Jump to content

Ωφελιμη η χρηση ακαθαρτου νερου της Α\Ο?


redbetta

Recommended Posts

Απλες μαθηματικες πραξεις εκανες??

Το δοκιμασες το συλογισμο να δεις αν ισχυει?? :(

Γιατι πιστεψε με... δεν ισχυουν παντα οιι συλλογισμοι μας... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στη πράξη έτσι είναι στην δική μου περίπτωση μιας και

η ΑΟ μου είναι απόλυτα καλιμπραρισμένη στο 1/3 με σταθερή

πίεση και πάντα σε πολλή καλή κατάσταση στα 30 ppm

όλα άλλαγμα, το νερό το πίνουμε.

Στη Σύρο η βρύση είναι αφαλάτωση θαλασσινού νερού από το

1980 και ο κάθε νοικοκύρης έχει και την ΑΟ του. :(

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θυμαμαι ειναι το TDS που στο βρωμικο είναι 230.

Παντως βασιλη, μετα τη συζητηση που ειχαμε χθες ρωτησα στο χημειο και πήρα απαντηση.

Η ερωτηση ήταν αν το φίλτρο ανθρακα συγκρατει τα βαρέα μέταλλα και το χρωμιο και το καδμιο.

Η απαντηση ηταν, αν ο ανθρακας ειναι καλης ποιότητας, ΝΑΙ, τα συγκρατει.

Αν δεν ειναι... τα συγκρατει οταν ειναι καινουργιος... στα πρωτα περασματα. :(

ποιο χημείο ήταν αυτο??

230 tds σε τί μονάδα μέτρησης και με τί μηχάνημα???

Link to comment
Share on other sites

ποιο χημείο ήταν αυτο??

230 tds σε τί μονάδα μέτρησης και με τί μηχάνημα???

Ρωτησα τον Γεωπεριβαντολλογο που έχουμε στο χημείο της εταιρείας, αφου ο χημικός ειναι σε αδεια, που δουλευω και αυτη την απαντηση μου έδωσε.

Επίσης το διαβασα και στο net σε site εταιρειας που πουλαει φίλτρα για ποσιμο νερό. :(

Το TDS το μετρησα με το pocket μηχανημα και ειναι σε ppm.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας είναι για την προστασία της μεμβράνης από

οργανικούς διαλύτες και χημικά διαβρωτικά.

Τα βαρέα μέταλλα και το εξασθενές χρώμιο αφαιρούνται από τη

μεμβράνη και πετιέται από το βρόμικο της ΑΟ στην αποχέτευση.

Όπου είναι τόσες φορές περισσότερο όσο και οι αναλογία

καθαρού / βρόμικου που παράγει η κάθε ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας είναι για την προστασία της μεμβράνης από

οργανικούς διαλύτες και χημικά διαβρωτικά.

Τα βαρέα μέταλλα και το εξασθενές χρώμιο αφαιρούνται από τη

μεμβράνη και πετιέται από το βρόμικο της ΑΟ στην αποχέτευση.

Όπου είναι τόσες φορές περισσότερο όσο και οι αναλογία

καθαρού / βρόμικου που παράγει η κάθε ΑΟ.

Διαφωνω σε αυτό και εξηγω τους λόγους παραπανω.

Εχεις καποιο αρθρο πιστοποιημενο που να το λεει αυτό να το διαβασουμε?? :(

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον Γεωπεριβαντολλογο που έχουμε στο χημείο της εταιρείας, αφου ο χημικός ειναι σε αδεια, που δουλευω και αυτη την απαντηση μου έδωσε.

Επίσης το διαβασα και στο net σε site εταιρειας που πουλαει φίλτρα για ποσιμο νερό. :(

Το TDS το μετρησα με το pocket μηχανημα και ειναι σε ppm.

λοιπόν άκου να δεις τι γίνεται...... ο ενεργός άνθρακας ( εδώ θέλει μεγάλη συζήτηση μιας και η πυκνοτητα απο gac σε cto εχει τεράστια διαφορά) όντος μπορεί να απορροφήσει ''ορισμένα'' βαρέα μέταλλα..... και μάλιστα ουτε καν βαρέα μέταλλα αλλα μέρος των βαρέων μετάλλων...... το αρνητικό με τον άνθρακα είναι οτι λειτουργεί καλύτερα με μεγαλύτερες συγκεντρώσεις δλδ όσο ποιο υψηλό ποσοστό πχ χρωμίου (μιας και αναφέρθηκε) τόσο ποιο πολύ αφαιρεί.... τα μικρά ποσοστά ειναι αυτά που δεν αφαιρει και δυστηχως αυτα θελουμε να αφαιρέσουμε..... πχ να πιεις νερό με 0,027mg/l ψευδαργυρο μεσα δεν θα παθαινεις τιποτα.... αλλα εσυ εισαι ενας οργανισμoς των 70-80-90-100 κιλών και το ψαρι σου κατι γραμμαρίων αφ ενος και αφετέρου εσυ πινεις ενα ποτηρι νερο και συνεχιζεις την ζωη σου το ψάρι σου πρέπει να ζήσει μέσα σε αυτο......

