Jump to content

Recommended Posts

Μετά από 3 εβδομάδες που ένταξα τις bamboo στο ενυδρείο μου, παρά την λάθος επιλογή μου να διαλέξω αυτές τις γαρίδες στο μονομαχοενυδρείο , με πολύ φροντίδα και προσοχή η μία και μοναδική θυληκιά μου bamboo είναι αυγόμενη...

Πάλεψα και παλεύω πολύ για αυτές τις γαρίδες.. Πραγματικά πολύ δύσκολο είδος να επιβιώσει... Πλέον όμως έχουν προσαρμοστεί τόσο καλά.. Δεν ψάχνουν όπου να ναι τροφή , είναι όλη μέρα κάτω από το φίλτρο και τρώνε και ο μονομάχος δεν τις πειράζει σχεδόν καθόλου.. (άντε κάπου κάπου ίσως τις παίξουν για 2 δεύτερα)

Οι bamboo σιγά σιγά συνήλθαν από το σοκ και με target feeding (ανα δεύτερη μέρα) με ένα μίγμα από flake , bloodworms & γαριδόταμπλέτες όλα θριματισμένα αναπτύσονται και όσο αναφορά το μέγεθος αλλά και τους χρωματισμούς!

Η μία μας λοιπόν είναι αυγόμενη :) είχα πετύχει και την συνουσία αλλά λέω μπα! Θέλει άψογο νερό (παραμέτρους) , ώριμο ενυδρείο κλπ αφού η αναπαραγωγή δείχνει και μια μορφή ικανοποίησεις των ζωντανών στο χώρο.. (ειδικά των ευαίσθητων γαρίδων.

Το ερώτημα μου είναι απλό. Στο φυτεμένο μου θα καταφέρω να δώ αναπαραγωγή? Ή θα τα φάει όλα ο μονομάχος???? Δεν έχουν ελπίδα ε?...

Γιατί θα ήθελα να δώ αναπαραγωγή. Και όσο για το μεγάλωμα με το καιρό θα έδινα γαριδούλες σε εσάς και θα κρατούσα πάντα 1 ζευγάρι όπως και τώρα...

Το ενυδρείο έχει άπειρες κρυψώνες καθώς είναι λίγο..ζούγκλα.. Έχω ελπίδα??? Τι άλλο πρέπει να κάνω για να βοηθήσω? Να βελτιώσω τις συνθήκες????

Προχθες έπλυνα το σφουγκάρι πολύ λίγο με νερό του ενυδρείου φυσικά και δυνάμωσε η ροή του φίλτρου..

Τι άλλο να κάνω??

Ευχαριστώ ψαράκες :buttrock: !!

Link to comment
Share on other sites

End of dreams!! :) Μα καλά πως έγινε αναπαραγωγή σε γλυκό νερό???

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

End of dreams!! :) Μα καλά πως έγινε αναπαραγωγή σε γλυκό νερό???

Που και ποτε εγινε αυτο? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Που και ποτε εγινε αυτο? :buttrock:

Στο ενυδρείο μου :) Η θυληκιά στην κοιλιά τις έχει κάτι στρογγυλα σαν μπαλάκια...

Δεν έχω εμπειρία για να σου πω με 100% σιγουριά.. Μια φωτό θα βοηθούσε και αν μπορέσω θα ανεβάσω..

Είναι απίθανο? Μήπως κάνω λαθος δηλαδή. Πάντως πρέπει να.. το κάναν γιατί η αρσενική την είχε καβαλήσει..

Και τώρα η κοιλιά της είναι διαφορετική.. :hysterical: Δεν ξέρω.. Λες να λέω μπούρδες?

Link to comment
Share on other sites

Tα αυγα για να σκασουν θελουν υφαλμυρο! :)

Δεν αποκλείεται να σκάσουν αν είναι γονιμοποιημένα. Απλά δεν θα ζήσουν. Κάτι σαν τις Αμάνο...

Link to comment
Share on other sites

Μονο 2 ανθρωποι στον κοσμο καταφεραν να πετυχουν αναπαραγωγη σε αυτο το ειδος και παλι με πολυ φτωχα αποτελεσματα. Ενας Τσεχος και μια Γερμανιδα...και οι 2 πολυ καλοι γνωστες πανω στα ασπονδυλα. :)

Γενικα θεωρειται το πιο δυσκολο ειδος να αναπαρχθει τεχνητα σε ενυδρειο. Αυγωμενες θα βλεπεις πολλες αλλα μικρα ποτε ! ακομα και σε θαλασσινο να τα βαλεις τα μωρα , ειναι εντελως απιθανο να επιβιωσουν περα των 5 ημερων.

Γι αυτο ειναι σιγουρο οτι καθε γαριδα bamboo που αγοραζουμε εχει ερθει πιασμενη απο την φυση.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν είναι θετικό (παρήγορο) ότι δοκίμασαν αναπαραγωγή;; Δ είναι θετικό στοιχείο;; Παντως η θυληκια είναι αυγωμενη ειδάλλως θα πάω στ γιατρό για τ ματιά μ..!! Έχει καμία σημασία γ την ποιότητα ζωής τους το ότι έγινε κτ τέτοιο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μονο 2 ανθρωποι στον κοσμο καταφεραν να πετυχουν αναπαραγωγη σε αυτο το ειδος και παλι με πολυ φτωχα αποτελεσματα. Ενας Τσεχος και μια Γερμανιδα...και οι 2 πολυ καλοι γνωστες πανω στα ασπονδυλα. ;)

Γενικα θεωρειται το πιο δυσκολο ειδος να αναπαρχθει τεχνητα σε ενυδρειο. Αυγωμενες θα βλεπεις πολλες αλλα μικρα ποτε ! ακομα και σε θαλασσινο να τα βαλεις τα μωρα , ειναι εντελως απιθανο να επιβιωσουν περα των 5 ημερων.

Γι αυτο ειναι σιγουρο οτι καθε γαριδα bamboo που αγοραζουμε εχει ερθει πιασμενη απο την φυση.

με αυτα περι αμανο και μπαμπου...εχω πεισμωσει ασχημα.... :hysterical: θα αρχισω να ετοιμαζομαι για αναπαραγωγες....μα σε ενα χρονο ..μα σε 10....θα το κανω σκοπο της ζωης μου... :thumbup::hysterical::excl: κααααποια στιγμη μπορει και να τα καταφερω....οσο υπαρχει ζωη υπαρχουν και ευκαιριες... ;) (με βλεπω στα 99μου...να πετυχαινω αναπαραγωγη...και να ψοφισω εγω πρωτα :excl::thumbup::bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι καταρχάς που οι γαρίδες σου έχουν προσαρμοστεί στο περιβάλλον και δεν έχεις τα προβλήματα κυνηγητού που υπήρχαν αρχικά.

Χωρίς να έχω καποια συγκεκριμένη πληροφορία, η αναπαραγωγή δείχνει καλή ποιότητα νερού και ανεση για το περιβάλλον στο οποίο ζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...