Jump to content

Reef 460lt


elk

Recommended Posts

Γεια σε όλη την θαλασσινή παρέα μετά την ολοκλήρωση του ενυδρείου μου με τα oscar 600λίτρων και την παρουσιάση του στο φόρουμ είπα επιτέλους να ασχοληθώ και εγώ με τα αλάτια...

Εντός των ημερών θα παραγγελθεί ένα ενυδρείο με διαστάσεις 110Μχ70Πχ60(Υ νερού) 70εκ είναι του ενυδρείου, το οποίο θα μπεί δίπλα από το 600άρι.Έτσι θα έχω έναν υδάτινο τοίχο διαχωριστικό από το γραφείο...

Αν υπολόγισα σωστά ο όγκος θα είναι γύρω στα 460λίτρα, θα ήθελα την βοήθεια σας σε ορισμένα πραγματάκια...

1.Βρήκα ένα skimmer της boyu σε πολύ χαμηλή τιμή το μοντέλο είναι το DG2524 για το οποίο οι μόνες προδιαγραφές που βρήκα είναι ένα 1850lt/h qmax, ή άλλη μου επιλογή είναι το deltec MCE600 το οποίο μου φαίνεται μικρότερο. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θα δημιουργηθέι δυστυχώς sump έτσι το skimmer θα είναι hang on.

Ποιό από τα 2 είναι η καλύτερη επιλογή;;

2.Για κυκλοφορία έχω ένα σύστημα wm3 της boyu που αποτελείται από 4 κυκλοφορητές και τον ελεγκτή τους, το πήρα σχεδόν τσάμπα από κίνα... να το χρησιμοποιήσω ή είναι μάπα;;

3.Τέλος για φωτισμό βρήκα φωτιστικό led 120w στα 440ευρώ η τιμή μου φαίνεται καλή αλλά δεν ξέρω αν είναι επαρκής η ένταση,(γύρω στα 250w μιας λάμπας μετάλου μου είπε ο πωλητής.)

αυτά για την ώρα, θα ανανεώσω με φωτογραφίες ελπίζω σύντομα, ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλη την θαλασσινή παρέα μετά την ολοκλήρωση του ενυδρείου μου με τα oscar 600λίτρων και την παρουσιάση του στο φόρουμ είπα επιτέλους να ασχοληθώ και εγώ με τα αλάτια...

Εντός των ημερών θα παραγγελθεί ένα ενυδρείο με διαστάσεις 110Μχ70Πχ60(Υ νερού) 70εκ είναι του ενυδρείου, το οποίο θα μπεί δίπλα από το 600άρι.Έτσι θα έχω έναν υδάτινο τοίχο διαχωριστικό από το γραφείο...

Αν υπολόγισα σωστά ο όγκος θα είναι γύρω στα 460λίτρα, θα ήθελα την βοήθεια σας σε ορισμένα πραγματάκια...

1.Βρήκα ένα skimmer της boyu σε πολύ χαμηλή τιμή το μοντέλο είναι το DG2524 για το οποίο οι μόνες προδιαγραφές που βρήκα είναι ένα 1850lt/h qmax, ή άλλη μου επιλογή είναι το deltec MCE600 το οποίο μου φαίνεται μικρότερο. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θα δημιουργηθέι δυστυχώς sump έτσι το skimmer θα είναι hang on.

Ποιό από τα 2 είναι η καλύτερη επιλογή;; Αν οριακο για τα λιτρα σου,το MCE600 ειναι μια καλη και δοκιμασμενη λυση

2.Για κυκλοφορία έχω ένα σύστημα wm3 της boyu που αποτελείται από 4 κυκλοφορητές και τον ελεγκτή τους, το πήρα σχεδόν τσάμπα από κίνα... να το χρησιμοποιήσω ή είναι μάπα;; Καλυτερα να το δοκιμασεις και αν δεις μονος σου οτι δουλευει καλα και εισαι ευχαριστημενος,το κρατας.Ετσι και αλλιως το εχεις.

3.Τέλος για φωτισμό βρήκα φωτιστικό led 120w στα 440ευρώ η τιμή μου φαίνεται καλή αλλά δεν ξέρω αν είναι επαρκής η ένταση,(γύρω στα 250w μιας λάμπας μετάλου μου είπε ο πωλητής.)

