Jump to content

Αγορα ταινιας Led


Guest orck

Recommended Posts

Ειμαι σε σκεψεις για να αντικαταστησω τις ενεργοβορες λαμπες στο ενυδρειο μου. Φυτα δεν εχω, το ενυδρειο δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε φωτισμο οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην δοκιμασω.

Εχω δει οτι στα φορουμς προτεινουν ενα καταστημα στην Ελλαδα το LedMegaStore, το προβλημα μου ξεκιναει με το κοστος, το ενα μετρο ταινιας 14,4w κοστιζει 29€.

Η ερωτηση ειναι εαν εχει αγορασει κανεις απο το ebay καποια ταινια με αρκετα καλη ισχυ. Εαν ναι προτεινετε μου καποιον πωλητη η και συγκεκριμενο προιον. Στο παρελθον εχω αγορασει ταινιες LED που δεν ειχαν ομως καμια σχεση με αυτο που ηθελα να κανω.

Τα 5050 ειναι ο τυπος LED που θελω; Εαν αγορασω ταινια με 5050 με 60 led το μετρο;

Ευχαριστω πολυ.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ειναι ενα καταστημα στο Κερατσινι που πουλαει ταινιες λεντ και μπορω να πω οτι κανουν δουλεια ( με βαση οτι μου λεει ο ξεδερφος ) που τις εχει στο ενυδρειο του .

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενδιαφερον απο κανεναν αλλο για κατι τετοιο;

Εχω βρει ταινια 5 μετρα warm white με 5050 led και 60 led μεσα στο μετρο, 14,4W ισχυς το μετρο. Κοστος για 5 μετρα 54$, περιπου 45€.

Ισως να ειναι ιδια με αυτες που βρισκουμε εδω με 29€το μετρο. (ισως εγραψα, δεν ειμαι σιγουρος)

Παρκατω ειναι μερικες φωτογραφιες και το λινκ απο το καταστημα http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.39241

sku_39241_1.jpg

sku_39241_2.jpg

sku_39241_3.jpg

Υπαρχει ενδιαφερον απο καποιον αλλο να δοκιμασουμε να κανουμε μια παραγγελια για 5 μετρα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μονωμένες.

Εγώ εδω τις είχα πάρει 35€ το μετρό.

Πηρα... αλλα τελικα αποδείχτηκε οτι η μόνωση που εχει ΔΕΝ αρκεί για να μπει σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ένα μέτρο παρακαλώ, εμένα θα μπεί εκτός ενυδρείου (το καπάκι μου είναι γυάλινο). οπότε δεν έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη δες αν καπου γραφει ΙP 68.

Aν ειναι IP 68 ειναι απολυτος στεγανη.

Τι αλλο χρειαζεται για να λειτουργησει;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξετε στις Led ταινίες....από προσωπική εμπειρία.

Αδιάβροχες μπορεί να είναι, αλλά δεν είναι αδιάβροχη στο σημείο της κόλλησης. Εκεί θα χρειαστεί να βάλετε σιλικόνη.

Το πάχος από την κάτω (αυτοκόλλητη) πλευρά είναι πολύ λεπτό και κάποιες ταινίες λόγω υψηλής θέρμανσης το λιώνουν και γίνεται βραχυκύκλωμα.

Ειδικά αν τοποθετηθούν σε αγώγιμο υλικό (καπάκι αλουμινίου).

Για να λυθεί τα πρόβλημα κατά ένα μεγάλο ποσοστό τοποθετήστε επιπλέον αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης με περισσότερο πάχος.

Μερικές ταινίες led ειδικά αυτές των 14,4 watt περιλαμβάνουν 4 ακροδέκτες για σύνδεση.

Ο ένας είναι το αρνητικό (-) και οι άλλες 3 το θετικό (+) οι οποίες τροφοδοτούν διαφορετικά λεντάκια σε κάθε μονάδα led, διότι σ αυτά τα watt η κάθε μονάδα αποτελείται από 3 led

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξετε στις Led ταινίες....από προσωπική εμπειρία.

