Jump to content

Reef 460lt


elk

Recommended Posts

Μόλις έχασες ένα πανέμορφο σπυρογραφο

Αυτο ειναι το αποτελεσμα του να δινουμε πληροφοριες χωρις να ειμαστε σιγουροι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν πειράζει τι να κάνουμε λάθη γίνονται, εμεις να είμαστε καλά!

πάντως που έκανα ένα ψάξιμο στο google ,έστω και αργά, για φωτογραφίες σπειρογράφων και απταίσιας μπορώ να πω ότι αυτό που είχα στο ενυδρείο μου είχε μακρύ λαιμό (ο οποίος δεν φαινοταν στην φώτο) και μικρά πλοκάμια και μου φάνηκε περισσότερο για απταίσια αλλά είμαι πολύ νέος στα θαλασσινά για να το πω με σιγουριά ο φίλος ο panosk σίγουρα γνωρίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

το δωμάτιο βρίσκεται σε δεύτερο όροφο μονοκατοικίας με οριζόντιο δοκάρι ακριβώς κάτω από τα 2 ενυδρεία ο μηχανικός που συμβουλευτηκα μου έδωσε το οκ.

:):D:rasp::blush:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω καποιες αμφιβολιες στο θεμα ποιοτητας του βραχου σου.Το στησιμο του επισης ειναι επικυνδινο για κατολισθηση!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω καποιες αμφιβολιες στο θεμα ποιοτητας του βραχου σου.Το στησιμο του επισης ειναι επικυνδινο για κατολισθηση!

για την ποιότητα δεν ξέρω είναι ορισμένα κομμάτια που είναι γεμάτα ζωή και άλλα που είναι τελείως νεκρα και ψέυτικα η πορεία θα δείξει, το πολύ πολύ αλλάζω τα ανεπιθύμητα κομμάτια με άλλα καλύτερα.

τα κομμάτια βράχου είναι κολημένα στα επικύνδινα σημεία με ειδική κόλλα για reef.

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια στο θαλασσινο σου ταξιδι αν και η φωτο δεν ηταν και πολυ κατατοπιστικη θα συμφωνησω με τον πανο οτι ηταν σπυρογραφος οποτε κριμα ....

επισης οι πεθαμενες ακροπορες που χεις βαλη στην βαση ειναι δυσκολες στον καθαρισμο απο αλγες απο τα διαφορα σαλιγκαρια κτλπ οποτε πιστευω αργα η γρηγορα θα τα βγαλεις... οποτε κανε τις μετρησουλες σου και σιγα σιγα (ταυτοχρονα με μελετη) συνεχισε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη και ακούγωντας συμβουλές σας, αποφάσισα να αφαιρέσω τα νεκρά κοράλια και να δημιουργήσω ένα aquascape από την αρχή μόνο με τον ζωντανό βράχο που έχω, μετά από πολλές προσπάθειες και την βοήθεια της γυναίκας μου η οποία προθυμοποιήθηκε με χαρά να βοηθήσει δημιουργήσαμε το παρακάτω,

ακόμα το aquascape δεν έιναι τελειωμένο και χρειάζομαι καμία 10άρια κιλά βράχο ακόμα κυρίως στα αριστερά και λίγο εμπρός, δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω βράχο σάββατο απόγευμα οπότε η ολοκλήρωση θα γίνει από εβδομάδα...

P0004_15-08-10.jpg

P0005_15-08-10.jpg

P000403_15-08-10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειώσης με το στήσιμο του βράχου και τον φτιάξεις στο τελικό του aquascape θα σου πρότηνα να κολήσεις τα κομάτια με κόλλα για κοράλλια γιατί αργότερα αν θες να κολλήσεις κάποιο κοράλλι να μην σου δημιουργηθούν κατολισθήσεις και πίστεψεμε τα κομμάτια μετά δεν ξαναμπαίνουν όπως τα έχουμε βάλει ..καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειώσης με το στήσιμο του βράχου και τον φτιάξεις στο τελικό του aquascape θα σου πρότηνα να κολήσεις τα κομάτια με κόλλα για κοράλλια γιατί αργότερα αν θες να κολλήσεις κάποιο κοράλλι να μην σου δημιουργηθούν κατολισθήσεις και πίστεψεμε τα κομμάτια μετά δεν ξαναμπαίνουν όπως τα έχουμε βάλει ..καλή συνέχεια :)

