Jump to content

Γεννα Pseudotropheus


Recommended Posts

Καλησας μερα Αδελφια Αφρικανοι. :) Χθες εζησα δυο θαυματα.Το ενα ειναι οτι τρακαρα με τη μηχανη μετωπικα με αμαξι,και σωθηκα εγω και η γυναικαμου γιατι φοραγαμε ΚΡΑΝΟΙ.Με καντεμιασαν καποιοι εδω μεσα (πλακα κανω :rasp: ολα τα παιδια εναι υπεροχα :hysterical: )Απο κατι τετοια μαθαινεις να ξεχωριζεις τα σημαντικα απο τα ασημαντα.ΔΟΞΑ τον ΘΕΟ.Τερμα το μελο.Φθανω σπιτι και καθομαι να χαζεψω με ενα υπεροχο ΒΙΣΑΝΤΟ τα μαναριαμου για να ηρεμισω.Και αρχιζει το δευτερο θαυμα.Μπροστα στα ματιαμου το αρσενικο σα να πιπιλαει την θυλικια σε σχημα Τ μετα αυτη να εναποθετει κατι ασπρα πραγματακια (αυγα) πανω στν μοναδικη λεια επιφανεια που διαθετει το ενυδρειο μου,διοτι ολες η πετρες που εχω ειναι γλυπτα της φυσης μεν δεν κανουν για βιοτοπο δε.Αχ αδελφια αφρικανοι,ολα τα λετε :buttrock: .Και αρχιζει ο χορος ,επι 40 λεπτα γινοταν χαμος απο χορο και τσαμπουκα.Στην ιεραρχια τον ειχα 5 ο αλλα χθες δεν καταλαβαινε τιποτα .ειχε βγαλει της μαυρες γραμμες και τα εχωνε σε οποιον πλησιαζε.Μου περασαν ολα τα πονιδια και ενιωσα τελεια.Και παλι ΔΟΞΑ τον ΘΕΟ που ειμαι μαζι σας και μπορω να βλεπω την φατσουλα του Νικολουτσου και να γελαω. :hysterical::hysterical::ninja::ninja::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

To περιστατικό με την μηχανή εύχομαι να είναι και το τελευταίο που θα σου τύχει. Για όσους δεν γνωρίζουν, στατιστικά αποδεδειγμένο ο Ιούλιος είναι ο μήνας με τα περισσότερα ατυχήματα, οπότε προσοχή όλοι μας.

Για τα γεννητούρια τώρα, πάντα τέτοια και με το καλό να έχεις πολλά μικρά. Απ'ότι είδα δεν μας έχεις παρουσιάσει το ενυδρείο σου, οπότε όταν έχεις χρόνο κάνε μας μια αναλυτική παρουσίαση να το χαρούμε κι εμείς.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ατύχημα, όπως είπε κι ο karydas, να είναι το τελευταίο σου.. Λένε πως αν δεν πέσεις δεν μαθαίνεις αλλά μάλλον ισχύει πως αν δεν πέσεις, μυαλό δεν βάζεις... χεχε :)

Για τα ψαράκια τώρα, εύχομαι να "ξεκιώσουν" όσο περισσότερα γίνεται! Να τα χαίρεσαι και τράβα μας καμιά φωτογραφία! :-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μείνουμε εντός θέματος, έχω να προτείνω κάτι. Αρχικά δώσε μας πληροφορίες για το ποιο είναι το pseudotropheus στο οποίο αναφέρεσαι. Ύστερα μπορείς να αρχίσεις να ανεβάζεις φωτογραφίες ώστε να γίνει ένα είδους ημερολογίου για να βλέπουμε πως εξελίσσεται η γέννα και το μεγάλωμα των μικρών. Μπορείς να γράφεις πως συμπεριφέρονται οι γονείς και γενικότερα οτιδήποτε παρατηρείς.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο παιδια.Μου αλλαξατε γνωμη.Εγω θα το παρουσιασω και ας με κραξουν.Απλα τωρα ειμαι στη ful sezon και δεν εχω χρονο ουτε για ξεκουραση.7 μερες σερι απο το πρωι εως το βραδυ,καταλαβαινετε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο παιδια.Μου αλλαξατε γνωμη.Εγω θα το παρουσιασω και ας με κραξουν.Απλα τωρα ειμαι στη ful sezon και δεν εχω χρονο ουτε για ξεκουραση.7 μερες σερι απο το πρωι εως το βραδυ,καταλαβαινετε. :buttrock:

Συμφωνω αλλα εχω δυο μεγαλα προβληματα.Το ενα ειναι η δουλια.Τωρα με τα βιας μπορω και τα θαυμαζω 1 ωρα την ημερα.και το αλλο ειναι οτι το ενυδρειο ειναι μεγαλο με πολλες κρυψωνες και δεν φαινονται.Για να καταλαβεις ,εχω 3 γεννες απο Labito μεσα και βλεπω μονο την πρωτη που εγινε πριν απο 1,5 μηνα περιπου.Θα προσπαθησω.Οσο για το ψαρι ακριβως δεν το ειδα πουθενα.Αν μπορειτε να μου το δειξετε σε κανενα said για να σας πω ποιο ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

To ψάρι σου μπορείς να το αναζητήσεις στην παρακάτω λίστα

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Το θέμα θα καθαριστεί από τις δημοσιεύσεις που δεν έχουν να κάνουν με την γέννα των ψαριών του φίλου μας και θα περιμένουμε νεότερες πληροφορίες και φωτογραφίες.

