Jump to content

Ατύχημα με ψάρι στο φίλτρο


Recommended Posts

Είχα το πρώτο μου ατύχημα. Καθάρισα ένα φίλτρο που είχε μπουκώσει απο διάφορα απομεινάρια φυτών, οπότε λειτουργούσε αρκετά δυνατά. Έφυγα για λίγο απο το σπίτι και γυρνώντας είδα το pearlscale κολλημένο στο φίλτρο. Προσπάθησα να το αποκολλήσω όσο πιο απαλά μπορούσα. Είναι εμφανές ματωμένο στο ένα πλευρικό πτερύγιο, προσπαθεί να κολυμπήσει, το κάνει για λίγο αλλά μετα γυρνά ανάποδα.

Το έβγαλα, το έβαλα σε μια καραντίνα για να μην το ξανα τραβήξει το φίλτρο και έριξα κάτι βιταμίνες που είχα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, δεν έχω και κάτι άλλο άμεσα να κάνω. Αν αντέξει μέχρι αύριο το πρωί τι να αγοράσω; Έκτοζον;

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

το χτυπημένο πτερύγιο, το κουνάει, αν και ματωμένο δεν φαίνεται να έχει σπάσει !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσεις EKTOZON και θα φροντίσεις στην καραντίνα σου να μην υπάρχει δυνατή ροή :( Καλή επιτυχία σε εσένα και στο ψάρι σου!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες καραντινα, σε τι ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω πως με ανησυχεί το ότι βρέθηκε το ψάρι εκεί. Όσο δυνατή και να είναι η ροή, φοβάμαι μήπως το ψάρι πάσχει από κάτι άλλο και από αδυναμία βρέθηκε σε αυτή τη θέση.

Θες ΕΚΤΟΖΟΝ για τις δευτερογενείς λοιμώξεις. Από κει και πέρα, καλή ποιότητα νερού, σωστή διατροφή και αντιχλώριο με Aloe Vera αν είναι δυνατόν σε διπλάσια ποσότητα.

Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω πως με ανησυχεί το ότι βρέθηκε το ψάρι εκεί. Όσο δυνατή και να είναι η ροή, φοβάμαι μήπως το ψάρι πάσχει από κάτι άλλο και από αδυναμία βρέθηκε σε αυτή τη θέση.

Θες ΕΚΤΟΖΟΝ για τις δευτερογενείς λοιμώξεις. Από κει και πέρα, καλή ποιότητα νερού, σωστή διατροφή και αντιχλώριο με Aloe Vera αν είναι δυνατόν σε διπλάσια ποσότητα.

Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις.

Γενικότερα είναι ψάρι δυσκολοκίνητο (εξαιτίας της μορφολογίας του, είναι σαν μπαλάκι). Ευτυχώς είχα αντιχλώριο με aloe vera και του έριξα απο εχθές, μαζί και κάτι βιταμίνες που δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτε.

Ακόμα εκτοζον δεν έχω βάλει, θα μπεί μάλλον το βράδυ.

Σήμερα το βλέπω αρκετά ζωηρό σε σχέση με εχθές. Έχει μια δυσκολία κίνησης λόγο του τραυματισμένου πτερυγίου αλλά νομίζω πως ξεπεράσαμε τον κίνδυνο θανάτου. Δεν γυρνάει πλεον ανάποδα όπως εχθές.

(Καραντίνα εννοώ, ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω, εντελώς άδειο απο διακοσμιτικά, φυτά κλπ, μόνο με ένα μικρό φιλτράκι και εκεί ρίχνω πάντα τα "αρρωστα ψάρια" έτσι ώστε να μην τα πειράζουν τα υπόλοιπα, να υπάρχει καλύτερος έλεγχος αλλά και ότι φάρμακο ρίχνεις να είναι μόνο για το άρρωστο ψαράκι.)

Αυτό που με ξάφνιασε, ίσως είναι η ιδέα μου αλλά μετά το περιστάτικό το άλλο ψαράκι μου φαινόταν σαν κατσουφιασμένο, καθόταν κάτω, αφού νόμιζα πως είχα κάποια αρρώστια στο ενυδρείο και για αυτό τα έπαιξε και το άλλο. Σήμερα όλα καλά και στα 2 ψάρια... προς το παρών !

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις Εκτοζον η` Ectopur σαν δόση πρόληψης για τυχών μόλυνσης της πληγής που έχει το ψαράκι σε συνδυασμό με καλή οξυγόνωση. Κατά τα άλλα κάνε μια μέτρηση στο ενυδρείο που θα το βάλεις και αν μετράς ΝΟ3 πάνω από 20 κάνε μια καλή αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις Εκτοζον η` Ectopur σαν δόση πρόληψης για τυχών μόλυνσης της πληγής που έχει το ψαράκι σε συνδυασμό με καλή οξυγόνωση. Κατά τα άλλα κάνε μια μέτρηση στο ενυδρείο που θα το βάλεις και αν μετράς ΝΟ3 πάνω από 20 κάνε μια καλή αλλαγή νερού.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ με το Ectopur δεν έχουν κάποια άμεση σχέση. Το Ectopur είναι φάρμακο για τα εξωπαράσιτα και χρησιμοποιείται είτε μόνο του είτε σε συνδυασμό με κάποιο άλλο αντίστοιχο φάρμακο. Το ΕΚΤΟΖΟΝ κάνει πολλές δουλειές μέσα στο ενυδρείο... Από προστασία δευτερογενών λοιμώξεων μέχρι βελτίωση της βιολογικής λειτουργίας του φίλτρου! Γι'αυτό και προτείνεται σχεδόν πάντα και φυσικά δεν επηρεάζει την βιολογία μας αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ με το Ectopur δεν έχουν κάποια άμεση σχέση. Το Ectopur είναι φάρμακο για τα εξωπαράσιτα και χρησιμοποιείται είτε μόνο του είτε σε συνδυασμό με κάποιο άλλο αντίστοιχο φάρμακο. Το ΕΚΤΟΖΟΝ κάνει πολλές δουλειές μέσα στο ενυδρείο... Από προστασία δευτερογενών λοιμώξεων μέχρι βελτίωση της βιολογικής λειτουργίας του φίλτρου! Γι'αυτό και προτείνεται σχεδόν πάντα και φυσικά δεν επηρεάζει την βιολογία μας αρνητικά.

