφτε από τουλάχιστον 1,50 μέτρο και αυτό γινόταν πολλές φορές :thumbdown::thumbdown: και έτσι θα το μεταφέρω σε μεγαλύτερο η θα το αφήσω μόνο του και θα μεταφέρω τα υπόλοιπα....Ruby Cichlid εννοείς τα Mikrogeophagus altispinosus ετσι?ναι αυτά εννοώ...είναι αληθινοί τρομοκράτες :thumbup:

το ph το κατεβάζω με τύρφη στο φίλτρο,ξύλα......και διάφορα φυλλώματα :thumbup:

φωτογραφίες θα κάνω ότι καλύτερο με τα νέα πρότζεκτ....... :D:thumbup:

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια... ;)

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο Κωνσταντίνε, το μεράκι σου είναι δεδομένο. Από εδώ και πέρα θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με την ιχθυοφόρτιση και με θέματα συμβατότητας. Συμβουλές σου έδωσαν οι καλοί φίλοι παραπάνω οπότε θα παρακολουθώ την εξέλιξη του ενυδρείου με ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια.

:(

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συζητηση που είχαμε και μου εξήγησε την ιστορία των ψαριων.... του ειπα οτι ΔΕΝ εχει λόγο να φοβηθει να μας παρουσιασει την κατασκευή του... αφου τα ψαρια ειναι προσωρινα εκει...

Κωνσταντη... καλή συνεχεια. :(

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο Κωνσταντίνε, το μεράκι σου είναι δεδομένο. Από εδώ και πέρα θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με την ιχθυοφόρτιση και με θέματα συμβατότητας. Συμβουλές σου έδωσαν οι καλοί φίλοι παραπάνω οπότε θα παρακολουθώ την εξέλιξη του ενυδρείου με ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια.

:D

Μετά απο συζητηση που είχαμε και μου εξήγησε την ιστορία των ψαριων.... του ειπα οτι ΔΕΝ εχει λόγο να φοβηθει να μας παρουσιασει την κατασκευή του... αφου τα ψαρια ειναι προσωρινα εκει...

Κωνσταντη... καλή συνεχεια. :thumbup:

ευχαριστώ πολύ για όλα....και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην έχω καμιά απώλεια!!!

ΕΤΣΙ κι αλλιώς θα ενημερώνω και μέσα από ΕΔΩ και από κοντά στης συναντήσεις που είναι υπέροχες

επίσης θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά(που μου φέρθηκαν φιλικότατα) και ιδιαίτερα το ΦΩΤΗ για το κερατοφυλλο που μ έδωσε και έβαλα σε αυτό το ενυδρείο :(:)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...