Jump to content

Το φιλτρο πιανει αλγη ?


kixlidatos

Recommended Posts

Καλη σας μερα.Εδω και δεκα μερες εβαλα στο κεντρικο ενυδρειο ενα εσωτερικο φιλτρο.Το γεμισα με μιαμιση κουπα περιπου siporax και ενα μικρο σφουγγαρακι για να προετοιμασω μια γεννητρα στα μωραμου.(labito).Το ενυδρειο αν και δεν το χτυπα η ακτινες του ηλιου ειναι διπλα στο παραθυρο.Ο καδος του φιλτρου ειναι διαφανος.Χθες ειδα οτι επιασε σε ορισμενα σημεια των siporax αλγη καφε.Το ερωτημα μου ειναι αν σε δεκα μερες που θα το βαλω στο μικρο ενυδρειο μπορει αυτη η αλγη να μου δημιουργησει προβλημα στην βιολογια.Τα φωτα σας :(:):D

Link to comment
Share on other sites

στη βιολογια.οχι.δεν υπαρχει προβλημα.

το θεμα ειναι ομως πως αν επιασε τοσο γρηγορα αλγη επειδη ειναι κοντα σε παραθυρο,η αλγη θα αναπτυχθει....παντου..!!

Link to comment
Share on other sites

στη βιολογια.οχι.δεν υπαρχει προβλημα.

το θεμα ειναι ομως πως αν επιασε τοσο γρηγορα αλγη επειδη ειναι κοντα σε παραθυρο,η αλγη θα αναπτυχθει....παντου..!!

Βασικα δεν ξερω και αν ειναι αλγη .Το συμπεραινω συγκρινοντας τα siporax του εξωτερικου φιλτρου που ειναι σχεδον λευκα.Ενω τα καινουργια εχουν καφετιαση σε μερικα σημεια. :(

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε μπορει να μην ειναι αλγη...μπορει να ειναι βιολογια ή βρωμια... θα σου πουν και οι αλλοι εμπειροι χομπιστες :(

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω και αν ειναι αλγη .Το συμπεραινω συγκρινοντας τα siporax του εξωτερικου φιλτρου που ειναι σχεδον λευκα.Ενω τα καινουργια εχουν καφετιαση σε μερικα σημεια. :(

Κατά πάσα πιθανότητα είναι βρωμιά και βακτήρια που έχουν αρχίσει να δημιουργούνται. Το φίλτρο θα πρέπει να καθαρίζεται όταν αρχίζει να μειώνεται η ροή του (φυσικά με νερό από το ενυδρείο και όχι βρύσης). Προς το παρόν μην κάνεις τίποτα και απλά παρακολούθησε το. Βέβαια μπορείς να βάλεις και ένα χαρτόνι εξωτερικά του ενυδρείου και από την μεριά του παραθύρου για να είσαι σίγουρος. Δες και τις μετρήσεις σου πως είναι (πχ ανεβασμένα ΝΟ3 βοηθάνε την αναπτυξη άλγης) και αν είναι ανεβασμένες κάνε μια αλλαγή νερού.
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι βρωμιά και βακτήρια που έχουν αρχίσει να δημιουργούνται. Το φίλτρο θα πρέπει να καθαρίζεται όταν αρχίζει να μειώνεται η ροή του (φυσικά με νερό από το ενυδρείο και όχι βρύσης). Προς το παρόν μην κάνεις τίποτα και απλά παρακολούθησε το. Βέβαια μπορείς να βάλεις και ένα χαρτόνι εξωτερικά του ενυδρείου και από την μεριά του παραθύρου για να είσαι σίγουρος. Δες και τις μετρήσεις σου πως είναι (πχ ανεβασμένα ΝΟ3 βοηθάνε την αναπτυξη άλγης) και αν είναι ανεβασμένες κάνε μια αλλαγή νερού.

Ναι ειναι λιγο τσιμπιμενες.Στο υπολοιπο ενυδρειο δεν εχει τιποτα.Σκευτικα με καποιο τροπο να κλεισω τον διαφανο καδο.Σευχαριστω πολυ :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι λιγο τσιμπιμενες.Στο υπολοιπο ενυδρειο δεν εχει τιποτα.Σκευτικα με καποιο τροπο να κλεισω τον διαφανο καδο.Σευχαριστω πολυ :(

Μπορείς να βάλεις κάποιο φυτό (όπως η Egeria densa) το οποίο να απορροφά μεγάλες ποσότητες νιτρικών και το συγκεκριμένο διαχέει ένα βακτήριο κατά της άλγης bga. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά με την bga αλλά με τα νιτρικά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάποιο φυτό (όπως η Egeria densa) το οποίο να απορροφά μεγάλες ποσότητες νιτρικών και το συγκεκριμένο διαχέει ένα βακτήριο κατά της άλγης bga. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά με την bga αλλά με τα νιτρικά κάνει.

Δεν μπορω γιατι αρχαριος ον εβαλα χονδρο βοτσαλο και δεν μου καθετε κανενα φυτο. Τον χειμωνα θα το αλλαξω σε αμμο.Σε ευχαριστω πολυ :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...