ο άνθρακας αποτελεί ένα καλό εργαλείο για μια γκάμα χημικών αλλά για εμένα δεν κάνει ουτε στο 1/100 την δουλιά που κανει η μεμβράνη και ουσιαστικά σε ένα συστημα α/ο λειτουργεί σαν προστατευτικό της μεμβράνης κυρίως και μετά σαν αγωγή νερου (χλωρια χλωραμίνες καινε ορισμένα φύλλα της μεμβράνης καταστρέφοντάς την)

εγώ δεν θα σου πώ αν κάνεις ή δεν κάνεις καλά στην μιξη νερου με βρώμικο αυτο ειναι δικό σου θέμα (ισως οταν βρεθουμε απο κοντά να το συζητήσουμε)...........

230 ppm σημαινει γυρω στα 450 μs ειναι το βρώμικο αρα το νερο του δικτύου σου ειναι ακόμα ποιο κάτω.... απο σωλινώσεις κτηρίου πως πας?? έιναι καινουριο το σπιτι εχει φτιαχτεί πριν ας πουμε το 1990??

τέλος οταν προτίνουμε λύσεις να λαβαίνουμε υπ όψην όχι μονο τους χομπίστες που κατοικούν στην Αθήνα οπου το νερό έχει υποστεί κάποια Α επεξεργασία αλλα και αυτούς που μένουν σε περιοχές οπου το νερό δεν ειναι πόσιμο.....

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν άκου να δεις τι γίνεται...... ο ενεργός άνθρακας ( εδώ θέλει μεγάλη συζήτηση μιας και η πυκνοτητα απο gac σε cto εχει τεράστια διαφορά) όντος μπορεί να απορροφήσει ''ορισμένα'' βαρέα μέταλλα..... και μάλιστα ουτε καν βαρέα μέταλλα αλλα μέρος των βαρέων μετάλλων...... το αρνητικό με τον άνθρακα είναι οτι λειτουργεί καλύτερα με μεγαλύτερες συγκεντρώσεις δλδ όσο ποιο υψηλό ποσοστό πχ χρωμίου (μιας και αναφέρθηκε) τόσο ποιο πολύ αφαιρεί.... τα μικρά ποσοστά ειναι αυτά που δεν αφαιρει και δυστηχως αυτα θελουμε να αφαιρέσουμε..... πχ να πιεις νερό με 0,027mg/l ψευδαργυρο μεσα δεν θα παθαινεις τιποτα.... αλλα εσυ εισαι ενας οργανισμoς των 70-80-90-100 κιλώνκαι βάλε... :( και το ψαρι σου κατι γραμμαρίων αφ ενος και αφετέρου εσυ πινεις ενα ποτηρι νερο και συνεχιζεις την ζωη σου το ψάρι σου πρέπει να ζήσει μέσα σε αυτο......

ο άνθρακας αποτελεί ένα καλό εργαλείο για μια γκάμα χημικών αλλά για εμένα δεν κάνει ουτε στο 1/100 την δουλιά που κανει η μεμβράνη και ουσιαστικά σε ένα συστημα α/ο λειτουργεί σαν προστατευτικό της μεμβράνης κυρίως και μετά σαν αγωγή νερου (χλωρια χλωραμίνες καινε ορισμένα φύλλα της μεμβράνης καταστρέφοντάς την)

εγώ δεν θα σου πώ αν κάνεις ή δεν κάνεις καλά στην μιξη νερου με βρώμικο αυτο ειναι δικό σου θέμα (ισως οταν βρεθουμε απο κοντά να το συζητήσουμε)...........

230 ppm σημαινει γυρω στα 450 μs ειναι το βρώμικο αρα το νερο του δικτύου σου ειναι ακόμα ποιο κάτω.... απο σωλινώσεις κτηρίου πως πας?? έιναι καινουριο το σπιτι εχει φτιαχτεί πριν ας πουμε το 1990??