Καλησπέρα Νίκο.

Το Ektopur χρησιμοποιείτε και σαν πρόληψη για τυχών εξωπαρασιτα και μύκητες.

Περιέχει διάφορα άλατα, κατά μεγάλο ποσοστό ίδια με το Εκτοζον, όπως Sodium preborate, και sodium chloride, και βοηθάει στο στρες και στην καλύτερη οξυγόνωση του βιοσυστηματος μας. Εγώ έχει τύχη να μην βρω εύκολα το Εκτοζον στο εμπόριο και το χρησιμοποιώ εναλλακτικά πολλές φορές όταν χρειαστεί με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς να δω κάποιο πρόβλημα στην βιολογία του ενυδρείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο.

Το Ektopur χρησιμοποιείτε και σαν πρόληψη για τυχών εξωπαρασιτα και μύκητες.

Περιέχει διάφορα άλατα, κατά μεγάλο ποσοστό ίδια με το Εκτοζον, όπως Sodium preborate, και sodium chloride, και βοηθάει στο στρες και στην καλύτερη οξυγόνωση του βιοσυστηματος μας. Εγώ έχει τύχη να μην βρω εύκολα το Εκτοζον στο εμπόριο και το χρησιμοποιώ εναλλακτικά πολλές φορές όταν χρειαστεί με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς να δω κάποιο πρόβλημα στην βιολογία του ενυδρείου μου.

Κι όμως το Ectopur την επηρεάζει. Συνιστάται σε πιο ακραίες περιπτώσεις. Δεν λέω πως δεν αποτελεί λύση, αλλά δεν είναι το άμεσο υποκατάστατο του ΕΚΤΟΖΟΝ. Αυτό θέλω να ξεχωρίσουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το Ectopur την επηρεάζει. Συνιστάται σε πιο ακραίες περιπτώσεις. Δεν λέω πως δεν αποτελεί λύση, αλλά δεν είναι το άμεσο υποκατάστατο του ΕΚΤΟΖΟΝ. Αυτό θέλω να ξεχωρίσουμε... :buttrock:

Τη να σου πω Νίκο, εγώ μπορώ να σου πω πως έχω βρεθεί καλά με το Ectopur και η βιολογία μου δεν είχε ποτέ επιπτώσεις και ούτε είναι κάποιο σκεύασμα που χρειάζεται κατα τον κατασκευαστη αλλαγη νερου μετά τη χρήση του ή άνθρακα, από εκεί και πέρα όπως νομίζει κανείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο προτροπή του Μάνθου (Starfish) έβαλα "Melafix" για 3 ημέρες και το ψάρι έχει αναστηθεί !!! Σαν να μην έχει συμβεί τίποτα. Το πτερύγιο που είχε τραυματιστεί κόπηκε απο την μέση περίπου. Αυτό που έχει μείνει (κουτσουρεμένο βέβαια) το κουνάει κανονικά. Τα σημάδια απο το αίμα έχουν εξαφανιστεί και προς το παρόν οργώνει το ενυδρείο. Ελπίζω αργότερα να μην εφμανήσει κάτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να αναφέρω και ίσως ακουστεί χαζό αλλά όταν πανικοβάλλεσαι δεν λειτουργείς σωστά είναι πως ίσως να τραυμάτισα εγώ το ψαράκι ακόμα περισσότερο προσπαθώντας να το αποκολλήσω απο το φίλτρο. Η σωστή ενέργεια θα ήταν απλά να βγάλω το φίλτρο απο την πρίζα... Αλλά !!! Αν συμβεί ξανά σε κάποιο άλλο, απλά βγάλτε την πρίζα και μην το τραβήξετε εσείς !!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτησούλα.

Το πτερύγιο που κόπηκε, πλέον το κινεί κανονικά και φαίνεται να μην έχει πρόβλημα, θα ξανά γίνει κανονικό, θα αναπτυχθεί δηλαδή ή θα μείνει για πάντα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτησούλα.

Το πτερύγιο που κόπηκε, πλέον το κινεί κανονικά και φαίνεται να μην έχει πρόβλημα, θα ξανά γίνει κανονικό, θα αναπτυχθεί δηλαδή ή θα μείνει για πάντα έτσι;

Θα ξαναβγεί... Μη τρομάζεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από τόσο καιρό αλλά και την μεταφορά του σε 110 λίτρα, είναι υγιέστατο, το πτερύγιο κινείται κανονικά αλλά και μεγαλώνει ξανά όπως μου είχατε πει. Τέλος καλό, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό αλλά και την μεταφορά του σε 110 λίτρα, είναι υγιέστατο, το πτερύγιο κινείται κανονικά αλλά και μεγαλώνει ξανά όπως μου είχατε πει. Τέλος καλό, όλα καλά.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...