Jump to content

Στατική Δύναμη Ξύλινου πατώματος


SW1IXC

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες κάνω προετοιμασίες να στήσω ενα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα δισκάκια μου και μου έχει δημιουργηθεί ο εξής προβληματισμός :

Το δωμάτιο στο οποίο θα μπεί το ενυδρείο έχει ξύλινο πάτωμα παρκέ.

Θα αντέξει το βάρος 500 κιλών + ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Το παρκέ είναι κολλητό η έχει δοκαράκια απο κάτω ???

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κολλητό, απλωμένο δηλαδή κατευθείαν στο πάτωμα, τότε δεν έχεις πρόβλημα με τα κανονικά ποδαράκια του έπιπλου.

Αν έχει καδρονάκια απο κάτω θα πρέπει ή :

1. να πέσεις με τα ποδαράκια του έπιπλου πάνω στα καδρονάκια, πράγμα δύσκολο ή

2. να ισομοιράσεις το βάρος, δηλαδή πάνω στο πάτωμα να ακουμπήσεις μια χοντρή πλάκα απο ξύλο και εκεί να ακουμπήσεις το έπιπλο.

Βέβαια, πατωματζής δεν είμαι για αυτό πάρε και δευτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι με καδρονια ακουγετε το κουφιο απο κατω,αν δεν..δεν ακουγετε τιποτα

το που υπαρχει καδρονι το βλεπεις απο τις σειρες με καρφακια που σχηματιζονται καθετα πανω στις σανιδες στην περιπτωση του καδρονιου.

αν πεσουν τα ποδαρακια πανω στα καδρονια αντεχει,

αν δεν συμπιπτουν οι διαστασεις ρωτα τον πατωματζη.Εγω παντως δεν θα το εκανα ιδιαιτερα αν η ξυλεια εχει πολλους ροζους.Η βαζεις πλακα απο ξυλο οπως ειπε ο αλεξ ή δεν βαζεις ποδαρακια ΜΟΝΟ αν το πατωμα ειναι απολυτα επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

Και η πιο ασφαλής λύση είναι να μην βάλω ποδαράκια στη μεταλική βάση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το συντριπτικό ποσοστό των παρκέ σε πολυκατοικίες είναι με καδρόνια.

Ενυδρεία πάνω από 250 λίτρα, καλό είναι να έχουν βάση μεγάλης επιφάνειας, για αποφυγή ατυχημάτων (δεν είναι μόνο το νερό, αλλά το συνολικό βάρος ανά επιφάνεια).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο.

Το παρκέ τελικώς είναι όπως λές Φιλόξενε. Με καδρονάκια απο κάτω.

Η βάση έχει κατασκευαστεί με κιλοδοκό και κάτω έχει τελάρο πέρα πέρα.

Δηλαδή δεν εξέχουν ποδαράκια.

Και ερωτώ ;

Θα αντέξει το παρκέ τα 700 κιλά που υπολογίζω οτι θα είναι το βάρος όλης της κατασκευής ή δεν θα το αντέξει ;

Link to comment
Share on other sites

Αν πατάει όλη η επιφάνεια, θα αντέξει.

Για πες όμως διαστάσεις επαφής...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα έναν πατωματζή και παράλληλα έναν άνθρωπο που φτιάχνει ενυδρεία. Οι απαντήσεις τους ήταν οι εξής:

Πατωματζής: αν δεν είναι σάπια τα δοκάρια από κάτω δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον μπει στο πάτωμα μια "πλάκα" χοντρού ξύλου πάνω στην οποία θα πατήσει το ενυδρείο.

Κατασκευαστής ενυδρείων: πρώτα πρέπει να μπει "πλάκα" χοντρού ξύλου γύρω στα 3-5 εκ. και πάνω σε αυτό να πατήσει το ενυδρείο είτε έχει ποδαράκια από κάτω είτε όχι.

Όπως βλέπεις Βαγγέλη και οι δύο συμφωνούν. Προχώρα και στο πρώτο πρόβλημα φώναξέ μας να μαζέψουμε τα νερά :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή καταλαβαίνεις ότι είναι από τις περιπτώσεις που θα πρέπει να εξασφαλιστεί κατά 100%, εγώ θα έβαζα όλο το πράγμα να πατήσει σε φύλλο μελαμίνης 25άρας και θα το "έδενα" στη στράτζα και με κάποιο τρόπο, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση πχ σε σεισμό να φύγει η βάση και να "κατέβει" το σκαλάκι των 2,5 πόντων, με τις γνωστές συνέπειες.

Επίσης θα έστρωνα πρώτα και υαλοβάμβακα ή κάτι τέτοιο (όχι παχύ).

Μεγαλώνοντας την επιφάνεια πρόσφυσης, μοιράζεις καλύτερα το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Για μελαμίνη 25αρα το δέχομαι αλλά για 3-5 πόντους ξύλο όχι και αυτό γιατί 5 το ξύλο και 70 η βάση και 1.5 το κόντρα πλακε του πάτου και 2 το φελιζόλ θα μου φτάσει στο ταβάνι το ενυδρείο.

Τον υαλοβάμβακα γιατί να τον στρώσω ;

Link to comment
Share on other sites

Για 2 λόγους:

- Γλυστράει λιγότερο απ' ότι μελαμίνη με παρκέ (καλύτερα βέβαια είναι λάστιχο, αλλά ίσως να είναι και υπερβολή...).

- Για να μην χαλάσει το λούστρο του παρκέ...

Link to comment
Share on other sites

Δέσιμο δεν νομίζω ότι χρειάζεται με τη στράτζα. Αυτό που μπορεί να μπει είναι πάνω στο ξύλο που θα πατάει το έπιπλο του ενυδρείου ένας τάπητας αντιολισθητικός. Και με τα 700 κιλά από πάνω το ενυδρείο δεν πρόκειται να κουνηθεί και να πέσει από το σκαλάκι, εκτός αν γκρεμιστεί η πολυκατοικία. Είναι η ίδια πιθανότητα με το να γλιστρήσει το ενυδρείο από τη βάση του.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα βάλω 16αρι κόντρα πλακέ θαλλάσης.

Όυτε γλυστράει αλλά θα αντέξει και στις επαφές με το νερό καθότιν στο δάπεδο όλο κάποια νεράκια θα πέφτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...