ναι έχω βάλει στα επικύνδινα σημεία αυτήν την ειδική κόλλα τον δύο συστατικών που είναι σαν πλαστελίνη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Στο ενυδρείο τοποθετήθηκαν άλλα 10 κιλά κουραρισμένου ΖΒ τώρα πρέπει να έχω 37 κιλά (30 κιλά ζωντανού κουραρισμένου και 7 νεκρού)...

να το αποτέλεσμα...

P221601_16-08-10.jpg

P221702_16-08-10.jpg

P2218_16-08-10.jpg

P221701_16-08-10.jpg

επάνω στον βράχο είδα διάφορα να βγαίνουν αλλά δεν έχω ιδέα τι έιναι ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι, θα παρακαλούσα τους γνώστες του είδους να βοηθήσουν στην αναγνώρισή τους... :)

P2220_16-08-10.jpg

P2221_16-08-10.jpg

P222002_16-08-10.jpg

P2219_16-08-10.jpg

P221801_16-08-10.jpg

τέλος έβαλα μέσα έναν ερημίτη τον οποίο βρήκα στην θάλασσα και έχω παρατηρήσει ότι πάνω στο καβούκι του έχει κάτι περίεργα κόνικα εξογκόματα τα οποία μέσα περιέχουν κάτι ζωντανό, κάπου πάει το μυαλό μου αλλά δεν έιμαι σίγουρος η φώτο δεν έιναι και πολύ βοηθητική θα προσπαθήσω για καλύτερη αργότερα...

P222001_16-08-10.jpg

ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας!!

Link to comment
Share on other sites

1η φωτό--> Aiptasia (99%) και πρέπει να αφαιρεθεί.

3η φωτό--> Μανιτάρι, το αφήνεις.

4η φωτό--> Zoanthus, τα αφήνεις.

Link to comment
Share on other sites

1η φωτό--> Aiptasia (99%) και πρέπει να αφαιρεθεί.

3η φωτό--> Μανιτάρι, το αφήνεις.

4η φωτό--> Zoanthus, τα αφήνεις.

Η απταιζια γιατι πρεπει να αφαιρεθει??

Link to comment
Share on other sites

Η απταιζια γιατι πρεπει να αφαιρεθει??

ΤΕΛΙΚΑ πολλής ντόρος για σχεδόν το τιποτά...ρε παιδιά η aptaisia πότε σας πείραξε τοσο ώστε να αρχίζουμε να βγάζουμε να ΠΕΤΑΜΕ βράχο και να τρελαινόμαστε????αν δεν κάνω λαθος όντως ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για ενα είδος ΑΝΕΜΩΝΗΣ οπου πολλαπλασιάζετε (οχι όμως τοσο γρήγορα) και οταν είναι σε γειτονικό sps.lps τοτε προκαλεί καποιο πρόβλημα με τα πλοκαμακια που εχει αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ ΟΧΙ και καταστροφή!!ηρεμήστε ΛΙΓΟ και ας προσπαθήσουμε να δίνουμε σωστές ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ αντιμετώπισης της aptaisias που ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ειναι ΕΥΚΟΛΕΣ KAI ΑΝΩΔΥΝΕΣ για ενα reef ενυδρειο.ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ :)

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα να πετάξει το βράχο. Να αφαιρεθεί η aiptasia έγραψα.

Αν αρχίσει και πολλαπλασιάζεται θα γεμίσει το ενυδρείο και μετά θα χάσει τη μπάλα.

So simple. :)

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο αλεξ

σε 120 λιτρα ενυδρειο απο 1 απτεζια (αυτην ειδα μπορει να ειχε και αλλες κρυμενες)σε ενα χρονο δεν ειχα τιποτα αλλο μεσα εκτος απο απτεζιες...

