Jump to content

Γκάπυ σε 60 λίτρα


Diinekis

Recommended Posts

Ερωτήσεις για Γκάπυ από έναν αρχάριο:α) Σε ενυδρείο χωρητικότητας 60 λίτρων πόσα μπορούν να φιλοξενηθούν?β)Σε περίπτωση που δε θέλω γέννες, εαν μπουν μόνο αρσενικά θα υπάρχει πρόβλημα στην μεταξύ τους συμπεριφορά-επιθετικότητα,τσακωμοί πχ? και γ)συμβιώνουν μαζί με πλάτυ ,tetra red eyes,ροδόστομα ή θα υπάρχουν προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να φιλοξενήσεις μέχρι και 10-13 ψαράκια γενικά είναι πολύ φιλικά και δεν θα έχεις πρόβλημα άμα βάλεις μόνο αρσενικά

επίσης συμφωνώ με την ομάδα σου και θα καταλάβεις άμα δεις και τη δική μου

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις και άλλα ζωοτόκα μαζί, γιατί θα υπάρχει πρόβλημα υβριδισμού.

Τους ροδόστομους ΞΕΧΝΑ τους!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

δες λίγες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

δες και τα λινκ των άλλων ψαριών και θα καταλάβεις γιατί δεν είναι συμβατά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385633

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=21

όσο για τα tetra red eyes να ξέρεις ότι όλα σχεδόν τα tetra θέλουν χαμηλό ph

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καλη φιλτρανση, μπορεις να βαλεις καμια δεκαρια.

Θα πρεπει να προσεξεις μονο με τις αναπαραγωγες.

Βαλε πχ μονο αρσενικα που ειναι και μικροτερα σε μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις και πληροφορίες.psaroukla οι Ροδόστομοι βλέπω οτι gh θέλουν 3-10 ενώ τα Γκάπυ 10-20.Προφανώς γιαυτό μου λες να τους ξεχάσω ή είναι κάτι άλλο?

karrot, έχω μια τρέλλα με την Bayern :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις και πληροφορίες.psaroukla οι Ροδόστομοι βλέπω οτι gh θέλουν 3-10 ενώ τα Γκάπυ 10-20.Προφανώς γιαυτό μου λες να τους ξεχάσω ή είναι κάτι άλλο?

βασικά το ph που οι ροδόστομοι θέλουν χαμηλότερο και όχι μόνο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για Γκάπυ από έναν αρχάριο:α) Σε ενυδρείο χωρητικότητας 60 λίτρων πόσα μπορούν να φιλοξενηθούν?β)Σε περίπτωση που δε θέλω γέννες, εαν μπουν μόνο αρσενικά θα υπάρχει πρόβλημα στην μεταξύ τους συμπεριφορά-επιθετικότητα,τσακωμοί πχ? και γ)συμβιώνουν μαζί με πλάτυ ,tetra red eyes,ροδόστομα ή θα υπάρχουν προβλήματα?

Εφόσον θέλεις να τα κρατήσεις η αναλογία είναι 1 αρσενικό με 3 θηλυκά. Αυτός είναι και ο κάλιστος αριθμός για το ενυδρείο σου, δεδομένου ότι θα υπάρχουν γέννες. Εάν δεν θέλεις γέννες και θέλεις μόνο αρσενικά (λόγω χρωμάτων) είναι λίγο επίφοβο γιατί μπορεί να υπάρξουν κάποιοι τσακωμοί. Αν πάρεις μόνο θηλυκά θα πρέπει να προσέξεις από εκεί που θα τα πάρεις να έχει τα αρσενικά χωριστά από τα θηλυκά γιατί μπορεί να αποθηκεύσουν το σπέρμα του αρσενικού για αρκετό καιρό και μπορούν να πραγματοποιήσουν μέχρι και 4 φορές γέννες. Με πλάτυ μπορούν να συμβιώσουν άνετα και θέλουν ίδιες συνθήκες νερού. Όσο για τους ροδόστομους (Hemigrammus bleheri) θέλουν μαλακό και όξινο νερό ΡΗ:5-6 Δες τα προφίλ των ψαριών. Και τα τέτρα θέλουν χαμηλό ΡΗ και μαλακό νερό. Τέτρα και ροδόστομοι δεν ταιριάζουν και δεν μπορείς να τα βάλεις σε 60 λίτρα. Είναι και τα δύο σμηνόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις και άλλα ζωοτόκα μαζί, γιατί θα υπάρχει πρόβλημα υβριδισμού.

Τους ροδόστομους ΞΕΧΝΑ τους!

Οι ροδόστομοι γιατί δεν πάνε με γκάπι ??

ΑΚΥΡΗ ερώτηση ---διάβασα τα προφίλ---

Έγινε επεξεργασία - jimn
Link to comment
Share on other sites

Οι ροδόστομοι γιατί δεν πάνε με γκάπι ??

Οι ροδοστομοι δεν πανε με τα guppies γιατι θελουν πιο μ****α νερα π.χ ph μεχρι 6.5, kh μεχρι 10°dKH και gh μεχρι 6°dGH..

Οποτε δεν μπορουν να συνδυαστουν με τα guppies που θελουν ph 7.5 -8.5 pH (Ιδανικά: 7.8-8) και gh 10-20°dGH (Ιδανικά: 15°dGH)

:):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να φιλοξενήσεις μέχρι και 10-13 ψαράκια γενικά είναι πολύ φιλικά και δεν θα έχεις πρόβλημα άμα βάλεις μόνο αρσενικά

επίσης συμφωνώ με την ομάδα σου και θα καταλάβεις άμα δεις και τη δική μου

διαφωνω καθετα...!http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906&st=0&p=323428entry323428

μπορει να μην εχεις προβλημα γιατι ειναι αρμονικα ψαρια αλλα γιατι να μην βαλεις και θηλυκε΅?

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω καθετα...!http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906&st=0&p=323428entry323428

μπορει να μην εχεις προβλημα γιατι ειναι αρμονικα ψαρια αλλα γιατι να μην βαλεις και θηλυκε΅?

Aν βαλει και θηλυκιες μπορει να εχει πολλα γεννητουρια! Και αμα γεννανε ανεξέλεγκτα σε λιγα λιτρα θα εχει προβλημα υπερπληθυσμού..!! :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

σε ιδια ερωτηση που εκανα και γω στην αρχη σαν αρχαριος εντελως σε οποιοδηποτε ψαρι, ρωτησα αν μπορουσα να εχω μονο αρσενικα γκαπι. πολλοι ειπαν ναι αλλοι οχι γτ καλο θα ηταν να εχει και θυληκα. τελικα εβαλα και θηλυκα σε καλη αναλογια(1-3) και ειχαμε γεννες. τωρα δινω τα θηλυκα σε φιλους ή σε πετ σοπ και κραταω τα αρσενικα. η δικη μου οπτικη ειναι να δω και γεννες, οπως και ειδα, να δω συμπεριφορες και τωρα να κρατησω τα ομορφα αρσενικα μεχρι το τελος της ζωης τους με οσο καλυτερες συνθηκες γινεται και μετα να περασω σε αλλο ειδος. για αυτο θα σου προτεινα να παρεις 1 αρσενικο και 3 θηλυκα και μετα απο τις γεννες σου κρατα αν θες τα αρσενικα. θα δεις και την αναπαραγωγη και συμπεριφορα και τελος θα κρατησεις τα αρσενικα αλλα μεσα απο μια διαδικασια σχετικα φυσικη αναπαραγοντας δικα σου ψαρακια. ο,τι και αν κανεις κρατα καλες τις συνθηκες τους και καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...