Jump to content

Μονομαχος...


plaYgirl

Recommended Posts

..μηπως αυτος ειναι κ ενας λογος παραπανω να προτιμησω το χαλικακι. :buttrock: ..???γτ με το φυτεμα των φυτων δεν θα μπερδευτουν αμμος και χωμα...???? :)

συμφωνώ και γω για το χαλικάκι. Αλλά υπάρχει χαλικάκι χαλαζιακό και χαλικάκι ασβστολιθικό. Και το ίδιο ισχύει και για την άμμο. Είναι αν θέλεις και θέμα γούστου το πόσο χοντρός και τι χρώματος θα είναι ο βυθός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σε αυτο που με ρωτας για το αν γινεται χαλια η αμμος..... εμ εκει ειναι που δεν μπορω να απαντησω, γιατι εγω στο δικο μου εχω κορυντορας και ανακατευουν το βυθο και ειναι μια χαρα.... οποιος ομως δεν εχει βυθοψαρα και κατι αναλογο που κανουν και αυτη τη δουλεια στο ενυδρειο μπορει να σου πει :)

μηπωε ομως με μια σκουρα αμμο...λυνεται??? ρωταω και εγω

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου είχε γίνει χάλια η άσπρη άμμος, αλλά τώρα που έβαλα cory, έχει καθαρίσει τελείως!

Χωρίς cory ή κάτι παρόμοιο δεν θα ξαναγίνει κάτασπρη...

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ανακεφαλαίωση σε αυτά που θα σου πρότεινα :

.- Αφού στο ενυδρείο σου υπάρχουν εδώ και δύο μήνες μπορώ να το θεωρήσω στρωμένο. Και αφού μιλάμε για γαρίδες amano και red cherry που είναι και οι πιο ανθεκτικές, δεν θα έχεις πρόβλημα να τις βάλεις στο ενυδρείο σου σε σχέση με τον στρωμένο βυθό.

.- Όπως σου είπα και παραπάνω το λίτρα σου είναι λίγα. αι αφού και η εμπειρία σου είναι μικρή θα σου πρότεινα να βάλεις ή μονομάχο ή γαρίδες. Όχι και τα δύο μαζί. Θα μπορούσες να βάλεις και κάποιο σαλιγκάρι. Τα netrina είναι μια καλή επιλογή, τα apple snails όχι.

Εγώ θα σου πρότεινα μόνο ένα μονομάχο...

.- Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις και γαρίδες και μονομάχο, κάντο με την σειρά που σου πρότεινα νωρίτερα. Πρώτα τις γαρίδες και μετά το μονομάχο. Όπως είπε πολύ σωστά και ο jimakosR21 καμιά γαριδούλα δεν είναι ασφαλή, ιδίως όταν είναι σε νεαρή ηλικία. Ούτε αξίζει να έχουμε στο ενυδρείο μας γαριδούλες συνεχώς κρυμμένες και στρεσαρισμένες. Ακόμη και τα σαλιγκάρια μπορεί να κινδυνέψουν από τον μονομάχο.

.- Όταν λέμε υπόστρωμα, εννοούμε εκείνο το ειδικό χώμα-λίπασμα που μπαίνει κάτω από το βυθό του ενυδρείου μας για να βοηθήσει την ανάπτυξη των φυτών που τρέφονται κυρίως από το ριζικό τους σύστημα, και είναι απαραίτητο μόνο για τα ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και κυρίως τα διάφορα είδη "γκαζόν". Πάνω από το υπόστρωμα τοποθετούμε κάποιο χαλικάκι. Ποτέ δεν χρησιμοποιούμε υπόστρωμα σε συνδιασμό με άμμο γιατί πολύ σύντομα το υπόστρωμα θα έρθει σε επαφή με το νερό και θα έχουμε σοβαρά προβλήματα.

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο σκουρόχρωμο και λεπτόκοκκο χαλικάκι. Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά ή "γκαζονάκι" μην παιδεύεσε με υπόστρωμα...

