Jump to content

Αναγνώριση σαλιγκαριού


Recommended Posts

Χθες πήρα 6 κιλά βράχο για να συμπληρώσω τα 18 τεχνητό που έχω.

Ο βράχος είναι Fiji(είδα το CITES documentation).

Ο ένας έχει 7-8 tube worms και 2 aptaisia ενώ ο άλλος μόνο 2 aptaisia.

Έχουν και 2-3 σαλιγκαράκια που δεν κατάλαβα τι είδος είναι ακριβώς.

Επίσης έχω μια aptaisia που είναι πολύ κοντά σε ένα tube worm. Πως μπορώ να την "καθαρίσω" χωρίς να σκοτώσω και το tube worm. Σκεφτόμουν την μέθοδο με ζεστό νερό ή λεμόνι/ξύδι αλλά είναι πολύ κοντά. Πόσο πρέπει να της βάλω για να λιώσει? Είναι στην τελευταία φώτο ανάμεσα στους δύο λευκούς βράχους και το tube worm είναι λιγότερο απο 5 εκατοστά μακριά της.

Επίσης ο βράχος τι λέει? Μοιάζει να είναι καλή ποιότητα?

k057d4.jpg

2a5ar2e.jpg

28by6me.jpg

14o97dh.jpg

dxd0mh.jpg

1z3wbgl.jpg

2extxr5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μικρυνε τις φωτογραφιες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

To σαλιγκαρακι που βλεπω μου μοιαζει με colonista.Kαλο αλγοφαγο

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκαρι που λεει ο Διας (το στρογγυλο) και εμενα για colonista μου κανει.Το αλλο που εχεις σε κυκλο,δεν μπορω να καταλαβω.Βγαλε κιαλλες φωτογραφιες(μικροτερες).

Την aiptasia μπορεις να την καλυψεις με λιγη εποξικη κολα 2 συστατικων και θα εισαι μια χαρα χωρις να πειραξεις κατι αλλο παραδιπλα.

Τον βραχο μια χαρα τον βλεπω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ελπίζω να πολλαπλασιαστούν εύκολα τα Collonista. Θα βάλω και μερικές άλλες φώτο αργότερα. Δυστηχώς αν βάλω μικρότερες δεν θα φαίνετε το αντικείμενο καλά.

Τις απταισίες πιστεύω ότι τις καθάρισα. Προς το παρόν τουλάχιστον. Αρχικά ήταν 4, αλλά στην πορεία πρόσεξα ένα κομμάτι στο βράχο με καμιά 10ρια μικροσκοπικές απταισίες(2 με 4 mm). Δοκίμασα με ένεση με ζεματιστό νερό αλλά μερικές επέστρεψαν. Ήταν όμως ταλαιπωρημένες και από καφέ έγιναν γκρίζες και δεν επέστρεφαν γρήγορα στην τρύπα τους. Η επόμενη επέμβαση έγινε με λευκό ξύδι και τουλάχιστον για μια μέρα δεν έχω δει καθόλου απταισίες. Ας ελπίσω να μην επιστρέψουν.

Τα tube worms είναι γύρω στα 9. Δεν βγαίνουν όλα συνεχώς. Άλλα είναι πάντα έξω και άλλα βγαίνουν ανα διαστήματα. Ελπίζω να αντέξουν την ζέστη μέχρι το Σεπτέμβρη.

Όταν η θερμοκρασία έρθει στα φυσιολογικά επίπεδα τι προτείνετε για αρχάριο?

Θα βάλω τουλάχιστο ένα ζευγάρι ocellaris. Αλλά δεν θέλω να βαρυφορτώσω λόγο φίλτρου μέχρι να αναπτύξει βακτηρίδια και ο τεχνητός βράχος.

Ίσως μερικά μανιτάρια που είναι και filter feeders, δεν έχουν απαιτήσεις σε φωτισμό και δεν θα επιβαρύνουν το βιοφορτίο?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας πληροφοριες για το ενυδρειο και τον εξοπλισμο του,για να δουμε τι μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα.

Το sump 40-50.

Έχω ένα skimmer Aquamedic Blue 1000 το οποίο κάνει για μέχρι 500 λίτρα.

Φωτισμό έχω 2 ballasts για 4 Τ5 των 56 Watt το κάθε ένα. Προς το παρόν θα αγοράσω 4 λάμπες και αν αποφασίσω για SPS ίσως πάω για περισσότερες αλλά σαν νέος μάλλον θα αργήσει πολύ το επιχείρημα. Σκέφτηκα και για Metal Halide αλλά για τον λόγο που περιγράφω πιο κάτω σκέφτομαι να τις αποφύγω.

Απλά έχω δίλημα λόγω της ζέστης. Να φυλάξω σιγά σιγά λεφτά για να αγοράσω ένα chiller για του χρόνου ή να πάρω λάμπες και κοράλλια?

