Jump to content

Ερωτηση για νουφαρα


SoD

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολουσ.Εχω ενα ενυδρειο με κοπαδακια,ριζεσ και αρκετα φυτα.Σε αυτα εχω και νουφαρα (εικονεσ παρακατω).Εχω ενα μικρο προβλημα και θα ηθελα την γνωμη σασ και τροποι επιλυσεισ.Απο την μερα που εβαλα τα νουφαρα αρχισαν να κιτρινιζουν και να χαλανε τα φιλα και σηγα σηγα θα χαλασουν ολα.Tι να κανω για να τα διατηρησω. :buttrock::)

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλως ηρθες.

βαλε φωτογραφιες των φυτων,και δωσε μας περισσοτερα στοιχεια για το ενυδρειο σου.συντηρηση ρουτινας,μετρησεις,λιτρα,φως τυχον λιπανση κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 120L απο μετρισεισ μονο PH απο 7-7,5 και πολυ σπανια κοντα στο 8.Φωσ μια λαμπα FLURA (ροζ) ωρεσ απο 7:00-14:15 και 18:00-21:30.Ρουτινα καθε 30 μερεσ 1/3 νερο και πιραγμα του βυθου και καπιεσ φορεσ καθε 15 μερεσ το 1/4 μονο μερο.Με καθε αλλαγη λιπασμα Tropical AQAUAFLORIN POTASSIUM. Τα νουφαρα ειναι σχετικα κενουρια στο ενυδρειο 2,5 εβδομαδεσ. ( με τισ εικονεσ εχω ενα μικρο προβληματακι για το αναβασμα αλλα αυριο θα υπαρχουν).

Για να μην περιμενετε ειναι σχεζον σαν αυτα http://liveaquatic.files.wordpress.com/2009/10/pistia2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Pistia stratiotes.

Εχουν αναγκη απο πολλα νιτρικα και σε ενυδρειο με καπακι δεν γινονται ετσι σαν μαρουλια.

Σε δικο μου ενυδρειο (νιτρικα μεχρι 10 ppm) δε μπορεσε να επιζησει ποτε τετοιο φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Pistia stratiotes.

Εχουν αναγκη απο πολλα νιτρικα και σε ενυδρειο με καπακι δεν γινονται ετσι σαν μαρουλια.

Σε δικο μου ενυδρειο (νιτρικα μεχρι 10 ppm) δε μπορεσε να επιζησει ποτε τετοιο φυτο.

Ευχαριστο για το ονομα και για την πληροφορια για τα νιτρικα.Σε ενα pet shop που ρωτισα μου ειπε οτι θα ηθελε περισοτερο φωσ.Τον ρωτισα και για διοξιδιο αλλα μου ειπε οτι δεν χριαζετε.Κατα ποσο υσχειουν αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Pistia stratiotes.

Εχουν αναγκη απο πολλα νιτρικα και σε ενυδρειο με καπακι δεν γινονται ετσι σαν μαρουλια.

Σε δικο μου ενυδρειο (νιτρικα μεχρι 10 ppm) δε μπορεσε να επιζησει ποτε τετοιο φυτο.

Σπυρο στο δικο μου το ενυδρειο με νιτρικα 5 δεν βλεπω αναπτυξη :) αλλα δεν βλεπω και να μου χαλανε :buttrock:

ασε που πιστευω οτι καποιο ρολο πρεπει να παιζουν και οι χαμηλες σκληροτητες στην αναπτυξη της

Link to comment
Share on other sites

Αμαθα τισ ιδανικεσ συνθηκεσ για τιν ζωη και την επιβιωση τουσ.Χριαζετε παρα πολυ φωσ και δυνατο θερμοκρασιεσ απο 17-30 PH 5.0-8.0.Για την σκληροτητα θελη η πολυ μαλακο νερο ή πολυ σκιρο.Το μεγεθοσ για υψοσ και πλατοσ απο 5cm-20+.Και λόγω του γεγονότος ότι σχηματίζει μακριές ρίζες απορροφά γρήγορα και αποτελεσματικά τα νιτρικά άλατα. :):buttrock:

Ευχαριστο για οσουσ βοηθήσαν. :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κανεις καποια λαθακια αρκετα σοβαρα ομως.....

φωτοπεριοδος συνεχομενη 8-10 ωριτσες,και οχι αυτο που κανεις εσυ.παρε ενα χρονοδιακοπτη και ρυθμισε σωστα το φως σου.

αλλαγη νερου το 1/3 του νερου καθε βδομαδα με χρηση αντιχλωριου.

ποτε δεν ριχνουμε λιπασμα την ημερα αλλαγης νερου.

προμηθευσου καλυτερα λιπασματα,και κατα προτιμηση αυτα της σιτζεμ.

Link to comment
Share on other sites

κανεις καποια λαθακια αρκετα σοβαρα ομως.....

φωτοπεριοδος συνεχομενη 8-10 ωριτσες,και οχι αυτο που κανεις εσυ.παρε ενα χρονοδιακοπτη και ρυθμισε σωστα το φως σου.

αλλαγη νερου το 1/3 του νερου καθε βδομαδα με χρηση αντιχλωριου.

ποτε δεν ριχνουμε λιπασμα την ημερα αλλαγης νερου.

προμηθευσου καλυτερα λιπασματα,και κατα προτιμηση αυτα της σιτζεμ.

