Jump to content

Μονομαχος...


plaYgirl

Recommended Posts

ok...thanksssss....και να βαλω αμανο..???

ελπιζω να ταν η τελευταια μου ερωτιση για σημερα....εγινα πολυ ζαλιστικη...

:(

sorry kiolas...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok...thanksssss....και να βαλω αμανο..???

ελπιζω να ταν η τελευταια μου ερωτιση για σημερα....εγινα πολυ ζαλιστικη...

:(

sorry kiolas...

δεν εισαι και καθολου. για αυτο ειμαστε εδω!!

ναι τις αμανο δεν θα τις πειραξει ειναι αρκετα μεγαλες. απλα για τα λιτρα σου..... ενα προφιλ που διαβασα μολις τωρα λεει οτι για ενα ζευγαρι αμανο θελεις 30 λιτρα περιπου...ομως αν ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα...

να σου πω το σαλιγκαρι zebra snail αντι για γαριδες δεν το σκεφτεσαι? ειναι και αρχοντας στον καθαρισμο τις αλγης :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

μα γι'αυτό είμαστε εδώ.....για να μπορούμε να διορθώνουμε λάθει και να απαντάμε σε ερωτήσεις που δημιουργούνται πολλές φορές από κακούς επαγγελματίες που ψάχνουν για το εύκολο χρήμα χωρίς να υπολογίζουν ούτε τις ψυχές των ζώων ούτε εμάς που μας παιδεύουν και χωρίς να καταλαβαίνουν ότι μακροπρόθεσμα κάνουν ζημιά και στον εαυτό τους καθώς χάνουν πελάτες

Link to comment
Share on other sites

Όντας πραγματικά ντροπαλό, είναι καλύτερο να στεγαστούν στις μεγάλες ομάδες στο ενυδρείο, ή θα ειναι τις περισσότερες φορές κρυμμένο μεταξύ των εγκαταστάσεων και των διακοσμήσεων. Δεν υπάρχει ένας μέγιστος αριθμός Caridina που μπορείτε να στεγάσετε στη δεξαμενή σας, ο υπερπληθυσμός είναι πραγματικά δύσκολος ζουν στο έδαφος του ενυδρείου σας, έτσι δεν ειναι απαραίτητο να υπολογίσετε τη μάζα νερού, αλλά την ελεύθερη επιφάνεια όπου μπορούν να κινηθούν

τα παραπανω λεει ενα αγγλικο site που ειδα τωρα.

αρα μετραει ποση επιφανεια εχει ο βυθος σου. διαστασεις ενυδρειου σου???

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω μιας και δεν πολλαπλασιάζονται οι amano στο γλυκό να βάλει 2-3 amano και 1 neritina αλλά το τονίζω να είναι καλά στρωμένο το ενυδρείο γιατί ειδικά το neritina είναι πολύ ευπαθές...

άμα δεις ότι δεν είναι τσαμπουκάς και είναι καλά φυτεμένο το ενυδρείο μπορείς να βάλεις και red cherry γαρίδες και μπορεί και να σου πολλαπλασιαστούν και δεν είναι τόσο ευπαθείς

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πάντως μόνο ντροπαλό δεν είναι το δικό μου και πάει παντού και μάλιστα σε σημεία που λόγο της ροής δεν πάνε οι γαρίδες και έχει άλγη π.χ ψηλά στα τζάμια.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πάντως μόνο ντροπαλό δεν είναι το δικό μου και πάει παντού και μάλιστα σε σημεία που λόγο της ροής δεν πάνε οι γαρίδες και έχει άλγη

:) ναι και το δικο μου απλα ελεγα για τις αμανο :(:D

τα παραπανω ειναι απο το προφιλ των γαριδων αυτων...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω μιας και δεν πολλαπλασιάζονται οι amano στο γλυκό να βάλει 2-3 amano και 1 neritina αλλά το τονίζω να είναι καλά στρωμένο το ενυδρείο γιατί ειδικά το neritina είναι πολύ ευπαθές...

άμα δεις ότι δεν είναι τσαμπουκάς και είναι καλά φυτεμένο το ενυδρείο μπορείς να βάλεις και red cherry γαρίδες και μπορεί και να σου πολλαπλασιαστούν και δεν είναι τόσο ευπαθείς

τι λέτε για την πρόταση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ αυτό έχω κάνει....

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε για την πρόταση αυτή?