τέλος οταν προτίνουμε λύσεις να λαβαίνουμε υπ όψην όχι μονο τους χομπίστες που κατοικούν στην Αθήνα οπου το νερό έχει υποστεί κάποια Α επεξεργασία αλλα και αυτούς που μένουν σε περιοχές οπου το νερό δεν ειναι πόσιμο.....

Το σπιτι ΔΕΝ εχω ιδεα πότε κατασκευαστηκε........ απλα δεν ειναι ουτε 5ετιας ουτε 25ετιας... καπου στημεση.

Απο κει και πέρα οι σωληνωσεις δεν ειναι εμφανεις για ναδω... παρα μονο στο ρολοι....

Το οποιο ρολοι ΔΕΝ ειναι ΕΥΔΑΠ. Νερό παιρνω απο το δημο..... και ΔΕΝ το πινω ουτε εγω.

Με εμφιαλωμενα ειμαστε.

Επισης θα πω οτι ΔΕΝ μενω Αθηνα.. αλλα λίγο πιο έξψ.. Μεγάλο Πευκο, οποτε οπως λες κι εσυ...

οταν προτίνουμε λύσεις να λαβαίνουμε υπ όψην όχι μονο τους χομπίστες που κατοικούν στην Αθήνα οπου το νερό έχει υποστεί κάποια Α επεξεργασία αλλα και αυτούς που μένουν σε περιοχές οπου το νερό δεν ειναι πόσιμο.....

:)

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι αφαιρει ο ενεργος ανθρακα ολα τα παραπάνω αλλά οχι 100%.

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι ΔΕΝ εχω ιδεα πότε κατασκευαστηκε........ απλα δεν ειναι ουτε 5ετιας ουτε 25ετιας... καπου στημεση.

Απο κει και πέρα οι σωληνωσεις δεν ειναι εμφανεις για ναδω... παρα μονο στο ρολοι....

Το οποιο ρολοι ΔΕΝ ειναι ΕΥΔΑΠ. Νερό παιρνω απο το δημο..... και ΔΕΝ το πινω ουτε εγω.

Με εμφιαλωμενα ειμαστε.

Επισης θα πω οτι ΔΕΝ μενω Αθηνα.. αλλα λίγο πιο έξψ.. Μεγάλο Πευκο, οποτε οπως λες κι εσυ...

οταν προτίνουμε λύσεις να λαβαίνουμε υπ όψην όχι μονο τους χομπίστες που κατοικούν στην Αθήνα οπου το νερό έχει υποστεί κάποια Α επεξεργασία αλλα και αυτούς που μένουν σε περιοχές οπου το νερό δεν ειναι πόσιμο.....

:(

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι αφαιρει ο ενεργος ανθρακα ολα τα παραπάνω αλλά οχι 100%.

σε ρωτάω γιατι......

αν οι σωλινώσεις του σπιτιού σου ειναι πλαστικές τοτε ολα ειναι οκ.... αν υπάρχουν χάλκινα τμήματα τότε σίγουρα με αυτην την αγωγή θα υπάρξει πρόβλημα δηλητηρίασης όπως είχε πάθει και μεγάλος εκτροφέας δισκων δηλητηρίαση απο χαλκό......

μετά θα σου προτείνω κάτι δημόσια, το χω κάνει άλλη μια φορα, με τέτοιες σηγκεντρώσεις σε tds στην θέση σου θα έκανα μια καλή ανάλυση νερού και αναλόγως θα την καταργούσα τελείως την όσμωση (βέβαια για να μην το πινετε υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα) αν όντος υπάρχει θα σου πρότεινα να γυρίσεις 100% σε οσμωση και βελτίωση του ph με φυσικές μεθόδους (πχ να πάρεις ενα μεγάλο βοτσαλο απο την θάλασσα να το πλυνεις καλά και να το κρυψεις στο σαμπ εαν εχεις, στο φίλτρο εαν χωράει ή και μεσα στο ενυδρείο πισω απο καμια ριζα αν σε ενοχλεί οπτικα...... ΄με ουδέτερο ενεργό ανθρακα που μπορώ να σου υποδείξω φθηνο και καλο)...... σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι σοβαρό με το νερό σου απλά δεν το πίνετε για λόγους δικους σου τότε κανε μια ανάλυση να δεις τι υπάρχει στο νερό σου..............

Link to comment
Share on other sites

nikoloutsos

Εχεις καποιο αρθρο πιστοποιημενο που να το λεει αυτό να το διαβασουμε??

Βεβαία της προδιαγραφές της μεμβράνης έχει πάντα ένα

χαρακτηριστικός Percent Rejection (Ποσοστό Απόρριψης) %.