Αδιάβροχες μπορεί να είναι, αλλά δεν είναι αδιάβροχη στο σημείο της κόλλησης. Εκεί θα χρειαστεί να βάλετε σιλικόνη.

Το πάχος από την κάτω (αυτοκόλλητη) πλευρά είναι πολύ λεπτό και κάποιες ταινίες λόγω υψηλής θέρμανσης το λιώνουν και γίνεται βραχυκύκλωμα.

Ειδικά αν τοποθετηθούν σε αγώγιμο υλικό (καπάκι αλουμινίου).

Για να λυθεί τα πρόβλημα κατά ένα μεγάλο ποσοστό τοποθετήστε επιπλέον αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης με περισσότερο πάχος.

Μερικές ταινίες led ειδικά αυτές των 14,4 watt περιλαμβάνουν 4 ακροδέκτες για σύνδεση.

Ο ένας είναι το αρνητικό (-) και οι άλλες 3 το θετικό (+) οι οποίες τροφοδοτούν διαφορετικά λεντάκια σε κάθε μονάδα led, διότι σ αυτά τα watt η κάθε μονάδα αποτελείται από 3 led

:)

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη αναζητηση στο παραπανω site,ολες οι ταινιες led που ειναι αδιαβροχες εχουν την ενδειξη waterproof στο τιτλο του προιοντος και σε καποιες περιγραφες γραφει και το εξης:

- Waterproof and you can put it into an aquarium

- Αδιαβροχο και μπορειτε να το βαλεται και μεσα στο ενυδρειο

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.41195

Link to comment
Share on other sites

Το 90% των ταινιών στο σημείο κόλλησης είναι μονωμένες με θερμοσυστελλόμενο καλώδιο το οποίο δεν είναι 100% αδιάβροχο. Εκεί θέλει σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το 90% των ταινιών στο σημείο κόλλησης είναι μονωμένες με θερμοσυστελλόμενο καλώδιο το οποίο δεν είναι 100% αδιάβροχο. Εκεί θέλει σιλικόνη.

:buttrock:

Το ποστ μου εγινε για τη αποφυγη λανθασμενης αγορας.

Οι παρατηρησεις σου ειναι πολυ σωστες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσοι γνωριζετε το Deal Extreme, δεν δινουν και πολυ βαση στα τεχνικα χαρακτηριστικα, μπορει να ειναι αδιαβροχη και απλα να μην το γραφουν. Πρακτικα δεν ξερω τι ειναι.

Ξεκαθαριζω οτι μπορει να ειναι μεγαλη αποτυχια η συγκεκριμενη αγορα (η πρωτη θα ειναι αλλωστε; :buttrock: ).

Το κοστος δεν ξερω ποσο ειναι ακριβως, θα ειναι ομως περιπου 9€ το μετρο (το ακριβες ποσο μολις βγαλει το Paypal την ισοτιμια και διαιρεθει με το 5).

IP 68 ουτε για αστειο δεν ειδα πουθενα :)

Θαναση στην θεση σου θα δοκιμαζα να το εκοβα στα 30εκατοστα. Δεν μπορω να παρω θεση εαν θα ειναι αρκετο για τα φυτα που εχεις. Για ενα μετρο το θεωρω υπερβολη να αγοραστει ειδικο τροφοδοτικο, θα εβαζα ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο στα 12V (εχουμε ολοι τετοια στο σπιτι μας απο χαλασμενες συσκευες)

Εγω θα παρω τα υπολοιπα 3 μετρα. Αντε και ας ελπισουμε να βγει καλο.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Είναι μονωμένες.

Εγώ εδω τις είχα πάρει 35€ το μετρό.

Πηρα... αλλα τελικα αποδείχτηκε οτι η μόνωση που εχει ΔΕΝ αρκεί για να μπει σε ενυδρείο.

Νικο οι ταινια που πηρες τι ακριβως σου δημιουργησε; Εχεις ανοιξει θεμα σχετικα με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα καλα τα W στις ταινιες led βγαινουν αναλογα με το το ποσα led εχει στο μετρο σωστα;

Πχ οταν στο 1 μετρο εχει 30 led ειδα οτι ειναι 7.2W.