φιλε karrot πολυ καλη η προταση σου, απλα σε ενα σημειο στεκομαι: 20λιτρα!! τα σαλιγκαρια και τις γαριδες(λιγοτερο βεβαια) τα υπολογιζουμε σαν ψαρια σε ο,τι εχει να κανει με το ενυδρειο. οποτε νομιζω πως αρχικα και μεχρι να στρωσει ολο το ενυδρειο, αφου οπως στρωνουν τα φιλτρα στρωνει και το υποστρωμα και τα διακοσμητικα κτλ κτλ, ειναι απαγορευτικο. αφου στρωσουν ολα και σταθεροποιηθουν οι τιμες τοτε μπορουμε να το λυσουμε και να το ξανασυζητησουμε με τις μετρησεις που θα δουμε. εσυ σε τι λιτρα τα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει: δεν θα πειράζει τις amano. Είναι ανάλογα με τον χαρακτήρα του μονομάχου.. Το σύνηθες είναι αν ο χαρακτήρας του είναι άγριος μόλις μπούν να της κυνηγήσει αρκετές φορές (με αποτέλεσμα να τις στρεσάρει) και να τις τσιμπήσει απλά λόγο του μεγέθους τους αυτό δεν θα έχει "άσχημα αποτελέσματα".

Ανάλογα με το χαρακτήρα του μονομάχου.. Δεν σημαίνει πως επειδή είναι amano ντε και καλά δεν θα τις κυνηγήσει. Απλά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης λόγο του μεγέθους τους.. Επίσης πρέπει να τις συνηθίσει. Να τις αποδεχθεί. Αν τις κυνηγάει δια βίου : 1) Λόγο stres δεν θα αντέξουν πολύ . 2) Δεν θα τις ευχαριστηθείς και εσύ αφού θα κρύβονται συνέχεια.. :)

Kάνε τεστ με amano που είναι πιο " ευκολα" τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

kalimeroudia kai pali..sorry gia to ellinoaggliko alla stelnw apo kin.. brika xwma tis sera floredepot na to parw kai na prosthesw ligo xalikaki apo panw?

Link to comment
Share on other sites

kalimeroudia kai pali..sorry gia to ellinoaggliko alla stelnw apo kin.. brika xwma tis sera floredepot na to parw kai na prosthesw ligo xalikaki apo panw?

Καλημέρα!

Αν σκοπεύεις να βάλεις φυτά εκτός από anubias και κερατόφυλο (τα οποία δεν θέλουν υπόστρωμα), ναι πάρτο. Έχω βάλει το ίδιο στο δικό μου 20 λτρο και χρειάστηκα περίπου το 1/3 της μικρότερης συσκευσίας. Από πάνω έβαλα και καφέ χαλαζιακό χαλικάκι της danerle και είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα....

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

ama balw aplo xalikaki peirazei?

Link to comment
Share on other sites

ama balw aplo xalikaki peirazei?

Αν είναι ασβεστοληθικό, θα σου ανεβάσει σκληρότητες (GH, KH) πράγμα που στα μονομαχοενυδρεία θέλουμε να είναι χαμηλά. Χαλαζιακό χαλίκι= δεν τα επηρεάζει . Οταν μια συσκευασία περιέχει χαλαζιακό χαλίκι θα το βρεις και σαν quartz.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ασβεστοληθικό, θα σου ανεβάσει σκληρότητες (GH, KH) πράγμα που στα μονομαχοενυδρεία θέλουμε να είναι χαμηλά. Χαλαζιακό χαλίκι= δεν τα επηρεάζει . Οταν μια συσκευασία περιέχει χαλαζιακό χαλίκι θα το βρεις και σαν quartz.

αυτο το ξεχωριζω καπως????....γτ ειμαι και επισης ασχετη απο χαλικια..κτλ.. :buttrock::)

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο την έχεις αποκλείσει???

Όταν βάλεις ασβεστολιθικό χαλίκι, σε ένα κουβά με ακουαφόρτε και αφρίσει. Έτσι μπορείς να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο την έχεις αποκλείσει???

Όταν βάλεις ασβεστολιθικό χαλίκι, σε ένα κουβά με ακουαφόρτε και αφρίσει. Έτσι μπορείς να το καταλάβεις.

δεν αποκλειω τπτ....ειδικα οταν δεν γνωριζω :) ...αλλα...ελεγα μηπως εβαζα το χωμα απο κατω και λιγο χαλικακι απο πανω..για ποιο ομορφια...κ για να αποφυγω τις θολουρες...(αν πεταξα κοτσανα..σορυυυυ... :buttrock:)

...μονο ετσι μπορω να το καταλαβω....????δεν ξεχωριζει σε τιποτα πριν το αγορασουμε..???

