Jump to content

Καβούρια γλυκού νερού


Recommended Posts

Υπάρχουν στη αγορά κάποια είδει καβουριών γλυκού νερού?

Τι χρεάζονται για να ζουν εντοιχισμένα? Πειράζουν τα ψαρια? Σαλιγκάρια? Γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνια συναντιόνται στην ελληνική αγορά.

Υπάρχουν αρκετά ομως στο εμπόριο έξω ή σε eshop και τα είδη ποικίλλουν. Αναλογα με το καβούρι, υπάρχει και το ανάλογο στήσιμο. Ενώ κάποια ζουν σε κανονικό ενυδρείο, κάποια προτιμούν ένα είδος vivarium, δηλαδή να υπάρχει ένα ύψος νερού γύρω στους 8-9 πόντους και μετά στερεό μέρος με κρυψώνες για να κάθεται το καβούρι οταν βγαίνει απο το νερό.

Ολα σχεδόν τα είδη θα επιτεθούν σε ψάρια εκτός και αν ανήκουν στα μικρά (nano) καβούρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εδώ και 2 μήνες φιλοξενώ ένα μικρό καβούρι (δυστυχώς δεν συγκράτησα όνομα - σκούρο καφέ με πορτοκαλο/κόκκινες δαγκάνες) σε ένα μισογεμάτο και ειδικά διαμορφωμένο ενυδρείο 100 λίτρων έτσι ώστε να μπορεί να βγει κ εκτος της επιφάνειας του νερού ...

Ερώτηση :

1) Γνωρίζει κάποιος γιατί ένας κάβουρας να 'χάσει' κάποιο από τα άκρα-πόδι του ?

2) Γνωρίζει κάποιος αν ο κάβουρας μπορεί να επανακτήσει κάποιο από τα 'χαμένα' άκρα του (πχ. δαγκάνα ή πόδι) ?

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μήνες φιλοξενώ ένα μικρό καβούρι (δυστυχώς δεν συγκράτησα όνομα - σκούρο καφέ με πορτοκαλο/κόκκινες δαγκάνες) σε ένα μισογεμάτο και ειδικά διαμορφωμένο ενυδρείο 100 λίτρων έτσι ώστε να μπορεί να βγει κ εκτος της επιφάνειας του νερού ...

Ερώτηση :

1) Γνωρίζει κάποιος γιατί ένας κάβουρας να 'χάσει' κάποιο από τα άκρα-πόδι του ?

2) Γνωρίζει κάποιος αν ο κάβουρας μπορεί να επανακτήσει κάποιο από τα 'χαμένα' άκρα του (πχ. δαγκάνα ή πόδι) ?

Ευχαριστώ ...

1) Κατοικεί μόνος τους στο ενυδρείο?

2) Όταν αλλάξει κέλυφος θα ξαναβγεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις καραβίδες από τη στιγμή που έχασε δαγκάνα ή πόδι ακόμη και αν αλλάξει κέλυφος δεν θα ξαναφυτρώσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κατοικεί μόνος του με μπόλικα μικρά σαλιγκάρια ... άρα δεν έγινε κάμια 'μάχη' για να χάσει το πόδι του ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κατοικεί μόνος του με μπόλικα μικρά σαλιγκάρια ... άρα δεν έγινε κάμια 'μάχη' για να χάσει το πόδι του ...

Τότε είναι περίεργο...

Μήπως του λείπει ασβέστιο?

Το νερό σου είναι "σκληρό" ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σας φανεί περίεργο ... Υπάρχει περίπτωση να τρώει το ίδιο του το άκρο (όχι ότι δεν το βρήκα στο ενυδρείο) ??

Έλλειψη ασβεστίου ... τι μπορώ να του προσφέρω για να βελτιωθεί αυτό - κάτι σε τροφή φαντάζομαι ??

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μέτρηση σκληρότητας του νερού σου και πες την μας εδώ. Αν έχει έλλειψη ασβεστίου θα παρατηρήσεις λετπό κέλυφος, ρωγμές σε αυτό καθώς και αποχρωματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το τσεκάρω κ θα ενημερώσω ...

Πως μπορώ να βελτιώσω το ασβέστιο ?? Θα έχει κ αντίκτυπο κ στην γρήγορή αποκατάσταση του άκρου του κάβουρα ??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είδα στο pet shop κάποια νανο καβούρια που ζούσαν μέσα σε κανονικό ενυδρείο. Έχω ξαναδεί σε άλλο μαγαζί πολύ μεγαλύτερα τα οποία ζούσαν σε vivarium για αυτό και δεν τα αγόρασα.

Ρωτάω την πωλήτρια αν ζούνε μόνο σε νερό αυτά ή αν θέλουν να βγαίνουν και έξω.

Με διαβεβαιώνει ότι ζούνε μόνο μέσα στο νερό τα συγκεκριμένα και ότι δεν βγαίνουν ποτέ έξω. Μου δείχνει και το ανοιχτό πάνω μέρος του ενυδρείου και μου λέει αν ήταν να έβγαιναν έξω θα είχαν φύγει.

Εκεί με έπεισε και αγόρασα τα δύο που είχε.

Τα βάζω λοιπόν στο ενυδρείο μου προχθές. Όλο ανέβαιναν πάνω στο φίλτρο και το θερμοστάτη τα άτιμα.

Μέχρι που σήμερα βρήκα κατά λάθος το ένα νεκρό στο … σαλόνι! Το σαλόνι είναι περίπου 50 μέτρα μακριά από το δωμάτιο που τα έχω.

Το δεύτερο δεν το βρίσκω στο ενυδρείο και αναζητείται κάπου στο σπίτι.

Ευτυχώς που ρώτησα αν βγαίνουν έξω :bye2:

Τώρα φοβάμαι να κοιμηθώ μη τυχόν έρθει το βράδυ στο κρεβάτι μου και με φάει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια βόλτα από το Πετ Σοπ θα ήταν ότι πρέπει αντί να κτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Με τους άσχετους που μπλέκουμε.........

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη και εγώ θα μπορούσα να επιστρατεύσω τη λογική μου αντί να ακούω την παπαριά του καθένα.

Από παιδί βλέπω στην παραλία και στα βράχια να περπατάνε καβούρια. Έχω εμπειρική γνώση ότι ζούνε για κάποια ώρα έξω από το νερό. Γιατί άφησα την κοπέλα να με παραπλανήσει; Γιατί βαθειά μέσα μου θα ήθελα να είναι έτσι όπως έλεγε αυτή και επειδή το ήθελα το πίστεψα και την πάτησα.

Καλά να πάθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

na rotiso kati ta kavouria (glikou nerou) zoun se enidria???????????????

Καλως ηρθες στο φορουμ.

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με πεζα Ελληνικα γιατι ειναι κανονισμος του φορουμ.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

να ροτησς κατι τα ενιδρια τον 100 λιτρον ηριαζοντε για σιντρισι κατι εκτοσ απο το φιλτρο

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις τις αλλαγες νερου;;;;

Link to comment
Share on other sites

λεο αν τα ενιδρεια τον100 λιτρον χριαζοντε εκτοσ απο το φιλτρο καπιο αλλο μιχανιμα σιντιρισισ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις στις αγγελειες του φορουμ οπου σιγουρα θα βρεις και ποικιλια και πολυ καλεα τιμες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...