Jump to content

Ιστορίες μίσους και αγάπης


dmast

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους σας.

Θα σας παρουσιάσω τη μικρή μου ιστορία ως κάτοχος ενυδρείου.

Πρόπερσι, στις 30-8, στη γιορτή του γιού μου (3 ετών τότε), κάποιοι φίλοι, του έκαναν δώρο δυο χρυσόψαρα μέσα σε μια πλαστική γυάλα με καπάκι, χωρητικότητας περίπου 5 λίτρων. Τους ευχαρίστησα θερμά, προσπαθώντας με κόπο να μην τους φέρω τη γυάλα στο κεφάλι μαζί με το περιεχόμενό της. Η πρώτη μου σκέψη, ήταν ότι τα κωλόψαρα θα ψοφούσαν σε κανά μήνα και θα απαλασσόμουν από αυτή τη γυάλα.

Επειδή όμως τυχαίνει να είμαι και πονόψυχος και όχι εγκληματίας του κοινού ποινικού δικαίου, τα περιποιόμουνα τα ψαράκια. Τα τάιζα, και τους άλλαζα όλο το νερό κάθε 3 μέρες. Μια φορά το μήνα, μάλιστα έπλενα με απορρυπαντικό τη γυάλα για να ζούνε σε καθαρό περιβάλλον.

Τέλος πάντων, μετά από 5 περίπου μήνες, το ένα χρυσόψαρο πήγε σε "νοσοκομείο για ψάρια" όπως διαβεβαίωσα τον γιό μου. Έλεγα ότι τα πράγματα έβαιναν καλώς. Το μόνο πρόβλημα, ήταν ότι ο γιός μου παραπονιόταν ότι το ψάρι αργούσε να βγεί από το νοσοκομείο.

Μετά από πολλές πιέσεις και γκρίνιες, αποφάσισα ότι το ψάρι είχε καθήσει πολύ σε εκείνο το νοσοκομείο. Πράγματι, πήγα και πήρα ένα χρυσόψαρο με μαύρη ράχη. Όμως, επειδή είμαι και πολύ τεμπέλης, ρώτησα πως μπορούσα να ασχολούμαι όσο το δυνατόν λιγότερο με τη γυάλα.

"Φίλτρο" μου είπαν.

Και το έβαλα.

Πράγματι, το μόνο πράγμα πλέον που έκανα καθημερινά ήταν να ταϊζω τα ψάρια και κάθε βδομάδα να αλλάζω το μισό νερό. Πράγματι, ήταν μεγάλη πρόοδος. Παρέμενε το πλύσιμο της γυάλας με απορρυπαντικό μια φορά το μήνα.

Αλλά τα ψάρια σκόνταφταν πάνω στο φίλτρο, γιατί η πλαστική γυάλα, ήταν μικρή. Άντε λοιπόν να πάρουμε και μια μεγαλύτερη και ας βάλουμε κανα δυό φυτά του είδους plastikus fytulus.

Δεν ξέρω τι με έπιασε και τελευταία έχω αρχίσει και συμπαθώ τα ψαράκια. Δεν ασχολούμαι και πολύ μαζί τους και ως θέαμα είναι όμορφο.

Αποφάσισα να κάνω το επόμενο βήμα. Να βάλω κανα αληθινό φυτό μέσα στο ενυδρείο. Μπήκα λοιπόν στο διαδύκτυο να δω τι παίζει...

Έντρομος, διαπίστωσα ότι τα ψαράκια μου είχαν το Θεό μπάρμπα, που δεν είχαν αφήσει προ πολλού τον μάταιο αυτό κόσμο...

Διάβασα ότι το ενυδρείο δεν πρέπει να πλένεται με απορρυπαντικό, για βακτηρίδια, για αμμωνίες και άλλα τέτοια τρομακτικά.

Παρ’ όλα αυτά, διαισθάνομαι ότι τα ψαράκια μου έχουν τύχη βουνό. Alea jacta est... Εχτές, αγόρασα ένα αληθινό φυτό (δεν θυμάμαι πως το λένε) και το πατίκωσα μέσα στο ενυδρείο.

Όταν γυρίσω από τις διακοπές, θα σας ενημερώσω για τη συνέχεια... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά φίλε dmast καλώς όρισες! Στη συνέχεια θα μάθεις πολλά για τον κόσμο των ενυδρείων.....

Καλή ξεκούραση στις διακοπές σου! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao: dmast. Περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια...

Σίγουρα διαβάζοντας θα μάθεις πολλά πράγματα για τα ψαράκια σου, την περιποίηση του ενυδρείου/γυάλας σου, το φυτάκι σου κ.α. Ότι απορίες έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα φιλε μου. :lmao::lmao:

Τα ψαρακια σου μαλλον δεν ειχαν το θεο μπαρμπα, αλλα ηταν

τα ιδια ο θεος.

Καλη συνεχεια. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Welcome!

Περιμένουμε το επόμενο θέμα σου μετά τις διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και κοιτα.... εκει που θα πας μην

σου κάνει το τσακ η θάλασσα και προχωρήσεις

και ασχοληθείς με τα θαλασσινά ενυδρεια :lmao:

ώραιοςςςςςςςςς και εγώ με τα χρυσόψαρα ξεκίνησα

και τα έχω τώρα και εγώ αρκετά χρονάκια τα κακόμοιρα!

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε dmast !!! :lmao::lmao::rasp:

Καλη συνεχεια στον ομορφο κοσμο των ενυδρειων ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω ότι η παρούσα, είναι μια από τις καλύτερες εισαγωγές νέου μέλους που έχω διαβάσει...

Καλώς όρισες στον μαγικό κόσμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο εμενα! ειδες ποσο ευκολο ειναι να κολλησεις με το αθλημα; ουτε γριπη να ητανε! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στον κοσμο του [aquazone]!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lmao:

απο σημερα και στο εξης....δεεεεεεεεεεν θα ξεκολλααααααααααααααας!

καλη αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!Απο μικροτερη γυαλα οπως λες,σε μεγαλυτερη...Σου ευχομαι και σε ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο με ενα φανταστικο "κοσμο" μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...