Jump to content

Ανθρακας στο στρωσιμο


cleverdim-1

Recommended Posts

Καλησπερα σας, ετοιμαζομαι για το ξεκινημα και το στρωσιμο του ενυδρειου μου, αφου βεβαια εχω παρει ήδη απο εσας απαντησεις στα ερωτηματα μου και επι πλεον διαβαζω συνεχως. Για να μην κανω καποιο λαθος απο την αρχη, επειδη εχω κολλησει τις πετρες με σιλικονη, πρεπει να βαλω ανθρακα για καμμια βδομαδα να τραβηξει τις τοξικες ουσιες. Το ερωτημα μου ειναι οτι, στο φιλτρο θα βαλω σκετο ανθρακα χωρις κανενα βιολογικο υλικο ή πρεπει να βαλω το φιλτρο κανονικα με ολα τα υλικα του?

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, ετοιμαζομαι για το ξεκινημα και το στρωσιμο του ενυδρειου μου, αφου βεβαια εχω παρει ήδη απο εσας απαντησεις στα ερωτηματα μου και επι πλεον διαβαζω συνεχως. Για να μην κανω καποιο λαθος απο την αρχη, επειδη εχω κολλησει τις πετρες με σιλικονη, πρεπει να βαλω ανθρακα για καμμια βδομαδα να τραβηξει τις τοξικες ουσιες. Το ερωτημα μου ειναι οτι, στο φιλτρο θα βαλω σκετο ανθρακα χωρις κανενα βιολογικο υλικο ή πρεπει να βαλω το φιλτρο κανονικα με ολα τα υλικα του?

Σας ευχαριστω

η σιλικόνη ήταν ενυδρειακή; αφου κόλλησες τις πέτρες τις ξέπλυνες με αφθονο νερο;

Link to comment
Share on other sites

βαλε κανονικα τα υλικα στο φιλτρο σου ,ριξε και υγρα βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες της εταιρειας που θα αγορασεις,και τον ανθρακα μπορεις να τον βαλεις προσωρινα(για λιγες μερες) μεσα σε μια καλτσα μπροστα απο τη ροη του φιλτρου σου.

μην ξεχασεις τα υγρα τεστ που χρειαζεσαι για να ξερεις ποτε εχει στρωσει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα βάλεις κανονικά στο φίλτρο σου τα βιολογικά υλικά και για 3-4 ημέρες άνθρακα,στή συνέχεια θα τον αφαιρέσεις και θα συνεχίσεις την διαδικασία του στρωσίματος!Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια και ηταν ενυδρειακη. Και τις πετρες τις ξεπλυνα καλα.

είσαι οκ τότε! Εάν το ενυδρείο δεν είναι καινούργιο και είχε πριν μέσα ψάρια μην βάλεις καθόλου άνθρακα. Εάν πάλι είναι καινούργιο βάλε για μερικες μέρες άνθρακα μαζί με τα υπόλοιπα υλικά σου γιατί δεν ξέρεις που ήταν τα τζάμια του ενυδρείου σου πριν γίνει ενυδρείο! :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μπροστα απο την ροη του φιλτρου εννοεις μεσα στο ενυδρειο, δηλ. να μην τον βαλω στο τελευταιο καλαθακι το πανω-πανω μεσα στο φιλτρο? (μαλλον χαζη ερωτηση αυτη)

Link to comment
Share on other sites

Την σιλικονη ποσες μερες την αφησες να στεγνωση;

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το στησιμο χθες και θα το αφησω μεχρι την επομενη Τεταρτη, δηλ. μια εβδομαδα και μετα θα βαλω το νερο.

Παντως θελω να ευχαριστησω ολους για την βοηθεια, διοτι ειναι η δευτερη φορα που ρωταω κατι και αμεσως υπαρχουν πολλοι που απαντατε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μπροστα απο την ροη του φιλτρου εννοεις μεσα στο ενυδρειο, δηλ. να μην τον βαλω στο τελευταιο καλαθακι το πανω-πανω μεσα στο φιλτρο? (μαλλον χαζη ερωτηση αυτη)

Συμπληρώνω τον φίλο klaz:

Αν έχεις χώρο στο φίλτρο βάλτο στην αρχή των υλικών (βάση ροής) αλλιώς βάλτο σε μια ειδική κάλτσα και κρέμασε το μέσα στο ενυδρείο μπροστά στην έξοδο του φίλτρου ώστε το νερό να πέφτει πάνω στον άνθρακα.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το στησιμο χθες και θα το αφησω μεχρι την επομενη Τεταρτη, δηλ. μια εβδομαδα και μετα θα βαλω το νερο.