τελικα για να γλιτωσω νεκρωσα το βραχο.

και εγω ημουν της αποψης ελα μωρε μια αθωα ανεμωνουλα ειναι αλλα τελικα δεν ειναι ετσι.............

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα να πετάξει το βράχο. Να αφαιρεθεί η aiptasia έγραψα.

Αν αρχίσει και πολλαπλασιάζεται θα γεμίσει το ενυδρείο και μετά θα χάσει τη μπάλα.

So simple. :)

Με την προσθηκη γαριδας μεντα.... εεεε.... pepermint δε γινεται δουλεια??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ναι κατι κανουν αυτες.

αλλα ειναι και σε τι χαρακτηρα γαριδας θα πεσεις.

εγω οταν εβαλα δεν εκαναν τιποτα.

σε ενυδρειο φιλου μου ομως που ηταν απ την ιδια παρτιδα τις εφαγαν.

βασικα πρεπει να βαλεις αρκετες και στη θεσ/νικη εχουν 15 ευρω το τεμαχιο

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι μεγαλη η απταιζια οι γαριδες δεν κανουν τιποτα.

Υπαρχουν ζουμια που τη σκοτωνουν,εκτοξευοντας με συγιγγα,η ξυδακι.

Link to comment
Share on other sites

ναι και αυτο ειναι σωστο τις μεγαλες δεν μπορουν να τις φανε.

ειναι πονεμενη ιστορια η απτεζια πολοι συνχομπιστες εχουν δοκιμασει τα παντα ξυδια ενεσες λαδια κτλ και δεν μπορεσαν να τις εξολοθρευσουν.

πολοι νομιζαν οτι τα καταφεραν αλλα σε λιγο τσουπ να την παλι η απτεζια μπροστα.

υπαρχει και ενα ρητο ποτε δεν υπαρχει μονο μια

Link to comment
Share on other sites

να και κατι σχετικο απο τον φιλο aiolos http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...silver+red+list

Link to comment
Share on other sites

ναι... η αλήθεια είναι ότι η απταίσια βρίσκεται πάνω στο κομμάτι βράχου που ήταν ο σπειρογράφος, και παρόλλο που τον έψαξα καλά δεν μπόρεσα να την εντοπίσω πριν από τρεις μέρες, είναι δυνατόν να μεγάλωσε τόσο γρήγορα; μπορεί να έχω και στραβωμάρα :D ... θα προσπαθήσω να την βγάλω χωρίς να την κοματιάσω γιατί καπου διάβασα ότι έστω και ένα υπόλειμα της μπορεί να δημιουργήσει μία νέα ανεμόνη...

να ρωτήσω και κάτι ακόμη...

1. δεδομένου ότι έχω 27 κιλά κουραρισμένου και 10 κιλά νεκρού στο ενυδρείο, δεν θα κάνει το κύκλο του πιο γρήγορα, το ρωτάω αυτό μήπως και βάλω μέσα καμία από αυτές τις γαριδούλες που είπατε για την καταπολέμηση τυχόν άλλων απταισιών;;

2. μέχρι στιγμής έχω φωτισμό 6 ώρες την ημέρα μόνο από τις τ5 σύνολο 160w σκοπέυω να τον αυξάνω 2 ώρες μέρα παρά μέρα μέχρι να φτάσω στις 12... κάνω καλά;; να ανοίξω και την μετάλλου 150w από τώρα;;

σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι αρχή και έχω λίγο πελαγώσει παρά το διάβασμα.... (άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη)

πληροφοριακά μέχρι στιγμής υπάρχουν μέσα τα 2 damsel και 3 ερημίτες που βρήκα στην θάλασσα...