Εδω δεν υπαρχει μεγαλη εμπειρια για την αποδοση των led και την αναπτυξη των κοραλιων.Τι χρωματισμους εχουν τα led και ποσα kelvin ειναι ξερεις?αυτά για την ώρα, θα ανανεώσω με φωτογραφίες ελπίζω σύντομα, ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Για skimmer κοιταξε και τα ATB.Αυτην την στιγμη θεωρουνται τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για skimmer κοιταξε και τα ATB.Αυτην την στιγμη θεωρουνται τα καλυτερα.

Πολλά skimmer είναι αξιόλογα ,και οι επιλογές πολλές,

έχεις δουλέψει τα ATB ???

Link to comment
Share on other sites

Πολλά skimmer είναι αξιόλογα ,και οι επιλογές πολλές,

έχεις δουλέψει τα ATB ???

Οχι δεν τα εχω δουλεψει.Αλλα συντομα βλεπω να καταληγω σε ενα τετοιο.Απο ανθρωπους που τα εχουν δουλεψει ακουω τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ένα λίνκ για το σκίμμερ που έχω είναι αυτό

http://www.boyuaquarium.com/en_Artic...?ArticleID=453

επίσεις γνωρίζω ότι είναι τύπου niddlewheel με παροχή 1850λτ/ώρα αυτή η παροχή τώρα δεν ξέρω αν είναι η παροχή αέρα ή η παροχή νερού από τον ενσωματωμένο κυκλοφορητή που έχει, πάντως είναι ευμεγεθές σαφώς μεγαλύτερο από το deltec και στο ένα τρίτο της τιμής...

για τα led από λίγο που τα είδα αναμένα έχουν σειρές εναλάξ άσπρων και μπλέ led... θα προσπαθήσω να βρω περισσότερες πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

ένα λίνκ για το σκίμμερ που έχω είναι αυτό

http://www.boyuaquarium.com/en_Artic...?ArticleID=453

επίσεις γνωρίζω ότι είναι τύπου niddlewheel με παροχή 1850λτ/ώρα αυτή η παροχή τώρα δεν ξέρω αν είναι η παροχή αέρα ή η παροχή νερού από τον ενσωματωμένο κυκλοφορητή που έχει, πάντως είναι ευμεγεθές σαφώς μεγαλύτερο από το deltec και στο ένα τρίτο της τιμής...

για τα led από λίγο που τα είδα αναμένα έχουν σειρές εναλάξ άσπρων και μπλέ led... θα προσπαθήσω να βρω περισσότερες πληροφορίες...

Το λινκ ειναι στα κινεζικα,εγω ξερω μονο γιαπονεζικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ ειναι στα κινεζικα,εγω ξερω μονο γιαπονεζικα. :)

έχεις δίκιο εμένα την πρώτη φορά λειτούργησε γι ξαναδόκιμασε αν δεν βαριέσαι

http://www.boyuaquarium.com/en_ArticleShow.asp?ArticleID=453

αυτά που λέει χωρίς την φώτο είναι

Proteln skimmer

VOLT: AC230/115V

FREQ :50/60Hz

POWER:35W

QMAX: 1850L/h

SIZE: 211x130x600mm

NEEDLE WHEEL PUMP: SP-103

Έγινε επεξεργασία - elk
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου,εαν θες να "στήσεις" ενα reef χωρίς να "πετάξεις" χρήματα ξεκίνα αγοράζοντας αξιόπιστα μηχανήματα και οχι να έχουμε να λέμε και μετα απο καιρό που θα δεις οτι είναι "μουφα" να τα πετάς και να τα "ξαναχωνεις" :buttrock: φιλικα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου,εαν θες να "στήσεις" ενα reef χωρίς να "πετάξεις" χρήματα ξεκίνα αγοράζοντας αξιόπιστα μηχανήματα και οχι να έχουμε να λέμε και μετα απο καιρό που θα δεις οτι είναι "μουφα" να τα πετάς και να τα "ξαναχωνεις" :hysterical: φιλικα παντα :buttrock:

+1 :)

προσοχή στην επιλογή των μηχανημάτων σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

+1 :)

προσοχή στην επιλογή των μηχανημάτων σου :buttrock:

+1000Συμφωνω με τον panosk. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σε όλη την θαλασινή παρέα και πάλι.

