Jump to content

Μονομαχος...


plaYgirl

Recommended Posts

Καλημερουδια και καλομηνακι σε ολους...... :thumbup:

.....εχω ενα 20λ ενυδρειακι...κ σκεφτομουν για ζευγαρακι μονομαχων....

ακουω αποψεις..... :thumbup:

:(:):D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

για ένα αρσενικό μονομάχο χρειάζεσαι 20 με 30 λ !!!!!!άρα το να βάλεις και 2ο και θηλυκό να είναι στα 20 λ πρέπει αν το αποφύγεις...

Link to comment
Share on other sites

....τι αλλο θα μπορουσα να βαλω στο 20λ για να μην εχω μονο ενα ψαρακι..???

Link to comment
Share on other sites

και μερικές πληροφορίες για μονομάχους δες εδώ :(http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

υ.γ άλλο ψάρι δεν υπάρχει για 20 λίτρα μπορείς να βάλεις 1 μονομάχο και μερικές γαρίδες ή μόνο γαρίδες με πολλά φυτά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

μόνο μονομάχο μπορείς να βάλεις....όσο για το άμα είναι μόνος του μη σε απασχολεί,προτιμά τη μοναξιά.Είναι στη φύση του η μοναξιά.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα σου θα εβαζα γαριδουλες amano η red chery μαζι με φυτα και θα γινωτανε κουκλα.

Link to comment
Share on other sites

....δηλ το μονο ειδος που μπορω να βαλω σε 20λ ειναι μονομαχος..??? :D

ευχαριστω για τις απαντησεις κα το ενδιαφερον... :(:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα και καλό μήνα :(

Τα 20 λίτρα είναι πολύ λίγα για οποιοδήποτε άλλο ψαράκι, πέρα από τον μονομάχο. Και αν αφαιρέσουμε και τα λίτρα από άμμο διάκοσμα και πιθανό εσωτερικό φίλτρο, τότε τα πραγματικά-καθαρά λίτρα που χωράει το ενυδρείο σου είναι ακόμα πιο λίγα και δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

Γενικά, γαρίδες βάζουμε σε καλά στρωμένα ενυδρεία. Όχι μόνο στρωμένο ενυδρείο, αλλά και στρωμένο βυθό. Πράγμα που σημαίνει πως το ενυδρείο θα πρέπει να δουλεύει κανένα δίμηνο πριν μπουν γαρίδες. Παρόλα αυτά, πολλοί έχουν βάλει γαρίδες red chery (που είναι και από τις πιο ανθεκτικές) σε νεοστημένο ενυδρείο χωρίς εμφανή πρόβλημα.

Όμως αρκετοί χομπύστες που ασχολούνται συστηματικά με τις γαρίδες θεωρούν και αυτά τα λίτρα ανεπερκή. Γεγονός είναι ότι σε λίγα λίτρα και με περιορισμένη εμπειρία, πολύ έυκολα μπορούν να μεταβληθούν οι συνθήκες του ενυδρείου. Και μια από τις βασικές προϋποθέσεις για ένα ενυδρείο με γαρίδες, εκτός από το καθαρό νερό, είναι και η στθερότητα των παραμέτρων.

Link to comment
Share on other sites

για ένα αρσενικό μονομάχο χρειάζεσαι 20 με 30 λ !!!!!!άρα το να βάλεις και 2ο και θηλυκό να είναι στα 20 λ πρέπει αν το αποφύγεις...

Αυτο ειναι λάθος!!

Δε σημαινει οτι αν εχουμε 40-50λτρ μπορουμε να βαλουμε 2 μονομαχους!!

Ο μονομαχος ειναι ιδιαιτερο ψαρι και με επιθετικότητα προ το είδος του.

Αυτό σημαινει πως αν βαλεις 2 σε λίγα λίτρα, αρσενικους, το πιο πιθανο να εχει και θανατο.