Δες δίπλα στο CrO4-2 τι λέει αυτό πάει στο βρόμικο.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετοι οι λόγοι που ΔΕΝ πινω το νερό....

Ενας απο αυτους ειναι οτι το νερο δεν ερχεται παντα διαφανο στη βρυση....

αλλος ειναι οτι το νερο μαζευεται σε μια δεξαμενη στο ισογειο και μια αντλιατ το στελνει σε εμας...

και βασικος λόγος ειναι οτι ΔΕΝ ειναι ΕΥΔΑΠ.... και κυριως... για ψυχολογικους λογους ΔΕΝ το πινω.

Το να το στειλω σε χημειο για αναλυση με 300-400€ για να δω αν ειναι καταλληλο για τα ενυδρεία μου.... ΔΕ θα το κανω!!! :D

Γιατι οπως πολυ καλα γνωριζεις... καπου εκει θα κοστησει αν θες να το αναλυσεις οπως πρεπει. :(

Μην ξεχνας επισης οτι βρισκεται και το Ηφαιστειο στους Αγ. ΘΕοδωρους καιμε την αυξηση του υδροφορου ίσως εχει επηρρεαστει και απο διαφορες αλλες "κακες" ουσιες το νερό το οποιο ΔΕΝ ξερω ουτε απο που έρχεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Το να το στειλω σε χημειο για αναλυση με 300-400€ για να δω αν ειναι καταλληλο για τα ενυδρεία μου

Σε φίλο μου που το στέλνω για ανάλυση κοστίζει 90Ε, σε πελάτες

φαντάζομαι 130-150, δεν μπορώ να ξέρω και ούτε θα ρωτήσω για

ευνόητους λόγους.

Η πρόταση που σου έκανα να παίρνεις νερό μετά από το προφίλτρο και

τον άνθρακα πρέπει να είναι η ποιο συμφέρουσα και για τη συνολική

διάρκεια ζωής της ΑΟ και τη κατανάλωση νερού.

Μη μπερδεύεσαι και μη παιδεύεσαι άδικα, αν έχεις 98% απόρριψη τι

μένει για τη συγκράτηση και τη διαπερατότητα?

Και εάν έχεις ακόμη αμφιβολίες για το νερό βάλτο για μια μέρα με ένα μικρό

φιλτράκι και άνθρακα 50ml εγώ αυτό κάνω όταν βρω τα σκούρα (βρύση 1980 ppm :( ).

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω...

Για να γινει σωστη μετρηση και να μετρηθούν αυτά που πρέπει.... κοστίζει γύρω στα 300€.

Παντως..... γενικα το 80% των σπιτιων μας εχουν χαλκοσωληνες..... :)

Υ.Γ. Το ηφαιστειο λέγεται Σουσακι. :(

Link to comment
Share on other sites

Νικο μετα απο αυτα που λες εγω σαν Βασιλης θα εβαζα σκετη οσμωση και θα ακολουθουσα την

ευκολη μεθοδο που ανεφερε ο Χαρης, κανα preis και τιποτα αλλο.

Μπορει το νερο σου να μην ειναι σκληρο αλλα φοβαμαι οτι περιεχει πολλα χειροτερα.

Αν νομιζεις το σκεπτεσαι, αν οχι συνεχιζεις ως εχει. You are the boss. :(

Link to comment
Share on other sites

Νικο μετα απο αυτα που λες εγω σαν Βασιλης θα εβαζα σκετη οσμωση και θα ακολουθουσα την

ευκολη μεθοδο που ανεφερε ο Χαρης, κανα preis και τιποτα αλλο.

Μπορει το νερο σου να μην ειναι σκληρο αλλα φοβαμαι οτι περιεχει πολλα χειροτερα.

Αν νομιζεις το σκεπτεσαι, αν οχι συνεχιζεις ως εχει. You are the boss. :)

Εγω επειδη ειμαι ο Νικος.... το συνεχιζω... :hysterical:

Σκεψου το απλα....

Αντι να βαζω 15 λιτρα βρυσης και να το ανακατεβω με 100λτρ Α/Ο

Βαζω 1 λιτρο βρωμικο που εχει περασει τα προφιλτρα με 100λτρ Α/Ο

Στην ουσια... ΚΑΜΙΑ διαφορα... παρα μονο οτι εχει περασειο απο τα τα προφιλτρα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βαζω 1 λιτρο βρωμικο που εχει περασει τα προφιλτρα με 100λτρ Α/Ο

Στην ουσια... ΚΑΜΙΑ διαφορα... παρα μονο οτι εχει περασειο απο τα τα προφιλτρα... :)

Μετα τα προφιλτρα υπηρχε μεμβρανη?

