Jump to content

φυτεμενο με δισκους


antonis t83

Recommended Posts

επειδη πολυ ξεραηλα επεσε τον τελευταιο καιρο ειπα να ξαναπαρουσιασω το δισκο ενυδρειο μου αλλη μια φορα για να με κραξουν καποιοι :buttrock:

μειωσα τον φωτισμο κ γλιτωσα απο αλγες κ ολα πανε καλα.

δεν εχουν αλλαξει κ πολλα πραγματα απο την προηγουμενη παρουσιαση.

ακομα κ η φωτογραφικη μηχανη ειναι η ιδια :hysterical:

τα ψαρακια φαινονται να ειναι υγιεστατα, τρωνε τα παντα, γεννανε συνεχεια, αλλα δεν μου περναει ακομα καθολου απο το μυαλο να γινω μπαμπας. :)

λιγα πραγματα για το ενυδρειο

JUWEL RIO 400

Διαστάσεις:151Χ51Χ62

Όγκος:περιπου 400 λιτρα

Κατηγορία:φυτεμενο

Φυτά:διαφορα ειδη απο echinodorus (amazonicus, bleheri, tenellus, magdalensis), java fern, java moss, valisneria gigantea

Ψάρια / Άλλα είδη:15 ροδοστομα, 5 οτοκυκλοι, 5 δισκοι, 3 sae, 1 panaque nigrolineatus, 1 clown botia

Διακοσμητικά υλικά:ριζες, μαυρο χαλικι

Φωτισμός:2 Χ 54 Watt Τ5 με ανακλαστηρες και νυχτερινος φωτισμος (moonlight) με led

Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες με χρονοδιακοπτη

Φιλτράρισμα:juwel box (jumbo) 1000l/h για μηχανικο καθαρισμο, εσωτερικο hydor R20ll 900l/h για καλυτερη κυκλοφορια του νερου και διαχυση του co2, βιολογικα eheim 2229 1000l/h και eheim 2217 1000l/h γεματα eheim substrat pro και sera siporax

Θέρμανση:300 watt jager

Ψύξη:Greek Πατέντα με 5 ανεμιστηρακια (4 εισοδου - 1 εξοδου)

Controller:eliwell ic915

Παροχή CO2:πληρες σετ CO2 με 5κιλη φιαλη, μανομετρα κ controller της aqua light και διαχυτη της ferplast

Λίπανση:ολη η σειρα της seachem

Oσμοση:αποδοση 760l/d

UV:9 Watt aqua medic

Παράμετροι:

pH:6,5

Γενική σκληρότητα (GH):<5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):<3

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):<10

Αλλαγές νερού:καθε μηνα με νερο οσμοσης-βρυσης (80%-20%)

που προετοιμαζεται σε γυαλινη δεξαμενη χωρητικοτητας 180 λιτρων,

η οποια βρισκεται διπλα στο ενυδρειο.

Θερμοκρασία:29,0 βαθμοι

φωτο

post-6112-1278365978_thumb.jpg

post-6112-1278366055_thumb.jpg

post-6112-1278366112_thumb.jpg

post-6112-1278366211_thumb.jpg

post-6112-1278404335_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωμορφο , το γρασιδακι κατω ειναι tenellus ε?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!2 ρίζες αριστερά και δεξιά θα τις κάρφωνα... :)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβαινω πισω εχει κοληθει αφισα

πρωτη φορα βλεπω αφισα σε ενυδρειο να ταιριαζει τοσο καλα με το aquascape

Link to comment
Share on other sites

απιστευτοοο!!! πολυ χρωμα!!! :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο αντωνη!!!

Μια ερώτηση μονο.....

Λενε οτι οι δίσκοι οταν εχει φυτά κατω.... ΔΕΝ μπορουν να φανε ανετα.... ισχυει κατι τετοιο?? :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παιδια!

πριν βαλω το tenellus μια μεγαλη επιφανια ηταν αδεια κ δεν τα ειδα ποτε να τσιμπολογανε κατι απο κατω.

ισως εφταιγε κ το μαυρο χαλικι ή ετσι ισως να ειχαν συνηθισει.

το βραδυ οταν μενει το moonlight χανονται ολοι μεσα στα φυτα σιγα σιγα κ δεν φαινεται κανενας τους.

νομιζω οτι εχουν εξοικιωθει αρκετα με το aquascape. εξαλλου παντα ηταν φυτεμενο το συγκεκριμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο!!! θελω και γωωωωωωωωωωωωωωωωωωω! :thumbup::P:hysterical:

τρεις ερωτησούλες...