Αν τωρα βαλεις 1 και 1.. αν ΔΕ ζευγαρώσουν, πιθανον γιατι ενας απο τους 2 ΔΕ θα ειναι έτοιμος, επισης ειναι πολυ πιθανο να σκοτωσει τη θυλικια.

Θελει μεγαλη προσοχη το ζευγαρωμα μονομαχων. :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι λάθος!!

Δε σημαινει οτι αν εχουμε 40-50λτρ μπορουμε να βαλουμε 2 μονομαχους!!

Ο μονομαχος ειναι ιδιαιτερο ψαρι και με επιθετικότητα προ το είδος του.

Αυτό σημαινει πως αν βαλεις 2 σε λίγα λίτρα, αρσενικους, το πιο πιθανο να εχει και θανατο.

Αν τωρα βαλεις 1 και 1.. αν ΔΕ ζευγαρώσουν, πιθανον γιατι ενας απο τους 2 ΔΕ θα ειναι έτοιμος, επισης ειναι πολυ πιθανο να σκοτωσει τη θυλικια.

Θελει μεγαλη προσοχη το ζευγαρωμα μονομαχων. :D

προσπαθούσα να εξηγήσω με λίγα λόγια ότι 20-30 λίτρα είναι νορμάλ για έναν μονομάχο για 2ο παραείναι λίγα λόγω της επιθετικότητας ,και περισσότερα να είναι τα λίτρα είναι δύσκολο να βάλεις 2ο,απλά δεν μου βγήκε σωστά αυτό που ήθελα να πω.... :(:)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

...για 2 αρσενικους μαζι....το ηξερα....ειχα διαβασει για τ αποτελεσματα... :thumbup:

..αλλα δν ηξερα για αρσενικο,θηλυκο οτι υπαρχει προβλημα.... :D

πως ζευγαρωνουν...??? :)

τεσπα....μπορω να βαλω ενα μονομαχο με καμοια γαριδουλα..???κι αν ναι τι γαριδουλα???? :(

Link to comment
Share on other sites

οσα σου ειπε ο νικολουτσο ειναι ετσι ακριβως συν το γεγονος οτι κατι θα πρεπει να κανεις μετα τα μωρα... γενικα θες τρια ενυδρεια για την αναπαραγωγη των μονομαχων κατα κανονα. ενα για τη μανα μετα, ενα για το πατερα μετα 3 μερες περιπου και ενα για τα μικρα. μετα θες τροφες και διαφορα αλλα, τα οποια τωρα που ξεκινας δεν νομιζω οτι ειναι και ο,τι καλυτερο για σενα. βαλε ενα μονομαχο, βαλε ευκολα φυτα, οπως egeria densa, valisnera, κερατοφυλλο στην επιφανεια κτλ και μετα αφου θα εχουν περασει και 1-2 βδομαδες να δεις και πως πανε τα φυτα, βαλε και 3-4 red chery και δες αν τις πειραζει ή οχι. αν τις πειραζει πρεπει να πας σε μεγαλυτερες γαριδες οπως οι amano. πες μας για το φωτισμο σου :(

Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορείς να βάλεις και κανένα σαλιγκάρι neritina.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα προς το παρον δν μπορω να πω για τν φωτισμο μου...γιατι 1ον μου το χαρισαν και δν ξερω λειτουργικα χαρακτηριστικα και 2ον γιατι εκει που το εχω δν μπορω να ανοιξω πολυ το καπακι και να βγαλω τν λαμπα για να τν δω.. :):D

δν ειναι ψιλοστανταρ ο φωτισμος στα ετοιμα ενυδρεια...??? :(

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα προς το παρον δν μπορω να πω για τν φωτισμο μου...γιατι 1ον μου το χαρισαν και δν ξερω λειτουργικα χαρακτηριστικα και 2ον γιατι εκει που το εχω δν μπορω να ανοιξω πολυ το καπακι και να βγαλω τν λαμπα για να τν δω.. :):D

