Jump to content

Ζευγαρωμα γκαπυ


thoba

Recommended Posts

Πως μπορω να καταλαβω οτι τα γκαποι μου ζευγαρονουν?

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καταλαβω οτι τα γκαποι μου ζευγαρονουν?

Αν εχεις μεσα αρσενικα και θηλυκα ειναι θεμα χρονου να αρχισουν οι γεννες!!! Ειναι ενα απο τα ψαρια με τις πιο ευκολες αναπαραγωγες!!! :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και απο τι κινεισης θα καταλαβω οτι εχει αρχιση η διαδηκασια του ζευγαροματος?

Link to comment
Share on other sites

Και απο τι κινεισης θα καταλαβω οτι εχει αρχιση η διαδηκασια του ζευγαροματος?

Τα αρσενικα θα κυνηγουν τα θηλυκα... Μην εχεις αγχος!! Σιγουρα θα δεις γεννες!! Απλα για να μην φαγωθουν τα μικρα απο τα μεγαλα πρεπει να εχεις φυσικες κρυψωνες(φυτα,ξυλα)! Το καταλληλοτερο φυτο ειναι το κερατοφυλλο!! Αλλα και αλλα φυτα να εχεις θα κρυφτουν αυτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο τι Φαση 1 ειμαστε σε καλο δρομο απλα θελει υπομονη για να φτασουμε στη φαση 2

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχισουν να ζευγαρωνουν κ απ τις γεννες σε λιγο καιρο δεν θα ξερεις τι να τα κανεις μην αγχωνεσε

Link to comment
Share on other sites

Όντως, θα είναι τόσα πολλά που δε θα ξέρεις από βγαίνουν και τι να τα κάνεις!! Κάθε γέννα μπορεί να έχει ακόμα και 40 μικρά, οπότε αν θες να επιβιώσουν πολλά θα πρέπει να τα απομονώσεις αμέσως. Παρόλα αυτά, αν αφησεις τη φύση να κάνει τη δουλειά της θα επιβιώσει ένας ικανοποιητικός αριθμός μικρών τα οποία θα είναι τα πιο δυνατά. Έχω επίσης ακούσει πως τα γκάπυ αδιαφορούν για το γόνο τους μετά την τρίτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ενα μηνα και για ψιλο αχονομαι γιατι δεν εχω δει τιποτα εχω 1 αρσενικο και ενα θυληκο ειχα ακομα ενα αλλα αυτοχτονισε μια μερα που ειχα ανοιξη το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επίσης ακούσει πως τα γκάπυ αδιαφορούν για το γόνο τους μετά την τρίτη μέρα.

Tα guppies αδιαφορουν τα παιδια τους απο το 1ο δευτερολεπτο! Με το που δουν το μωρο να κολυμπαει το τρωνε κατευθειαν! Εκτος και αν εχει φυτα και κρυψωνες το ενυδρειο για να κρυφτουν! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...