Jump to content

Help ...


soulrider

Recommended Posts

έχω το παρακάτω ενυδρείο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/F60.htm

hailea F60 δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βρω λάμπα που να κάνει για φυτεμένο και να εφαρμόζει στην βάση .

μήπως θα μπορούσα να βρω κάτι από ηλεκτρολογικά και αν ναι τι? σκοπός μου είναι να έχω χαρούμενα φυτά.

προσπαθώ να αποφύγω την πατέντα ... φωτίστε με για να φωτίσω τα φυτά μου...

Link to comment
Share on other sites

έχω το παρακάτω ενυδρείο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/F60.htm

hailea F60 δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βρω λάμπα που να κάνει για φυτεμένο και να εφαρμόζει στην βάση .

μήπως θα μπορούσα να βρω κάτι από ηλεκτρολογικά και αν ναι τι? σκοπός μου είναι να έχω χαρούμενα φυτά.

προσπαθώ να αποφύγω την πατέντα ... φωτίστε με για να φωτίσω τα φυτά μου...

πες μας λίγα περισσότερα πράγματα για τη λάμπα του γιατί στο site γράφει μόνο ότι είναι φθορίου και 24W

Link to comment
Share on other sites

πες μας λίγα περισσότερα πράγματα για τη λάμπα του γιατί στο site γράφει μόνο ότι είναι φθορίου και 24W

μισό ξεβιδώνω βγάζω καπάκι και ανεβάζω photo...

Link to comment
Share on other sites

μισό ξεβιδώνω βγάζω καπάκι και ανεβάζω photo...

εάν φένεται βγάλε και αυτά που γράφει πάνω η λάμπα ή γράψτα μας :(

Link to comment
Share on other sites

η μια λάμπα είναι άσπρη και η άλλη μπλε. άλλα ενώνονται όπως διαπιστώνετε...

post-20339-1277906078_thumb.jpg

post-20339-1277906092_thumb.jpg

post-20339-1277906108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... υπάρχουν σίγουρα της philips στα 3.000, 3.500, 4.100 kelvin μονόχρωμες αλλά πριν πας σε αυτή τη λύση δες μήπως καμιά γνωστή εταιρεία βγάζει PL λάμπα για plant growth. Πάντως γνώμη μου εάν μπορέσεις να ξηλώσεις την PL εντελώς και στη θέση της με το ίδιο μπάλαστ να βάλεις μια 24αρα grolux της sylvania θα είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις! (θέλει πατέντα όμως)

ΥΓ. Η λάμπα που ψάχνεις για να αντικαταστήσεις την υπάρχουσα λέγετε PL 24W τετράκιδη! Καλό ψάξιμο! :(

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

... υπάρχουν σίγουρα της philips στα 3.000, 3.500, 4.100 kelvin μονόχρωμες αλλά πριν πας σε αυτή τη λύση δες μήπως καμιά γνωστή εταιρεία βγάζει PL λάμπα για plant growth. Πάντως γνώμη μου εάν μπορέσεις να ξηλώσεις την PL εντελώς και στη θέση της με το ίδιο μπάλαστ να βάλεις μια 24αρα grolux της sylvania θα είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις! (θέλει πατέντα όμως)

ΥΓ. Η λάμπα που ψάχνεις για να αντικαταστήσεις την υπάρχουσα λέγετε PL 24W τετράκιδη! Καλό ψάξιμο! :(

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου (γείτονα Ηράκλειο μένω) με βοήθησε πολύ η πληροφορία σου. όποτε σε ηλεκτρολογικά πάω. να ζητήσω και κάποιο συγκεκριμένο χρώμα η δεν παίζει ρόλο ?

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη άλλα ξεχασα να κάνω την ποιο βασική ερώτηση. η λάμπα λειτουργεί άλλα από ότι διάβασα δεν κάνει για φυτά. να την αλλάξω η να την κρατήσω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου (γείτονα Ηράκλειο μένω) με βοήθησε πολύ η πληροφορία σου. όποτε σε ηλεκτρολογικά πάω. να ζητήσω και κάποιο συγκεκριμένο χρώμα η δεν παίζει ρόλο ?

τα κέλβιν της λάμπας είναι το χρώμα... αλλά επειδή δεν πολυασχολούμε με τα φυτά περίμενε να σου απαντήσει κάποιος άλλος πόσα κέλβιν να πάρεις. Πάντως ότι και να πάρεις είναι καλύτερο από την ασπρο-μπλε που έχεις τώρα. Επίσης να ξέρεις οτι εαν αλλάξεις λάμπα τα φυτά σου θα κάνουν λίγο καιρό για να προσαρμοστούν στην καινούργια :(

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πάρεις από 4500 έως 6500 kelvin θα είσαι ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδη και εγω εχω ακριβως την ιδια λαμπα και το ιδιο ενυδρειο με τον soulrider θελω να σας ρωτησω κατι... Ο,τι watt λαμπα και να παρω θα κανει ή θα υπαρξει προβλημα??

Ευχαριστω! :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κοιτάξεις πόσα βατ σηκώνει το μπάλαστ. Η λάμπα που θα βάλεις δεν πρέπει να υπερβαίνει σε βατ το μπαλαστ που έχεις, πχ έχεις ένα μπαλαστ 24 βατ τότε σηκώνει το πολύ μια λάμπα 24 βάτ, μικρότερη μπορείς να βάλεις σε βατ μεγαλύτερη όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...