Jump to content

Ωφελιμη η χρηση ακαθαρτου νερου της Α\Ο?


redbetta

Recommended Posts

REPORT (23/06/2010):

Oι ρουτίνες συνεχίζονται κανονικά.

Κάθε 2 μέρες αλλαγή 30% νερό 3/4 Α/Ο και 1/4 βρώμικο Α/Ο.

Αρα κανεις αλλαγες με μισο βρυση μισο α/ο. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα κανεις αλλαγες με μισο βρυση μισο α/ο. :(

Οχι.... ;)

Γιατι ΔΕΝ παει αναλογικα...

Ειναι αρκετα πιο κατω απο τη βρυση. :)

Απλα να ξέρεις οτι η Α/Ο μου με 1:1 με μια Α/Ο με 1/3 αν μετρησεις το βρωμικο της μιας με της άλλης... ΔΕ θα ειναι το ίδιο... :D

Μην ξεχνας οτι αλλο να περναει απο 1 μεμβρανη, αλλο από 2 και άλλο από 3. :thumbup:

Εμενα περναει απο 2 των 150gpd.

Αλλα και έτσι να ειναι... κρατω σταθερα το ph γυρο στο 6,0. Οσο ακριβες μπορει να ειναι αυτό. :thumbup:

Με τις συχνες αλλαγες... ΔΕΝ υπαρχει καμια δυνατότητα να επηρεαστούν οι μετρήσεις του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαριζουμε καποια δεδομενα.

1. Το "καθαρο" απο ΑΟ εχει περασει απο προφιλτρα (στερεων και ανθρακα) και μεμβρανη ΑΟ

(σταδιο DI δεν χρειαζεται σε γλυκο).

2. Το "βρωμικο" απο ΑΟ να εχει περασει απο προφιλτρα μονο.

- Πρωτα για την καθαροτητα του νερου

Αν εχει το παραμικρο τοξικο το νερο του δικτυου που δεν κρατανε τα προφιλτρα, αλλα το κραταει η μεμβρανη, αυτο το τοξικο το ριχνεις σε πολλαπλασια τιμη μεσα στο νερο του ενυδρειου.

Κανω οσο πιο απλη εξηγηση χρησιμοποιωντας και τιμες νερου για παραδειγμα.

Το κανω με μια ΑΟ που εχει ποσοστο αποδοσης 1καθαρο 3βρωμικο

Απο 1 λιτρο νερο βρυσης με .... μπλα μπλα μπλα ... και εξασθενες χρωμιο 10 μοναδες

Η ΑΟ σου βγαζει:

250 ml καθαρο ΑΟ με .... τιποτα

750 ml βρωμικο ΑΟ με .... 10 μοναδες εξασθενες χρωμιο

Συμπερασμα:

Αν εριχνες 1 λιτρο σκετο βρυσης, θα εριχνες μαζι και 10 μοναδες χρωμιο

Αν εριχνες 1 λιτρο καθαρο ΑΟ, θα εριχνες μαζι και ... τιποτα

Αν εριχνες 1 λιτρο βρωμικο ΑΟ θα εριχνες μαζι και 13,3 μοναδες χρωμιο

- Οικονομια

Δεδομενο: Η μιξη του σκετου ΑΟ με βρυσης ή με βρωμικο ΑΟ, γινεται προφανως για να δωσεις μερικα μεταλλικα αλατα στο νερο και να ανεβασεις τη σκληροτητα (κατι που δεν χρειαζεται και τοσο σε δισκους ακομα και εκτροφης)

Παραδειγματα:

1ος τροπος : μιξη νερο απο αο με μηδεν gH, και βρυσης με 10 gH

Για να εχεις 100 λιτρα νερο για αλλαγη με 5 gH

Βαζεις 50 λιτρα καθαρο ΑΟ και 50 λιτρα βρυσης και πετας και τα τριπλασια λιτρα σε "βρωμικο" δλδ 150 λιτρα.

