Jump to content

Τι κάνω λάθος


stsou98

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω προσπαθήσει 2 φορές να εισάγω στο ενυδρείο μου corrydoras aenaus αλλά σιγά σιγά τα χάνω και μετά από 1 με 2 μήνες δυστυχώς τα έχω χάσει όλα (συνήθως παίρνω 6αδα).

Το ενυδρείο μου είναι 120 lt (juwel) φυτεμένο και σαν βυθό έχω πάρα πολύ ψιλό χαλικάκι. Το ενυδρείο έχει το εσωτερικό φίλτρο της εταιρίας μόνο που έχω κρατήσει το υαλοβάμβακα το χοντρό σφουγγαράκι και το ένα ψιλό σφουγγαράκι και το υπόλοιπο το έχω γεμίσει βιολογικό υλικό και έχω CO2 μπουκάλα με χρονοδιακόπτη.

έχω στο ενυδρείο 7 αρλεκίνους 1 Μπουένος Άιρες τέτρα, ένα ζευγάρι γκουαραμι (lalia) και 2 οτόκυκλους.

Αλλαγές κάνω κάθε 15 ημέρες με 2/3 νερό R/O και 1/3 νερό βρύσης (βάζω αντιχλώριο) έχω θερμοκρασία 25 βαθμούς εκτός από όταν τώρα το καλοκαίρι βγάζει καύσωνα οπότε φτάνει μέχρι 29. Το ενυδρείο λειτουργεί συνεχώς 4 χρόνια και οι μετρήσεις μου είναι

pH = 7

kH=6

GH=10

NH4=0

NH3=0

NO2=0

NO3=0

Θα ήθελα να ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει και δεν μπορώ να διατηρήσω corrys και τι θα πρέπει να αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται περιεργο οτι το ενυδρειο τρεχει 4 χρονια και εχεις μηδενικα NO3

Link to comment
Share on other sites

Τα corydoras, εξαιτίας του ότι κινούνται στο βυθό και ψάχνουν συνεχώς για τροφή, έχουν ευαισθησία στα μουστάκια τους. Αν το χαλικάκια σου είναι μυτερά ίσως να τραυματίζοντε. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν βάζεις σκούπα βυθού. Αν όχι μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Είναι ευαίσθητα σε βακτήρια του βυθού και καλό θα είναι να βάζεις που και που με προσοχή καμιά σκούπα βυθού. Κάποιος πιο έμπειρος σε αυτά τα ψάρια μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να βαλεις μια φωτο απο το ενυδρειο σου ετσι οπως ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν βάζεις σκούπα βυθού. Αν όχι μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Είναι ευαίσθητα σε βακτήρια του βυθού και καλό θα είναι να βάζεις που και που με προσοχή καμιά σκούπα βυθού.

Εγώ το αντίθετο θα έλεγα... Όλα βέβαια είναι εξάρτηση πολλών παραγόντων. Το να χάνεις Aeneus που είναι "σκυλιά" σε σχέση με άλλα Cory και να κρατάς Οτόκυκλους που είναι υπερευαίσθητοι, μας οδηγεί μάλλον σε πρόβλημα βυθού.

1) Φωτογραφία του ενυδρείου επιβάλλεται

2) Είδη φυτών

3) Ρουτίνες που ακολουθείς όσον αφορά λιπάσματα, κλαδέματα κ.ο.κ.

4) Τροφή που δίνεις

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν βάζεις σκούπα βυθού. Αν όχι μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Είναι ευαίσθητα σε βακτήρια του βυθού και καλό θα είναι να βάζεις που και που με προσοχή καμιά σκούπα βυθού. Κάποιος πιο έμπειρος σε αυτά τα ψάρια μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα.

Τα aeneus θεωρουνται τα πιο ανθεκτικα cory, τπ βλεπω δυκολο.

Εγω δεν βαζω ποτε σκουπα και δεν χανω cory :)

Εχω απλα σωστη κυκλοφορια νερου στο βυθο.

Ισως η (χωρις λογο) σκουπα να πειραζει παρα να ευννοει, γιατι διαταρασσει τη βιολογια του βυθου.

Σου βγαζει καμια μυρωδια αυγουλιλας το νερο?

ειναι ευκολο να βαλεις μια φωτο απο το ενυδρειο σου ετσι οπως ειναι τωρα?

+1

edit μαζι γραφαμε τα ιδια Νικολιτο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή νερού βάζω σκούπα και όχι δεν έχω μυρωδιά αυγουλίλας. Ταίζω 2 φορές την ημέρα με flakes το μεσημέρι και τροφή σε μορφή κόκκου το βράδυ. όταν είχα τα corrys έριχνα και μια ταμπλέτα τροφή βυθού σε κάθε ταίσμα (για 6 ψάρια κάθε φορά αλλά τσιμπάγανε και τα gouarami).