Βασικά αν αρχίσω με κοράλια ξέρω ότι του χρόνου θα έχω πρόβλημα με την ζέστη και ίσως όλες οι επενδύσεις σε κοράλια να πάνε άδικα.

Η άλλη σκέψη είναι η τροποποίηση ενός ψύκτη νερού -έχει λίγη φασαρία και ρίσκο- το κόστος θα είναι συνολικά 100 ευρώ σε σχέση με τα chillers που πάνε 400+.

Βασικά τα ψάρια δεν με ενθουσιάζουν και τόσο όσο τα κοράλια. Τα ψάρια που μου αρέσουν είναι τα clownfish, ίσως ένα tang(προτιμώ χαβανέζο παρά μπλε) και ένα goby για το ανακάτωμα της άμμου.

Επίσης έχω μερικές φωτογραφίες πιο κάτω. Οι παραμέτροι νερού δεν είναι και οι καλύτερες και σκοπεύω να κάνω αλλαγή νερού 50% το σαββατοκυρίακο γιατί έχει αρχίσει να εμφανίζεται hair algae και bubble algae.

Οι πρώτες δύο ίσως είναι μανιτάρι ή σφουγγάρι?

Είναι μαλακό στο αγγιγμα(όχι με γυμνό χέρι) αλλά δεν αντιδρά. Είναι κυκλικό και έχει μια μικρή τρύπα προς τα πίσω.

mushroom.png

mushroom2.png

Οι άλλες δείχουν κάτι το οποίο έχει οβάλ σχήμα και μοιάζει να έχει 2 τρυπίτσες και να αναπνέει από εκεί. Αντιδρά στο άγγιγμα και αποτραβιέται αλλά όχι εντελώς( δεν υπάρχει τρύπα στο βράχο για να κρυφθεί). Υπάρχει σε 2 σημεία. Σήμερα το πρωί ήταν εντελώς αποτραβηγμένο. Σε κόκκινο και κίτρινο κύκλο είναι οι τρύπες που έλεγα. Η τρίτη φώτο είναι σε link λόγω μεγέθους.

whatisthis.png

whatisthis3.png

http://img822.imageshack.us/img822/6739/whatisthis4.png

Εδώ ήθελα αναγνώριση της άλγης και έβαλα αλλού τον κύκλο. Είναι μερικά "κλαδάκια" με μήκος το πολύ 1 εκ. το κάθε ένα.Υπάρχει σε 2 σημεία στον βράχο.

whatisthis2.png

Έγινε επεξεργασία - Lemeshianos
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μερικές φώτο σε link λόγω μεγέθους που δείχνουν το ίδιο πράγμα. Εχει εμφανιστεί σε 4-5 σημεία και στο άγγισμα ξεφουσκώνει...

Σε αυτή είναι αριστερά από το βυσινή κύκλο.

http://i47.tinypic.com/20rsllw.jpg

Σε αυτή πάνω από το βυσινή κύκλο.

http://i48.tinypic.com/262ozly.jpg

Στις τελευταίες δύο είναι μεταξύ του tube worm και της άλγης(λίγο πιο ψηλά και είναι πιο κόκκινο από το βράχο. την άλγη την αναγνωρίζει κανείς?

http://i46.tinypic.com/21o4yn9.jpg

http://i47.tinypic.com/og00oh.jpg

Έγινε επεξεργασία - Lemeshianos
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο online και το μόνο που βρήκα να μοιάζει είναι tunicates αλλά όχι colonial. Βρίσκετε σε 5 σημεία στο βράχο και μοιάζει να είναι μόνο ένα σε κάθε σημείο.

Είναι καλό αυτό ή να τα "καθαρίσω"?

Αν είναι καλό τότε τι το ταΐζω? και το ίδιο για τα feather dusters?

Link to comment
Share on other sites

Για το ζευγαρι κλοουν για αρχη ΟΚ θα εισαι σε τοσα λιτρα.Κοιτα να ειναι μικρα και ιδια σε μεγεθος για να κανουν ζευγαρι.

Για τον φωτισμο ή την χυξη,θα προτιμουσα να εβαζες αλλες 2 Τ5 και θα εισαι μια χαρα.Με εναν controller θερμοκρασιας και εναν αναμιστηρα ή μικρα ανεμιστηρακια θα εισαι μια χαρα με την ζέστη.Προσοχη στην μετατροπη που θελεις να κανεις με το ψυγειο,γιατι αν το νερο ερχεται σε επαφη με χαλκινο σωλινα γινεται ακαταλληλο για reef ενυδρειο.

