Jump to content

Ειδη πλεκο μαζι με δισκους


Geosid

Recommended Posts

Ποια ειδη απο πλεκο θα μπορουσα να βαλω μαζι με τους δισκους μου ?

απο θεμα συνθηκων νερου , θερμοκρασιας , λιτρων και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

ancistrus sp 3 ειναι η ευκολη λύση θα έλεγα.Προσωπικά εχω και golden nugget και pecoltia pulcher. :)

Link to comment
Share on other sites

αφου ξερεις οτι δεν μου αρεσουν τα ευκολα :buttrock::hysterical:

Πες τιποτα ποιο extreme :)

Link to comment
Share on other sites

ancistrus sp 3 ειναι η ευκολη λύση θα έλεγα.Προσωπικά εχω και golden nugget και pecoltia pulcher. :)

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα η καλύτερη επιλογή για δίσκους... θα έχεις algae free ενυδρείο μετά! :hysterical:

ΥΓ. Το πόστ υπάρχει και αλλού και τα γράφουμε σε δύο μεριές :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αφου ξερεις οτι δεν μου αρεσουν τα ευκολα :hysterical: :hysterical:

Πες τιποτα ποιο extreme :)

Δυσκολο και να το βρεις ,αλλα και να το κρατησεις στο ενυδρειο σου χρονια,

mango l 047

http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=7886

Aν και στα δισκοενυδρεια πρέπει να δινουμε προτεραιότητα στις πιατελές μας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα η καλύτερη επιλογή για δίσκους... θα έχεις algae free ενυδρείο μετά! :hysterical:

ΥΓ. Το πόστ υπάρχει και αλλού και τα γράφουμε σε δύο μεριές :hysterical:

δεν ηξερα σε ποια κατηγορια απο τις 2 να το βαλω :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο και να το βρεις ,αλλα και να το κρατησεις στο ενυδρειο σου χρονια,

mango l 047

http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=7886

Aν και στα δισκοενυδρεια πρέπει να δινουμε προτεραιότητα στις πιατελές μας :)

εμενα ειναι πιατακια του τσαγιου ακομα :hysterical::hysterical:

Βρηκα εναν πλεκο στο μαγαζι του οσμωσης χτες κοντα στα 250φευγα ευρο αλλα δεν θυμαμαι τη L :ninja: ηταν :hysterical:

Τοσο ακριβα κανουν αυτα ? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι πιατακια του τσαγιου ακομα :hysterical::hysterical:

Βρηκα εναν πλεκο στο μαγαζι του οσμωσης χτες κοντα στα 250φευγα ευρο αλλα δεν θυμαμαι τη L :ninja: ηταν :hysterical:

Τοσο ακριβα κανουν αυτα ? :buttrock:

υπάρχουν πολύ σπάνιοι πλέκο οι οποίοι ξεφεύγουν πολύ στις τιμές τους. Υπάρχουν πλέκο που είναι πιο ακριβοί από "άγριους" :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε ένα Αφρικανό να καταλάβει. Τελικά μπαίνουν οι δίσκοι με κάποια είδη πλέκο; Το γυρίσατε ξαφνικά στο πόσο κάνουν οι πλέκο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην βαλεις πλεκο με δισκους,γιατι υπαρχει περιπτωση να βεντουζαρουν στο δισκο με αποτελεσμα να τον χασεις.

Το ειχα διαβασει και σε ενα αλλο θεμα παλαιοτερα και νομιζα οτι ηταν σπανιο φενομενο μεχρι πριν 15 μερες.

Πηγα σε ενα φιλο που ειχε στο ενυδρειο του σκαλαρια(ψαρι με μεγαλη επιφανεια και αυτο) και 2 πλεκακια 4-5cm.

Κοιταω το ενυδρειο και ελειπε ενα σκαλαρι και τον ρωταω τι εγινε και μου λεει:

"Tα πλεκακια κολησαν πανω στο σκαλαρι και δεν φευγανε μεχρι που το φαγανε και ψωφισε".

Στη πραγματικοτητα κολησαν να το καθαρισουν,με αποτελεσμα να τραυματισουν τη βλενα του,το ψαρι εξαντληθηκε,πιθανον να αρρωστησε κιολας και το εχασε.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε ένα Αφρικανό να καταλάβει. Τελικά μπαίνουν οι δίσκοι με κάποια είδη πλέκο; Το γυρίσατε ξαφνικά στο πόσο κάνουν οι πλέκο.

:)

εγώ πάντως έχω με τους δίσκους μου Ancistrus sp3 ΧΩΡΙΣ κανένα πρόβλημα και το ενυδρείο μου μοιάζει με καινούργιο! :hysterical:

και από όσο έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ τους προτειμούν σε δισκοενυδρεία... δεν ξύπνησα ένα πρωϊ και είπα να πάρω ancistrus :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

mod note

Θα παρακαλεσω να μην ξεφευγουμε απο το θεμα τις συμβατοτητας καποιων ειδων πλέκο με δισκους.Οι τιμες ειναι αλλο θεμα.

