Jump to content

ερωτηση κερατοφυλλο


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους......πολλεσ φορες βλεπουμε οτι οι μισκοι των κερατοφυλλων βρισκονται σε πολλη μεγαλη αποσταση και δεν διακρινουμε ενα φυτο με πυκνα φυλλα αυτο που οφειλεται????ποιεσ ειναι οι ιδανικεσ συνθηκες φωτισμου του???και αν παρολα αυτα εχουμε λικο κερατοφυλλο πωσ μπορουμε να το αναπτηξουμε στο ενυδρειο μασ???τροποι και μεθοδος.....ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο σωστο ειναι αυτο που θα πω αλλα παρατηρησα οτι το κερατοφυλλο δεν μπορει να αναπτυχθει καλα σε ενα ήδη στρωμενο και "ωριμο" ενυδρειο.... Γι αυτο και στη φυση θεωρειται ζιζανιο...

Αυτη ειναι η αποψη μου και δεν ειμαι απολυτος μπορει να ειναι και λαθος....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους......πολλεσ φορες βλεπουμε οτι οι μισκοι των κερατοφυλλων βρισκονται σε πολλη μεγαλη αποσταση και δεν διακρινουμε ενα φυτο με πυκνα φυλλα αυτο που οφειλεται????ποιεσ ειναι οι ιδανικεσ συνθηκες φωτισμου του???και αν παρολα αυτα εχουμε λικο κερατοφυλλο πωσ μπορουμε να το αναπτηξουμε στο ενυδρειο μασ???τροποι και μεθοδος.....ευχαριστω πολυ :)

Τα φύλλα του κερατόφυλλου γίνονται πυκνά όταν πέφτει πάνω του έντονος φωτισμός. Όσο λιγότερο εντονότερος τόσο πιο αραιά είναι! Αυτό δεν σημαίνει οτί δεν ανεπτύσονται.. Θα πετάξει και έτσι και καινούργια κλονάρια και τα πάντα, απλά θα το ανεπτυχθεί με λίγο πιο αργους (για κερατόφυλλο ) ρυθμούς! Παρ όλα αυτά θα δείς "καλή" ανάπτυξη καθως το κερατόφυλλο θα προσπαθεί συνεχώς να φτάσει στην επιφάνεια, δηλαδή στο δυνατότερο φωτισμό!!

Η πιο αποδοτική μέθοδος για να το αναπτήξεις?? Απλά άστο στην επιφάνεια με το φώς να πέφτει από πάνω του πολύ δυνατά (είτε σε κρεμαστό φωτισμό είτε σε ενυδρείο με καπάκι) και θα το βλέπεις το βράδυ και μετά το πρωί διπλάσιο!

Επίσης το κερατόφυλλο ρουφάει τις θρεπτικές ουσίες του ενυδρείου όσο ανεπτύσετε τρελά με αποτέλεσμα το ενυδρείο να "στεγνώνει " από ουσίες.

1) Αλλαγές νερού

2) Γενικό λίπασμα .. Υπερβολή αν έχεις μόνο κερατόφυλλο .

Αν όμως έχεις άλλα φυτά στο ενυδρείο

*Το κερατόφυλο αν το έχεις στην επιφάνεια πρέπει να το κλαδεύεις!^^** έτσι ώστε να πέφτει φωτισμός σε όλα τα φυτά ειδάλλως άλλαξε του θέση και πιάστω σε πέτρες σε εξοπλισμό θάψετο!! Κάντο ότι θες μπορείς να το βάλεις παντού! Στο βυθό σε πέτρες . Εγώ το έχω δέσει γύρο γύρο από σχινάκι για να μην φαίνεται το σχινάκι που δένει την ανούμπια. Όμως και στο πάνω μέρος του θερμόμετρου καθώς και σε όλο το σωλήνα της αεραντλίας για να μην φαίνεται ούτε αυτή!

*Θα σου ρουφήξει μανιοδώς της θρεπτικές ουσίες. Ένα γενικό λίπασμα και καλή οξυγόνοση αν συγκατική με εύκολα φυτά. Αλλιώς μπλέκουν τα πράγματα.

^^** Το κλάδεμα δυναμώνη το φυτό και έτσι ανεπτύσετε ακόμα καλύτερα.

Μπορείς το κλαδεμένο είτε να το δώσεις , είτε να το χαρίσεις σε παιδιά εδώ, είτε να το πετάξεις γιατι κάποιες θα σιχαθείς να κλαδεύεις! Επίσης μπορείς το ίδιο το κλαδεμένο να το επανατοποθετήσεις αλλού και να έχεις.. πολλά κερατόφυλλα!!

Αυτά από εμένα

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κερατόφυλλο ρουφάει τις θρεπτικές ουσίες του ενυδρείου όσο ανεπτύσετε τρελά με αποτέλεσμα το ενυδρείο να "στεγνώνει " από ουσίες.