Συνολο νερου 50 + 50 + 150 = 250 λιτρα νερου καταναλωση

2ος τροπος : μιξη νερο απο AO "καθαρο" με μηδεν gH, και απο ΑΟ "βρωμικο" με 13gH*

Για να εχεις 100 λιτρα νερο για αλλαγη με 5 gH

Βαζεις 61.5 λιτρα καθαρο ΑΟ και 38.5 λιτρα βρωμικο ΑΟ και πετας και τα τριπλασια λιτρα σε "βρωμικο" δλδ `184.5 λιτρα.

Συνολο νερου 61.5 + 38.5 + 184.5 = 284.5 λιτρα νερου καταναλωση

*με βαση την αποδοση 1 καθαρο 3 βρωμικο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ασχετα Σπυρο απο την οικονομια δεν θα ηταν καλυτερα να γινεται μειξη

με νερο βρυσης περασμενο απο τα προφιλτρα της α/0? :(

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα Σπυρο απο την οικονομια δεν θα ηταν καλυτερα να γινεται μειξη

με νερο βρυσης περασμενο απο τα προφιλτρα της α/0? :(

απο τη στιγμη που ο Νικος ετσι κραταει το πεχα εκει που θελει και δεν εχει δει καποιο προβλημα μεχρι τωρα ποιος ο λογος να αλλαξει τη ρουτινα του ?

Link to comment
Share on other sites

Ισως γιατι εχει περισσοτερες συγκεντρωσεις το βρωμικο νερο του Νικου.

Με 2χ150 η 3χ100 με booster που ειναι η δικη μου και παραγουν 1,3 καθαρο με 0.7 βρωμικο, αυτη την εποχη,

οι συγκεντρωσεις ειναι πολυ μεγαλυτερες θεωρω απο οτι αυτες που εχει ο Σπυρος στο παραδειγμα.

Ετσι το καταλαβαινω και για αυτο ρωταω τον Σπυρο. :(

Link to comment
Share on other sites

εγω μιας και δεν ξερω θα κανω μια γενικοτερη ερωτηση .

υπαρχουν ψαρια πχ αφρικανες που ριχνουμε το βρωμικο νερο της α/ο . αυτα τα ψαρια δεν εχουν προβλημα με το εξασθενες χρωμιο μιας και οι ποσοτητες ειναι αρκετα μεγαλυτερες απο οτι η μιξη του Νικου ?

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι οτι χιλιες φορες καλυτερα ειναι αν χρειαζεται μιξη να γινεται με νερο

βρυσης περασμενο απο τα προφιλτρα της οσμωσης, γιατι ειδικα στην περιπτωση του Νικου και

την δικη μου η επιβαρυνση του ακαθαρτου ειναι πολυ επιβαρυμενο.

Αυτη ειναι και η αποψη τoυ Βασιλη (W.W.) που κατασκευαζει οσμωσεις αλλα ρωταω και τον Σπυρο επειδη

ψαχνεται μηπως εχει βρει κατι αλλο. Θελω να ακουω και να εξεταζω ολες τις αποψεις. :(

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω πιστευω οτι το "βρωμικο" της ΑΟ εχει περασει απο τον ανθρακα και ολα αυτα που γραφετε δεν ισχυουν???

Τουλαχιστον στη δικια μου ετσι φαινεται να ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω πιστευω οτι το "βρωμικο" της ΑΟ εχει περασει απο τον ανθρακα και ολα αυτα που γραφετε δεν ισχυουν???

Τουλαχιστον στη δικια μου ετσι φαινεται να ειναι...

στη δικη μου περναει το νερο απο προφιλτρα ανθρακα - στερεων - μεμβρανη και μετα απο τη μεμβρανη το βρωμικο παει στο κηπο και το καθαρο περναει απο το τελευταιο σταδιο ( DI ) δηλαδη οτι γινεται στο βρωμικο γινεται μετα το σταδιο της μεμβρανης .....

Link to comment
Share on other sites

Ενα λιτρο ακαθαρτου νερου οσμωσης περιεχει περισσοτερο χρωμιο ,αρσενικο , νιτρικα , φωσφορικα κλπ απο οτι ενα λιτρο νερου βρυσης.