Μετά από πολύ κόπο κατάφερα να ξεκινήσω και εγώ το πρώτο μου reef ενυδρείο.

Μετα από σκέψη και δικιά σας συμβουλή απέφυγα τα κινέζικα μηχανήματα...

Συνοπτικά ο εξοπλισμός που πήρα είναι, skimmer deltec MCE 600, 2 κυκλοφορητές koralia 2, έναν koralia 3 και έναν koralia 4, ένα εξωτερικό φίλτρο της eheim 2213 το οποίο θα χρησιμοποιηθεί ως χημικό, 2 φωτιστικά με τ5 σύνολο 160w και ένα λάμπας μετάλλου 150w, επίσης προμηθύτηκα 20 κιλά κουραρισμένου ΖΒ και 10 κιλά νεκρού βράχου για βάση ο οποίος αποτελείται από νεκρά κοράλια...

επειδή είναι αργά και τα μάτια κλείνουν θα ανεβάσω αύριο φωτογραφίες από το στήσιμο...

καλό βράδυ σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Λοιπόν ας ανακεφαλαιώσω

ενυδρείο - 110Μχ70Πχ70Υ με ύψος νερού 60εκ

skimmer - Deltec MCE 600

κυκλοφορια - 2 koralia 2, 1 koralia 3, 1 koralia 4, τοποθετημένοι στις 4 γωνίες εναλλάξ , το ένα ζεύγος ψηλά και το άλλο χαμηλά.

εξωτερικό φίλτρο - eheim 2213 , για χημικό φίλτρο γεμάτο άνθρακα και αντιφώσφορο

φωτισμός - 2 τ5 λευκές και 2 τ5 μπλε τοποθετημένες εναλλάξ σε δύο φωτιστικά με συνολικα 160w, και μία MH 150W, (υπάρχει χώρος και την τοποθέτηση ακόμας μίας 150w στο φωτιστικό αργότερα όταν και αν κριθεί απαραίτητο.

ΖΒ - 20 κιλά κουραρισμένου βράχου και 10 κιλά νεκρού κοραλιού το οποίο χρησιμοποιήθηκε κυρίως σαν βάση, και επειδή ήθελα να υπάρχει η λιγότερη δυνατή επαφή (κάτι το οποίο μου το προσέφεραν οι πολλές διακλαδώσεις των κομματιών) με το υπόστρωμα.

υπόστρωμα - 2-3 εκατοστά νεκρού αραγωνίτη

το ενυδρείο στήθηκε προστέθηκε το αλάτι και ο αραγωνίτης και μετά από 3 ημέρες μπήκε ο βράχος

και τώρα κάποιες φωτογραφίες, δυστυχώς τραβηγμένες από το κινητό ακόμη... :rasp:

από την κατασκευή του ντυσίματος της βάσης

P0055_07-08-10.jpg

P005601_07-08-10.jpg

και μία γενική του χώρου με το μεγαλύτερο 600άρι δίπλα

P0056_07-08-10.jpg

μετά από πολύ προσπάθεια δικιάς μου δεν μπόρεσα να κάνω κάτι ικανοποιητικό με τον βράχο και κατέληγα να έχω πάντα ένα σκηνικό σαν να άδειασε φορτωτής ένα βουνό από πέτρες μέσα... :D

με την βοήθεια και την έμπνευση της γυναίκας μου και μέσα σε μισή ωρίτσα χθές το βράδυ κατάφερα κάτι πολύ πιο ικανοποιητικό σας παραθέτω τις φωτογραφίες...

από το πλάι

P214701_11-08-10.jpg

από την πίσω μεριά

P2148_11-08-10.jpg

και από την μπρος

P2147_11-08-10.jpg

και ορισμένες πιο κοντινές από τις σπηλιές

P2149_11-08-10.jpg

P214901_11-08-10.jpg

P215201_11-08-10.jpg

επίσης παρατήρησα ότι ο ένας βράχος έχει πάνω του αυτό γνωρίζει κανεις τι έιναι;

P2150_11-08-10.jpg

τέλος οι τιμές που έχω μετά από 4 ημέρες είναι

no3 0

no2 0

po4 0

αλατότητα 1.024

ph 8.4

ca 450

mg 1350

θερμοκρασία 28 βαθμούς

η αλατότητα είναι μετρημένη με ρεφρακτόμετρο και τα υπολοιπα με υγρά τεστ της red sea, και tetra.