Παντως θελω να ευχαριστησω ολους για την βοηθεια, διοτι ειναι η δευτερη φορα που ρωταω κατι και αμεσως υπαρχουν πολλοι που απαντατε.

Φίλε μου καλά κάνεις και περιμένεις τόσες μέρες, είναι σημαντικό!

Προσωπικά εφόσον θα περνούσαν αυτές οι ήμερες θα το γέμιζα με νερό και θα το άφηνα 2 με 3 ημέρες να δουλέψει ο κυκλοφοριης χωρίς φίλτρα, μετά θα το άδειαζα και θα το ξαναγέμιζα με νερό και θα έβαζα μόνο τον άνθρακα άλλες 2 με 3 ημέρες και μετά θα τον πεταγα και θα έβαζα τα φίλτρα και τα ανάλογα ζουμιά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνει αυτό;Αν πλύνει με καθαρό σφουγγάρι και νεράκι το ενυδρείο δεν υπάρχει πρόβλημα.Βάζει τον άνθρακα και είναι εντάξει.Μην το παρακάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνει αυτό;Αν πλύνει με καθαρό σφουγγάρι και νεράκι το ενυδρείο δεν υπάρχει πρόβλημα.Βάζει τον άνθρακα και είναι εντάξει.Μην το παρακάνουμε...

Γεια σου Φώτη!

Είπα πως προσωπικά εγώ αυτό θα έκανα.

Οποιαδήποτε σιλικόνη ακόμα και οι ποιο ακριβές πρέπει να ξεπλυθούν για τυχών περίεργες ουσίες που μπορούν να αφήσουν σε πρώτο στάδιο σε επαφή με το νερό.

Ο άνθρακας σε δεύτερη φάση για να είμαστε σίγουρη και μετά είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε!

Μπορεί να σου φαίνομε υπερβολικός αλλά πρόσφατα ένας φίλος μου έκανε μια κατασκευή με πέτρες και σιλικόνη αλλά έκανε την χαζομάρα και μετά από 24 ώρες την έβαλε μέσα σε φρεσκοστρωμενο ενυδρείο. Το αποτέλεσμα αμμωνία 10+

Δεν ξέρω ακριβώς τι, αλλά από ότι καταλάβαμε κάποια ουσία δεν άφηνε τα ΝΟ2 να ανατηχθούν με αποτέλεσμα η αμμωνία στα ύψη.

Το θέμα είναι πως η καλύτερη λύση είναι η πρόληψη όπως συνηθίζουμε να λέμε και εφόσον και αν δεν βιάζετε κάποιος και θέλει να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα θέλει λίγο υπομονή παραπάνω και πάμε στα σίγουρα καλά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φώτη!

Είπα πως προσωπικά εγώ αυτό θα έκανα.

Οποιαδήποτε σιλικόνη ακόμα και οι ποιο ακριβές πρέπει να ξεπλυθούν για τυχών περίεργες ουσίες που μπορούν να αφήσουν σε πρώτο στάδιο σε επαφή με το νερό.

Ο άνθρακας σε δεύτερη φάση για να είμαστε σίγουρη και μετά είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε!

Μπορεί να σου φαίνομε υπερβολικός αλλά πρόσφατα ένας φίλος μου έκανε μια κατασκευή με πέτρες και σιλικόνη αλλά έκανε την χαζομάρα και μετά από 24 ώρες την έβαλε μέσα σε φρεσκοστρωμενο ενυδρείο. Το αποτέλεσμα αμμωνία 10+

Δεν ξέρω ακριβώς τι, αλλά από ότι καταλάβαμε κάποια ουσία δεν άφηνε τα ΝΟ2 να ανατηχθούν με αποτέλεσμα η αμμωνία στα ύψη.

Το θέμα είναι πως η καλύτερη λύση είναι η πρόληψη όπως συνηθίζουμε να λέμε και εφόσον και αν δεν βιάζετε κάποιος και θέλει να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα θέλει λίγο υπομονή παραπάνω και πάμε στα σίγουρα καλά!

