Jump to content

Led φωτισμός


thanasissin

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να φτιάξω ένα φωτιστικό led από την αρχή.

Ο χώρος που πρέπει να μπεί είναι 34 χ 34 και είναι το πάνω μέρος ραφιού βιβλιοθήκης.

Από κάτω του είναι ένα nano tube 20 λίτρων φυτεμένο, με 2 λάμπες πατέντα χ 8 W η κάθε μία. Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος με την ισορροπία του φωτός και του ενυδρείου και θα ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο.

Οι λόγοι είναι ο χώρος και το γεγονός ότι οι λάμπες που έχω τώρα παράγουν πολλή θερμότητα που μόνο κακό κάνουν (στην αύξηση της θερμοκρασίας του ενυδρείου) αυτή τη στιγμή.

Κάποιος που να το έχει κάνει και να μπορεί να βοηθήσει με οδηγίες, καθώς και υλικά που χρειάζονται και τιμές, όπως επίσης και με το πόση ταινία Led/τύπο κλπ κλπ

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να φτιάξω ένα φωτιστικό led από την αρχή.

Ο χώρος που πρέπει να μπεί είναι 34 χ 34 και είναι το πάνω μέρος ραφιού βιβλιοθήκης.

Από κάτω του είναι ένα nano tube 20 λίτρων φυτεμένο, με 2 λάμπες πατέντα χ 8 W η κάθε μία. Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος με την ισορροπία του φωτός και του ενυδρείου και θα ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο.

Οι λόγοι είναι ο χώρος και το γεγονός ότι οι λάμπες που έχω τώρα παράγουν πολλή θερμότητα που μόνο κακό κάνουν (στην αύξηση της θερμοκρασίας του ενυδρείου) αυτή τη στιγμή.

Κάποιος που να το έχει κάνει και να μπορεί να βοηθήσει με οδηγίες, καθώς και υλικά που χρειάζονται και τιμές, όπως επίσης και με το πόση ταινία Led/τύπο κλπ κλπ

Ευχαριστώ πολύ !

Εχτες εψαχνα και εγω για κατι αντιστοιχο,βρηκα κατι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ικανα για ενυδρειο και ευκολα φυτα.

Ταινια led με το μετρο αδιαβροχη με ταινια διπλης της 3Μ, μπορεις να τη κοψεις ανα 5cm στη περιπτωση σου παιρνεις 1 μετρο και το κοβεις στα 3.

http://www.ledmegastore.gr/index.php?main_...products_id=586

Αδιαβροχο τροφοδοτικο για led

http://www.ledmegastore.gr/index.php?main_...products_id=712

Θα μας πουνε τα παιδια αν κανουν γιατι και εγω δεν εχω ιδεα,επισης αν θελει απαρετητα τετοιο τροφοδοτικο η' μπορουν να δουλεψουν και με απλο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να πάω σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό, φαντάζομαι ότι εκεί θα με κατατοπίσουν σχετικά με το τι χρειάζομαι.

Είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω? Χρειάζομαι εκτός από τροφοδοτικό οπωσδήποτε και controller?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...