.- Για να δεις αν είναι ασβεστολιθικό το χαλικάκι σου, ρίξε aquaforte (υδροχλωρικό οξύ) σε στεγνό χαλίκι και αν αφρίσει είναι ασβεστολιθικό και θα αυξήσει την σκληρότητα του νερού σου. Προσοχή το aquaforte είναι καυστικό (νοικοκυρά είσαι και ξέρεις :) )

Ξέχασα κάτι ; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την καθαριότητα τις άμμου, το πιθανότερο είναι η άμμος να αποκτήσει ένα πιο σκούρο χρώμα σε σχέση με το αρχικό. Όταν αποκτήσει την βιολογία της, δεν θα προλαβαίνεις να δεις για πολυ χρόνο τα περιττώματα των ψαριών σου πάνω στην άμμο. Θα διασπώνται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Τα corydoras σίγουρα βοηθούν σε αυτή τη διαδικασία, αλλά στα 20 λίτρα ούτε λόγος να γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ανακεφαλαίωση σε αυτά που θα σου πρότεινα :

.- Αφού στο ενυδρείο σου υπάρχουν εδώ και δύο μήνες μπορώ να το θεωρήσω στρωμένο. Και αφού μιλάμε για γαρίδες amano και red cherry που είναι και οι πιο ανθεκτικές, δεν θα έχεις πρόβλημα να τις βάλεις στο ενυδρείο σου σε σχέση με τον στρωμένο βυθό.

.- Όπως σου είπα και παραπάνω το λίτρα σου είναι λίγα. αι αφού και η εμπειρία σου είναι μικρή θα σου πρότεινα να βάλεις ή μονομάχο ή γαρίδες. Όχι και τα δύο μαζί. Θα μπορούσες να βάλεις και κάποιο σαλιγκάρι. Τα netrina είναι μια καλή επιλογή, τα apple snails όχι.

Εγώ θα σου πρότεινα μόνο ένα μονομάχο...

.- Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις και γαρίδες και μονομάχο, κάντο με την σειρά που σου πρότεινα νωρίτερα. Πρώτα τις γαρίδες και μετά το μονομάχο. Όπως είπε πολύ σωστά και ο jimakosR21 καμιά γαριδούλα δεν είναι ασφαλή, ιδίως όταν είναι σε νεαρή ηλικία. Ούτε αξίζει να έχουμε στο ενυδρείο μας γαριδούλες συνεχώς κρυμμένες και στρεσαρισμένες. Ακόμη και τα σαλιγκάρια μπορεί να κινδυνέψουν από τον μονομάχο.

.- Όταν λέμε υπόστρωμα, εννοούμε εκείνο το ειδικό χώμα-λίπασμα που μπαίνει κάτω από το βυθό του ενυδρείου μας για να βοηθήσει την ανάπτυξη των φυτών που τρέφονται κυρίως από το ριζικό τους σύστημα, και είναι απαραίτητο μόνο για τα ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και κυρίως τα διάφορα είδη "γκαζόν". Πάνω από το υπόστρωμα τοποθετούμε κάποιο χαλικάκι. Ποτέ δεν χρησιμοποιούμε υπόστρωμα σε συνδιασμό με άμμο γιατί πολύ σύντομα το υπόστρωμα θα έρθει σε επαφή με το νερό και θα έχουμε σοβαρά προβλήματα.

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο σκουρόχρωμο και λεπτόκοκκο χαλικάκι. Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά ή "γκαζονάκι" μην παιδεύεσε με υπόστρωμα...

.- Για να δεις αν είναι ασβεστολιθικό το χαλικάκι σου, ρίξε aquaforte (υδροχλωρικό οξύ) σε στεγνό χαλίκι και αν αφρίσει είναι ασβεστολιθικό και θα αυξήσει την σκληρότητα του νερού σου. Προσοχή το aquaforte είναι καυστικό (νοικοκυρά είσαι και ξέρεις :buttrock: )

Ξέχασα κάτι ; :hysterical:

Βασικα οσον αφορα το ακουαφορτε..ουτε που το ξερω :hysterical: ...εδω και τν χλωρινη τν χρησιμποιω με συνεση καθ οτι ειμαι οσο μπορω οικολογος(αποφευγω βαρια απορρυπαντικα)

Δηλ..με σκετο χαλικακι λες θα ειναι οκ τα μελοντικα φυτουλια μου???Αν θελισω να βαλω γαριδουλες..ποιο ειδος προτεινεις??? :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό δε σου λέει τίποτά; :)

Σκέτο λεπτόκοκκο χαλικάκι και γαρίδες red cherry. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό δε σου λέει τίποτά; :hysterical:

Σκέτο λεπτόκοκκο χαλικάκι και γαρίδες red cherry. :ninja:

καααααπου το χει παρει το ματι μου... :buttrock: αλλα σιγουρα οχι σπιτι μου... :hysterical:

ευχαριστω παντως.... :hysterical:

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε karrot πολυ καλη η προταση σου, απλα σε ενα σημειο στεκομαι: 20λιτρα!! τα σαλιγκαρια και τις γαριδες(λιγοτερο βεβαια) τα υπολογιζουμε σαν ψαρια σε ο,τι εχει να κανει με το ενυδρειο. οποτε νομιζω πως αρχικα και μεχρι να στρωσει ολο το ενυδρειο, αφου οπως στρωνουν τα φιλτρα στρωνει και το υποστρωμα και τα διακοσμητικα κτλ κτλ, ειναι απαγορευτικο. αφου στρωσουν ολα και σταθεροποιηθουν οι τιμες τοτε μπορουμε να το λυσουμε και να το ξανασυζητησουμε με τις μετρησεις που θα δουμε. εσυ σε τι λιτρα τα εχεις?

