Jump to content

ενοχλητικη μυρωδια απο σαμπ


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

εδω και 4 μηνες που τρεχει το ενυδριο , τον τελευτεο μηνα παρατηρησα μια ενοχλητικη μυρωδια. απο τι μπορει να ειναι??? ph = 8,2

kh = 8

gh = 9

n02 = 0

n03 = 50 και εκανα αλαγη μολις το ειδα 200 λιτρα

το ενυδριο ειναι 700 λιτρα με σαμπ 200 λιτρα

αλαγη νερου 30% καθε μηνα

εχει καποιος αλλος το ιδιο συμπτωμα? πως μπορουμε να το περιορισουμε? να στεγανοποιησω το σαμπ?

το ενυδριο ειναι το εξης http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8051&st=200

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις;

Πως μυριζει;Σαν νωπο χωμα μηπως;

Link to comment
Share on other sites

κατι τετιο... διπλα απο το σαμπ εχω και το δοχειο με την αναπληρωση νερου 130 λιτρα και ειναι ανοιχτο ,εκει εχω ρηξει και το αντιχλωριο και εχει και αυτο μια μικρη μυρωδια...

Link to comment
Share on other sites

εδω και 4 μηνες που τρεχει το ενυδριο , τον τελευτεο μηνα παρατηρησα μια ενοχλητικη μυρωδια. απο τι μπορει να ειναι??? ph = 8,2

kh = 8

gh = 9

n02 = 0

n03 = 50 και εκανα αλαγη μολις το ειδα 200 λιτρα

το ενυδριο ειναι 700 λιτρα με σαμπ 200 λιτρα

αλαγη νερου 30% καθε μηνα

εχει καποιος αλλος το ιδιο συμπτωμα? πως μπορουμε να το περιορισουμε? να στεγανοποιησω το σαμπ?

το ενυδριο ειναι το εξης http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8051&st=200

30% αλλαγη το μηνα ειναι λιγο.λογικο ειναι να μυριζει το νερο .γιαυτο καλα να ειναι να κανεις ποιο συχνες αλλαγες και αν γεινεται να βαλεις ενα καπακι στο σαμπ ωστε να σταματησει να βγαινει η μυρωδια προς τα εξω και να μην εχεις και εξατμιση

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η σωστη ποσοτητα αλαγης νερου τον μηνα?

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η σωστη ποσοτητα αλαγης νερου τον μηνα?

καλα ειναι να κανεις τουλαχιστον καθε 15 μερες το 30% αναλογα και με ποσα ψαρια εχεις μεσα

Link to comment
Share on other sites

Για το βαρελι της αναπληρωσης ρωταω, μενει καιρο ακινητο το νερο?

Αν βαζεις prime αντιχλωριο, αυτο εχει απο φυσικου του μια μυρωδια σαν θειαφι.

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο εχω το esklarin της τροπικαλ. το νερο μενει ακινητο για 1-2 βδομαδες αλλα θα βαλω κυκλωφοριτη μεσα (300 λιτρα/ωρα) ναι μυριζει το αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα 30% καθε 20 μερες

700 λιτρα ενυδριο και 200 λιτρα σαμπ = 900 αντε πες καθαρα τα 700.. δηλαδη 250 λιτρα νερο περιπου αλαγη ανα 20 μερες? αυτο ειναι θεμα

Link to comment
Share on other sites

700 λιτρα ενυδριο και 200 λιτρα σαμπ = 900 αντε πες καθαρα τα 700.. δηλαδη 250 λιτρα νερο περιπου αλαγη ανα 20 μερες? αυτο ειναι θεμα

Δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχω 250 λιτρα δοχειο αναπληρωσης για να ζεστενεται και να μπενει ολο μαζι...τωρα εχω δοχειο 130 λιτρα,μεχρι να φερω την θερμοκρασια θα αργω παρα πολυ και θα σταματαει η κεντρικη αντλια...

delta66 ακουσα πως ειναι κακο να μενει στασιμο το νερο αλα δεν ξερω το γιατι γιαυτο πηρα μια αντλια μικρη για μεσα. ποια ειναι τα κατα του στασιμου νερου απο νερο βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι υποπτεύομαι την εξάτμιση η οποία μπορεί να αφήνει

επιφάνειες που έχουν αναπτύξει βιολογία εκτεθειμένες στον αέρα

που όταν στεγνώσουν βγάζουν μια χαρακτηριστική μυρωδιά.

