Jump to content

Χημεία νερού & CO2


Recommended Posts

Παιδιά έχω διαβάσει πολύ υλικό μέσα από το Aquazone για πολλά θέματα τιμών και αυξομειώσεων κλπ. Αλλά έχω πολλές απορίες τελικά ...

Το πρόβλημά μου :

Οι τιμές είναι σταθερές προς τα πάνω : KH/GΗ=15 , PH=7.5+ , NO3=40

Οι άλλες τιμές είναι ΟΚ : ΝΟ2=0 , ΝΗ3/ΝΗ4=0 , CO2=Χαμηλό , (ΡΟ4 και FE ακόμη δεν έχω τεστ)

Τα φυτάκια μεγαλώνουν κανονικά με την δική μου απλή παρατηρητικότητα , βγάζουν φυλαράκια καινούργια αλλά και κιτρινίζουν και πέφτουν αντίστοιχα και αρκετά...(δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή όχι σε τόσο σύντομο διάστημα

- 1 εβδομάδα - να κιτρινίζουν και να πέφτουν...)

Και έχουμε και λέμε :

Τα ενυδρεία μου κοντεύουν μήνα αν δεν κάνω λάθος ,

έχουν γίνει 4-5 αλλαγές νερού σχεδόν το 30% κάθε φορά,

100lt και 300lt είναι οι χωρητικότητές τους

Υπόστρωμα : χοντρό χαλίκι 2/3 + άσπρη λάβα 1/3 + λίπασμα RESUN PLANT BASE FERTILIZER (όλα μαζί ανακατεμένα)

Λάμπα στο 100lt = 14W FLORA GLO (13 ώρες λειτουργία με χρονοδιακόπτη)

Λάμπα στο 300lt = 20W POWER GLO (13 ώρες λειτουργία με χρονοδιακόπτη)

Επίσης για μετά τις 13 ώρες έχω στο (100lt) 1 Χ 20W OSRAM προβολάκι για 3-4 ώρες ακόμη , έτσι για το εφέ (Δεν ξέρω άν κάνουν τπτ αυτές οι λάμπες)

Και στο (300lt) 2 Χ 20W OSRAM προβολάκι για 3-4 ώρες

Τα φίλτρα αναταράζουν την επιφάνεια του νερού.

Υπάρχει τύρφη στα εσωτερικά φίλτρα τους.

Υπάρχουν mopani ξύλα μέσα.

Ψάρια : 1 piranha (100lt) τάισμα κάθε μέρα

2 pleco (300lt) τάισμα κάθε 2 μέρες

(Φώτο και πληροφορίες από τα φυτά κλπ μόλις τελειώσω με την προσθήκη όλων των φυτών που είναι να βάλω...)

Κάποια από τα φυτά που έχω αποροφούν το ΝΟ3 (polysperma , leucocephala, Egeria densa κλπ) αν δεν κάνω λάθος και θα μπουν και άλλα μέσα...

Τα φυτά είναι λίγα έως κανονικά για τους χώρους τους ακόμη (δεν γέμισα τα ενυδρεία με φυτά ακόμη).

DIY (1,5 λίτρο) CO2 αντίστοιχα , με διάχυση από τις εισόδους οξυγόνου των εσωτερικών φίλτρων

Ερωτήσεις :

Παρακαλώ αν μπορείτε να μου υποδείξετε συμπληρώσεις , αλλαγές σε όλα αυτά ώστε να φτιάξω 2 ωραία σύνολα για να τα χαρώ εγώ , τα ψαράκια μου και εσείς με τη σειρά σας μαζί μου :rasp:

Κανονικά δεν θα έπρεπε να αρχίσει να πέφτει και η σκληρότητα και το ΡΗ σιγά σιγά?

1,5 λίτρο DIY CO2 είναι αρκετό για 100lt και 300lt αντίστοιχα? ή θέλει ποιο μεγάλη χωρητικότητα ?

3 κουταλιές μαγιά και 2 ποτήρια πλαστικά του καφέ ζάχαρη είναι αρκετά?

Οι λάμπες είναι οι σωστές ? πόσες χρειάζονται?

