Jump to content

Χρήση Co2


Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρα μεικτά με 1 μονομάχο και 1 apple snail και 1 zebra nerite.

Πρόσφατα το γέμισα με φυτά, 1 anubia nana barteri, 1 Cryptocoryne beckettii ''petchii'', και αρκετό κερατόφυλλο στην επιφάνεια.

Μου αρέσει πολύ να έχει αρκετά φυτά μέσα, αλλά και για την καλή τους πορεία στο ενυδρείο θέλω να βάλω σύστημα CO2. Διαβάζοντας κατέληξα στο να φτιάξω σύστημα CO2 απλά δεν ξέρω για την συχνότητα που πρέπει να δουλεύει το σύστημα.

Παρακαλώ τα φώτα σας! ¨)

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που αναφέρεις δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά και μπορούν να αναπτυχθούν εξίσου καλά και χωρίς CO2.

Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να καταφύγεις σε λύση CO2.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αν είναι μεγάλο το ποσοστό των φυτών σε συγκεκριμένα λίτρα, άσχετα με το αν είναι απαιτητικά ή όχι, χρειάζεται CO2?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αν είναι μεγάλο το ποσοστό των φυτών σε συγκεκριμένα λίτρα, άσχετα με το αν είναι απαιτητικά ή όχι, χρειάζεται CO2?

Αν θέλουμε να έχουμε την μέγιστη ανάπτυξη στα φυτά μας δεν φτάνει μόνο CO2 αλλά θα πρέπει να συνδυαστεί και με επαρκή φωτισμό καθώς και λιπάσματα.

Όταν λέμε ότι δεν είναι απαιτητικά τα φυτά μας στην ουσία σημαίνει ότι με βασικό φωτισμό και χωρίς χρήση CO2 αλλά και λιπασμάτων τα φυτά επιβιώνουν και μάλιστα αναπτύσσονται. Σε αντίθετη περίπτωση τα φυτά πεθαίνουν.

Αν θέλεις να πειραματιστείς με CO2, δυνατό φωτισμό και λιπάσματα ξεκίνα σε ένα ενυδρειάκι(χωρίς ζωντανά μέσα) και αφού καταφέρεις να το ισορροπήσεις στις δοσολογίες και τις άλγες και αν ακόμα έχεις την διάθεση, τότε μπορείς να αναφέρεσαι ως μποστανάς και προχώρα παρακάτω :(

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό έχω 16W και λίπασμα της jbl το feropol σε δοσολογία μισή από την προτεινόμενη με ρουτίνα 1 φορά την εβδομάδα με την αλλαγή νερού. Δεν υπάρχει διάθεση πειραματισμού (ούτε χρόνος δυστυχώς). Υπάρχει διάθεση για να γίνου όλα σωστά. Αν παρ' όλα αυτά με τα φυτά που αναφέρω δεν χρειάζεται CO2, τότε δεν θα χρησιμοποιηθεί! Αν πάλι είναι πολλά τα φυτά τότε θα αποφορτίσω το ενυδρείο προκειμένου να κρατήσω και τα ζωντανά μου.

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό έχω 16W και λίπασμα της jbl το feropol σε δοσολογία μισή από την προτεινόμενη με ρουτίνα 1 φορά την εβδομάδα με την αλλαγή νερού. Δεν υπάρχει διάθεση πειραματισμού (ούτε χρόνος δυστυχώς). Υπάρχει διάθεση για να γίνου όλα σωστά. Αν παρ' όλα αυτά με τα φυτά που αναφέρω δεν χρειάζεται CO2, τότε δεν θα χρησιμοποιηθεί! Αν πάλι είναι πολλά τα φυτά τότε θα αποφορτίσω το ενυδρείο προκειμένου να κρατήσω και τα ζωντανά μου.

Για τα φυτά σου δεν είναι απαραίτητο το CO2.

Τα φυτά σου δεν είναι πολλά, μπορείς να βάλεις κι άλλο(εύκολα) αν θέλεις.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρα μεικτά με 1 μονομάχο και 1 apple snail και 1 zebra nerite.

Πρόσφατα το γέμισα με φυτά, 1 anubia nana barteri, 1 Cryptocoryne beckettii ''petchii'', και αρκετό κερατόφυλλο στην επιφάνεια.

Μου αρέσει πολύ να έχει αρκετά φυτά μέσα, αλλά και για την καλή τους πορεία στο ενυδρείο θέλω να βάλω σύστημα CO2. Διαβάζοντας κατέληξα στο να φτιάξω σύστημα CO2 απλά δεν ξέρω για την συχνότητα που πρέπει να δουλεύει το σύστημα.