ευχαριστώ για την βοήθεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εκανες και καλα εκανες και εβαλες ακομα 10κιλα εγινε :D ο αλεξ εχει δικιο την απταιζια πρεπει να την βγαλεις γιατι πολ/ται πολυ γρηγορα και ισχυει το αν την κοψεις η αφησεις ενα κομματακι ξαναδιμηουργηται.. τα υπολοιπα στις φωτο ειναιο μια χαρα μαλλακα κοραλλακια :rasp: !!!την μεταλλου λαμπα μην την βαλεις ακομα πηγαινε σταδιακα τον φωτισμο σου με τις Τ5 και κανε τις μετρησεις σου μεχρι να δειξουν ολα 0(no3no2,po4), μετα ξεκινα σταδιακα την ΜΗ λαμπα για να μην εχεις ξεσπασμα αλγης... (μην βιαζεσαι να στοκαρεις, πολυ την εχουν πατησει,ασε πρωτα να ισσοροπησει το συστημα ,φιλικα) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αρχικά 4 μικρές. Δοκίμασα με ζεστό νερό αλλά επανήλθαν μετά από 2-3 μέρες και βρήκα και καμιά 10ριά μικροσκοπικές.

Μετά δοκίμασα με λευκό ξύδι και μόνο μια μεγάλη είχε επιζήσει η οποία μάλλον μαζεύτηκε πριν την χτυπήσω. Την περιποιήθηκα και τώρα είναι καθαρό το ενυδρείο.

Ακόμη μια πήγε να επιστρέψει αλλά ήταν σε χάλια κατάσταση και αμελούσα να της δώσω το τελειωτικό χτύπημα. Τελικά δεν άντεξε και έλιωσε μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε όλους!

Οι μετρήσεις του ενυδρείου έχουν σταθεροποιηθεί πια.

no2 = 0

no3 = 2.5

nh4 = 0

po4 = 0

ph = 8.4

ca = 460

mg = 1250

kh = 8

Θερμοκρασία = 26-27

αλατότητα = 1.024

στον εξοπλισμό προστέθηκε ένα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης από water waves.

για ψύξη έχω 3 120 άρια ανεμηστηράκια από υπολογιστή τα οποία ανάβουν μαζί με τα φώτα και ένα θερμαντήρα της jagger. Μέχρι στιγμής είναι σταθερή, στο μέλλον θα προστεθεί και ένας eliwell να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

έτσι μετά σχεδόν από δύο μήνες μπήκαν και οι πρώτοι κάτοικοι

έχουμε

1 yellow tang

1 hippo tang

1 damsel

1 clown

1 goby

2 blue hermit

1 red hermit

2 white banded shrimps

η συμβίωση με το damsel είναι πολύ καλή και δεν υπάρχουν τσακωμοί, μόνο τις πρώτες ώρες που έμπαινε το κάθε ψάρι εκτός από τις γαρίδες και τους ερημίτες ο νταμσελάκος πήγαινε και έκανε μαγκιές, συγκεκριμένα όταν έβαλα το hippo tang πήγαινε και το "ξεσκονιζε" με την ουρά του. Νομίζω ότι περνάει τα νέα ψάρια του ενυδρείου κάτι σαν από τελετή μύησης για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό :thumbup:. Έλπιζω να συνεχίσει έτσι.

ο βράχος έχει βγάλει διάφορα ζωντανά και έχει αναπτύξει πολύ κοραλίνη, επίσης παρατηρώ ότι υπάρχουν πάρα πολλά διάφανα μικροσκοπικά πλασματάκια με ποδαράκια πάνω στον βράχο και στο υπόστρωμα που κάνουν βόλτες... είναι κοπήποδα;;; ή κάνω λάθος.

:)κάτι που με προβληματίζει είναι ότι την τελευταία βδομάδα έχει αρχίσει να αναπτύσεται πράσινη άλγη πάνω σε διάφορα σημεία του βράχου και στο υπόστρωμα, μήπως να μειώσω τις ώρες φωτισμού.. :)

φωτίζω συνολικά 12 ώρες με t5 4x39w και πρόσφατα άναψα δοκιμαστικά την Mh 150w για τρεις ώρες να δώ αν θα υπάρξει μεγαλύτερη ανάπτυξη κοραλίνης στον βράχο μάλλον ήταν λάθος κίνηση....

λέω να βάλω σιγά σιγά κανένα μαλακό κοραλάκι δεν κρατιέμαι... :)

θα ακολουθήσουν φώτο σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...