Jump to content

Περιεργη συμπεριφορα σε Platies


Hlias85

Recommended Posts

Μετα απο πολυ καιρο που δεν ειχα κανενα προβλημα με τα platies μου αρχισα να παρατηρω το εξης.Σχεδον ολα καθονται στο πατο του ενυδρειου η κρυβονται οπου βρουν με κλειστα τα πτεριγια και και κουνανε το σωμα τους αριστερα δεξια.Σημερα το πρωι ειχα και δυο απωλειες.Δεν ειχα προβλημα με το νερο τι λετε να φταει?Οι μετρισεις μου ηταν περιπου ph 7,2 gh 20 και τα no2 n03 ειναι παντα χαμηλα γιατι κανω αλλαγες καθε εβδομαδα.Να σημειωσω οτι ειχα diy co2 και οταν τελειωσε ξεκινησε αυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο που δεν ειχα κανενα προβλημα με τα platies μου αρχισα να παρατηρω το εξης.Σχεδον ολα καθονται στο πατο του ενυδρειου η κρυβονται οπου βρουν με κλειστα τα πτεριγια και και κουνανε το σωμα τους αριστερα δεξια.Σημερα το πρωι ειχα και δυο απωλειες.Δεν ειχα προβλημα με το νερο τι λετε να φταει?Οι μετρισεις μου ηταν περιπου ph 7,2 gh 20 και τα no2 n03 ειναι παντα χαμηλα γιατι κανω αλλαγες καθε εβδομαδα.Να σημειωσω οτι ειχα diy co2 και οταν τελειωσε ξεκινησε αυτο. :)

Με τα στοιχεία που δίνεις το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μεταβολή του ΡΗ από το CO2 που σταμάτησε. Βέβαια είναι πολύ πρόχειρη εκτίμηση. Καλύτερα συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών με ιστορικό, μετρήσεις και ρουτίνες του ενυδρείου σου. Επίσης ανέβασε φωτογραφίες από τα ψάρια και το ενυδρείο σου. Με τι ψάρια τα συνδυάζεις και τι φυτά και διακοσμητικά υπάρχουν. Το φίλτρο και γενικά όλο το ενυδρειο τι έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...