Jump to content

Μονομαχος...


plaYgirl

Recommended Posts

τότε έχεις λάμπα οικονομίας 11watt 220volt-240volt,εκτός άμα την έχεις αλλάξει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

τι? σου κάνει εντύπωση?εδώ βάζω το δάχτυλο μου μέσα στο νερό και ορμάει να με δαγκώσει...και βλέπει ότι δεν μου κάνει τπτ και ορμάει ξανά.Το διόρθωσες μετά,και εγώ το ίδιο σκέφτηκα με σένα,γιατί να δοκιμάσεις κάτι ενώ ξέρεις τα αποτελέσματα ?

δεν καταλαβα.... :thumbup:

..συνχωρεσε με ειμαι και ξανθια :) ... τι σκεφτηκες για μενα...??? δν σκεφτομουν να βαλω 2 αρσενικους μονομαχους μαζι.....καθ οτι γνωστο οτι δν κανουν μαζι...αλλα δν γνωριζα για το ζευγαρι ....οτι κι μ αυτο υπαρχει προβλημα....και γι αυτο ρωταω....για να μαθαινω και να μην κανω αλλα λαθη.... :(

:D

Link to comment
Share on other sites

τότε έχεις λάμπα οικονομίας 11watt 220volt-240volt,εκτός άμα την έχεις αλλάξει....

οχι!!!δν την εχω αλλαξει....οποτε μαλλον αυτην που λες εχω.... :D

:(:)

Link to comment
Share on other sites

δν ειναι αμαρτια και εφ οσον γνωριζουμε τα αποτελεσματα απο 2 μονομαχους μαζι να πρεπει να τα δουμε με τα ματια μας??? :(

Το τεστ δεν έγινε με σκοπό να βασανιστούν τα ζωντανά, αλλά μπας και "χωρέσουν" στο ίδιο ενυδρείο και γλιτώσουν από τα βάζα. Επίσης το εγχείρημα ξεκίνησε Σάββατο για να υπάρχει ο χρόνος για παρατήρηση των ψαριών αλλά αυτά προτίμησαν να "πλακωθούν" το βράδυ. Ε δεν τα έβαλα και σε 50 λίτρα. Σε 260 τα έβαλα, αλλά προφανώς έχει να κάνει και με τους χαρακτήρες των ψαριών :)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα.... :thumbup:

..συνχωρεσε με ειμαι και ξανθια :) ... τι σκεφτηκες για μενα...??? δν σκεφτομουν να βαλω 2 αρσενικους μονομαχους μαζι.....καθ οτι γνωστο οτι δν κανουν μαζι...αλλα δν γνωριζα για το ζευγαρι ....οτι κι μ αυτο υπαρχει προβλημα....και γι αυτο ρωταω....για να μαθαινω και να μην κανω αλλα λαθη.... :(

:D

όπως το είχες στην αρχή κατάλαβα ότι σου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά των μονομάχων και έτσι σου περιέγραψα μια άλλη επιθετική συμπεριφορά.μετά έκανες επεξεργασία και πρόσθεσα και εγώ ένα σχόλιο και με βρίσκεις σύμφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ δεν έγινε με σκοπό να βασανιστούν τα ζωντανά, αλλά μπας και "χωρέσουν" στο ίδιο ενυδρείο και γλιτώσουν από τα βάζα. Επίσης το εγχείρημα ξεκίνησε Σάββατο για να υπάρχει ο χρόνος για παρατήρηση των ψαριών αλλά αυτά προτίμησαν να "πλακωθούν" το βράδυ. Ε δεν τα έβαλα και σε 50 λίτρα. Σε 260 τα έβαλα, αλλά προφανώς έχει να κάνει και με τους χαρακτήρες των ψαριών :(

α οκ ναι άμα είναι να γλιτώσουν αυτές τις κλασικές συνθήκες (βαζάκια) καλά έκανες...τα έβαλες στο ίδιο σημείο η το ένα το έβαλες στη μία άκρη και το άλλο στην άλλη άκρη γιατί έτσι μπορεί να τα γλίτωνες με 260 λ

Link to comment
Share on other sites

όπως το είχες στην αρχή κατάλαβα ότι σου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά των μονομάχων και έτσι σου περιέγραψα μια άλλη επιθετική συμπεριφορά.μετά έκανες επεξεργασία και πρόσθεσα και εγώ ένα σχόλιο και με βρίσκεις σύμφωνο...

