Jump to content

Recommended Posts

τρύπεσ στα φύλλα των φυτών χωίισ εμφανή αίτια

31109[/snapback]

Koίτα ΕΔΩ & ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Koίτα ΕΔΩ & ΕΔΩ

31111[/snapback]

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ.ΤΟ PH ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6.5 ΚΑΙ ΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ ΜΗΔΕΝΙΚΑ.Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 25-28.Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΛΓΗ,ΕΝΩ ΑΠΟ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ.ΑΠΛΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΑΙ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΩΝ ΦΥΛΛΩΝ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ.ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ.ΤΟ PH ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6.5 ΚΑΙ ΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ ΜΗΔΕΝΙΚΑ.Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 25-28.Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΛΓΗ,ΕΝΩ ΑΠΟ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ.ΑΠΛΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΑΙ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΩΝ ΦΥΛΛΩΝ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ.ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

31355[/snapback]

Φίλε Ξηρόκαμπε.

Καταρχήν δεν μας λές τι φυτά έχεις και ποιά είναι αυτά που έχουν το πρόβλημα.

Κατα δεύτερον αν κοιτάξεις εκεί που σε παράπεμψε ο φίλος istellas δηλαδή στον Κατάλογς διάγνωσης & θεραπείας ασθενειών υδρόβιων φυτών θα δείς οτι γράφει κάπου :

Συμπτώματα

Σε αρχικό στάδιο μικρές τρύπες αναπτύσσονται στα φύλλα ή κατά την περίμετρο των φύλλων. Σε προχωρημένο στάδιο προσβάλλεται όλο το φυτό το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την καθολική πτώση των φύλλων.

Διάγνωση

Ασθένεια των κρυπτοκορίνων

(Cryp rot)

Αιτία

Η ασθένεια των κρυπτοκορίνων ακόμα μελετάτε. Πιθανές αιτίες είναι:

-Συσσώρευση μεγάλου ποσοστού νιτρικού άλατος (Nitrates).

-Βρώμικο και ελλιπές σε θρεπτικές ουσίες νερό.

-Ανεπαρκής φωτισμός.

-Μακροχρόνιες αλλαγές νερού.

-Δραστική αλλαγή του φωτισμού ή της εντάσεως.

Θεραπεία

Τήρηση του τακτικού προγράμματος αλλαγής νερού, λίπανσης και αντικατάστασης των λαμπτήρων.

Προσοχή: Πολλές φορές κάνοντας τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις προκαλούμε την ανάπτυξη της ασθένειας.

Επίσης στην 2ή παραπομπή πάλι του iStellas σου λέει και κάτι ακόμα.

Λες απο θρεπτικά συστατικά άλλο τίποτα. Τι εννοείς ακριβώς ;

Ο φωτισμός είναι αρκετός. Πόσος και τι είδος. Λάμπες βατ περίοδο Κέλβιν κ.λ.π

Εκτός απο το ph και τα Νιτρώδη δεν αναφέρεις Νιτρικά, Φώσφορο Κάλιο, Σίδηρο και ένα σωρό άλλα.

Επομένως συγκεκριμένη απάντηση δεν μπορείς να πάρεις αν δεν μας δώσεις τουλάχιστον περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ξηρόκαμπε.

Καταρχήν δεν μας λές τι φυτά έχεις και ποιά είναι αυτά που έχουν το πρόβλημα.

Κατα δεύτερον αν κοιτάξεις εκεί που σε παράπεμψε ο φίλος istellas δηλαδή στον Κατάλογς διάγνωσης & θεραπείας ασθενειών υδρόβιων φυτών θα δείς οτι γράφει κάπου :

Συμπτώματα

Σε αρχικό στάδιο μικρές τρύπες αναπτύσσονται στα φύλλα ή κατά την περίμετρο των φύλλων. Σε προχωρημένο στάδιο προσβάλλεται όλο το φυτό το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την καθολική πτώση των φύλλων.

Διάγνωση

Ασθένεια των κρυπτοκορίνων

(Cryp rot)

Αιτία

Η ασθένεια των κρυπτοκορίνων ακόμα μελετάτε. Πιθανές αιτίες είναι:

-Συσσώρευση μεγάλου ποσοστού νιτρικού άλατος (Nitrates).

-Βρώμικο και ελλιπές σε θρεπτικές ουσίες νερό.

-Ανεπαρκής φωτισμός.

-Μακροχρόνιες αλλαγές νερού.

-Δραστική αλλαγή του φωτισμού ή της εντάσεως.

Θεραπεία

Τήρηση του τακτικού προγράμματος αλλαγής νερού, λίπανσης και αντικατάστασης των λαμπτήρων.

Προσοχή: Πολλές φορές κάνοντας τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις προκαλούμε την ανάπτυξη της ασθένειας.

Επίσης στην 2ή παραπομπή πάλι του iStellas σου λέει και κάτι ακόμα.

Λες απο θρεπτικά συστατικά άλλο τίποτα. Τι εννοείς ακριβώς ;

Ο φωτισμός είναι αρκετός. Πόσος και τι είδος. Λάμπες βατ περίοδο Κέλβιν κ.λ.π

Εκτός απο το ph και τα Νιτρώδη δεν αναφέρεις Νιτρικά, Φώσφορο Κάλιο, Σίδηρο και ένα σωρό άλλα.

Επομένως συγκεκριμένη απάντηση δεν μπορείς να πάρεις αν δεν μας δώσεις τουλάχιστον περισσότερα στοιχεία.

31360[/snapback]

ΑΓΑΠΗΤΕ SW1IXC,

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΤΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΗΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΧΩ 2 ΛΑΜΠΕΣ ΤΩΝ 80 CM ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΡΟΖ.ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ:Roseafolia pink , anubia heterophylla , aponogeton boivianus , cryptocoryne wendii <<green>> , cryptocoryne albida.ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...