έχω το ίδιο ενυδρείο δεν είναι 20 λίτρα είναι 30λίτρα

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο ενυδρείο δεν είναι 20 λίτρα είναι 30λίτρα

:) εισαι μια χαρα σε αυτα τα λιτρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και παλιιιι :thumbup::P

μου φεραν κατ οπιν παραγγελιας χαλαζιακο χαλικι....ξερει κανεις το aquatica.....αν ειναι οντως....??? :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλιιιι :thumbup::P

μου φεραν κατ οπιν παραγγελιας χαλαζιακο χαλικι....ξερει κανεις το aquatica.....αν ειναι οντως....??? :hysterical::hysterical::(

λεγεται aquatica quarzo grigio sferico...και δν το βρισκω πουθενα.... :hysterical:

μαλλον θα πρεπει να κανω το κολπακι με το ακουαφορτε..εκτος αν τυχει να εχει παρει κανεις....και ξερει :(

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σχηματισει πολυ καλη εντυπωση μεσα απο το περασμα το χρονου απο αυτη τη φιρμα. (ειχα αμμοχαλικο για την ακριβεια 0.5-0.8mm)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σχηματισει πολυ καλη εντυπωση μεσα απο το περασμα το χρονου απο αυτη τη φιρμα. (ειχα αμμοχαλικο για την ακριβεια 0.5-0.8mm)

εμενα ειναι αυτο...στην φωτο...αμα ξερεις να μου πεις θα σε ευγνωμονουσα :thumbup::P:hysterical:

αν μπορεις να καταλαβεις τπτ απο αυτη την φωτο :hysterical::hysterical:

post-21087-1278789487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λεγεται aquatica quarzo grigio sferico...και δν το βρισκω πουθενα.... :thumbup:

μαλλον θα πρεπει να κανω το κολπακι με το ακουαφορτε..εκτος αν τυχει να εχει παρει κανεις....και ξερει :P

Μη παιδευεσαι.

Το quarzo grigio sferico σημαινει Χαλαζιας γκρι σφαιρικος

Ο χαλαζιας δεν σκληραινει το νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μη παιδευεσαι.

Το quarzo grigio sferico σημαινει Χαλαζιας γκρι σφαιρικος

Ο χαλαζιας δεν σκληραινει το νερο.

αχου ευχαριστωωωωωωω....δν ειχα ιδεα....χαζη ερωτηση εεε...??? :P:hysterical::hysterical:

ιταλικα ειναι???ελπιζω να μην εγινα ακομα ποιο χαζη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αχου ευχαριστωωωωωωω....δν ειχα ιδεα....χαζη ερωτηση εεε...??? :hysterical::hysterical::hysterical:

ιταλικα ειναι???ελπιζω να μην εγινα ακομα ποιο χαζη :thumbup:

Οποιος δεν ξερει Ιταλικα ειναι ξανθος δλδ? :P

Παρε αυτο τα λινκ και οτι δεν καταλαβαινεις κανε μεταφραση (πολλες φορες δεν εχει καλο συντακτικο αλλα θα πιανεις το νοημα)

http://translate.google.com/?hl=el#

http://www.google.com/dictionary?hl=el

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν ξερει Ιταλικα ειναι ξανθος δλδ? :hysterical:

Παρε αυτο τα λινκ και οτι δεν καταλαβαινεις κανε μεταφραση (πολλες φορες δεν εχει καλο συντακτικο αλλα θα πιανεις το νοημα)

http://translate.google.com/?hl=el#

http://www.google.com/dictionary?hl=el

μολις σου κανα την ερωτηση εκανα και μεταφραση... :hysterical:

το ξανθο του θεματος ειναι οτι δν το σκεφτηκα πριν μου πεις την μεταφραση του... :hysterical:

παρα εψαχνα..μηπως το βρω σε κανα σαιτ...η σε πωληση που να το περιγραφουν... :(

ειδες που ειμαι τελικα??? :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...