Κάθε εβδομάδα βάζω υγρό λίπασμα flourish της seachem. Κλάδεμα κάνω όποτε βλέπω ότι υπάρχει ανάγκη, το ποιο συχνό ανά 15 ημέρες, σπανίως έχει τύχη να κάνω ελαφρά κλάδεμα σε διάστημα μιας εβδομάδας, (προσπαθώ να μην κάνω "βιαίες" αφαιρέσεις όσον αφορά την φυτόμαζα).

όσο για την φωτό θα προσπαθήσω να την ανεβάσω μέχρι αύριο.

Πάντως τα corry "χάνονται" πριν εμφανιστεί το φαινόμενο να χάσουν τα μουστάκια τους, το ξέρω και εγώ και σαφώς θα ήταν προτιμότερο να είχα άμμο αλλά όταν το έστησα δεν τα είχα σκεφτεί..... :) σαν υποψήφιους κατοίκους

Link to comment
Share on other sites

εμενα παει το μυαλο μου ( οσο εχω :) ) στα λιπασματα .... ( οταν καποτε διατηρουσα φυτεμενο εριχνα καθε 15μερες λιπασματα ) καθε 7 μερες στα λιτρα σου το βλεπω (καπως )

αλλα περιμενουμε φωτο μπας και μπορεσουμε ( γενικα μιλαω ) να σε βοηθησουμε :buttrock:

Υ.γ: καθαρισμο στα φιλτρα σου καθε ποτε κανεις ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον θα σου πω να μη βάζεις καθόλου σκούπα (εγώ ποτέ δεν βάζω) και δεύτερον θα περιμένω την φωτογραφία μαζί με τα είδη φυτών που ζήτησα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον θα σου πω να μη βάζεις καθόλου σκούπα (εγώ ποτέ δεν βάζω) και δεύτερον θα περιμένω την φωτογραφία μαζί με τα είδη φυτών που ζήτησα πιο πάνω.

ερωτηση οσων αφορα τη σκουπα βυθου ( για να μαθαινουμε και εμεις τιποτα ) :):buttrock:

Πιστευεις οτι ενα συστημα ( ενυδρειο ) εαν ειναι σωστο οσων αφορα τα ειδη που φιλοξενει δεν εχει αναγκη απο σκουπα ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση για να μη χαλάμε το θέμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση για να μη χαλάμε το θέμα... :)

εαν πιστευεις οτι με την παραπανω παραθεση χαλαω το θεμα σε παρακαλω διαγραψε το ποστ και θα ανοιξω καινουργιο θεμα

Link to comment
Share on other sites

εμενα παει το μυαλο μου ( οσο εχω :) ) στα λιπασματα .... ( οταν καποτε διατηρουσα φυτεμενο εριχνα καθε 15μερες λιπασματα ) καθε 7 μερες στα λιτρα σου το βλεπω (καπως )

Το Flourish εινα ιχνοστοιχεια και οχι καποιο "περιεργο" λιπασμα.

Αλλα ακομα και αλλα (ενυδρειακα) λιπασματα να εβαζε, ποιο το προβλημα με τα cory?

Εγω εβαζα ολη τη σειρα της seachem στο φυτεμενο και δεν ειχα χασει ουτε πιο δυσκολα cory απο τα aeneus.

Η δοσολογια ειναι ενα θεμα που συζητειται.

Οπως και να εχει ομως σε κανονικη δοσολογια δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά στην λίπανση γίνεται μια φορά την εβδομάδα (στις οδηγίες λέει μια ή και δύο φορές) βάζω 2 ml όταν λέει 5 ml στα 250 lt.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά στην λίπανση γίνεται μια φορά την εβδομάδα (στις οδηγίες λέει μια ή και δύο φορές) βάζω 2 ml όταν λέει 5 ml στα 250 lt.

post-3303-1278354764_thumb.jpg

post-3303-1278354790_thumb.jpg

post-3303-1278355022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα φυτά έχω Hygrophila polysperma, anubia nana, Cabomba caroliniana, Vallisneria americana, Egeria densa, Echinodorus

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση :

απο τη στιγμη που εχεις ευκολα φυτα και μπορουν να συντηρηθουν με ενα λιπασμα , ποιος ο λογος να εχεις παροχη c02 στο ενυδρειο σου .

Το 7ph το εχεις ποτε? με ανοιχτο Η κλειστο το co2

Eπειδη ειπες οτι το διοξειδιο το εχεις με χρονοδιακοπτη και οχι με καποιο κοντρολερ λεω μηπως παιζει εκει τιποτα . Δεν παει καπου αλλου το λιγοστο μυαλο μου :) ας πουν την γνωμη τους και οι εμπειροτεροι

Link to comment
Share on other sites

Το 7ph το εχεις ποτε? με ανοιχτο Η κλειστο το co2

Eπειδη ειπες οτι το διοξειδιο το εχεις με χρονοδιακοπτη και οχι με καποιο κοντρολερ λεω μηπως παιζει εκει τιποτα . Δεν παει καπου αλλου το λιγοστο μυαλο μου :) ας πουν την γνωμη τους και οι εμπειροτεροι

Αυτο δεν το ειχα προσεξει.

Αλλα αν ηταν αυτο, τα αλλα ψαρια δεν θα επηρεαζοταν κι αυτα?