άρχισα με φωτισμό 2 ώρες την ημέρα και θα ανεβάζω σταδιακά 2 ώρες μέρα παρά μέρα μέχρι να φτάσω στις 12.

ίσως να βιάστηκα λίγο αλλά έβαλα 2 μικρά striped damsels, τα οποία μέχρι στιγμής από την πρώτη στιγμή που μπήκαν μέσα τρώνε μετα βουλιμίας και κάνουν όλο παιχνίδια μέσα και έξω από τον βράχο.

P2152_11-08-10.jpg

αυτά προς το παρόν... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι από μένα και καλορίζικο!

Δυστυχώς αυτό που χεις στο βράχο σου είναι απταίσια και πρέπει να καθαριστεί αμέσως- δες μην έχει εξαπλωθεί κι αλλού! Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ σαφώς πιο έμπειροι συνχομπίστες προτείνουν μεθόδους εξάλειψης ενώ θα δεις και γιατί είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσεις άμεσα.

Όσο για τα ψαράκια, σίγουρα βιάστηκες αλλα κακά τα ψέματα, μερικές φορές είναι δύσκολο να συγκρατηθείς σε ένα χόμπυ, ειδικά όταν είναι κάτι τόσο όμορφο. Την επόμενη φορά πες στη γυναίκα σου να σε κυνηγάει με την παντόφλα :D Τα damsel είναι γενικώς πολυ ανθεκτικά οπότε απ αυτή την άποψη θα σαι ίσως οκ, αλλά τσέκαρες το χαρακτήρα τους? Γίνονται οι τραμπουκοι της γειτονιας και θα σε περιορίσει στις επιλογές ψαριών στο μέλλον, αφου θα πρεπει ναι ναι πιο μεγάλα και με εξίσου ...φλογερό ταμπεραμέντο! Όσο για το σκεπτικό "αν πειραξουν κανένα θα τα βγάλω" ξέχνα το, δεν πιάνονται με την καμία.

Οπότε από τη στιγμή που λογικά θα χρειαστεί να βγάλεις το βράχο για καθαρισμό απ την απταίσια,ίσως θα ταν καλή ευκαιρία να σκεφτείς την αλλαγή των ψαριών με άλλα που παν κατηχητικό, γαλλικά και πιάνο :)

Αυτό για τα ψαράκια σου βέβαια το λέω σκεπτόμενος ότι μάλλον δε θα το πρόσεξες για το χαρακτήρα, αφου μερικά σαιτ προωθουν -ίσως εσκεμμένα- το πόσο εύκολα είναι και όχι πόσο "καλόπαιδα" γίνονται.

Αν τα ξέρεις τότε όλα καλά!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και απο εμενα. θα ελεγα να εκανες μετρησης για NH4 /NH3. και μετα τις αλλες μετρησης. οι τιμες αυτες για ενυδρειο 4 ημερον δεν ειναι ενδικτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και απο εμένα και καλή συνέχεια στον μακρύ δρόμο απο εδω και εμπρός.

Θα προτιμούσα τον βράχο ατιμέλητα στημένο και παράλληλα λειτουργικό και όχι τόσο πολύ στημένο.Φυσικά γούστα είναι αυτά και σε όποια περίπτωση εκείνο που προέχει είναι το σωστό στήσιμο γιά να μπορέσει να λειτουργήσει βιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις ευχές σας, με τον βράχο παιδεύτηκα πολύ με το στήσιμο και όταν προσπαθούσα να κάνω αυτό το "ατιμέλητο" μου έβγαινε σαν τοίχος από τούβλα :rasp: τουλάχιστον έτσι έχει την έγκριση από το έταιρο ήμιση :D

αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι να δημιούργήσω πολλές σπηλιές και τοποθετώντας τα νεκρά κοράλια στην βάση να έχω όσο το δυνατόν μικρότερη επαφή με το υπόστρωμα και καλύτερη κυκλοφορία μέσα και έξω από το βράχο... ελπίζω όλα να πάνε καλά...

τα ντάμσελ μου τα έδωσαν σαν υποδειγμα συμπεριφοράς και δεν είχα προλάβει να ενημερωθώ για το είδος τους ο ίδιος ελπίζω να τα πάμε καλά... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι από μένα και καλορίζικο!

