Jump to content

Από χαλίκι σε άμμο


khilan

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά λέω να αλλάξω το υπόστρωμα για λόγους αισθητικής . Τώρα έχω υπόστρωμα για φυτά της JBL και από πάνω χαλίκι . Έχω 3 μεγάλες ρίζες echinodorus και 3-4 μικρές από κλάδεμα που μεγαλώνουν γρήγορα 2 κορινες και 3 ντοματιές . Αγόρασα σήμερα μια μπεζ άμμο έκανα το τεστ και είναι οκ , το ερώτημα είναι θα την παλέψουν τα φυτά μου στην άμμο ? Αγόρασα ταμπλέτες Jbl proflora είναι αρκετές μέχρι να ξυπνήσει η άμμος η θα τα χάσω τα φυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο καιρο ειναι εγκατεστημένα τα φυτά σου στο ενυδρείο.

Αν ειναι κάτω απο 2 μήνες ίσως να μην την παλαίψουν λόγω τις ταλαιπωρίας

που πέρασαν μέχρι να προσαρμοστούν απο τις συνθήκες που ειχαν μάθει..

Και τώρα πάλι τα βάζεις σε δοκιμασία..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, απλά να ξέρεις ότι η άμμος λερώνει εύκολα και γρήγορα, οπότε θα χρειάζεται σκούπα κανα δυο φορές την εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τεστ έκανες και είναι ΟΚ ?

Φαντάζομαι ότι έχεις σκοπό να το ξηλώσεις και να το ξαναστήσεις......

Link to comment
Share on other sites

Απλά διάβασα μερικά ποστ και έχω προβληματιστεί γι αυτό είπα να το αφήσω για αύριο και να το ψάξω λίγο ακόμα . Υπάρχει πρόβλημα αν ο βυθός αποτελείτε από μιας μόνο κοκκομετριας άμμο(αρκετά ψιλή λίγο πιο χοντρή από πούδρα)?

Ps τα φυτά είναι γύρο στους 2 μήνες παρά κάτι

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τεστ έκανες και είναι ΟΚ ?

Για να δω αν είναι ασβεστολιθική

Φαντάζομαι ότι έχεις σκοπό να το ξηλώσεις και να το ξαναστήσεις......

Ναι θα ξηλώσω το υπάρχων υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

καλό κουράγιο... ακόμα πονάει η μέση μου!!!

Εγώ άφησα κάτω 2 δάκτυλα υπόστρωμα, τόσο που ούτε καν φαίνεται!

Οι ρίζες των εχινόδορων πήγαν κατευθείαν κάτω! Δεν έχασα ούτε ένα φυτό.

Πάνω κάτω 2 μήνες τα είχα και εγώ.

Θα συμφωνήσω με τον ipertatos...

Αγόρασε σκουπίτσα και κράτα καβάντζα από την άμμο...

Θα σου χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Από σκούπα κομπλέ είμαστε !!! τώρα γι αυτό που λες με το υπόστρωμα αν αφήσω και μου το ξεθάψουν δεν θα έχω πρόβλημα ? Όταν ρίχνω ταμπλέτα μέσα για τα ancistrus τρέχουν και τα platy και γίνετε μάχη … :)

Link to comment
Share on other sites

Από σκούπα κομπλέ είμαστε !!! τώρα γι αυτό που λες με το υπόστρωμα αν αφήσω και μου το ξεθάψουν δεν θα έχω πρόβλημα ? Όταν ρίχνω ταμπλέτα μέσα για τα ancistrus τρέχουν και τα platy και γίνετε μάχη … :)

Υπολόγισε ότι θα έχεις τελικά περίπου 5 - 7 εκ. υπόστρωμα.

Αν αφήσεις 1-2 εκ. υπόστρωμα (έχοντας πρώτα αδειάσει όλο το νερό από το ενυδρείο σου και το φυλλάξει σε κουβάδες - το περισσότερο) και προσθέσεις 4-6 εκ άμμο από πάνω δεν θα σου ανακατεύεται. Και εγώ έχω corry και ancistrus και δεν μου το πειράζουν καθόλου.

Το θέμα είναι ότι εκεί που θα βάλεις τα φυτά εκεί πρέπει να μείνουν! Μόνο αν σκαλίζεις εσύ το βυθό θα σου έρθει πάνω. Γι' αυτό θέλει πρώτα σκιτσάρισμα καλό ώστε να έχεις καταλλήξει πως θες να μοιάζει και μετά φυτεύεις.

Το τρέχω τώρα πάνω από 1 μήνα και δεν έχω δει τίποτα από το υπόστρωμα μου, ούτε οπτικά ούτε στις μετρήσεις μου. Ταμπλέτες δεν έχω βάλει ακόμα. Τα φυτά τα πάνε πολύ καλά για την ώρα με το υγρό λίπασμα.

Ελπίζω να σου ταιριάζει και εσένα έτσι.

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...