δν ειναι ψιλοστανταρ ο φωτισμος στα ετοιμα ενυδρεια...??? :(

σωστος ο karott απο πανω για το σαλιγκαρι. βαλε κανενα zabra snail οπως λεει γτ apple snail ειναι μεγαλο και σε αυτα τα λιτρα μπορει να υπαρξει προβλημα. τωρα για τη λαμπα. αν δεν μπορεις να δεις ουτε ποσα watt ειναι, πες μονο τι ειδος ειναι: πχ τ5, τ8 κτλ ή το μηκος της και θα δουμε ποσα watt ειναι ή πιο ενυδρειο ειναι. αν και σε τοσα λιτρα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα φυτα που σου ειπα παραπανω... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, για την αναπαραγωγή των μονομάχων σε αιχμαλωσία διάβασε το link που σου έδωσε ο chris99. Εκεί υπάρχει μια παράγραφος με τίτλο : Αναπαραγωγή στο ενυδρείο. Θα σου λύσει όλες τις απορίες.

Η πιο σωστή, χρονικά, σειρά τοποθέτησης μονομάχου και γαρίδων, σε ενυδρεία μικρού μεγέθους, είναι να μπουν πρώτα οι γαριδούλες και μετά από λίγες μέρες ο μονομάχος. Αν μπει πρώτος ο μονομάχος, τότε λόγω περιορισμένου χώρου, όλο το ενυδρείο θα αποτελεί ζωτικό χώρο του ψαριού, και ότι μπαίνει από κει και πέρα στο ενυδρείο, ο μονομάχος το βλέπει είτε ως απειλή είτε ως τροφή. Το αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις θα είναι το ίδιο.

Επίσης δε πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι οι γαρίδες που συνήθως αγοράζουμε είναι νεαρά άτομα, με μέγεθος πολύ λικρότερο από τις ενήλικες. Άρα είναι πολύ ευκολότερος στόχος για τις επιθέσεις του μονομάχου.

Το θέμα με το δικό σου ενυδρείο, είναι πως δεν είναι στρωμένο και κάνει πιο ριψοκίνδυνη την τοποθέτηση γαρίδων. Όχι όμως και αδύνατη.

Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις, θα πρέπει για αρκετές μέρες, κατά την άποψη μου μέχρι να αποκτήσουν οι γαρίδες το τελικό τους μέγεθος, να έχεις το ενυδρείο σου υπό στενή παρακολούθηση. Οι μονομάχοι είναι απρόβλεπτοι στην συμπεριφορά τους και δεν ξέρεις πότε και πως θα αντιδράσουν.

Όχι apple snail σε αυτά τα λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

λογικά από λάμπα σε αυτά τα λίτρα ή οικονομίας θα έχει ή power compact οπότε πάνω από 9-11 watt λογικά δεν θα είναι.Πάντως ας κάνει πρώτα στρώσιμο....

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

λογικά σε αυτά τα λίτρα ή οικονομίας θα έχει ή power compact

λογικα ναι και εγω σε 35 λιτρα power compact εχω αλλα δεν ξερουμε και τις διαστασεις του ενυδρειου. πρεπει να μπορει να το δει παντως, αλλιως λαμπα πως θα αλλαξει οταν ειναι η ωρα της για αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο πρέπει να μπει σε ένα σημείο που θα μπορεί να γίνονται οι διάφορες δουλειές εύκολα όπως αλλαγή νερού,αλλαγή λάμπας και γενικά πρέπει να ανοίγει το καπάκι για να κάνει βασικά τη δική σου ζωή πιο εύκολη....γιατί με νερό μέσα μετά θα είναι δύσκολο να μεταφερθεί το ενυδρείο για να μπορέσεις να κάνεις τις διάφορες δουλείες

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι λάθος!!

Δε σημαινει οτι αν εχουμε 40-50λτρ μπορουμε να βαλουμε 2 μονομαχους!!

Ο μονομαχος ειναι ιδιαιτερο ψαρι και με επιθετικότητα προ το είδος του.