1) Αλλαγές νερού

2) Γενικό λίπασμα .. Υπερβολή αν έχεις μόνο κερατόφυλλο .

Αν όμως έχεις άλλα φυτά στο ενυδρείο

*Το κερατόφυλο αν το έχεις στην επιφάνεια πρέπει να το κλαδεύεις!^^** έτσι ώστε να πέφτει φωτισμός σε όλα τα φυτά ειδάλλως άλλαξε του θέση και πιάστω σε πέτρες σε εξοπλισμό θάψετο!! Κάντο ότι θες μπορείς να το βάλεις παντού! Στο βυθό σε πέτρες . Εγώ το έχω δέσει γύρο γύρο από σχινάκι για να μην φαίνεται το σχινάκι που δένει την ανούμπια. Όμως και στο πάνω μέρος του θερμόμετρου καθώς και σε όλο το σωλήνα της αεραντλίας για να μην φαίνεται ούτε αυτή!

*Θα σου ρουφήξει μανιοδώς της θρεπτικές ουσίες. Ένα γενικό λίπασμα και καλή οξυγόνοση αν συγκατική με εύκολα φυτά. Αλλιώς μπλέκουν τα πράγματα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....στο μονο που θελω να σταθω ειναι στο θεμα ουσιων!!!καθε εμβιοσ οργανισμοσ καταναλωνει και αποβαλει ουσιεσ στην περιπτωση του φυτου αποβαλλει μονο οξυγονο η και αλλεσ ουσιεσ που μπορει να ειναι ακαταλληλεσ και να αποβουν θανασιμεσ????εγω το εχω στην επιφανεια μαι ισχυρο φωτισμο και ολα τα καλουδια αλλα δεν βλεπω διαφορα μερα με την μερα.......ισωσ δεν παρεχω κατι στο φυτο :)

θα δοκιμασω να το βαλω και σε αλλα ενυδρεια και θα δω...... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το κερατοφυλλο χρειαζεται να ειναι φυτεμενο στον πατο του ενυδρειου η μπορει και να αναπτυχθει στην επιφανεια του νερου? :excl:

το κερατόφυλλο είναι κατα βάση φυτό επιφανείας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να το φυτέψεις. Βέβαια, καλύτερα θα ήταν, από την στγμή που δεν το θες στην επιφάνεια, να το δέσεις σε κάποια πέτρα ή ξύλο χωρίς φύτεμα διότι το κομμάτι που "φυτεύεται" χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

το κερατόφυλλο είναι κατα βάση φυτό επιφανείας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να το φυτέψεις. Βέβαια, καλύτερα θα ήταν, από την στγμή που δεν το θες στην επιφάνεια, να το δέσεις σε κάποια πέτρα ή ξύλο χωρίς φύτεμα διότι το κομμάτι που "φυτεύεται" χαλάει.

για την επιφανεια το θελω! :excl: οποτε ειμαστε οκ!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

το κερατοφυλλο για γοργη αναπτυξη χρειαζεται πολλα νιτρικα και μπολικο φως.

το φωσ που του παρεχω πιστευω οτι ειναι υπεραρκετο αλλα τα νιτρικα πωσ τα παραγω αυτο ερχεται σε αντιθεση με την επιβιωση των ψαριων...... :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 μερες αφησα ενα κομματι κερατοφυλλο σε εναν κουβα στο μπαλκονι-σε σημειο που το βλεπει για 3-4 ωρες το φως της ημερας- με νερο απο το ενυδρειο το οποιο το εβγαλα κατα την προγραμματισμενη αλλαγη......σημερα ο κουβας ειναι τιγκα!!!!!!!!

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 μερες αφησα ενα κομματι κερατοφυλλο σε εναν κουβα στο μπαλκονι-σε σημειο που το βλεπει για 3-4 ωρες το φως της ημερας- με νερο απο το ενυδρειο το οποιο το εβγαλα κατα την προγραμματισμενη αλλαγη......σημερα ο κουβας ειναι τιγκα!!!!!!!!

:excl:

καταλαβα....απλα εμενα ειναι αρκετα πυκνο αλλα δεν μου αναπτησεται γοργα....εχει καποιεσ τουφες αλλα δεν το βλεπω να αυξανεται :excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 μερες αφησα ενα κομματι κερατοφυλλο σε εναν κουβα στο μπαλκονι-σε σημειο που το βλεπει για 3-4 ωρες το φως της ημερας- με νερο απο το ενυδρειο το οποιο το εβγαλα κατα την προγραμματισμενη αλλαγη......σημερα ο κουβας ειναι τιγκα!!!!!!!!

:excl:

καταλαβα....απλα εμενα ειναι αρκετα πυκνο αλλα δεν μου αναπτησεται γοργα....εχει καποιεσ τουφες αλλα δεν το βλεπω να αυξανεται :excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...