Jump to content

Μικρό ενυδρείο


ΟΛΓΑ

Recommended Posts

Κσλώς σας βρήκα αρχικά!

To aquazone είναι καταπληκτικό. Παλιότερα έψαχνα στο internet και απογοητευόμουνα.

Έχω 2 χρόνια να ασχοληθώ με το ενυδρείο μου και έχω απογοητευτεί. Η δεξαμενή είναι πολύ μικρή (40Χ23Χ23). Αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι σε μια τόσο μικρή δεξαμενή; Το ενυδρείο αυτό ήταν η πρώτη μου απόπειρα μετά από τη γυάλα και τα χρυσόψαρα και τα οικονομικά μου τότε δεν ήταν πολύ καλά.

Μπορώ να φυτέψω φυτά ή θα καταπιέζονται τα ψάρια μου όσο μικρόσωμα κι αν είναι;

Θυμάμαι πως παλιά επέλεγα τα πλέιτι; Είναι σωστή επιλογή;

Επίσης μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τα περί εσωτερικών και εξωτερικών φίλτρων γιατί έχω ζαλιστεί! Ένας γνωστός μου έχει μια αντλία κάτάλληλη μέχρι και για 120 λίτρα νερού. Μήπως είναι πολύ μεγάλη ή να την πάρω; Μήπως θα κάνει πολύ θόρυβο;

Βοήθεια :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Μια χαρά είναι αλλά γιατί δεν προσπαθείς να πας στο επόμενο

βήμα και να έχεις ένα λίγο μεγαλύτερο της τάξης των 60-80lt

και να έχεις το μικρό για καραντίνα - γενηστρα :lmao:

Και εγώ αρχάριος είμαι αλλά η αλήθεια είναι ότι νόμιζα πως τα

μεγαλύτερα ενυδρεία ήταν μεγάλος μπελάς με καθαρισμούς και

απρόοπτα αλλά η αλήθεια είναι ότι με κατάλληλες επιλογές

ψαριών σαλιγγαριών φυτών κτλ να έχεις ένα ισορροπημένο και

σχετικά εύκολο μικρόκοσμο!

Τα παιδιά θα σου πούνε σίγουρα λεπτομέρειες!

Τα εσωτερικά φίλτρα απλά τα τοποθετείς μέσα στη δεξαμενή ενώ

τα εξωτερικά έχουν ένα λάστιχο που κάνει αναρρόφηση νερού

και ένα λάστιχο που επιστρέφει το νερό φιλτραρισμένο με μηχανικά

και βιολογικά υλικά!

Χώρο και ώρεξη να έχεις και θα περάσεις φίνα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ολγα καλως ηρθες,

βεβαια μπορεις να φτιαξεις το δικο σου βιοτοπο με αληθινα φυτα στο ενυδρειο σου. το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι τα ψαρια που θα προμηθευτεις να μην ξεπερνανε τα 5 εκ σε μηκος (τελικο μεγεθος) και υπολογισε πως για καθε 1 εκ ψαριου σε τελικο μεγεθος χρειαζεσαι και ενα λιτρο νερου. δηλαδη σε ενυδρειο 100 λιτρων π.χ θα πρεπει να εχεις περιπου 20 ψαρακια των 5 εκατοστων σε τελικο μεγεθος. ελπιζω να βοηθησα. καλη επιτυχια :lmao: οσο για την αντλια αν ειναι ρυθμιζομενη και η τιμη της δεν υπερβαινει τα 20 ευρω παρτην...

με εκτιμηση νικητας

Έγινε επεξεργασία - Nikitas
Link to comment
Share on other sites

και προς θεου μην πας να αγορασεις αληθινα φυτα απο πετ σοπ :lmao: πρωτα κοιτα για κλαδεματα που μπορουν να σου δωσουν πολοι απο εμας εδω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αν θες κατι συγκεκριμενο που δεν μπορεις να βρεις εδω τοτε ψαξε σε πετ σοπ. αν ειχα μαθει αυτη τη σελιδα πιο νωρις θα ειχα γλιτωσει ενα καρο λεφτα.................

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Όλγα!

Άρχισε να διαβάζεις τα άρθρα που υπάρχουν εδώ και θα σου λυθούν πολλές απορίες!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΓΑ Καλώς Όρισες στην παρέα μας.

Σημαντικές κινήσεις για την απο δώ και πέρα πορεία σου σε αυτό το υπέροχο χόμπυ είναι η υπομονή και το πολύ διάβασμα.

Θα ανταμειφθείς πίστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

Η σχέση του 1 λίτρο νερού για κάθε 1 cm ψαριού, ισχύει μόνο για μεγαλύτερα ενυδρεία (και όχι πάντα). Σε μικρές δεξαμενές καλύτερα να φροντίζουμε για αναλογία 3 λίτρα/ 1 cm.

Φυσικά και μπορείς να φυτέψεις φυτά και θα είναι και καλύτερα για τα πλάτυς σου. Επειδή μιλάς για 20 λίτρα μικτά, θα σου έλεγα να βάλεις 3 - από μικρόσωμο είδος, γιατί υπάρχουν και πλάτυς μεγαλόσωμα.

Επίσης, αντί για πλάτυς, μπορείς να βάλεις 3 αρσενικά γκάππυς, που έχουν ωραία κίνηση και ζωντάνια, είναι ήρεμα, αξιαγάπητα και είναι και πανέμορφα.

Και σου λέω μόνο για αρσενικά γιατί είναι μικρότερα, αλλά κυρίως γιατί αν μπλέξεις με ζευγάρι, θα τρελλαθείς στις γέννες και δεν θα ξέρεις τι να κάνεις με τα μικρά (θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο και 2ο για μεγάλωμα κλπ κλπ).

Η αντλία που λες, αν είναι σκέτη αντλία νερού δεν σου κάνει. Χρειάζεσαι φίλτρο. Δηλαδή να έχει έστω και λίγο χώρο, με σφουγγαράκι ειδικό μέσα ή και λίγα υλικά για διατήρηση αποικίας βακτηριδίων, που θα καθαρίζουν το νερό που θα περνάει, από τους τοξικούς ρύπους που παράγονται από τα ψάρια και την τροφή (διάβασε για τον κύκλο του αζώτου). Αν είναι έτσι, είναι μια χαρά για το ενυδρείο σου. Αλλά για να είμαστε σίγουροι, γράψε μας ποιος τύπος αντλίας είναι, γιατί αν είναι μεγάλη, μπορεί να μην κάνει.

Επίσης θα χρειαστείς θερμαντικό σώμα για τον χειμώνα.

Μην ξεχάσεις, προτού βάλεις τα ψάρια μέσα, να στρώσεις καλά το ενυδρείο και το φίλτρο, γιατί αλλοιώς θα αρρωστήσουν ή θα πεθάνουν. Διάβασε σχετικά άρθρα και ποστ (κύκλος αζώτου - στρώσιμο ενυδρείων).

Φυτά αλλά και ψάρια, θα μπορούσα να σου δώσω κι εγώ για να το ξεκινήσεις αν θέλεις, αρκεί να είμαστε κοντά και να βολεύει (έχω και πλάτυς και γκάππυς).

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας αγαπητή Φίλη Όλγα!

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE ... !!! :lmao::lmao:

ΚΑλη αρχη και καλη συνεχεια σου ευχομε ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...