Αυτό σημαινει πως αν βαλεις 2 σε λίγα λίτρα, αρσενικους, το πιο πιθανο να εχει και θανατο.

Θα συμφωνήσω με το παραπάνω και θα σας παραθέσω και ένα τεστ που έκανα

Πήρα από έναν φίλο 2 μονομάχους τους οποίους τους είχε σε 2 βαζάκια. Το σκεπτικό μου ήταν να προσπαθήσω να τους φιλοξενήσω στο 260αρι μου, το οποίο είναι φυτεμένο με πολλά φυτά και κρυψώνες. Οι συνθήκες νερού δεν θα ήταν ιδανικές(pH 7,5) για τα γούστα των μονομάχων, αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερα από τα βαζάκια τους.

Ύστερα από πολύ καλή μεταφορά και προσαρμογή τους έβαλα στο ενυδρείο με διαφορά 5 λεπτών. Για περίπου 1 ώρα δεν συναντήθηκαν και δεν έγινε τίποτα. Προς το απόγευμα είχαμε κάτι ψιλές αψιμαχίες αλλά ο ένας συνέχεια υποχωρούσε. Με τα υπόλοιπα ψάρια που υπήρχαν στο ενυδρείο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.

Το επόμενο πρωί κι αφού είχαν συμβιώσει περίπου 17-18 ώρες, άνοιξα τα φώτα του ενυδρείου για να τους τσεκάρω. Ο "αδύναμος" είχε μείνει μισός!!!!!!!!!!!!!! Δεν του είχε μείνει τίποτα από τις φούντες του!!!!!

Για την ιστορία ο "δυνατός" παραμένει στο ενυδρείο (χαμήλωσα λίγο το pH στο 7,2-7,3) και δείχνει καλά κι ο μικρούλης αφού τον περιποιήθηκα για 10-12 μέρες σε μια λεκάνη με φιτράκι κτλ επέστρεψε στο βαζάκι του :(

Link to comment
Share on other sites

...το ενυδρειακι μου ειναι στρωμενο...κατα καποιον τροπο τουλαχιτον...και εδω κα 2μηνες φιλοξενει 2γκαπυ κ 4 νεον(..ακουσα συμβουλη απο πετ :D ).-πραγμα που πρεπει να αλλαξω ταχυτατα- :)

...οσο για την λαμπα...θα την κοιταξω μολις κανω την αλλαγη στα ψαρακια που εχω ηδη μεσα...

μπορω να κανω αλλαγες νερου ακομα και αλλαγη λαμπας...και ισως οτιδηποτε αλλο χρειαστει...αλλα για τν λαμπα πρεπει πρωτα να ξεβιδωσω βιδες κτλ...για να μπορεσω να την δω...και πιστευω πως ειναι καλυτερα..οταν κανω την μεταφορα... :(

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις το hailea?

Link to comment
Share on other sites

"Το επόμενο πρωί κι αφού είχαν συμβιώσει περίπου 17-18 ώρες, άνοιξα τα φώτα του ενυδρείου για να τους τσεκάρω. Ο "αδύναμος" είχε μείνει μισός!!!!!!!!!!!!!! Δεν του είχε μείνει τίποτα από τις φούντες του!!!"

δν ειναι αμαρτια και εφ οσον γνωριζουμε τα αποτελεσματα απο 2 μονομαχους μαζι να πρεπει να τα δουμε με τα ματια μας??? :(

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

τι? σου κάνει εντύπωση?εδώ βάζω το δάχτυλο μου μέσα στο νερό και ορμάει να με δαγκώσει...και βλέπει ότι δεν μου κάνει τπτ και ορμάει ξανά.Το διόρθωσες μετά,και εγώ το ίδιο σκέφτηκα με σένα,γιατί να δοκιμάσεις κάτι ενώ ξέρεις τα αποτελέσματα ?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις το hailea?

Σωστος karrot!!!! :thumbup:

:(:):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...