Δημητρη καλα εκανες και διαχωρισες το θεμα για δισκους μια και ειναι διαφορετικο ειδος σε

αναγκες απο τα αλλα μια και ειναι αλλος εντελως οργανισμος με οτι αυτο συνεπαγεται. :(

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

εγω μιας και δεν ξερω θα κανω μια γενικοτερη ερωτηση .

υπαρχουν ψαρια πχ αφρικανες που ριχνουμε το βρωμικο νερο της α/ο . αυτα τα ψαρια δεν εχουν προβλημα με το εξασθενες χρωμιο μιας και οι ποσοτητες ειναι αρκετα μεγαλυτερες απο οτι η μιξη του Νικου ?

και επαναφερω την ερωτηση .

οι δισκοι δηλαδη επιρεαζοντε ενω ολα τα αλλα ψαρια οχι ?

και αν ισχυει αυτο μπορει καποιος γνωστης να μου δειξει καποια μελετη που να το επιβεβαιωνει ?

Προσοχη δεν θελω προσωπικη αποψη , θελω επισημη μελετη που να το επιβεβαιωνει

Link to comment
Share on other sites

Ενα λιτρο ακαθαρτου νερου οσμωσης περιεχει περισσοτερο χρωμιο ,αρσενικο , νιτρικα , φωσφορικα κλπ

Ξαναρωταω

Γιατι εγω πιστευω οτι το "βρωμικο" της ΑΟ εχει περασει απο τον ανθρακα και ολα αυτα που γραφετε δεν ισχυουν???
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω

Γιωργο εχεις δικιο οσον αφορα το εξασθενες χρωμιο, αρσενικο, χλωριο κ.α. Αυτα δεν περνανε μετα τον ανθρακα, οποτε ουτε στο βρωμικο υπαρχουν. Αλλα στο βρωμικο υπαρχει αυξημενη σκληροτητα σε σχεση με το νερο βρυσης. Δηλαδη το παραδειγμα του Σπυρου που προσπαθεις να γεμισεις το βαρελισου 100 λιτρων με συγκεκριμενες μετρησεις, προσθετωντας βρωμικο θα καταναλωσεις περισοτερο νερο απο να εβαζες νερο βρυσης.

Δεν ξερω ποσο βγαινει με τις ακραιες οσμωσεις που εχουν μερικοι (με διπλη μεμβρανη, με αντλια να πιεζει, με τουρπο ιντερκουλερ κλπ) τι συμβαινει.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εχεις δικιο οσον αφορα το εξασθενες χρωμιο, αρσενικο, χλωριο κ.α. Αυτα δεν περνανε μετα τον ανθρακα, οποτε ουτε στο βρωμικο υπαρχουν. Αλλα στο βρωμικο υπαρχει αυξημενη σκληροτητα σε σχεση με το νερο βρυσης. Δηλαδη το παραδειγμα του Σπυρου που προσπαθεις να γεμισεις το βαρελισου 100 λιτρων με συγκεκριμενες μετρησεις, προσθετωντας βρωμικο θα καταναλωσεις περισοτερο νερο απο να εβαζες νερο βρυσης.

Δεν ξερω ποσο βγαινει με τις ακραιες οσμωσεις που εχουν μερικοι (με διπλη μεμβρανη, με αντλια να πιεζει, με τουρπο ιντερκουλερ κλπ) τι συμβαινει.

ναι αλλα το βρωμικο ουτως η αλλως βγαινει και το πεταμε .ο Νικος απο αυτο που ειναι να πεταξει περνει και το συμπληρωνει στο καθαρο του .

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω....

Επειδη το νερο της βρυσης μου ΔΕΝ ειναι καλό..... αντι να περναω μονο απο τα προφιλτρα και να καταναλωνω περισσοτερο... προτιμώ να ριχνω λίγοτερο από το βρωμικο της Α/Ο.