Τα tunicates θα φιλτραρουν το νερο για τροφη.Το να βαλεις καποια πλαγκτονικη τροφη στο νερο θα τα βοηθησει,αλλα στη φαση που βρισκεσαι θα βοηθησει και την αλγη να γεμισει ολο το βραχο.Οποτε μην κανεις τιποτα.Εξαλου,οσο και αν σου αρεσουν,οσο και αν τα προσεξεις,δεν εχουν μελλον στο ενυδρειο.Ειδικα απο τη στιγμη που θα μπουν ψαρια και αλλοι οργανισμοι,θα τα χασεις.Τα αφηνεις και οσο κρατησουν.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη σκέψη είναι η τροποποίηση ενός ψύκτη νερού -έχει λίγη φασαρία και ρίσκο- το κόστος θα είναι συνολικά 100 ευρώ σε σχέση με τα chillers που πάνε 400+.

Νικολα πηγαινε στα petshops και ρωτηνε τους για μεταχιρισμενο chiller. Αυτοι αν δεν εχουν γνωριζουν ποιοι χομπιστες το πουλανε κ θα σου δινουν το τηλ τους. Το δικο μου μισο αλογο 200 ευρο το πηρα, ναν καλα ο ανθρωπος.

Αλατι τι μαρκα βρηκες στην Κυπρο?

Καλη αρχη και απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα για μεταχειρισμένο.

Άλλα μ'αρέσει και πολύ τα DIY.

Πάντως βρήκα online ένα heat exchanger από τιτάνιο με θάλαμο για να περνά το νερό με $52.

Αλλά δεν νομίζω να μπορώ να τον δουλέψω με τον ψύκτη νερού και γιαυτό έψαξα και βρήκα ένα compressor των 10,000 BTU για $50.

Με τα έξοδα αποστολής υπολογίζω να στοιχίσει 110-120 ευρώ.

Μένει ένα temperature controller και λοιπα εξαρτήματα υπολογίζω να κοστίσει 150 ευρώ για ένα chiller που ίσως να έχει καλύτερη απόδοση από τα commercial.

Για αλάτι είδα στον Νικόλα(από εκεί που πήρα το βράχο) αρκετές μάρκες.

Έγινε επεξεργασία - Lemeshianos
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες που τράβηξα με αδιάβροχη φωτογραφική.

Ένα tunicate:

http://i30.tinypic.com/2z8yxjc.jpg

Μερικά tubeworms:

http://i31.tinypic.com/311np4x.jpg

Ένα είδος άλγης που δεν ξέρω τι είναι. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

http://i30.tinypic.com/jqq5ie.jpg

Και αυτό δεν έχω ιδέα τι είναι. Υπάρχει και σε μωβ χρώμα(πιο σκούρο από την coralline άλγη. Είναι μαλακό στο άγγιγμα/δεν αντιδρά στο άγγιγμα, αλλά ένα την επόμενη μέρα από το άγγιγμα μίκρυνε και τώρα έχει ξαναμεγαλώσει.

http://i27.tinypic.com/x440b4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμη μια αναγνώριση που θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται αλλά υπάρχουν μερικά σημεία στον βράχο πάνω στον οποίο αναπτύσετε κάτι το οποιό μοιάζει με ροζ ιστό αράχνης. Όχι ο λεπτός ιστός που είναι από σκουλήκια.

Αυτό ειναι ροζ και αρχικά νόμιζα ότι ήταν κοραλλίνη πάνω στον βράχο. Χθές όταν πήγα να καθαρίσω μια απταισία, άγγιξα με την βελόνα και είδα ότι δεν είναι κοραλλίνη. Αν το τραβήξεις με κάτι βγαίνει από τον βράχο αλλά όχι εύκολα. Υπάρχει σε 5-6 σημεία στον βράχο και είναι στο μέγεθος ενός κέρματος των 10 λεπτών(ίσως και πιο μικρά).

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμη μια αναγνώριση που θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται αλλά υπάρχουν μερικά σημεία στον βράχο πάνω στον οποίο αναπτύσετε κάτι το οποιό μοιάζει με ροζ ιστό αράχνης. Όχι ο λεπτός ιστός που είναι από σκουλήκια.

Αυτό ειναι ροζ και αρχικά νόμιζα ότι ήταν κοραλλίνη πάνω στον βράχο. Χθές όταν πήγα να καθαρίσω μια απταισία, άγγιξα με την βελόνα και είδα ότι δεν είναι κοραλλίνη. Αν το τραβήξεις με κάτι βγαίνει από τον βράχο αλλά όχι εύκολα. Υπάρχει σε 5-6 σημεία στον βράχο και είναι στο μέγεθος ενός κέρματος των 10 λεπτών(ίσως και πιο μικρά).

Αν ειναι και μαλακο στο αγγιγμα,το πιθανοτερο ειναι να ειναι μικρα σφουγγαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...