Οταν στο 1 μετρο εχει 60 led ειναι ακριβως το διπλασιο 14.4W.

Αν το παραπανω ισχυει για ριξε μια ματια και σε αυτο:

http://cgi.ebay.co.uk/1M-5050-SMD-12V-60-L...=item414fb07c53

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα μετρο οπως καταλαβα και και εχει τα διπλο κοστος.

Το waterproof με απασχολει στο προηγουμενο.

Σαν να μη ειναι νομιζω συγκρινοντας με το αλλο που εδωσε ο dragonld

Link to comment
Share on other sites

H τιμη απο το λινκ του ebay ειναι 11.19 λιρες Αγγλιας=16.99 δολαρια= 13.5 ευρω με δωρεαν μεταφορικα και ελαχιστη παραγγελια ειναι 1 μετρο.

ΙP 68 δεν γραφει καπου αλλα ειναι 100% αδιαβροχο απο οτι λεει.

Σε ελληνικο site η τιμη του 29.40 ευρω ανα μετρο με 60 SMD 5050 LED/M αδιαβροχη και χωρις τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω στο καινούριο μου ενυδρείο έβαλα led και το πήρα 20 ευρώ το μέτρο(Το αδιάβροχο)Αλλά στις ενώσεις θέλει σίγουρα σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι το ιδιο λεμε!!! :buttrock:

Ο Πανος λεει αλλο :)

Κοστος για 5 μετρα 54$, περιπου 45€.

9 ευρωτο μετρο

Και ψαχνουμε αν κανει για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πανος λεει αλλο :)

9 ευρωτο μετρο

Και ψαχνουμε αν κανει για ενυδρειο.

Ενδεχομενος να εχουν ξεχασει στη περιγραφη να αναφερουν οτι ειναι waterproof oπως λεει και ο Παναγιωτης.

Αντι να παραγγειλετε 5 μετρα και τοτε να τσεκαρετε αν ειναι οντος waterproof γιατι δεν στελνετε ενα email και να ρωτησετε;

Eγω προσωπικα αν ειχα 2 επιλογες

α) 9 ευρω το μετρο(+μεταφορικα) με 50% να ειναι αδιαβροχο και

β) 13.5 ευρω το μετρο (δωρεαν μεταφορικα)

Σιγουρα θα διαλεγα το β)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ.. www.elektronik.gr υπάρχει προσφορά με 7,5 ευρώ το μέτρο αλλά ανάλογα με την ποσότητα..

Ρωτήστε ποια είναι η μίνιμουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ.. www.elektronik.gr υπάρχει προσφορά με 7,5 ευρώ το μέτρο αλλά ανάλογα με την ποσότητα..

Ρωτήστε ποια είναι η μίνιμουμ.

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?m...oducts_id=17858

Tιμη 29,48 / μετρο

Εκπτώσεις

1-9 10-49 50+ (μετρα)

€29,48 €25,42 €21,34

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Εδώ.. www.elektronik.gr υπάρχει προσφορά με 7,5 ευρώ το μέτρο αλλά ανάλογα με την ποσότητα..

Ρωτήστε ποια είναι η μίνιμουμ.

Τα 14,4W εχουν απο 21Ε το μετρο

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?m...8_1244_1497_606

Παντως δεν κοιταμε το κοστος αλλα και την καταλληλοτητα και την ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Τα 14,4W εχουν απο 21Ε το μετρο

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?m...8_1244_1497_606

Παντως δεν κοιταμε το κοστος αλλα και την καταλληλοτητα και την ποιοτητα

Αδιαβροχο και λευκο;

Από 21€*

*εξαρτάται από την ποσότητα που θα παραγγείλετε

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?m...oducts_id=17858

Tιμη 29,48 / μετρο

Εκπτώσεις

1-9 10-49 50+ (μετρα)

€29,48 €25,42 €21,34

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...