1) τα φυτά σου από οτι φένεται χαίρουν άκρας υγείας... έχεις κάνει κάνει ιδιαίτερο για να αντέχουν στους 29;

2) υπόστρωμα ποιό έχεις βάλει;

3) την UV την είχες από την αρχή ή την έβαλες μετά; εάν την έβαλες μετά τι διαφορές είδες; δεν είναι λίγα 9 βάττ για 450 λίτρα νερό; με τι ροή τη δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο!!! θελω και γωωωωωωωωωωωωωωωωωωω! :thumbup::P:hysterical:

τρεις ερωτησούλες...

1) τα φυτά σου από οτι φένεται χαίρουν άκρας υγείας... έχεις κάνει κάνει ιδιαίτερο για να αντέχουν στους 29;

2) υπόστρωμα ποιό έχεις βάλει;

3) την UV την είχες από την αρχή ή την έβαλες μετά; εάν την έβαλες μετά τι διαφορές είδες; δεν είναι λίγα 9 βάττ για 450 λίτρα νερό; με τι ροή τη δουλεύεις;

1) τα φυτα ειναι σε καλη κατασταση αλλα οχι τελεια. δεν ξερω αν φταιει η θερμοκρασια ή κατι αλλο...

το λεω γιατι παλαιοτερα ειχα καποια πλεκο μεσα που μου μαδουσαν τους εχινοδορους. επισης εξαιτιας του πολυ δυνατου φωτισμου καποια φυλλα μαυριζαν απο τις αλγες ή καιγοντουσαν (κυριως φυτα αργης αναπτυξης)

2)υποσρωμα δεν ειχα ποτε αλλα πλεον θα ελεγα μετα απο 3 χρονια που τρεχει το ενυδρειο ετσι εχει φυσικη λιπανση :hysterical:

3)τη uv την ειχα απο το ξεκινημα του ενυδρειου. αμφιβαλλω αν κανει δουλεια αλλα δεν πιστευω οτι μπορει να απαντησει καποιος με σιγουρια σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω τα ματια μου ακομα φιλε αντωνη......συγχαριτηρια :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπεροχο και μπραβο που μπορεις και τα συνδιαζεις τα φυτα με τους Δισκους! :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πααααααααααααααααραααααααααα πολυ καλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου Αντώνη!!! :thumbup:

Θέλω και εγώ tennelous!!! Όταν βάλεις το ψαλιδάκι μέσα θυμήσου με!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,απιστευτα ομορφο ενυδρειο.Φοβερα χρωματα.Ο βυθος ολα τα λεφτα.Ειπες οτι με τον δυνατο φωτισμο ειχες καφε αλγη?Συνηθως με ανεπαρκη φωτισμο δεν εμφανιζεται αυτη?Ρωταω γιατι εχω και εγω ενα θεματακι με καφε αλγη στα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,απιστευτα ομορφο ενυδρειο.Φοβερα χρωματα.Ο βυθος ολα τα λεφτα.Ειπες οτι με τον δυνατο φωτισμο ειχες καφε αλγη?Συνηθως με ανεπαρκη φωτισμο δεν εμφανιζεται αυτη?Ρωταω γιατι εχω και εγω ενα θεματακι με καφε αλγη στα φυλλα.

ειχα σχεδον απο ολες τις αλγες αλλα απο λιγο.

ο φωτισμος τοτε ηταν 4 Χ 54 watt κ τωρα ειναι 2 Χ 54 watt κ το tenellus το θεωρητικα πιο απαιτητικο φυτο μου δειχνει να ειναι σε αριστη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!! αλλά 1 φορά το μήνα αλλαγή??? 50%? και είσαι οκ? Πάντως συγχαρητήρια πολύ καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τέλειο τέλειο!! Τι να λέμε τώρα;;; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

1) τα φυτα ειναι σε καλη κατασταση αλλα οχι τελεια. δεν ξερω αν φταιει η θερμοκρασια ή κατι αλλο...

το λεω γιατι παλαιοτερα ειχα καποια πλεκο μεσα που μου μαδουσαν τους εχινοδορους. επισης εξαιτιας του πολυ δυνατου φωτισμου καποια φυλλα μαυριζαν απο τις αλγες ή καιγοντουσαν (κυριως φυτα αργης αναπτυξης)

2)υποσρωμα δεν ειχα ποτε αλλα πλεον θα ελεγα μετα απο 3 χρονια που τρεχει το ενυδρειο ετσι εχει φυσικη λιπανση :)

3)τη uv την ειχα απο το ξεκινημα του ενυδρειου. αμφιβαλλω αν κανει δουλεια αλλα δεν πιστευω οτι μπορει να απαντησει καποιος με σιγουρια σε αυτο.

Μπράβο ρε φιλε!!

Έχεις κανει τετοια δουλειά χωρίς υπόστρομμα; Προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο κι'εγω αλλα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Αυτο το γρασίδι με τρελαίνει!

Congrats!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...