Οπως εχω πει στο θεμα μετα δισκακια.. μπορει να ειναι εκτροφής... αλλα το ενυδρείο ΔΕΝ εχει μονο δισκακια μέσα. :D

Με τις μετρησεις που εχω κανει, η αναλογία 1/4 βρωμικο και 3/4 καθαρό στο ΔΙΚΟ μου νερό ειναι αυτό που θέλω. :thumbup:

Οποτε οποιαδηποτε διαφορετική απόψη ΔΕΝ αφορα το δικό μου νερό.

Αν θελετε.. όποτε θέλετε... ελατε να κανουμε οσα πειράματα γουσταρεετε!! Μ'αρεσουν κατι τετοια!!! :)

Υ.Γ. Απλα ενημερωστε με να αφησω τον κηπο απότηστο 2 μερες.. αφου θα ρίξουμε πολλααααα νερα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που ο Νικος ετσι κραταει το πεχα εκει που θελει και δεν εχει δει καποιο προβλημα μεχρι τωρα ποιος ο λογος να αλλαξει τη ρουτινα του ?

εγω μιας και δεν ξερω θα κανω μια γενικοτερη ερωτηση .

υπαρχουν ψαρια πχ αφρικανες που ριχνουμε το βρωμικο νερο της α/ο . αυτα τα ψαρια δεν εχουν προβλημα με το μιας και οι ποσοτητες ειναι αρκετα μεγαλυτερες απο οτι η μιξη του Νικου ?

Το εξασθενες χρωμιο ηταν ενα παραδειγμα.

Υπαρχουν παρα πολλα που μπορει να υπαρχουν οπως και να μην υπαρχει και τιιποτα.

Μη ξεχναμε οτι το νερο της Αθηνας δεν ειναι το ιδιο με αλλες περιοχες της Ελλαδας πχ Θηβα, Χαλκιδα, καποια Νησια

Συνχομπιστας εδω στο ΑΖ εβαζε αμμωνια κατεθυειαν απο τη βρυση του στο ενυδρειο.

Και εβαλε ΑΟ και ελυσε το προβλημα οχι μονο του ενυδρειου του, αλλα και της οικογενειας του στο ποσιμο νερο.

Αν ειχε αφρικανες και εβαζε το βρωμικο της ΑΟ αυτης, απλα θα εβαζε +30% αμμωνια στο ενυδρειο (αναλογα και την αποδοση της μεμβρανης).

Πρεπει να καταλαβουμνε την αρχη της λετουργιας ΑΟ.

Η ΑΟ και συγκεκριμενη η μεμβρανη της ΑΟ (τα προφιλτρα δεν κανουν την ιδια δουλεια) μαζι με τα μεταλλικα αλατα (που δεν τα θελουν στο νερο τους οσοι θελουν μαλακο νερο και θελεουν να κατεβασουν εμεσα και το πεχα ), κατακρατα και τις τοξικες ουσιες (αυτος ειναι ο πρωταρχικος της ρολος).

Οτι δεν κατακρατανε τα προφιλτρα (ψιλα σκουπιδακια, χλωριο κλπ) και δεν περναει απο τη μεμβρανη, τοτε αυτο βγαινει απο την εξοδο του βρωμικου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω πιστευω οτι το "βρωμικο" της ΑΟ εχει περασει απο τον ανθρακα και ολα αυτα που γραφετε δεν ισχυουν???

Τουλαχιστον στη δικια μου ετσι φαινεται να ειναι...

Αν εχει το παραμικρο τοξικο το νερο του δικτυου που δεν κρατανε τα προφιλτρα, αλλα το κραταει η μεμβρανη, αυτο το τοξικο το ριχνεις σε πολλαπλασια τιμη μεσα στο νερο του ενυδρειου.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα Σπυρο απο την οικονομια δεν θα ηταν καλυτερα να γινεται μειξη

με νερο βρυσης περασμενο απο τα προφιλτρα της α/0? :)

Αυτη η ειναι η 2η πιο σωστη λυση. :(

Link to comment
Share on other sites

Με τις μετρησεις που εχω κανει, η αναλογία 1/4 βρωμικο και 3/4 καθαρό στο ΔΙΚΟ μου νερό ειναι αυτό που θέλω. :(

Οποτε οποιαδηποτε διαφορετική απόψη ΔΕΝ αφορα το δικό μου νερό.