Εχεις πεχαμετρο? Το πεχα ειναι σταθερο?

Δοκιμασε να βγαλεις το CO2, ή να το βαλεις σε ελαχιστη παροχη και συνεχη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ειχα προσεξει.

Αλλα αν ηταν αυτο, τα αλλα ψαρια δεν θα επηρεαζοταν κι αυτα?

Εχεις πεχαμετρο? Το πεχα ειναι σταθερο?

Δοκιμασε να βγαλεις το CO2, ή να το βαλεις σε ελαχιστη παροχη και συνεχη.

Σπυρο πως με βλεπεις ??? μαθαινω ??? :):buttrock::hysterical:

Παντως εχω μια υποψια οτι τα κοριντορας την ακουνε απο το κατεβασμα του πεχα , ολα τα αλλα ψαρια που εχει μεσα ειναι (χαμηλοπεχαδικα :hysterical: ) οπως λεμε χαμηλοκαβαλα :hysterical:

H οτι ο συνδυασμος ανεξελεγκτου διοξειδιου και δοση υγρου λιπασματος .

Σαν φυτα φαινονται μια χαρα και με αναπτυξη , ο βυθος δεν μπορεις να πεις οτι ειναι και χαλικι , οποτε τι μας μενει ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω μια υποψια οτι τα κοριντορας την ακουνε απο το κατεβασμα του πεχα , ολα τα αλλα ψαρια που εχει μεσα ειναι (χαμηλοπεχαδικα :) ) οπως λεμε χαμηλοκαβαλα :buttrock:

Απο αποτομη αλλαγη ολα τα ψαρια την ακουνε

Απο σταθερο χαμηλο πεχα οχι (τουλαχιστον τα leucomelas που εχω σε 4.7 καναν παρτυ)

Link to comment
Share on other sites

Απο αποτομη αλλαγη ολα τα ψαρια την ακουνε

Απο σταθερο χαμηλο πεχα οχι (τουλαχιστον τα leucomelas που εχω σε 4.7 καναν παρτυ)

Δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο Σπυρο :hysterical:

οπτικα νομιζω οτι το ενυδρειο δεν εχει κατι

Για αυτο παει ο νους μου στα ματζουνια ( co2 + λιπασματα )

Υ.Γ

στο 4.5 και τα στερμπαι ειναι μια χαρουλα :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτά που βλέπω μέσα, δεν βλέπω λόγο ύπαρξης ούτε CO2, ούτε λιπασμάτων.

Παρ'όλα αυτά δεν μπορεί να είναι αυτός (ή μόνο αυτός) ο λόγος απωλειών των ψαριών.

Νέες ερωτήσεις:

1) Τα ψάρια που χάνεις είναι από το ίδιο κατάστημα?

2) Αν ναι, με τι χρονική διαφορά πήρες την μία παρτίδα από την άλλη?

3) Μήπως υπαρχει καμία καθαρή φωτογραφία τους? Θέλω να δω το χρώμα τους.

4) Το Buenos Aires tetra πως συμπεριφέρεται μέσα στο ενυδρείο?

5) Έχεις κλαδέψει ποτέ την ανούμπια? Και δεν μιλάω για για αφαίρεση φύλλων, αλλά για κόψιμο/διαχωρισμού του κορμού.

Link to comment
Share on other sites

Το pH είναι 7 με το CO2 δεν έχω controller και το είχα από την εποχή που έμενα Αθήνα (χωρίς το CO2 είχα αλκαλικό pH -και δεν είχα corrys) αλλά μόνο το test της sera που δείχνει με το χρώμα ότι έχω σωστό CO2. Το ενυδρείο δουλεύει με CO2 τα δύο τελευταία χρόνια και το έβαλα καθώς την προηγούμενη περίοδο δεν έβλεπα καλά τα φυτά μου (με την προσθήκη του CO2 είμαι πολύ καλύτερα στα φυτά). Άλλωστε θέλω να πυκνώσω περισσότερα τα φυτά μου.

Τα ψάρια αγοράστηκαν από το ίδιο κατάστημα εδώ στην Καλαμάτα με διαφορά 2 μηνών περίπου. Ήταν από αρκετά έως πολύ δραστήρια μόλις συνήθισαν στο ενυδρείο και ξαφνικά άρχισα να τα χάνω ένα ένα.

Το Μπουένος Άιρες ήταν το πρώτο ψάρι που έβαλα στο ενυδρείο και μερικές φορές είναι νευρικό κυνηγώντας τα άλλα ψάρια, το ίδιο έχω παρατηρήσει και με το αρσενικό γκουαραμί (όχι πάντα).

Την ανούμπια όχι δεν την έχω κλαδέψει

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται περιεργο οτι το ενυδρειο τρεχει 4 χρονια και εχεις μηδενικα NO3

επαναφερω την ερωτηση :)

και αλλη μια ερωτηση δωρο :buttrock:

το διοξειδιο ποσες ωρες δουλευει ? και με τι ποσοτητα ( φυσαλιδες )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...