Κάτι παρόμοιο έχω παρατηρήσει στις αλλαγές νερού που κάνω,

η αναπλήρωση διαρκή μια ώρα plus και λόγο ζέστης σε συνδυασμό

με τους ανεμιστήρες στεγνώνει αρκετά το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτο.... καποια στιγμη θα βαλω μια ταξη εκει κατω!

DSC06896.jpg

DSC06897.jpg

DSC06898.jpg

DSC06899.jpg

το φιλτο ακομη δεν το εχω καθαρισει εδω και 4 μηνες που τρεχει αλλα δεν φενετε να εχει βρομιες... καθαριζω συνεχεια το ενυδριακο βαμβακι που εχω στον πυργο υπερχιλισης. θα καθαριστει βεβαια και το φιλτρο τα πρωτα σταδια του

Link to comment
Share on other sites

delta66 ακουσα πως ειναι κακο να μενει στασιμο το νερο αλα δεν ξερω το γιατι γιαυτο πηρα μια αντλια μικρη για μεσα. ποια ειναι τα κατα του στασιμου νερου απο νερο βρυσης?

Η αναπτυξη μυκητων ευνοειται στα στασιμα νερα.

Παραδειγμα, εχεις δει ψαρια που αεριζουν τα αυτα τους να μη φουγκιασουν?

Ειναι λογικο αν κανεις προετοιμασια νερου να εχεις δοχειο 30-50% του ενυδρειου.

Σε 400 λιτρα ενυδρειο, εχω 125 λιτρα βαρελι. (κανω 100-120 λιτρα αλλαγη την εβομαδα)

Μαλιστα το εχω σε εσωτερικο χωρο και δεν καταναλωνω ρευμα για θερμανση του το χειμωνα.

Ενα αλλο μυστικο για την καταναλωση ειναι οτι ο κυκλοφορητης που του εχω ειναι στην ουσια ενα φιλτρο 5W (γιατι προετοιμαζω με τυρφη).

Αν δεν εβαζα τυρφη θα ειχα ενα απλο κυκλοφορητη χωρις καλο μανομετρικο και οχι αντλια γιατι αυτες καταναλωνουν πολυ ρευμα και ειναι μονο για ανεβασμα νερου στο ενυδρειο. (πχ η eheim compact 1002 ειναι 23W)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η αναπτυξη μυκητων ευνοειται στα στασιμα νερα.

Παραδειγμα, εχεις δει ψαρια που αεριζουν τα αυτα τους να μη φουγκιασουν?

Ειναι λογικο αν κανεις προετοιμασια νερου να εχεις δοχειο 30-50% του ενυδρειου.

Σε 400 λιτρα ενυδρειο, εχω 125 λιτρα βαρελι. (κανω 100-120 λιτρα αλλαγη την εβομαδα)

Μαλιστα το εχω σε εσωτερικο χωρο και δεν καταναλωνω ρευμα για θερμανση του το χειμωνα.

Ενα αλλο μυστικο για την καταναλωση ειναι οτι ο κυκλοφορητης που του εχω ειναι στην ουσια ενα φιλτρο 5W (γιατι προετοιμαζω με τυρφη).

Αν δεν εβαζα τυρφη θα ειχα ενα απλο κυκλοφορητη χωρις καλο μανομετρικο και οχι ανλτια γιατι αυτες καταναλωνουν πολυ ρευμα και ειναι μονο για ανεβασμα νερου στο ενυδρειο. (πχ η eheim compact 1002 ειναι 23W)

ειχα μια 300 λιτρα/ωρα 23 βατ μονο! την πεταξα μεσα κιολας!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Στρατο-Σπυρο και divak για της απαντησης σας! σας αφηνω παω για ποτακι! αυριο θα καθαρισω το φιλτρο και θα δω τι αλλο θα κανω. καλο σας βραδυ

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω η μυρωδια να ειναι μονο απο την αναπληρωση.το νερο του ενυδρειου ειδικα οταν δεν γεινονται συχνες αλλαγες νερου εχει μια μυρωδια ψαριλας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...