:)

Ετσι οπως το διαβασα αυτο που εγραψες πιο πιθανο θεωρω οτι ειχαν οι πετρες καποιο βιολογικο υπολειμα επανω τους. Το οποιο διαλυθηκε στο νερο και προεκυψε μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας που δεν προλαβε αμεσως να μετατραπει σε No2 ως συνηθως.

Τις πετρες το καταλαβαινω να τις καθαρισουμε (απλο πλυσιμο με πιεση) οχι 5 ημερες βρασιμο η αλλες υπερβολες. Την στεγνη σιλικονη γιατι; Οι κατασκευαστες λενε οτι δεν ειναι τοξικη μολις στεγνωσει.

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση μιας και ειναι και σχετικη με το θεμα;

Aν το ενυδρειο δεν ειναι καινουριο,εχει μεινει για καιρο αδειο και εχει αλατα στα τζαμια,με τι προτινετε να το καθαρισω ωστε με ενα απλο ξεβγαλμα να φυγει και να μην εχω προβλημα και αμφιβολιες στο νεο στυσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το διαβασα αυτο που εγραψες πιο πιθανο θεωρω οτι ειχαν οι πετρες καποιο βιολογικο υπολειμα επανω τους. Το οποιο διαλυθηκε στο νερο και προεκυψε μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας που δεν προλαβε αμεσως να μετατραπει σε No2 ως συνηθως.

Τις πετρες το καταλαβαινω να τις καθαρισουμε (απλο πλυσιμο με πιεση) οχι 5 ημερες βρασιμο η αλλες υπερβολες. Την στεγνη σιλικονη γιατι; Οι κατασκευαστες λενε οτι δεν ειναι τοξικη μολις στεγνωσει.

Η συγκεκριμένη σιλικόνη για να μιλάμε ξεκάθαρα ήταν η Bison για ενυδρεία και ο κατασκευαστής αναγράφει συγκεκριμένα πως πρέπει να στεγνώσει η σιλικόνη από 4 με 8 ημέρες και μετά να ξεπλυθεί αρκετές φορές με νερο πριν τη κανονική χρήση του ενυδρείου. Εσύ τη πιστεύεις μετά από αυτή την αναφορά από τον κατασκευαστή;

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση μιας και ειναι και σχετικη με το θεμα;

Aν το ενυδρειο δεν ειναι καινουριο,εχει μεινει για καιρο αδειο και εχει αλατα στα τζαμια,με τι προτινετε να το καθαρισω ωστε με ενα απλο ξεβγαλμα να φυγει και να μην εχω προβλημα και αμφιβολιες στο νεο στυσιμο;

Με καθαρό νεράκι του θεού και ένα μαλακό πανί και τρίψιμο απαλά και υπομονή, αλλιώς με ΡΗ minus η όλη διαδικασία που βοηθά λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Με καθαρό νεράκι του θεού και ένα μαλακό πανί και τρίψιμο απαλά και υπομονή, αλλιώς με ΡΗ minus η όλη διαδικασία που βοηθά λίγο παραπάνω.

Δοκιμασα με χλιαρο νερο,δοκιμασα με ζεστο νερο,δοκιμασα μεχρι και ξυδι στο γυαλινο καπακι και τιποτα.

Ειναι λες και εχει κολλησει κολλα και δεν φευγει,θολη και αγρια επιφανια.

Τωρα το γεμισα με νερο και αυριο θα δοκιμασω παλι με μια οδοντοβουρτσα μηπως εχουν μαλακωσει.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με χλιαρο νερο,δοκιμασα με ζεστο νερο,δοκιμασα μεχρι και ξυδι στο γυαλινο καπακι και τιποτα.

Ειναι λες και εχει κολλησει κολλα και δεν φευγει,θολη και αγρια επιφανια.

Τωρα το γεμισα με νερο και αυριο θα δοκιμασω παλι με μια οδοντοβουρτσα μηπως εχουν μαλακωσει.

Δοκιμασε με λευκο ξυδι

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με λευκο ξυδι

Που μπορω να βρω λευκο ξυδι;

η' μηπως εννοεις "ξυδι" καποιο οινοπνευματοδη ποτο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κολλησα κατι ξυλα με σιλικονη, τα αφησα να μεινουν μια εβδομαδα και τα τα εβαλα στο ενυδρειο χωρις ανθρακες κλπ

Δεν ειχα αμμωνια κλπ περιεργα.