Οκ λοιπον...συμφωνουμε κ οι δυο...ως εδω... :(

Ωστε σου τσαμπουκαλευεται ο δικο σου ε.???? :D

αναρωτιεμαι αν θα επιβιωσουν οι γαριδουλες..... :) αμα βαλω....

Link to comment
Share on other sites

.....κ κατι αλλο....

με τν υπαρχων φωτισμο μου ειναι οκ για φυτα....???

και αν ναι τι φυτα για τν μονομαχο....

Link to comment
Share on other sites

α οκ ναι άμα είναι να γλιτώσουν αυτές τις κλασικές συνθήκες (βαζάκια) καλά έκανες...τα έβαλες στο ίδιο σημείο η το ένα το έβαλες στη μία άκρη και το άλλο στην άλλη άκρη γιατί έτσι μπορεί να τα γλίτωνες με 260 λ

Εννοείται πως μπήκαν σε διαφορετικές πλευρές. Αλλά αυτό δεν τα εμπόδισε καθόλου :(

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως μπήκαν σε διαφορετικές πλευρές. Αλλά αυτό δεν τα εμπόδισε καθόλου

Κριμα για τν ποιο αδυναμο... :(

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπον...συμφωνουμε κ οι δυο...ως εδω... :(

Ωστε σου τσαμπουκαλευεται ο δικο σου ε.???? :thumbup:

αναρωτιεμαι αν θα επιβιωσουν οι γαριδουλες..... :thumbup: αμα βαλω....

ναι είναι αρκετά τσαμπουκάς :):D

άμα βάλεις amano δεν θα έχεις λογικά πρόβλημα και λέω λογικά γιατί πάντα εξαρτάται από τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού.

Καλό είναι να βάλεις amano γιατί γίνονται αρκετά μεγάλες και δεν τις πειράζει επίσης και τα 2 δεν θέλουν μεγάλη ροή.τώρα για να σπάσεις τη ροή άμα δεν ξέρεις απλά να τρέψεις το φίλτρο προς το τζάμι.Σε κάθε περίπτωση ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο θα βοηθήσει στο να μην έχεις καυγάδες.Επειδή η λάμπα σου δεν είναι ισχυρή θέλεις φυτά με χαμηλές απαιτήσεις όπως http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=242 άμα θες μπορώ να σου φέρω και άλλα άμα έρθεις την άλλη Τετάρτη στο Αιγάλεω στο χώρο που κάνουμε τις συναντήσεις μας....και επίσης αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι πρέπει να βάλεις φυτά που να φτάνουν μέχρι την επιφάνεια μιας και αρέσει στον μονομάχο να κολυμπάει στην επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

α ξέχασα....να βάλεις και ξύλα που αρέσουν στους μονομάχους.

Link to comment
Share on other sites

ok...karrot..ευχαριστω για την βοηθεια.....

θα προσπαθησω να ακολουθησω πιστα τις οδηγειες σας....:(

Τι υποστρωμα προτεινεις????

Link to comment
Share on other sites

ok...karrot..ευχαριστω για την βοηθεια.....

θα προσπαθησω να ακολουθησω πιστα τις οδηγειες σας....:)

Τι υποστρωμα προτεινεις????

εγω στο δικο μου εχω αμμο. μπορεις να βαλεις χαλικακι ή αμμο σε φυσικα χρωματα για να μην στρεσαρεται ο ψαρης, και προσεξε να δεις να μην ειναι ασβεστολιθικο το πετρωμα της, κανοντας τεστ με ακουα φορτε και βλεποντας αν μια ποσοτητα που θα το ριξεις θα αφρισει. αν ναι τοτε...δεν κανει... αν δεν αφρισει...οκ :(

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις μόνο άμμο....θα σου πρότεινα να βάλεις λευκή χαλαζιακη άμμο που δεν θέλει και έκπλησση που είναι μεγάλο παίδεμα.Βέβαια είναι λίγο ακριβή αλλά αξίζει τα λεφτά της....

Link to comment
Share on other sites

για να βρεις την άμμο μπορείς να ρωτήσεις στα μαγαζιά στο forum....ελπίζω να βοηθήσαμε.Όσο για τα φυτά στείλε μου πμ άμα είναι να σου φέρω φυτά την άλλη Τετάρτη στις συναντήσεις στο Αιγάλεω.