Παρακαλώ τα φώτα σας! ¨)

Ευχαριστώ πολύ

Σε μικρά ενυδρεία δεν χρειάζεται να μπει CO2. Και βάζε λίπασμα ανάλογα με τις ανάγκες των φυτών σου και φυσικά ανάλογα τις μετρήσεις σου. Η κάθε εταιρεία λιπασμάτων αναγράφει την μέγιστη ποσότητα που μπορούμε να βάλουμε και πόσο συχνά. Καλύτερα όμως να μοιράζουμε τις δόσεις μέσα στην εβδομάδα (πχ 0,5 ml ανά 2 μέρες). Προσοχή όμως στο λίπασμα γιατί το ενυδρειάκη σου είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και παραπάνω, δεν είναι απαραίτητο το CO2 στο ενυδρείο σου, ωστόσο αν βάλεις θα δεις καλύτερη (έστω και λίγο) ανάπτυξη.

Να ένας με 20 λίτρα που έβαλε παροχή DIY.

Βέβαια έχει πιο απαιτητικά φυτά, ωστόσο στο λέω και πάλι πως κακό δεν κάνει!

Link to comment
Share on other sites

To διοξειδιο χρειαζεται οσο διαρκει η φωτοσυνθεση

Τα φυτα φωτοσυνθετουν περιπου 8-9 ωρες

Για να το πετυχεις αυτο με diy co2 υπαρχουν διαφοροι τροποι

Εχει πχ μια αεραντλια ανοιχτη με χρονοδιακοπτη το βραδυ, για να διωχνει το διοξειδιο και να μπαινει οξυγονο στο νερο, με την ανταλλαγη αεριων που βοηθα να γινεται με την αναταραξη στην επιφανεια του νερου.

ή βαλε μια βαλβιδα (απο petsop) σαν και αυτη αναμεσα στο μπουκαλι και στο ενυδρειο, και ανοιγε τη καθε βραδυ να φευγει απο τη διακλαδωση το διεοξειδιο εκτος ενυδρειου. (αυτο θελει την καθημερινη παρουσια μας ομως)

Εχε σταθερη φωτοπεριοδο στο ενυδρειο για 8-9 ωρες να μαθουν τις ωρες τους τα φυτα

Εγω θα αλλαζα το κερατοφυλλο με ενα πιο αργης αναπτυξης

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

To διοξειδιο χρειαζεται οσο διαρκει η φωτοσυνθεση

Τα φυτα φωτοσυνθετουν περιπου 8-9 ωρες

Για να το πετυχεις αυτο με diy co2 υπαρχουν διαφοροι τροποι

Εχει πχ μια αεραντλια ανοιχτη με χρονοδιακοπτη το βραδυ, για να διωχνει το διοξειδιο και να μπαινει οξυγονο στο νερο, με την ανταλλαγη αεριων που βοηθα να γινεται με την αναταραξη στην επιφανεια του νερου.

ή βαλε μια βαλβιδα (απο petsop) σαν και αυτη αναμεσα στο μπουκαλι και στο ενυδρειο, και ανοιγε τη καθε βραδυ να φευγει απο τη διακλαδωση το διεοξειδιο εκτος ενυδρειου. (αυτο θελει την καθημερινη παρουσια μας ομως)

Εχε σταθερη φωτοπεριοδο στο ενυδρειο για 8-9 ωρες να μαθουν τις ωρες τους τα φυτα

Εγω θα αλλαζα το κερατοφυλλο με ενα πιο αργης αναπτυξης

με τι θα το άλλαζες ??

Link to comment
Share on other sites

με τι θα το άλλαζες ??

Microsorum pteropus (δενεται)

Moss ολα τα εδη (δενεται)

Hemianthus micranthemoides

Rotala rotundifolia

Cabomba caroliniana

Ludwigia repens

Blyxa japonica

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο τοποθετήθηκε ως φυτό επιφανείας και κλαδεύεται συχνά. Δεν το αφήνω να μεγαλώσει πάρα πολύ.

Cabomba caroliana δοκίμασα στο παρελθόν αλλά μέσα σε μία εβδομάδα σάπισε και διαλύθηκε. Έτσι είπα να δώ και κάτι διαφορετικό.

Java moss έβαλα εχθές αλλά δεν ξέρω πώς να την δέσω (παρακαλώ βοηθήστε οι έμπειροι) είναι σκέτη χωρίς σίτα.