Για τα αλατα ...

Πηρα μια αντλια μεσα στα αλατα αρωγωνιτες κλπ

Τη εβαλα σε ενα μπολ με ξυδι και νερο και την αλλη μερα ηταν σαν καινουρια.

Αν μπορεις να μουλιασεις τοι αντικειμενο με ξυδι και να το αφησεις για μια μερα, θα εκανε δουλεια.

Το λευκο ξυδι θα το εχω υποψιν μου :buttrock:

ΥΓ κανενα balsamico κανει λετε? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κολλησα κατι ξυλα με σιλικονη, τα αφησα να μεινουν μια εβδομαδα και τα τα εβαλα στο ενυδρειο χωρις ανθρακες κλπ

Δεν ειχα αμμωνια κλπ περιεργα.

Για τα αλατα ...

Πηρα μια αντλια μεσα στα αλατα αρωγωνιτες κλπ

Τη εβαλα σε ενα μπολ με ξυδι και νερο και την αλλη μερα ηταν σαν καινουρια.

Αν μπορεις να μουλιασεις τοι αντικειμενο με ξυδι και να το αφησεις για μια μερα, θα εκανε δουλεια.

Το λευκο ξυδι θα το εχω υποψιν μου :hysterical:

ΥΓ κανενα balsamico κανει λετε? :)

Nα μουλιασω ολο το ενυδρειο σε ξυδι ειναι δυσκολο :buttrock:

Με το κοινο ξυδι το ετριψα αλλα δεν το μουλιασα να πω την αληθεια,εριχνα και ετριβα.

Θα ψαξω αυριο για λευκο ξυδι και θα το ριξω μεσα στο ενυδρειο που ειναι ηδη γεματο νερο και μουλιαζει.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κολλησα κατι ξυλα με σιλικονη, τα αφησα να μεινουν μια εβδομαδα και τα τα εβαλα στο ενυδρειο χωρις ανθρακες κλπ

Δεν ειχα αμμωνια κλπ περιεργα.

Για τα αλατα ...

Πηρα μια αντλια μεσα στα αλατα αρωγωνιτες κλπ

Τη εβαλα σε ενα μπολ με ξυδι και νερο και την αλλη μερα ηταν σαν καινουρια.

Αν μπορεις να μουλιασεις τοι αντικειμενο με ξυδι και να το αφησεις για μια μερα, θα εκανε δουλεια.

Το λευκο ξυδι θα το εχω υποψιν μου :buttrock:

ΥΓ κανενα balsamico κανει λετε? :)

Όπως είπες την άφησες μια εβδομάδα και όχι 24 ώρες όπως προανέφερα!

Τέλος πάντων ο καθένας πράττει όπως νομίζει στην τελική και όπως είπα αυτή την μέθοδο θα ακλουθούσα εγώ γιατί την θεωρώ ποιο ορθή σκεπτόμενος τα ζωντανά που θα φιλοξενηθούν.To οτι δεν ειχες θυματα δεν θέλει να πει ότι δεν μπορεί να είναι βλαβερό για τα ψάρια σε κάποιο βαθμό ούτε μπορούμε να είμαστε απόλυτοι ότι όλα είναι οκ επειδή δεν έχουμε εμφανής επιπτώσεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Nα μουλιασω ολο το ενυδρειο σε ξυδι ειναι δυσκολο :)

Με το κοινο ξυδι το ετριψα αλλα δεν το μουλιασα να πω την αληθεια,εριχνα και ετριβα.

Θα ψαξω αυριο για λευκο ξυδι και θα το ριξω μεσα στο ενυδρειο που ειναι ηδη γεματο νερο και μουλιαζει.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Όσο για το ξύδι δεν ξέρω εάν υπάρχει εμφιαλωμένο στο κοινό εμπόριο, καλό θα ήταν να ρωτήσεις σε καμία κάβα εάν μπορεί να στο προμηθεύσει, από ότι ξέρω αυτό το ξύδι είναι πολλών βαθμών σε σχέση με το κοινό μαγειρέματος και το χρησιμοποιούν μάλιστα σε κάποια πλυντήρια αυτοκινήτων για να βγάζουν την πίσσα από το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...