χρονοδιακοπτη εχω και οταν αλλαζω το νερο ριχνω και αντιχλωριο.Θα κοιταξω για το σιτζεμ και δεν θα το ριχνω μετα την αλλαγη του νερου. Τι ωρεσ να ρυθμισω την λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολουσ.Εχω ενα ενυδρειο με κοπαδακια,ριζεσ και αρκετα φυτα.Σε αυτα εχω και νουφαρα (εικονεσ παρακατω).Εχω ενα μικρο προβλημα και θα ηθελα την γνωμη σασ και τροποι επιλυσεισ.Απο την μερα που εβαλα τα νουφαρα αρχισαν να κιτρινιζουν και να χαλανε τα φιλα και σηγα σηγα θα χαλασουν ολα.Tι να κανω για να τα διατηρησω. :P:thumbup:

Κιτρινισμα στα φυλλα μπορει να σημαινει και ελλειψη σιδηρου....!!το εχεισ ψαξει?

Link to comment
Share on other sites

Κιτρινισμα στα φυλλα μπορει να σημαινει και ελλειψη σιδηρου....!!το εχεισ ψαξει?

Το εψαξα αλλα δεν λυπη αυτο.Σιγουρα κατι ειναι.Αλλα θα το βρω.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ριχνουμε λιπασμα την ημερα αλλαγης νερου.

Για ποιόν λόγο ??

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν λόγο ??

με προλαβες και εγω αυτο θελω να ρωτησω, γιατι συνηθως αυτο εκανα εκτος αν εκανα αλλαγη απογευμα και ελεγα ενταξει ασε να ριξω λιπασμα το πρωι που θα γινει και η φωτοσυνθεση μολις αναψουν τα φωτα...

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν το φως είναι λίγο η απόσταση των κόμβων και του μίσχου μεγαλώνει αισθητά.

2) Όταν τα φύλλα γυρίζουν προς τα κάτω σημαίνει ότι το θρεπτικό διάλυμα είναι πολύ ισχυρό. Για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, αραίωσε το θρεπτικό διάλυμα με νερό με ρυθμισμένο pH

3) Εάν οι καινούργιες άκρες (μύτες) του φυτού αρχίζουν να κιτρινίζουν ή να χάνουν χρώμα, θα πρέπει να ελέγξεις το θρεπτικό διάλυμα. Σε περίπτωση δυνατού θρεπτικού διαλύματος, αντικαταστήσε το θρεπτικό διάλυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Συμφωνώ με των delta66, τα είχα στο μεγάλο μου ενυδρείο με καπάκι και δεν μεγάλωναν, τα έβαλα στο μικρό μου (ανοιχτό) και έχω ξεφύγει από αριθμό. Τα μεγάλα γίνονται σαν μαρούλια, και ακόμα και τα μικρά αρχίζουν να πολλαπλασιάζονται.

+1 Omperon “1) Όταν το φως είναι λίγο η απόσταση των κόμβων και του μίσχου μεγαλώνει αισθητά.”

Στην συνάντηση Σεπτεμβρίου στην Θεσσαλονίκη θα φέρω αρκετά.

pistia1.jpg

pistia2.jpg

pistia3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Συμφωνώ με των delta66, τα είχα στο μεγάλο μου ενυδρείο με καπάκι και δεν μεγάλωναν, τα έβαλα στο μικρό μου (ανοιχτό) και έχω ξεφύγει από αριθμό. Τα μεγάλα γίνονται σαν μαρούλια, και ακόμα και τα μικρά αρχίζουν να πολλαπλασιάζονται.

+1 Omperon “1) Όταν το φως είναι λίγο η απόσταση των κόμβων και του μίσχου μεγαλώνει αισθητά.”

Στην συνάντηση Σεπτεμβρίου στην Θεσσαλονίκη θα φέρω αρκετά.

pistia1.jpg

pistia2.jpg

pistia3.jpg

Ουάουυ πραγματικά είναι υπέροχα!!!!

Μας λες κιόλας τι λίπασμα ρίχνεις και κάθε πότε , αν έχεις διοξείδιο ή υποκατάστατό του όπως το excell της seachem πόσες ώρες τη μέρα ανοίγεις τα φώτα, τι θερμοκρασιά και ότι άλλο σου ρχεται στο μυαλό και κατάφερες να τα κάνεις έτσι μεγάλα και δινατά με μακριές ρίζες???

Για ακόμα μια φορά είναι απίστευτα!!! Μπράβο :excl:

Επίσης μήπως ξέρεις΄αν υπαρχουν διαφορετικα ειδη pistia γιατι τα δικα μου εχουν ριζες αλλα εκτος του οτι δεν ειναι πλεον και πολυ μεγαλες εχουν και κατι πολυ μικρες ''τριχουλες'' στις ακρες των ριζων και οχι ετσι εντυπωσιακες οπως στα δικα σου pistia.

Πες μου please :excl:

Link to comment
Share on other sites

Νερό: βρύσης Θεσσαλονίκης

χώμα: Aqualight Super Activegreen

Άμμος: Hagen AquarienSand A-11474

Διοξείδιο: μηδέν

Λιπάσματα: μηδέν

Φώς: GLO lightning με 2 Τ5 (10000Κ) λάμπες, (12 ώρες, 08:00-20:00).

Θερμοκρασία: 27-29 C

Και μια Eheim αεραντλία που δουλεύει συνέχεια.

30 μόλλυ παραγωγής μου από το μεγάλο μου ενυδρείο

2 πλακό

και 10 σαλιγκαράκια

Αυτό το ενυδρείο στήθηκε στις 02/07/2010

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολοσ η συμβουλεσ σασ ηταν χρησιμεσ.Τα Pistia stratiotes εχουν επανελθει και εχω και μερικα καινουρια.Μικρυνα την αποσταση που ειχα αναμεσα στισ ωρεσ που ηταν ανοιχτη η λαμπα και δεν εριχνα συχνα λιπασμα και αφησα ανοιχτο το καπακι απο το ενυδρειο οπωσ ειπε ο delta66. :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...