Επίσης έβαλα δύο ματσάκια από μικρές valisneria amercana και valisneria spiralis.

Σήμερα θα φωτογραφίσω για να μου πείτε τη γνώμη σας οπτικά, αλλά περιμένω και τα σχόλιά σας για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

To διοξειδιο χρειαζεται οσο διαρκει η φωτοσυνθεση

Τα φυτα φωτοσυνθετουν περιπου 8-9 ωρες

off topic:

Αν βγάινει διοξείδιο του άνθρακα και το βράδυ, υπάρχει ''μεγάλο'' πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

off topic:

Αν βγάινει διοξείδιο του άνθρακα και το βράδυ, υπάρχει ''μεγάλο'' πρόβλημα???

Ναι, κινδυνεύουν τα ψάρια με ασφυξία.

Link to comment
Share on other sites

Java moss έβαλα εχθές αλλά δεν ξέρω πώς να την δέσω (παρακαλώ βοηθήστε οι έμπειροι) είναι σκέτη χωρίς σίτα.

Παίρνεις πετονιά λεπτή και τυλίγεις την java moss με αυτήν πάνω στο ξύλο, πέτρα ή όπου αλλού θέλεις να πιάσει. Καθώς θα μεγαλώνει η πετονιά θα εξαφανιστεί αφού θα σκεπαστεί από το φύλλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα, για το ενυδρείο μου με όλα τα παραπάνω που συζητήθηκαν, συστήνεται χρήση αεραντλίας για καλύτερη οξυγόνωση κατά τις νυχτερινές ώρες.

Το διοξείδιο απελευθερώνεται όταν φωτοσυνθέτει το φυτό. Αυτό δεν συμβάινει όταν είναι ανοιχτά τα φώτα ή κατά τη διάρκεια της ημέρας? Το βράδυ δεν απελευθερώνεται οξυγόνο?

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ τα φυτά απελευθερώνουν διοξείδιο (γ φωτοσύνθεση γίνεται με το φως).

Αν θα βάλεις αεραντλία καλό είναι να τη βάλεις το βράδυ αν και δεν είναι απολύτως απαραίτητη αν έχεις ικανοποιητική ανατάραξη της επιφάνειας του νερού από την έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια στο να καταλάβω τι εννοούμε ικανοποιητική.

Έχω το φίλτρο της dennerle 150ltr/h με spray bar το οποίο κοιτάει προς τα επάνω κοντά στην επιφάνεια του νερού και κάνει μία μικρή ανατάραξη κυρίως στο σημείο που σκάει το νερό. Επίσης δημιουργεί ένα πολύ μικρό/ανεπαίσθητο ρεύμα στην επιφάνεια του ενυδρείου. Σε καμία περίπτωση δεν δημιουργεί κύμα/μεγάλη ανατάραξη.

Μήπως πρέπει να δημιουργήσω περισσότερη ανατάραξη?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση σου, θα διαφωνησω με τους παραπανω. Μιλαμε για μονομαχο και 2 σαλιγκαρια που ολα τους αναπνεουν απο την επιφανεια.

Αν λοιπον θελησεις να βαλεις CO2 εχε το ανοιχτο ολο το 24ωρο και φροντισε να ειναι οσο γινεται σταθερη η παροχη του. Τα σκαμπανεβασματα του ΡΗ θα ενοχλησουν πολυ περισσοτερο τα ζωντανα και ευνοουν και τις αλγες.

Γενικα ειμαι της αποψης στα φυτεμενα με CO2 να ειναι σταθερο το ΡΗ κατι το οποιο δεν ειναι εφικτο αν κλεινουμε το CO2 το βραδυ. Ενας συνδυασμος απο επαρκες co2 σε συνδυασμο με αναταραξη και αρα σωστη οξυγονωση, θα μας κανει να χανουμε λιγο co2 αλλα το συστημα θα λειτουργει καλυτερα, τα ψαρια δεν θα κινδυνευουν απο ασφυξια και το ΡΗ θα παραμενει σταθερο.

Για τον μονομαχο σου η αναταραξη που εχεις ειναι ηδη αρκετη.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο Raven.

Καθε ενυδρειο ειναι ιδιαιτερο.

Αυτα που γραφτηκαν πιο πανω ειναι γενικες πληροφοριες και δεν παρεχονται παντα στην ιδια ποσοστητα

πχ εγω αεραντλια εβαζα με χρονοδιακοπτη για καποια μικρα χρανικα διαστηματα μεσα στις ωρες που δεν γινοταν φωτοσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...