Jump to content

Και τα Χρυσόψαρα εχουν ψυχη!!


nikoloutso

Recommended Posts

Σας ευχαριστω!!!

Κι εμενα μου αρεσει η κρυδα. Την είχα στο άλλο ενυδρείο. Το ενυδρείο αυτό εχει μονο ρτα 2 χρυσόψαρα, μερικα μηλοσαλίγαρα και μερικα zebra snail.

Δε θελω να βλαω αλλο ψαρακι μεσα. Τα πανε μια χαρα τα 2 τους!!

Εχουν στρουμπουλεψει αρκετα 30φιλε!!!

Το μονο που θα προσθεσω ειναι το ξύλο οταν βυθιστει και κανεναν εχινοδορο.

Από ζωντανα σκεφτομουν για μερικες γαριδες αμανο ή μερικες γαριδες bamboo.

Αλα φοβαμει μηπως οι πρωτε γίνουν τροφή για τα ψαρακια. Οι δευτερες επειδη θελουν ροή, πανε κοπαδι, μεγαλώνουν αρκετα φοβαμαι μην αφανησουν τα ψαρακια!!!

Αλλωστε και τα 2 είδη γαριδας απο Ασία προέρχονται kai οι απαιτήσεις τους ειναι ιδιες με τα χρυσοψαρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερικες φωτογραφιες μετά από την αναβαθμιση από το χρυσοψαρα και τον κήπο τους!!

DSCI1960.jpg

DSCI1961.jpg

DSCI1962.jpg

DSCI1963.jpg

DSCI1964.jpg

DSCI1965.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Mια κοντινη από το Δημητρακη και την Ευσεβουλα........

DSCI1968.jpg

DSCI1971.jpg

DSCI1973.jpg

DSCI1975.jpg

DSCI1977.jpg

DSCI1977.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

να και ενα ειδος ψαριου που οχι απλα επιβιωνει στου νικολουτσο αλλα ειναι και χαρουμενο!

κατι αρχιζεις να κανεις φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ομορφιές !!! Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Αυτά που μου αρέσουν ιδιαίτερα είναι το χρώμα της άμμου και ο συνδιασμός με τα ανοιχτόχρωμα βοτσαλάκια, οι σκούρες στρογγυλεμένες πέτρες, η καρύδα και η διάταξη των φυτών.

Αυτό που δε μου αρέσει είναι τα χρυσόψαρα :) Να πω την αλήθεια, τα λυπάμαι με τις φουσκωμένες κοιλιές τους και τις υπερβολικές ουρές. Αλλά τουλάχιστον τους παρέχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και αυτό είναι πολύ σημαντικό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ομορφιές !!! Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Αυτά που μου αρέσουν ιδιαίτερα είναι το χρώμα της άμμου και ο συνδιασμός με τα ανοιχτόχρωμα βοτσαλάκια, οι σκούρες στρογγυλεμένες πέτρες, η καρύδα και η διάταξη των φυτών.

Αυτό που δε μου αρέσει είναι τα χρυσόψαρα :bowdown: Να πω την αλήθεια, τα λυπάμαι με τις φουσκωμένες κοιλιές τους και τις υπερβολικές ουρές. Αλλά τουλάχιστον τους παρέχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και αυτό είναι πολύ σημαντικό. :bowdown:

Ελα. Πες το!!

Παραδεξου το!! Δεν τα πας μια τα χρυσοψαρα!!! :)

Σου αρεσει όλο το στησιμο και οι συνδιασμοι χρωματων.. αλλα σε ξενερωνει το ψαρι, ε?? :)

Οι φουσκωμενες κοιλιες να πω οτι καταρχην ειναι το είδος τετοιο.

Και καταδευτερον... τα ταιζει η μητερα μου... η οποια ταιζει και εμενα.. αρα καταλαβαινεται!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να και ενα ειδος ψαριου που οχι απλα επιβιωνει στου νικολουτσο αλλα ειναι και χαρουμενο!

κατι αρχιζεις να κανεις φιλε!

Eισαι κακος ρε :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα εξακολουθουν να βρισκονται σωα και αβλαβη στο ενυδρείο.

Τα χρυσοψαρα ουτε καν τα γευτηκαν. ή τρωνε πολυ η δεν τους αρεσουν.

Περιμενω εναν απο τους φωτογραφους του φορουμ με το εργαλείο τους να ερθουν να φωτογραφησουν ντα μικρα μου μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

και παλι μπραβο στον nikoloutso,,,,,,,,,,,,,,

τα χεις κανει τα χρυσοψαρακια babies shaqs......