Τι αποδοση εχει η μεμβρανη σου?

Τι tds εχει το βρωμικο, ποσο το καθαρο, και ποσο θελεις να ειναι στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

@nikoloutso

Με τις μετρησεις που εχω κανει, η αναλογία 1/4 βρωμικο και 3/4 καθαρό στο ΔΙΚΟ μου νερό

ειναι αυτό που θέλω. Οποτε οποιαδηποτε διαφορετική απόψη ΔΕΝ αφορα το δικό μου νερό.

Με αυτόν το τρόπο τη μετρήσεις έχεις σε νερό βρύσης και τι στο νερό παραγωγής σου?

Έχω την εντύπωση ότι θα κάνεις μεγαλύτερη οικονομία νερού αν με μία διακλάδωση πριν

από τη μεμβράνη παίρνεις το νερό που περνά μόνο από το προφίλτρο και τον άνθρακα.

Δώσε μετρήσεις να κάνουμε μερικούς υπολογισμούς .

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις ΔΕΝ εχω τωρα στα χερια μου... και δεν τις θυμαμαι απ'εξω.

Το μονο που θυμαμαι ειναι το TDS που στο βρωμικο είναι 230.

(Το έχω ξανα πει άλλωστε.... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...t&p=381034)

Παντως βασιλη, μετα τη συζητηση που ειχαμε χθες ρωτησα στο χημειο και πήρα απαντηση.

Η ερωτηση ήταν αν το φίλτρο ανθρακα συγκρατει τα βαρέα μέταλλα και το χρωμιο και το καδμιο.

Η απαντηση ηταν, αν ο ανθρακας ειναι καλης ποιότητας, ΝΑΙ, τα συγκρατει.

Αν δεν ειναι... τα συγκρατει οταν ειναι καινουργιος... στα πρωτα περασματα. :(

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Οι δικες μου μετρησεις που εκανα εχθες στο βρωμικο της αο εδειξαν

kh 12, gh 19 :) οταν η βρυση ειναι gh 7 απο οτι θυμαμαι μια και δεν μετρησα γιατι τελειωσε το υγρο test. :(

Τds δεν μετρησα θα μετρησω σημερα αν θες.

Mιλαμε για τελειως διαφορετικο νερο. Εισαι πολυ τυχερος.

Για το χρωμιο απλα μεταφερω τα λογια του κατασκευαστη που καλο θα ηταν αν μπορει να μας βοηθησει

αν επιτρεπεται και απο εσας μη θεωρηθει διαφημιση, αλλα τη στιγμη που δουλευουμε πολλοι αυτες

τις οσμωσεις να ξερουμε τι γινεται.

Και ο Χαρης θα βοηθουσε πολυ μια και εχει δικο του χημειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα μετρησω το βραδυ κι εγω και θα σου πω τα δικά μου.

Αυτο ομως που ΠΡΕΠΕΙ να τονιστεί ειναι οτι ΕΓΩ με μετρησεις στο ΔΙΚΟ μου νερό απο τη δικη μου Α/Ο, καθαρό και βεβαρημένο, το ανακατεβω.

Αυτο ΔΕ σημαινει οτι μπορουν να το κανουν ολοι!!

Ουτε οτι μπορουν το βρωμικο να το βαλουν στο Αφρικανικο ενυδρείο τους!!!

Εγω βεβαια το έκανα.... :(

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Με δικές μου μετρήσεις θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

- Νερό βρύσης 230 ppm

- Νερό καθαρό ΑΟ 5 ppm

- Νερό βρόμικο ΑΟ 430 ppm

Για τη παραγωγή 1 λίτρου νερού με 115 ppm.

1η περίπτωση νερό βρύσης - καθαρό ΑΟ θα καταναλώσω 2,5lit νερό σύνολο.

2η περίπτωση νερό βρόμικο ΑΟ - καθαρό ΑΟ θα καταναλώσω 2,9lit σύνολο.

Nikoloutso εσύ που βλέπεις διαφορά? Για πες το συλλογισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...