Τα ψάρια χρειάζονται οξυγόνο έξτρα? ή αρκεί το οξυγόνο που δίνουν τα φυτά και η ανατάραξή της επιφάνειας του νερού από τα φίλτρα?

Γενικά παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας αν μπορείτε :rasp:

Τόσα χρόνια απλός μετά από ένα μήνα έβαζα τα ψάρια μου μέσα και όλα πήγαιναν καλά... με φυτά και δείκτες νερού γενικά ποτέ δεν ασχολήθηκα οπότε κάθε αρχή και δύσκολη... :lmao:

Ευχαριστώ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω στα γρήγορα και περιληπτικά, όσα μπορώ. Για περισσότερα να διαβάσεις ΠΟΛΥ και να ακούσεις περισσότερο γνώστες από εμένα, τι θα σου πουν.

1. Εχεις πολύ λίγο φωτισμό. Μια αναλογία για να σε κατευθύνει χοντρικά, είναι για χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένα ενυδρεία, περίπου 0,4 βατ ανά λίτρο.

2. Το μίγμα που κάνεις δεν νομίζω ότι είναι σωστό. Εγώ σε 5λιτρο που το γεμίζω κατά 80%, βάζω 1,5 κουταλάκι του γλυκού μαγιά και μισό κιλό ζάχαρη (θεωρείται νορμάλ έως ήπιο μίγμα).

3. Οι φωτοπερίοδος που έχεις είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ. Σύντομα δεν θα ξέρεις τι να κάνεις τις καλλιέργειες άλγης που θα αναπτυχθούν. 8 ώρες το πολύ και όταν ισοροπήσει το ενυδρείο και αυξήσεις την μάζα των φυτών, μπορείς να την πας μέχρι τις 10 ώρες.

4. Το 1,5 λίτρο είναι οκ για 100άρι, το 300άρι θέλει μάλλον 2 τέτοια και σε διαφορετική θέση για να μοιράζεται στον όγκο του καλύτερα.

5. Το οξυγόνο είναι οκ αν έχεις ελαφριά ανατάραξη επιφάνειας. Αν έχεις μεγάλη, θα χάνεται το co2.

6. Τα νιτρικά σου είναι πολλά (40). Κάνε αλλαγές να πέσουν.

7. Μάλλον κάτι λείπει (κιτρινίλα & πτώση φύλλων), αλλά δεν μπορώ να σου πω τι με σιγουριά. Κοίταξε το: "Κατάλογος διάγνωσης & θεραπείας ασθενειών υδρόβιων φυτών". Είναι ψιλοπολύπλοκο το θέμα...

6. Ξεζούμισε όλα τα σχετικά άρθρα εδώ μέσα και θα βγάλεις άκρη. Μη λυπάσαι να διαβάσεις ότιδήποτε σχετικό. Περίμενε και κάποιες γνώμες από πιο έμπειρους. Ερχονται...

Καλή συνέχεια σου εύχομαι. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω διαβάσει πολύ υλικό μέσα από το Aquazone για πολλά θέματα τιμών και αυξομειώσεων κλπ. Αλλά έχω πολλές απορίες τελικά ...

Το πρόβλημά μου :

Οι τιμές είναι σταθερές προς τα πάνω :  KH/GΗ=15 , PH=7.5+ , NO3=40

Οι άλλες τιμές είναι ΟΚ : ΝΟ2=0 , ΝΗ3/ΝΗ4=0 , CO2=Χαμηλό , (ΡΟ4 και FE ακόμη δεν έχω τεστ)

Καλό είναι να μην λέμε ότι οι τιμές της ποιότητας του νερού είναι ΟΚ αν δεν έχουμε μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Είναι σαν να λέμε ότι είμαστε ΟΚ από αέρα στα λάστιχα του αυτοκινήτου μας, έχοντας μετρήσει τις πιέσεις μόνο στα 3 από τα 4. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ :rasp: Σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα αμμωνίας/νιτρωδών, αλλά τα φύλλα μπορεί να κιτρινίζουν επειδή δεν υπάρχει αρκετός σίδηρος. Τα νιτρικά σου σίγουρα δεν είναι λίγα, αλλά αν κρατηθούν σε αυτά τα επίπεδα (και όχι παραπάνω) δεν έχεις πρόβλημα. Μπορείς να τα ελέγξεις με αλλαγές νερού και με το τάισμα!

