Jump to content

Ερώτηση προς μοδεράτορες


MIHALHS

Recommended Posts

Απλή περιέργεια

Η ερώτηση μου προς τους μοδεράτορες, που έχουν και μια γενικότερη εικόνα είναι

Τι ποσοστό, περίπου, είμαστε οι φίλοι της Αφρικής σε σχέση με το σύνολο του χόμπι;

Περίπου ε...

Link to comment
Share on other sites

ειστε πολλοι...... :(:)

Link to comment
Share on other sites

Και το προχωράω

Πιο πολλοί μαλαουάδες ή τανκανικάδες;

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο ερώτημα, έχω την αίσθηση ότι πιο πολλοί πάνε προς Τανγκανίκα και ο λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μπορείς να φτιάξεις κάτι και με 60-120 λίτρα, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει με κιχλίδες από Μαλάουι.

:(

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο ερώτημα, έχω την αίσθηση ότι πιο πολλοί πάνε προς Τανγκανίκα και ο λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μπορείς να φτιάξεις κάτι και με 60-120 λίτρα, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει με κιχλίδες από Μαλάουι.

:(

:):D

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευσεις εκτος θεματος διαγραφονται :(

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι επισημάνσεις αλλά τελικά ποιος είναι μπροστά

Αμαζόνιος ή Αφρική

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι επισημάνσεις αλλά τελικά ποιος είναι μπροστά

Αμαζόνιος ή Αφρική

Δυσκολο να απαντησει κανεις.Οι πιο πολλοι αργα ή γρηγορα περασαν και απο τις 2 περιπτώσεις ή διατηρουν ταυτοχρονα και τα 2 :(

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι επισημάνσεις αλλά τελικά ποιος είναι μπροστά

Αμαζόνιος ή Αφρική

Ο Αμαζόνιος είναι πιο "δύσκολος" για το νερό της Ελλάδας. Από κει και πέρα κάθε βιότοπος έχει τα μυστικά του. Εγώ πχ ασχολούμαι με Αμαζόνιο. Προετοιμασίες νερού, ΑΟ, τύρφες, χουμικά κλπ κλπ. Αν και θεωρητικά η Αφρική είναι πιο εύκολη από όλες αυτές απόψεις, πάω στοίχημα πως αν ξεκινήσω να στήνω τώρα Αφρικάνικο, δεν θα μπορέσω να το διατηρήσω το ίδιο εύκολα με αυτά του Αμαζονίου!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι καλύτερα χτυπάει στο ΜΑΤΙ ένα αμαζονιακο,με τα μαύρα νερά του και την αίσθηση του ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΜΕΝΟΥ δάσους......δεν μπορείς όμως να αντισταθείς στην μεγαλοπρεπή ομορφιά του λιτού αφρικάνικου τοπίου :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχουν πολλοί από εμάς διατηρούν πραγματικά βιοτοπικά αμαζονίου (ψάρια, φυτά, ξύλα και συνολικό τοπίο) . Συχνότερα ίσως διατηρούμε κοινωνικά με περισσότερο βάρος προς αμαζόνιο (κυρίως στα ψάρια). Μην ξεχνάτε ότι πολλά από τα φυτά που βάζουμε στα "σχεδόν" αμαζονίου ενυδρεία μας (και στο δικό μου φυτεμένο ισχύει αυτό μεγαλοπρεπώς) συναντώνται στη Ασία μόνο.

Τώρα αν μιλάμε για δισκοενυδρεία ή βιοτοπικά νανοκιχλίδων έχουμε δει αρκετά τα οποία θα μπορούσαμε να τα κατατάξουμε στον αμαζόνιο.

Είναι "ευκολότερο" από την άλλη πλευρά να στήσεις ένα τοπίο αφρικάνικων λιμνών (λόγω ακριβώς του λιτού διάκοσμου) οπότε τα βιοτοπικά αφρικής μάλλον είναι περισσότερα....................

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ :(

(και το λέω εγώ που είμαι λάτρης και των φυτεμένων)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχουν πολλοί από εμάς διατηρούν πραγματικά βιοτοπικά αμαζονίου (ψάρια, φυτά, ξύλα και συνολικό τοπίο) . Συχνότερα ίσως διατηρούμε κοινωνικά με περισσότερο βάρος προς αμαζόνιο (κυρίως στα ψάρια). Μην ξεχνάτε ότι πολλά από τα φυτά που βάζουμε στα "σχεδόν" αμαζονίου ενυδρεία μας (και στο δικό μου φυτεμένο ισχύει αυτό μεγαλοπρεπώς) συναντώνται στη Ασία μόνο.

Τώρα αν μιλάμε για δισκοενυδρεία ή βιοτοπικά νανοκιχλίδων έχουμε δει αρκετά τα οποία θα μπορούσαμε να τα κατατάξουμε στον αμαζόνιο.

Είναι "ευκολότερο" από την άλλη πλευρά να στήσεις ένα τοπίο αφρικάνικων λιμνών (λόγω ακριβώς του λιτού διάκοσμου) οπότε τα βιοτοπικά αφρικής μάλλον είναι περισσότερα....................

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ :(

(και το λέω εγώ που είμαι λάτρης και των φυτεμένων)

:):D:thumbup::thumbup:;)

αν και ο ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ έχει μια α πολυπλοκότητά.......

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτή την ιδέα είχα αλλά περίμενα να το επιβεβαιώσω και από τους εμπειρότερους

Είναι αλήθεια ότι ο Αμαζόνιος-φυτεμένο έχει πιο πολλή "δουλειά" και θέλει πιο πολύ μεράκι στο καθημερινό του.

Η Αφρική ενδεικνύεται σε περιπτώσεις που ο χομπίστας δεν διαθέτει και πολύ χρόνο και ταιριάζει και με την συντριπτική πλειοψηφία των νερών της Ελλάδας

Ετσι και αλλιώς δεν τραβάμε γραμμές γιατί απλά δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...