Jump to content

Νερό Θαλάσσης


Recommended Posts

Οι αλλαγές με φυσικό νερό έχουν το ρίσκο τους όπως και να το κάνουμε.

Το ότι πολλοί από εμάς αποφασίσαμε να κάνουμε τέτοιες αλλαγές δεν σημαίνει ότι προτρέπουμε και τον καθένα να ακολουθήσει τη τακτική μας.

Απ εκεί και πέρα είναι ευθύνη του καθενός για τα αποτελέσματα που θα έχει.... θετικά ή αρνητικά.

Η χρήση UV είναι μια καλή λύση ώστε να μειωθούν οι κίνδυνοι βακτηριακών λοιμώξεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπορει να υπάρξουν κάποιοι κίνδυνοι με νερό απο την θαλασσα, όπως υπάρχουν και σε ενυδρεία τα οποία έχουν άριστης ποιότητας νερού.

Νομίζω πως όσο καλά και να προσέχεις ένα ενυδρείο, τα οργανικά και τα υπολοίματα των προιόντων που ρίχνουμε είναι ήδη εστία βακτηριδίων.

Κακά τα ψέματα το νερό της θάλασσας και να καταπιείς λιγάκι δεν το σκέφτεσαι. Το να πεις νερό απο το κλειστό ενυδρείο όμως σε αηδιάζει. Αυτό για μένα λέει πολλά.

Εδώ πάμε στην θάλασσα και βουτάμε μέσα. Αν μου έλεγες να πάρω νερό απο το ενυδρείο μου να πλύνω το πρόσωπο μου θα σε έλεγα τρελό.

Προς το παρών δεν έχω αποφασήσει αν θα συνεχίσω με νερό απο θάλασσα. Τις αλλαγές τις κάνω σε φρεσκοστημένο ενυδρείο χωρίς κάποιο κοράλι μέσα. Οποτε είναι δύσκολο να δω κάποιο αποτέλεσμα που θα με εντυπωσίαζε. Το μεγάλο πλεονεκτημα για μένα είναι ότι βάζεις δουλεμένο/πλούσιο νερό το οποίο όμως δεν είναι κουρασμένο (δεν έχει τοξικότητα πχ. NO3).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...