Τα φυτάκια μεγαλώνουν κανονικά με την δική μου απλή παρατηρητικότητα , βγάζουν φυλαράκια καινούργια αλλά και κιτρινίζουν και πέφτουν αντίστοιχα και αρκετά...(δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή όχι σε τόσο σύντομο διάστημα

- 1 εβδομάδα - να κιτρινίζουν και να πέφτουν...)

Από τα λεγόμενά σου, τα φυτά σου έχουν πιάσει. Γι'αυτό βγάζουν και καινούργια φύλλα. Αλλά κάτι τους λείπει και για αυτό ρίχνουν τα φύλλα τους σε 1 εβδομάδα. Από λιπάσματα χρησιμοποιείς κάτι? Όπως το περιγράφεις φαίνεται σαν να υπάρχει έλλειψη σιδήρου. Ρίξε μια ματιά κι ΕΔΩ για να δεις τα συμπτώματα που περιγράφεις.

Και έχουμε και λέμε :

Τα ενυδρεία μου κοντεύουν μήνα αν δεν κάνω λάθος ,

έχουν γίνει 4-5 αλλαγές νερού σχεδόν το 30% κάθε φορά,

100lt και 300lt είναι οι χωρητικότητές τους

Υπόστρωμα : χοντρό χαλίκι 2/3 + άσπρη λάβα 1/3 + λίπασμα RESUN PLANT BASE FERTILIZER (όλα μαζί ανακατεμένα)

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις? Καλό είναι αν μπορείς να κάνεις περίπου 30% κάθε βδομάδα με 10 μέρες για να ρυθμίζεις και τα νιτρικά σου.

Λάμπα στο 100lt = 14W  FLORA GLO (13 ώρες λειτουργία με χρονοδιακόπτη)

Λάμπα στο 300lt = 20W POWER GLO (13 ώρες λειτουργία με χρονοδιακόπτη)

Επίσης για μετά τις 13 ώρες έχω στο (100lt) 1 Χ 20W OSRAM προβολάκι για 3-4 ώρες ακόμη , έτσι για το εφέ (Δεν ξέρω άν κάνουν τπτ αυτές οι λάμπες)

Και στο (300lt) 2 Χ 20W OSRAM προβολάκι για 3-4 ώρες

Τα φίλτρα αναταράζουν την επιφάνεια του νερού.

Υπάρχει τύρφη στα εσωτερικά φίλτρα τους.

Υπάρχουν mopani ξύλα μέσα.

Δυστυχώς με τη χρήση τύρφης δεν ισχύει ο τύπος υπολογισμού του CO2 οπότε και δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά πόσο CO2 έχεις.

Ψάρια : 1 piranha (100lt) τάισμα κάθε μέρα

            2 pleco (300lt) τάισμα κάθε 2 μέρες

(Φώτο και πληροφορίες από τα φυτά κλπ μόλις τελειώσω με την προσθήκη όλων των φυτών που είναι να βάλω...)

Κάποια από τα φυτά που έχω αποροφούν το ΝΟ3 (polysperma , leucocephala, Egeria densa κλπ) αν δεν κάνω λάθος και θα μπουν και άλλα μέσα...

Τα φυτά είναι λίγα έως κανονικά για τους χώρους τους ακόμη (δεν γέμισα τα ενυδρεία με φυτά ακόμη).

Ο φωτισμός είναι  λίγος για τα λίτρα που έχεις. Προσπάθησε να έχεις περίπου 0.3 W/lt. Επίσης δεν ξέρω πόσο καλό είναι τα προβολάκια που έχεις. Τη φωτοπερίοδο ρύθμισέ την σε περίπου 12 ώρες και όχι παραπάνω. Τα φυτά δεν μεγαλώνουν περισσότερο όταν έχουν περισσότερες ώρες λίγο φως. Είναι προτιμότερο να έχεις λιγότερες ώρες περισσότερα Watt!