να τα χαιρεσαι φιλε,,,,,,ειναι πολυ τυχερα που εχουν τετοιο περιβαλλον,,,,δυστυχως τα περισσοτερα απο αυτα καταληγουν ετσι

istockphoto_467883-fantail-goldfish.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω αδυναμια στα χρυσοψαρα..... τι να κανουμε??

Βεβαια... και η μητερα μου η αιτια που με ανεχεται με τα ενυδρεία μου ειναι τα χρυσοψαρα της!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρο update με φωτογραφιες απο καλυτερο φωτογραφο απο μενα.... :P

Ευχαριστω FotisGT....

PC202407.jpg

PC202420.jpg

PC202446.jpg

PC202424.jpg

PC202460.jpg

PC202461.jpg

PC202449.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχισμένα ψάρια! :P

Σταματημό δεν έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Νικο πολυ ωραιο το ενυδρειο κ οι ψαρουλιδες σου ειναι κουκλακια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η λογικη η δική μου, χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστη, ειναι του να "ταιζω" τα ψαρια μου.

Βεβαια... στο βιντεο έπεσε λιγο παραπανω τροφη, αλλα δε με ενοχλει.

Το συστημα αυτο δουλευει με 2 εξωτερικα φιλτρα (eheim 2213 και fluval 205) που το καθενα καλυπτει ενυδρειο 200λτρ. Το δικο μου ειναι 125λτρ και τα φιλτρα καλυπτουν 400λτρ. Σε μερικες μερες, θα αντικαταστησω το ενα (eheim 2213) με ένα μεγαλυτερο (fluval 404 για 400λτρ). Το εχω και καθεται και ειναι κριμα.

Τα ψαρακια ειναι τριων χρονων το lionhead και 1,5 το red cup. Είναι και τα δυο της οικογένειας oranda που δε μεγαλώνουν οσο τα common.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη η δική μου, χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστη, ειναι του να "ταιζω" τα ψαρια μου.

Βεβαια... στο βιντεο έπεσε λιγο παραπανω τροφη, αλλα δε με ενοχλει.

Το συστημα αυτο δουλευει με 2 εξωτερικα φιλτρα (eheim 2213 και fluval 205) που το καθενα καλυπτει ενυδρειο 200λτρ. Το δικο μου ειναι 125λτρ και τα φιλτρα καλυπτουν 400λτρ. Σε μερικες μερες, θα αντικαταστησω το ενα (eheim 2213) με ένα μεγαλυτερο (fluval 404 για 400λτρ). Το εχω και καθεται και ειναι κριμα.

Τα ψαρακια ειναι τριων χρονων το lionhead και 1,5 το red cup. Είναι και τα δυο της οικογένειας oranda που δε μεγαλώνουν οσο τα common.

Σε περιπτωση που θες να φυγεις για διακοπες και μπορει να λειπεις 20-30 μερες τι κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που θες να φυγεις για διακοπες και μπορει να λειπεις 20-30 μερες τι κανεις;

Μεχρι τωρα οταν ελειπα παντα υπηρχε καποιος σπιτι και φροντιζε τουλαχιστον να ταιζει. Βεβαια μια φορα ελλειψα 30 μερες. Συνηθως δε λειπω πανω απο 10.

Απο κει και περα, οταν λειπουν ολοι απο το σπιτι.... δινω το κλειδι σε ενα φιλο, γνώστη του χομπι, να ταιζει και να ριχνει και καμια ματια. Οχι ταισμα καθε μερα.... αλλα καθε 2μερες.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα οταν ελειπα παντα υπηρχε καποιος σπιτι και φροντιζε τουλαχιστον να ταιζει. Βεβαια μια φορα ελλειψα 30 μερες. Συνηθως δε λειπω πανω απο 10.

Απο κει και περα, οταν λειπουν ολοι απο το σπιτι.... δινω το κλειδι σε ενα φιλο, γνώστη του χομπι, να ταιζει και να ριχνει και καμια ματια. Οχι ταισμα καθε μερα.... αλλα καθε 2μερες.

Σε περιπτωση που πιασει αλγη το ενυδρειο τι κανεις;;Γιατι εμενα εχει λιγο ενας διακοσμητικος βραχος και γι αυτο μου δωσαν τον πλεκο..

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που πιασει αλγη το ενυδρειο τι κανεις;;Γιατι εμενα εχει λιγο ενας διακοσμητικος βραχος και γι αυτο μου δωσαν τον πλεκο..

Για να πιασει άλγη το ενυδρειο, εξαρταται την άλγη, κατι συμβαινει. Αρα αρχικα ψαχνεις την αιτια και μετα την αντιμετωπίζεις.

Σιγουρα ενας πλεκο δεν ειναι συμβατος με τα χρυσοψαρα.

Βεβαια εχω και αλγοφαγα σαλιγκαρια στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...