Link to comment
Share on other sites

για να βρεις την άμμο μπορείς να ρωτήσεις στα μαγαζιά στο forum....ελπίζω να βοηθήσαμε.Όσο για τα φυτά στείλε μου πμ άμα είναι να σου φέρω φυτά την άλλη Τετάρτη στις συναντήσεις στο Αιγάλεω.

thaaaankss για τα φυτα...αν και δν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να ερθω μια και δυσκολα αφηνω τν γιο μ καπου...παντως ευχαριστω πολυ για τν προθιμοποιηση.... :):(

...την αμμο που λες ειναι καπως ακριβη...????τι εννοεις...να παρω μια ιδεα..??? :D

Link to comment
Share on other sites

...την αμμο που λες ειναι καπως ακριβη...????τι εννοεις...να παρω μια ιδεα..??? :(

Αν εννοεί την carat6, τα 5 κιλά κάνουν 16,5 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεί την carat6, τα 5 κιλά κάνουν 16,5 ευρώ!

μονοοοοοο????? :):D:thumbup::thumbup:

τι εχει αυτη η αμμος???? :(

απο 5κλ ξεκιναει η ποσοτητα...γτ μου ακουγονται πολλα για το 20λ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βγαίνει μόνο σε 5 κιλο. Είναι όντως πολύ για το 20 λιτρο. Ωστόσο μπορείς να βρεις πολύ πιο φτηνή άμμο, ωστόσο θέλει καλό καλό πλύσιμο πριν.

Ακόμα και σε μια μάντρα με υλικά μπορείς να βρεις άμμο, αλλά εσύ θες μικρή ποσότητα!

Link to comment
Share on other sites

πάει με τη σακούλα και 1 φτάνει και περισσεύει.δεν θα τη βάλεις όλη.Πάντως αξίζει τα λεφτά της και δεν θα το μετανιώσεις.Άσε που είναι λεπτή σαν χιόνι πράγμα που είναι προτιμότερο...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

οσα σου ειπε ο νικολουτσο ειναι ετσι ακριβως συν το γεγονος οτι κατι θα πρεπει να κανεις μετα τα μωρα... γενικα θες τρια ενυδρεια για την αναπαραγωγη των μονομαχων κατα κανονα. ενα για τη μανα μετα, ενα για το πατερα μετα 3 μερες περιπου και ενα για τα μικρα. μετα θες τροφες και διαφορα αλλα, τα οποια τωρα που ξεκινας δεν νομιζω οτι ειναι και ο,τι καλυτερο για σενα. βαλε ενα μονομαχο, βαλε ευκολα φυτα, οπως egeria densa, valisnera, κερατοφυλλο στην επιφανεια κτλ και μετα αφου θα εχουν περασει και 1-2 βδομαδες να δεις και πως πανε τα φυτα, βαλε και 3-4 red chery και δες αν τις πειραζει ή οχι. αν τις πειραζει πρεπει να πας σε μεγαλυτερες γαριδες οπως οι amano. πες μας για το φωτισμο σου :(

Προσοχή πρέπει να δώσεις στις γαρίδες, αν τελικά βάλεις, να τις βάλεις μετά από 3 μήνες στρωσίματος για να στρώσει και ο βυθός.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τις γαριδες να τις βαλω πριν τον μονομαχο η μετα..???

γτ νομιζω μπερδευτικα...δν θελω να τις δω να τρογωνται.... :(

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι στρωμενος ο βυθος για τις γαριδες. βαλε το μονομαχο και σε μερικους μηνες βαζεις τις γαριδες. μεχρι τοτε θα εχουν μεγαλωσει και τα φυτα και θα εχουν και κρυψωνες. αν εχουν κρυψωνες και αν ο χαρακτηρας του μονομαχου το επιτρεπει δεν θα εχεις προβλημα και να τις βαλεις μετα!!

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το άμα το έχεις στρώσει σωστά...άμα έχει γίνει το στρώσιμο να τις βάλεις πιο πριν και μετά τον μονομάχο έτσι ώστε να μην έχει βρει τους χώρους του ο μονομάχος.Άμα δεν έχει γίνει σωστά το στρώσιμο να τις βάλεις μετά για να έχει προλάβει να αναπτυχθεί παντού η βιολογία που πρέπει και βασικά στην άμμο μιας και οι γαρίδες (και το σαλιγκάρι neritina που σου πρότεινα)είναι ευπαθείς στην αμμωνία

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...