Συνηθως οι ''κλασσικοι '' πλεκο βεντουζάρουν στους δίσκους.Τα μεχρι τωρα αναφερθέντα είδη συμβιώνουν για χρονια σε ενυδρεια πολλως χομπιστων χωρις το παραμικρο πρόβλημα. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω με τους δίσκους μου Ancistrus sp3 ΧΩΡΙΣ κανένα πρόβλημα και το ενυδρείο μου μοιάζει με καινούργιο! :hysterical:

και από όσο έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ τους προτειμούν σε δισκοενυδρεία... δεν ξύπνησα ένα πρωϊ και είπα να πάρω ancistrus :buttrock:

Για τα sp3 δεν ξερω αν κανουν το ιδιο,αλλα και του φιλου μου ηταν ολα μια χαρα για 4 μηνες.

Μπορει να μην ξαναγινει μπορει και να γινει με τα υπολοιπα σκαλαρια του.

Καποιος που δεν ειχε ακουσει ξανα κατι παρομιο μπορει να μην εδινε και σημασια,εγω ομως το ειχα διαβασει στο aquazone και δεν μου φανηκε περιεργο.

mod note

Θα παρακαλεσω να μην ξεφευγουμε απο το θεμα τις συμβατοτητας καποιων ειδων πλέκο με δισκους.Οι τιμες ειναι αλλο θεμα.

Συνηθως οι ''κλασσικοι '' πλεκο βεντουζάρουν στους δίσκους.Τα μεχρι τωρα αναφερθέντα είδη συμβιώνουν για χρονια σε ενυδρεια πολλως χομπιστων χωρις το παραμικρο πρόβλημα. :)

:hysterical: (γραφαμε μαζι και δεν ειδα οτι μονο οι common το κανουν αυτο)

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Για τα sp3 δεν ξερω αν κανουν το ιδιο,αλλα και του φιλου μου ηταν ολα μια χαρα για 4 μηνες.

Μπορει να μην ξαναγινει μπορει και να γινει με τα υπολοιπα σκαλαρια του.

Καποιος που δεν ειχε ακουσει ξανα κατι παρομιο μπορει να μην εδινε και σημασια,εγω ομως το ειχα διαβασει στο aquazone και δεν μου φανηκε περιεργο.

Για ποιο ειδος μιλάς?Και μιλαμε για δισκους :)

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ενα,δεν μπορείς να βάλεις common pleco,βεντουζάρουν επάνω στους δίσκους...κυκλοφορούν και ancistrus με 15 ευρώ..μπορείς να κινηθείς σε κάτι τετοιο!Γιατί να κινηθείς σε pleco...ρίσκο χωρίς λόγο κατ εμε :)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο ειδος μιλάς?Και μιλαμε για δισκους :)

Για common και gibicep ελεγα εγω,δεν ειχα διαβασει τη πληροφορια που εδωσες για τους common γιατι γραφαμε μαζι.

Το ποστ που ειχα διαβασει παλαιοτερα για την ασιμβατοτητα πλεκο με δισκους δικαιολογουσε το περιστατικο λογο της μεγαλης επιφανειας του ψαριου οπως και τα σκαλαρια.

Link to comment
Share on other sites

Για common και gibicep ελεγα εγω,δεν ειχα διαβασει τη πληροφορια που εδωσες για τους common γιατι γραφαμε μαζι.

Το ποστ που ειχα διαβασει παλαιοτερα για την ασιμβατοτητα πλεκο με δισκους δικαιολογουσε το περιστατικο λογο της μεγαλης επιφανειας του ψαριου οπως και τα σκαλαρια.

Στην προκειμενη συμφωνώ.Ειναι ασύμβατα με τους δισκους.Φαντασου οτι την εκαναν σε σκαλαρια.......

:)

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμενη συμφωνώ.Ειναι ασύμβατα με τους δισκους.Φαντασου οτι την εκαναν σε σκαλαρια.......

:)

μην παρεξηγηθώ για κόμον πλέκο τους κλασσικούς συμφωνώ και εγω! Εγω για τα ανσίστρους έλεγα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω L183 Ancistrus dolichopterus.

Προσοχη γιατι πολλα πετσοπ πουλανε τα Ancistrus Cf. Cirrhosus (πρώην Sp3) σαν dolichopterus, αλλα δεν ειναι το ιδιο.

edit στην αναζητηση συμβατου pleco, εκτος απο τις συμβατες τιμες (ιδιως θερμοκρασιες δισκων σε ακραιες περιπτωσεις πχ θεραπειες στο ενυδρειο κλπ),

σημαντικος παραγοντας ειναι η συμβατοτητα στη ροη του νερου και στην διατροφη του pleco.

Δλδ μη βαλουμε ξυλοφαγα ή σαρκοφαγα και να περιμενουμε να φανε αλγη. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτινα και ενα Medusa Pleco εχω ενα μεσα στο ενυδρειο μου...

http://www.hydrocosmos.gr/fish_all_details...&offset=120

http://www.aqualandpetsplus.com/aqualand/Catfis319.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...