:)

Link to comment
Share on other sites

ειναι περιπου cyaneus αλλα δεν εχει την κατω κιτρινιλα και το πανω πτερυγιο ιεναι ολοκιτρινο.λες να ανκαλυψα καινουργια ρατσα? :) .Και το θυλικο ειναι λιγο (βρωμικο)κιτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να βγαλω φοτο αυριο για να μου πειτε τι ειναι .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Βασίλη!

Κατ' αρχήν, σχετικά με την μοτό: μακριά από μας και αναίμακτα.

Λάθη, μη φοβάσε, έχουμε κάνει όλοι μας και μπορεί και χειρότερα. Δες το σαν ένα περιθώριο για βελτίωση.

Το forum δεν είναι Ιερά Εξέταση.

Άντε καλές γέννες και να πιούμε κι αυτόν τον καφέ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Βασίλη!

Κατ' αρχήν, σχετικά με την μοτό: μακριά από μας και αναίμακτα.

Λάθη, μη φοβάσε, έχουμε κάνει όλοι μας και μπορεί και χειρότερα. Δες το σαν ένα περιθώριο για βελτίωση.

Το forum δεν είναι Ιερά Εξέταση.

Άντε καλές γέννες και να πιούμε κι αυτόν τον καφέ...

Παντα σε εχω μεσα στο μυαλωμου.Πρωτα εσυ θα με κρινεις (και θα πιουμε τον καφε απενατι στον πινακα ζωγραφικης μεν αλλα).Απλα τωρα γινεται ολιγον χαμος.Καταλαβαινεις.Για την ψαρουκλαμου σε αυτα τα 40 λεπτα η θυλικια εβγαλε σε 8 φορες τα αυγα και οχι μια και εξω.Και αυτα τα ψαρακια τα κρατουν σαν τα Labito 31 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Και 31 πολλές θεωρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Και 31 πολλές θεωρούνται.

Κραταω ημερολογιο.Η πρωτη μου γεννησε σε 31 μερες και τωρα ειναι παλι μπουκωμενη.Στην δευτερη αργησα να την σταμπαρω το ποτε μπουκωσε. :)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια φοτο πριν 2 μινες ειναι βγαλμενη.Αυτος ειναι ο ζημιαρης

Link to comment
Share on other sites

Metriaklima Greshakei

Link to comment
Share on other sites

Metriaklima Greshakei

Δλδ δεν ειναι pseudotropheus ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το πορτοκαλί του είναι όπως φαίνεται πάνω και κάτω, παίζει πολύ και Hongi

Link to comment
Share on other sites

Για δες Labidochromis sp. "Hongi" και σύγκρινε...

Link to comment
Share on other sites

Για δες Labidochromis sp. "Hongi" και σύγκρινε...

Αυτο ειναι αλλα το χρωμα του κεφαλιου ειναι κιτρτνο και οχι πορτοκαλι.Σε ευχαριστω Μιχαλη.οποτε να αλλλαξει οτιτλος παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό έχε το νου σου για υβριδισμό με τα caeruleus...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό έχε το νου σου για υβριδισμό με τα caeruleus...

Οχι ρε γ........το.Γιαυτο το αρσενικο Labito ολο κυνηγα την θυλικια.Αλλα δεν βλεπω κανενα τρεμουλιαζμα στον αρσενικο.Απλα την κυνηγα.Και τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις πολλά κυνηγητά απ το υποτηθέμενο labidochromis hongi προς τις caureleus υπάρχει πιθανότητα να θέλει να ζευγαρώσει μαζί τους......

Λύσεις:

α)Βάλε χαρέμι στον Hongi

β)Βγάλτον απ το ενυδρείο και μετέφερε τον κάπου αλλού για να μην ζευγαρώσει (πιστεψε με είναι θέμα χρόνου να γίνει η ένωση)το βλέπω και απ τα δικά μου

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις πολλά κυνηγητά απ το υποτηθέμενο labidochromis hongi προς τις caureleus υπάρχει πιθανότητα να θέλει να ζευγαρώσει μαζί τους......

Λύσεις:

α)Βάλε χαρέμι στον Hongi

β)Βγάλτον απ το ενυδρείο και μετέφερε τον κάπου αλλού για να μην ζευγαρώσει (πιστεψε με είναι θέμα χρόνου να γίνει η ένωση)το βλέπω και απ τα δικά μου

Το αντιθετο φιλε malaw.Το Labito yellow κυνηγα την θυλικια ( hongi) που ειναι κιτρινη.Ενω το αρσενικο (hongi) εχει επιλεξει μια τρυπα και μονο οταν βλεπει την θυλικιατου ασχολειται μαυτην.Ενω ειναι εντελως αδιαφορος για της θυλικες ( 2 ) labito yellow.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...