DIY (1,5 λίτρο) CO2 αντίστοιχα , με διάχυση από τις εισόδους οξυγόνου των εσωτερικών φίλτρων

Ερωτήσεις :

Παρακαλώ αν μπορείτε να μου υποδείξετε συμπληρώσεις , αλλαγές σε όλα αυτά ώστε να φτιάξω 2 ωραία σύνολα για να τα χαρώ εγώ , τα ψαράκια μου και εσείς με τη σειρά σας μαζί μου :rasp:

Κανονικά δεν θα έπρεπε να αρχίσει να πέφτει και η σκληρότητα και το ΡΗ σιγά σιγά?

Οι σκληρότητες δεν υπάρχει λόγος να αρχίσουν να πέφτουν από τη στιγμή που δεν έχεις ρητίνες στο ενυδρείο σου. Η τύρφη θα ρίξει ελαφρώς την γενική σκληρότητα αλλά μην περιμένεις μεγάλη διαφορά. Το διοξείδιο αν είναι αρκετό θα σου ρίξει το pH.

1,5 λίτρο DIY CO2 είναι αρκετό για 100lt και 300lt αντίστοιχα? ή θέλει ποιο μεγάλη χωρητικότητα ?

3 κουταλιές μαγιά και 2 ποτήρια πλαστικά του καφέ ζάχαρη είναι αρκετά?

1.5 λίτρο για το 100αρι είναι καλό. Για το 300αρι είναι οριακά λίγο. Καλό θα ήταν να βάλεις και ένα δεύτερο 1.5 λιτρο στο μεγάλο ενυδρείο. Δες αντίστοιχα ποστ για τις δοσολογίες και τα μείγματα. Αυτή τη στιγμή όπως τα έχεις φτιάξει, έχεις πολύ μαγιά και λίγη ζάχαρη, οπότε τα διαλύματα θα κρατάνε λίγο.

Οι λάμπες είναι οι σωστές ? πόσες χρειάζονται?

Οι λάμπες όπως είπα και πριν είναι σωστές (σαν τύπος λάμπας), αλλά χρειάζεσαι περισσότερα W/lt, δηλ. περισσότερες λάμπες. Δεν γνωρίζω μήπως τα προβολάκια σου δημιουργήσουν προβλήματα με άλγες στην πορεία...

Τα ψάρια χρειάζονται οξυγόνο έξτρα? ή αρκεί το οξυγόνο που δίνουν τα φυτά και η ανατάραξή της επιφάνειας του νερού από τα φίλτρα?

Η ανατάραξη της επιφάνειας είναι καλό να υπάρχει γιατί έτσι οξυγονώνεται το νερό. Αν είναι πολύ μεγάλη έχεις απώλεια CO2. Αν είναι πολύ μικρή τα ψάρια ασφυκτιούν. Πρέπει με παρατήρηση να δεις και να βρεις τα σωστά επίπεδα οξυγόνωσης.

Γενικά παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας αν μπορείτε :ballistic:

Τόσα χρόνια απλός μετά από ένα μήνα έβαζα τα ψάρια μου μέσα και όλα πήγαιναν καλά... με φυτά και δείκτες νερού γενικά ποτέ δεν ασχολήθηκα οπότε κάθε αρχή και δύσκολη... :lmao:

Υπομονή, ψάξιμο και διάβασμα χρειάζεται και όλα θα πάνε καλά :rasp:

Ευχαριστώ :lmao:

31174[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σε ρωτήσω istellas - και όχι για άλλο λόγο, αλλά για να μαθαίνω - με τι σκεπτικό προτείνεις τις 12 ώρες φωτοπερίοδο. Από όσα έχω διαβάσει αλλά και από την πολύ λίγη εμπειρία μου, σε σχετικά νεοστημένα ενυδρεία και με λίγη φυτομάζα, οι 8 ώρες θεωρούνται αρκετός χρόνος, ο οποίος μπορεί να αυξάνεται αργά & σταδιακά (+1 τέταρτο ανά τριήμερο) με την αύξηση-"δέσιμο" των φυτών.

Δεν κινδυνεύει με ανισορροπία => άλγες με τις 12 ώρες (ακόμα και αν αυξήσει τα βατ σε 0,3), μέχρι να του βρει τη ρέγουλα?