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Οι θολούρες που λες, νομίζεις ότι θα δημιουρηθούν αν βάλεις άμμο?

Αν ναι, τότε θα σου πω ότι ισχύει αυτό, όχι όμως για όλα τα ''είδη'' άμμου.

Η φτήνη άμμος, για να την βάλεις στο ενυδρείο, πρέπει όντως να την πλύνεις πολύ καλά πριν.

Αλλιώς, εγώ έχω πάρει μία, που είναι κατάλευκη και ψιλή σαν αλάτι.

Την έριξα κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο, πριν βάλω το νερό εννοείται, και όλα μια χαρά.

Βέβαια, θόλωσε μετά από τα βακτήρια που έριξα (άσχετο λίγο αυτό), πάντως από την άμμο δεν θόλωσε!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

δεν αποκλειω τπτ....ειδικα οταν δεν γνωριζω :) ...αλλα...ελεγα μηπως εβαζα το χωμα απο κατω και λιγο χαλικακι απο πανω..για ποιο ομορφια...κ για να αποφυγω τις θολουρες...(αν πεταξα κοτσανα..σορυυυυ... :hysterical:)

...μονο ετσι μπορω να το καταλαβω....????δεν ξεχωριζει σε τιποτα πριν το αγορασουμε..???

η θολουρα με ενα καλο πλυσημο πριν την βαλεις θα φυγει... αν δεν φυγει σε 1-2 μερες θα εχει καθαρησει εντελως, ακομα και οι πιο δυσκολες θολουρες με ενυδρειακο υαλοβαμβακα στο φιλτρο σε 1-2 μερες φευγουν. τωρα για να τηνη ξεχωρησεις απο τη σακουλα της που λεμε.... βρες καποια που λεει χαλαζιακη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

...με την αμμο αποκλειω το χωμα..???η να βαλω καλυτερα πρωτα το χωμα απο κατω..????

Link to comment
Share on other sites

...με την αμμο αποκλειω το χωμα..???η να βαλω καλυτερα πρωτα το χωμα απο κατω..????

Καλό είναι το από κάτω στρώμα να είναι λεπτότερο. Αν είναι η άμμος είναι πιο χοντρή από το "χώμα" , τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. διαφορετικά θα μπερδευτούν και το αποτέλεσμα θα είναι και άσχημο...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το από κάτω στρώμα να είναι λεπτότερο. Αν είναι η άμμος είναι πιο χοντρή από το "χώμα" , τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. διαφορετικά θα μπερδευτούν και το αποτέλεσμα θα είναι και άσχημο...

..μηπως αυτος ειναι κ ενας λογος παραπανω να προτιμησω το χαλικακι. :buttrock: ..???γτ με το φυτεμα των φυτων δεν θα μπερδευτουν αμμος και χωμα...???? :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως και δεν θα παρω αλλο θεση στο θεμα γτ και εγω τωρα μαθαινω... αυτο που θα εκανα ειναι να εβαζα αμμο και θα πηγαινα στη λυση των ταμπλετων στην αρχη και μεχρι ο βυθος να πιασει βιολογια...μετα με ευκολα φυτα δεν θα εχεις προβλημα.... εγω παντως στην αμμο μου μετα απο 3 μηνες που ειχε απορηματα απο τα γκαπι μου σε αλλο ενυδρειο, μετεφερα μια ποσοτητα στο νεο ενυδρειακη μου και εκει τα φυτα μου αναπτυχθηκαν μια χαρα στην αμμο ακομα και χωρις ταμπλετες. μιλαμε ομως για ευκολα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως και δεν θα παρω αλλο θεση στο θεμα γτ και εγω τωρα μαθαινω... αυτο που θα εκανα ειναι να εβαζα αμμο και θα πηγαινα στη λυση των ταμπλετων στην αρχη και μεχρι ο βυθος να πιασει βιολογια...μετα με ευκολα φυτα δεν θα εχεις προβλημα.... εγω παντως στην αμμο μου μετα απο 3 μηνες που ειχε απορηματα απο τα γκαπι μου σε αλλο ενυδρειο, μετεφερα μια ποσοτητα στο νεο ενυδρειακη μου και εκει τα φυτα μου αναπτυχθηκαν μια χαρα στην αμμο ακομα και χωρις ταμπλετες. μιλαμε ομως για ευκολα φυτα!

[/quote

δηλ. προτεινεις αμμο και ταμπλετες... :)

...και με τα απορριματα τι γινεται??? :buttrock: δεν φαινεται χαλια η αμμος μετα απο λιγο καιρο?? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...