Jump to content

Ευρετηριο φυτων-ψαριων


Recommended Posts

Μια παρατηρησούλα ..τελευταία επιχειρείτε από πολύ μελή να γράψουν άρθρα σχετικά με ψαράκια και φυτά ...ωστόσο θέλω να κάνω μια παρατήρηση ..θα ήταν καλύτερο κατά την γνώμη μου να υπάρξει τροποποίηση των μενού ώστε να μπορούμε να βρισκουμαι τα προφίλ στο ευρετήριο θεμάτων και τέλος να κατανεμηθούν αλφαβητικά και με τα κοινά τους ονόματα

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρησούλα ..τελευταία επιχειρείτε από πολύ μελή να γράψουν άρθρα σχετικά με ψαράκια και φυτά ...ωστόσο θέλω να κάνω μια παρατήρηση ..θα ήταν καλύτερο κατά την γνώμη μου να υπάρξει τροποποίηση των μενού ώστε να μπορούμε να βρισκουμαι τα προφίλ στο ευρετήριο θεμάτων και τέλος να κατανεμηθούν αλφαβητικά και με τα κοινά τους ονόματα

Όσον αφορά το ευρετήριο, η αναζήτηση του φόρουμ, λειτουργεί μία χαρά με τα προφίλ των ψαριών.

azsearch.jpg

Από κει και πέρα υπάρχει το Fish&Plant Index το οποίο επίσης λειτουργεί μια χαρούλα.

Όσον αφορά το αλφαβητικό ευρετήριο βάση του κοινού ονόματος των ψαριών υπάρχει πρόβλημα. Κάποια ψάρια έχουν δύο και τρία κοινά ονόματα (ίσως και περισσότερα), εξίσου δημοφιλή, ενώ κάποια δεν έχουν κανένα. Κάποια άλλα εδώ στην Ελλάδα τα ξέρουμε καλύτερα με το επιστημονικό όνομα, ενώ η κοινή ονομασία είναι πιο δημοφιλή στο εξωτερικό...

Νομίζω πως με την αναζήτηση μπορεί να γίνει δουλειά. Επίσης σε όλες τις λίστες βάζουμε πάντα φωτογραφιούλες, για να μπορεί ο αναγνώστης να έχει και οπτική επιβεβαίωση του ψαριού που ψάχνει...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36968

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα συγκεκριμένο, πες το μας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ιδεα ριχνω και μονο :hysterical: .... και ποιο πολυ να το συζητησουμε θελω δεν θα βολευε να υπαρχει μια μπαρα εκει που γραφουμε τα θεματα και να πληκτρολογουμε ενα ονομα και να το βγαζει? ...και κατι αλλο δεν ειναι καπως περιπλοκο υπαρχει στην φορμα αναζητησης 5-6 ονοματα οταν μεταξυ μας τα αποκαλουμε με καποιο ονομα που μας βολευει? ..δεν θα ηταν καλυτερο απο πχ οταν σε με λενε χατζηκοπεριστεροπαπαδοπουλογιαννακη να με λετε απλα krisos? :) ..και σαν υποσημειωση να εχει και τα αλλα ονοματα? ...γενικα οταν επιχειρω να ψαξω για ενα ψαρακι παω για ποιο γρηγορα στην google μπαρα ..αλλα στην συνεχεια βριζω την τυχη μου γιατικατα 70% ειναι στα αγγλικα ..περιμενω γνωμες? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

..παντως η δουλεια που εχει γινει ειναι καταπληκτικη πολυ καλες φωτο και πολες λεπτομεριες :buttrock::)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ιδεα ριχνω και μονο :hysterical: .... και ποιο πολυ να το συζητησουμε θελω δεν θα βολευε να υπαρχει μια μπαρα εκει που γραφουμε τα θεματα και να πληκτρολογουμε ενα ονομα και να το βγαζει? θεωρείς δηλαδή δυσχρηστη τη μηχανή αναζήτησης του forum όπως την έδειξε ο stormtrooper; ...και κατι αλλο δεν ειναι καπως περιπλοκο υπαρχει στην φορμα αναζητησης 5-6 ονοματα οταν μεταξυ μας τα αποκαλουμε με καποιο ονομα που μας βολευει? ..δεν θα ηταν καλυτερο απο πχ οταν σε με λενε χατζηκοπεριστεροπαπαδοπουλογιαννακη να με λετε απλα krisos? :) ..και σαν υποσημειωση να εχει και τα αλλα ονοματα? Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, υπάρχει δηλαδή περίπτωση να βάλεις στην μηχανή αναζήτησης, στο προφίλ ψαριών γλυκού νερου κάποιο κοινό άνομα ψαριού, και να μην σου βγάλει το προφίλ; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, ένα παράδειγμα θα βοηθούσε ...γενικα οταν επιχειρω να ψαξω για ενα ψαρακι παω για ποιο γρηγορα στην google μπαρα ..αλλα στην συνεχεια βριζω την τυχη μου γιατικατα 70% ειναι στα αγγλικα ..περιμενω γνωμες? :buttrock:

Όπως διαπίστωσες, η δουλειά που γίνεται στα προφίλ είναι πραγματικά υψηλού επιπέδου και απαιτεί πολύ χρόνο για να συμπληρωθούν έστω τα προφίλ των πιο κοινών ψαριών. Όσον αφορά το αλφαβητικό ευρετήριο βάση του κοινού ονόματος των ψαριών δε βλέπω με ποιό τρόπο θα μπορούσε αυτό να πραγμτοποιηθεί. Τις δυσκολίες τις παρέθεσε ο stormtrooper. Κάθε παρατήρηση και υπόδειξη πάντως είναι δεκτή και επιθυμητή...

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω κάτι... Το γεγονός είναι ότι κάτι καλό ετοιμάζεται που αφορά όλο το φόρουμ και κατά συνέπεια τα προφίλ. Τις λεπτομέρειες θα τις δούμε εν καιρώ.

Πάντως σχόλια και παρατηρήσεις, όπως είπε και ο Θοδωρής, είναι πάντα ευπρόσδεκτα! :)

Link to comment
Share on other sites

οκ αντιλαβου! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...