Η εμπειρία σου είναι σαφώς μεγαλύτερη και είναι σημαντικές οι πληροφορίες που μπορείς να μας πεις, για την καλύτερη κατανόηση των διεργασιών που συμβαίνουν σε ένα φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Οι 12 ώρες φωτοπερίοδο είναι συνήθως οι ώρες που κρατάει μια τροπική ημέρα.

Στην παρούσα φάση ο φίλος Taito την έχει στις 13. Ανώφελο γιατί όπως λεει και ο Γιάννης ο συνδυασμός λίγο φωτός μεγάλης διάρκειας δεν κάνει δουλειά.

Τα φυτά περίπου στις 8 με 10 ώρες σταματάνε την φωτοσύνθεση, η οποία αν η ένταση του φωτός που τους παρέχουμε είναι η σωστή θα αποροφήσουν τα θρεπτικά που χρειάζεται η άλγη για να αναπτυχθεί.

Επομένως ο Γιάννης σου προτείνει να κάνεις τα εξής με λίγα λόγια

Ρύθμιζεις την περίοδο με την παρούσα ένταση που έχεις τώρα σε 12 ώρες.

Στην συνέχεια θα αυξήσεις την ένταση σταδιακά μέχρι να φτάσεις τα 0.3 βατ ανα λίτρο.

Μερικά φυτάκια ακόμα και παρακολούθηση και θα βρείς την ρέγουλα του.

Όσο για το προβολάκι γνώμη μου είναι να το καταργήσεις. Μπορείς να βάλεις μια δυο λάμπες blue light για εφφέ αν θές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε filoxene,

σίγουρα οι 12 ώρες σε ενυδρείο που στήνεται τώρα είναι πολλές ώρες. Όμως ο φίλος μας λέει ότι τα ενυδρεία του έχουν κλείσει μήνα, χρησιμοποιώντας 13 ώρες φωτισμού τη μέρα και όχι μόνο. Οπότε αν ξαφνικά μειώσει τη φωτοπερίοδο στις 8 ώρες τα φυτά πάνω που πάνε να "ξεπεταχτούν" θα "φρενάρουν". Αν μας έλεγε ότι χθες γέμισε νερό και ξεκινούσε, σαφώς και οι ώρες που θα έπρεπε να ξεκινήσει θα ήταν περίπου στις 8 και σιγά σιγά θα έπρεπε να αυξάνει.

Έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα και αφού τα φυτά του πετάνε καινούργια φύλλα, εγώ IMHO θα έκοβα τις ώρες στις 12 και θα κοιτούσα να αυξήσω λίγο τα Watt στις λάμπες. Εννοείται βέβαια ότι όταν θα πρόσθετα λάμπες δεν θα άναβα κατευθείαν όλες τις λάμπες για 12 ώρες. Θέλει αρκετή πείρα για να "τσιτώσεις" ένα ενυδρείο απότομα χωρίς να έχεις άλγες. Οπότε ας μειώσει στις 12, ας βγάλει τα προβολάκια και ας αυξήσει σταδιακά τα Watt. Εγώ π.χ. το δικό μου από την πρώτη μέρα που το έστησα έβαλα 12 ώρες τις 2 λάμπες και την τρίτη από 3 ώρες τη μέρα την έφτασα στις 6-7, χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα άλγης. Βέβαια αφού ξεκίνησα με φώτα στην τσίτα (~0.4 W/lt) εννοείται ότι μπήκαν και τα απαραίτητα ζουμιά (Fe, K2SO4, MgSO4, CaCl2, KNO3, Κ2ΗPO4) για να φέρω τα λιπάσματα/φως στην αναλογία που πιστεύω ότι είναι καλή για το ενυδρείο μου. To κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και η κάθε ισορροπία εξίσου διαφορετική από ενυδρείο σε ενυδρείο!

Επίσης το αν έχεις 1 φυτό ή 100 πάλι κατά τη γνώμη μου τον ίδιο χρόνο φωτισμού χρειάζονται το/τα φυτά.