Δυστυχώς αυτό που χεις στο βράχο σου είναι απταίσια και πρέπει να καθαριστεί αμέσως- δες μην έχει εξαπλωθεί κι αλλού!Εμενα και χρωματικα και σχηματικα δε μου μοιαζει.Καποιος εμπειρος παιδια; Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ σαφώς πιο έμπειροι συνχομπίστες προτείνουν μεθόδους εξάλειψης ενώ θα δεις και γιατί είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσεις άμεσα.

Όσο για τα ψαράκια, σίγουρα βιάστηκες αλλα κακά τα ψέματα, μερικές φορές είναι δύσκολο να συγκρατηθείς σε ένα χόμπυ, ειδικά όταν είναι κάτι τόσο όμορφο. Την επόμενη φορά πες στη γυναίκα σου να σε κυνηγάει με την παντόφλα :D Τα damsel είναι γενικώς πολυ ανθεκτικά οπότε απ αυτή την άποψη θα σαι ίσως οκ, αλλά τσέκαρες το χαρακτήρα τους? Γίνονται οι τραμπουκοι της γειτονιας και θα σε περιορίσει στις επιλογές ψαριών στο μέλλον, αφου θα πρεπει ναι ναι πιο μεγάλα και με εξίσου ...φλογερό ταμπεραμέντο! Όσο για το σκεπτικό "αν πειραξουν κανένα θα τα βγάλω" ξέχνα το, δεν πιάνονται με την καμία.

Οπότε από τη στιγμή που λογικά θα χρειαστεί να βγάλεις το βράχο για καθαρισμό απ την απταίσια,ίσως θα ταν καλή ευκαιρία να σκεφτείς την αλλαγή των ψαριών με άλλα που παν κατηχητικό, γαλλικά και πιάνο :)

Αυτό για τα ψαράκια σου βέβαια το λέω σκεπτόμενος ότι μάλλον δε θα το πρόσεξες για το χαρακτήρα, αφου μερικά σαιτ προωθουν -ίσως εσκεμμένα- το πόσο εύκολα είναι και όχι πόσο "καλόπαιδα" γίνονται.

Αν τα ξέρεις τότε όλα καλά!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

για καλό και για κακό απταίσια ή όχι το έβγαλα από το ενυδρέιο έτσι και αλλιώς με τον ελάχισδτο φωτισμό σε αυτήν την φάση ζωής του ενυδρείου δεν νομίζω να άντεχε και πολύ, ελπίζω να έκανα καλά...

Link to comment
Share on other sites

για καλό και για κακό απταίσια ή όχι το έβγαλα από το ενυδρέιο έτσι και αλλιώς με τον ελάχισδτο φωτισμό σε αυτήν την φάση ζωής του ενυδρείου δεν νομίζω να άντεχε και πολύ, ελπίζω να έκανα καλά...

Δεν εκανες καλα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να θέσω έναν προβληματισμό. Το βάρος από τα δύο ενυδρεία το έχεις λάβει υπόψην σου; Έχεις 1000 λίτρα + σε ένα δωμάτιο. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πρόβλημα αλλά ίσως να πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον. Φιλικά πάντα και καλή συνέχεια, είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα έχεις ένα πανέμορφο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

για καλό και για κακό απταίσια ή όχι το έβγαλα από το ενυδρέιο έτσι και αλλιώς με τον ελάχισδτο φωτισμό σε αυτήν την φάση ζωής του ενυδρείου δεν νομίζω να άντεχε και πολύ, ελπίζω να έκανα καλά...

Μόλις έχασες ένα πανέμορφο σπυρογραφο

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να θέσω έναν προβληματισμό. Το βάρος από τα δύο ενυδρεία το έχεις λάβει υπόψην σου; Έχεις 1000 λίτρα + σε ένα δωμάτιο. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πρόβλημα αλλά ίσως να πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον. Φιλικά πάντα και καλή συνέχεια, είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα έχεις ένα πανέμορφο ενυδρείο.

το δωμάτιο βρίσκεται σε δεύτερο όροφο μονοκατοικίας με οριζόντιο δοκάρι ακριβώς κάτω από τα 2 ενυδρεία ο μηχανικός που συμβουλευτηκα μου έδωσε το οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...