Δηλαδη το πηρες απο εξοδο "βρωμικου"?

ή εχεις διαφυγη?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μετα τα προφιλτρα υπηρχε μεμβρανη?

Δηλαδη το πηρες απο εξοδο "βρωμικου"?

ή εχεις διαφυγη?

Απο την έξοδο Σπύρο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την έξοδο Σπύρο.

Τοτε δεν πεφτεις συτη την περιπτωση?

Αν εχει το παραμικρο τοξικο το νερο του δικτυου που δεν κρατανε τα προφιλτρα, αλλα το κραταει η μεμβρανη, αυτο το τοξικο το ριχνεις σε πολλαπλασια τιμη μεσα στο νερο του ενυδρειου.
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ...

Γιατι οπως γραφεις... το ΚΡΑΤΑΕΙ η μεμβρανη... αρα ΔΕΝ περναει.

Αλλα και να περναγε... και βρυση να εβαζες.. το ιδιο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ...

1. Γιατι οπως γραφεις... το ΚΡΑΤΑΕΙ η μεμβρανη... αρα ΔΕΝ περναει.

2. Αλλα και να περναγε... και βρυση να εβαζες.. το ιδιο θα ειναι.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

1. Απο την εξοδο του βρωμικου που παιρνεις εσυ το νερο, δεν βγαινει νερο που εχει περασει απο την μεμβρανη.

2. ?????

Link to comment
Share on other sites

2. Οτι δηλήτηριο περιεχει η βρυση.. αν περιεχει... το περιεχει και το βρωμικο νερό. Απλα σε μεγαλυτερη περιεκτηκοτητα.

Αρα, οτι από τα 2 και αν χρησιμοποιησω, νερο βρυσης - βρωμικο,... ειναι το ίδιο.

Απλα τα χρησιμοποιώ σε διαφορετική ποσότητα. :)

Link to comment
Share on other sites

2. Οτι δηλήτηριο περιεχει η βρυση.. αν περιεχει... το περιεχει και το βρωμικο νερό. Απλα σε μεγαλυτερη περιεκτηκοτητα.

Αρα, οτι από τα 2 και αν χρησιμοποιησω, νερο βρυσης - βρωμικο,... ειναι το ίδιο.

Απλα τα χρησιμοποιώ σε διαφορετική ποσότητα. :)

Δεν ειναι ετσι.

Δεν το εχει καταλαβει το θεμα γιατι δεν εχει καταλαβει αυτο μαλλον.

Απο 1 λιτρο νερο βρυσης με .... μπλα μπλα μπλα ... και εξασθενες χρωμιο 10 μοναδες

Η ΑΟ σου βγαζει:

250 ml καθαρο ΑΟ με .... τιποτα

750 ml βρωμικο ΑΟ με .... 10 μοναδες εξασθενες χρωμιο

Συμπερασμα:

Αν εριχνες 1 λιτρο σκετο βρυσης, θα εριχνες μαζι και 10 μοναδες χρωμιο

Αν εριχνες 1 λιτρο καθαρο ΑΟ, θα εριχνες μαζι και ... τιποτα

Αν εριχνες 1 λιτρο βρωμικο ΑΟ θα εριχνες μαζι και 13,3 μοναδες χρωμιο

Link to comment
Share on other sites

Η απολυτα σωστη λυση ειναι μονο μια.

100% ΑΟ. (και ηλεκτρολυτες αν θελεις να ανεβασεις σκληροτητα)

Αυτα που λεμε πιο πανω, ειναι απλως ποια ειναι η λιγοτερο χειροτερη λυση.

Το μη χειρον βελτιστον.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ΔΕΝ εχω μονο ψαρακια αμαζωνιου και αλμυρα....

Για πες μου....

Τι νερο να βαλω στα χρυσοψαρα?

Στην αφρική?

Στο γαριδαδικο?

Link to comment
Share on other sites

Η απολυτα σωστη λυση ειναι μονο μια.

100% ΑΟ. (και ηλεκτρολυτες αν θελεις να ανεβασεις σκληροτητα)

Αυτα που λεμε πιο πανω, ειναι απλως ποια ειναι η λιγοτερο χειροτερη λυση.

Το μη χειρον βελτιστον.

Πες τα χρυσοστομε. :):buttrock:

Επειδη ΔΕΝ εχω μονο ψαρακια αμαζωνιου και αλμυρα....

Για πες μου....

Τι νερο να βαλω στα χρυσοψαρα?

Στην αφρική?

Στο γαριδαδικο?

Οποιος εχει τα γενια εχει και τα χτενια Νικολαε. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...