Σίγουρα στο ενυδρείο του φίλου μας δεν υπάρχει ακόμα ισορροπία, αλλιώς τα φυτά του δεν θα κιτρίνιζαν τα φύλλα τους μέσα σε μία εβδομάδα. Όλοι μας ούτως ή άλλως συμβουλές δίνουμε ανάλογα με την εμπειρία μας και τη γνώμη μας. Ο καθένας από κει και πέρα κάνει όπως καταλαβαίνει...

Φίλε Βαγγέλη,

εγώ θα διαφωνίσω μαζί σου για τις λάμπες Blue light. Το ενυδρείο δεν το έχουμε για να κάνουμε εφφέ με τον φωτισμό. Εφφέ κάνουμε έχοντας υγιή φυτά και ψάρια (μιλάω γενικά και δεν τη λέω στο Βαγγέλη, χωρίς παρεξηγήσεις). Τώρα αν συζητάμε για moonlight αλλάζει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννούσα γιάννη και γω. Το moon light.

Εξάλου και αυτο που χρησιμοποιείς και συ αν δεν κάνω λάθος μπλέ φως βγάζει.

Και δεν νομίζω οτι εξυπηρετεί σε τίποτα εκτός απο το να κάνει εφετζίδικο το ενυδρείο όταν σβήσουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ :lmao:

Θα συμπληρώσω / διορθώσω τα απαραίτητα (εφόσον τώρα είμαι πλήρως κατατοπισμένος :lmao: ) Πραγματικά είναι σαν να ξέρω τι πρέπει να κάνω :rasp:

Ευχαριστώ πολύ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννούσα γιάννη και γω. Το moon light.

Εξάλου και αυτο που χρησιμοποιείς και συ αν δεν κάνω λάθος μπλέ φως βγάζει.

Και δεν νομίζω οτι εξυπηρετεί σε τίποτα εκτός απο το να κάνει εφετζίδικο το ενυδρείο όταν σβήσουν τα φώτα.

31249[/snapback]

Το moonlight που χρησιμοποιώ είναι 2 λάμπες Τ2 cold cathode blue 8Watt. Θα μπορούσα να πω καθαρά από παρατήρηση ότι απ'όταν το έβαλα τα ψάρια το βράδυ δεν συναντούν ποτέ απόλυτο σκοτάδι αλλά κάτι σαν φεγγαρόφως (εξ ου και moonlight), με αποτέλεσμα να μην έχω στρεσσαρίσματα και απότομες κινήσεις ὀταν ξυπνούν βλέποντας κακά όνειρα... Μάλλον βλέπουν όνειρα -έτσι θέλω να πιστεύω από τη συμπεριφορά τους- :lmao: αφού μερικά βράδυα όταν βλέπω τηλεόραση ή χαζεύω το ενυδρείο σε ξεκάρφωτες στιγμές πετάγονται και αρχίζουν να χτυπάνε στα τζάμια, χωρίς να τα έχει τρομάξει κάτι (άλλο ψάρι ή θόρυβοι). Από τότε που έβαλα το moonlight έχουν μειωθεί αυτές οι αντιδράσεις κατά 80%. Επίσης το φαινόμενο αυτό το παρατηρούσα όταν γυρνώντας σπίτι αργά (αφού είχαν κλείσει τα φώτα του ενυδρείου) τα ψάρια τρόμαζαν όταν άναβα τα φώτα του δωματίου. Από τότε όμως που μπήκε το πολύ αμυδρό αυτό φως, τα ψάρια στρεσσάρωνται πολύ λιγότερο με κάποιο από τα παραπάνω περιστατικά. Άρα λοιπόν το άφησα και το χρησμοποιώ σε καθημερινή βάση όχι για εφφέ αλλά γιατί είδα πιο ήπια συμπεριφορά. Τίποτα δεν μπαίνει στην τύχη αλλά μετά από πειραματισμό και αφού βεβαίως δω καλύτερες αντιδράσεις/αποτελέσματα στη συμπεριφορά των φυτών/ψαριών. :lmao:

Υ.Γ. Για το αν τα ψάρια βλέπουν όνειρα δεν γνωρίζω αλλά ούτε και εχω βρει κάτι επιστημονικά τεκμηριωμένο στο internet, άρα πιστεύω σε αυτό που παρατηρώ, δίνοντας τη δική μου εξήγηση που μπορεί να είναι και λανθασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...