Jump to content

Βαψιμο σωλήνων εξωτερικών φίλτρων.


tsoum

Recommended Posts

Γνωρίζεται με ποιον τροπο, (βασικα με ποιο είδος χρωματος, που προφανώς δεν πρέπει να είναι τοξικό για τα ψάρια) μπορω να βάψω τους κλασσικούς πράσινους σωλήνες, μαυρους;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να το κανεις αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ειδικά καταστήματα και χρωματοπωλεία ή ακόμη καλύτερα εκεί που πουλάνε είδη ζωγραφικής (ArtTime, Χελιδόνης) λίγο πιο κάτω από την Αγία Σοφία, υπάρχει πιθανότητα να βρεις χρώματα ειδικά για πλαστικούς σωλήνες.

Το κατά πόσο δεν θα είναι τοξικά θα στο πούνε, αλλά μιας και δεν έρχονται σε επαφή με το νερό ίσως να μην υπάρχει και πρόβλημα.

Μια άλλη λύση είναι η χρήση μαύρων σωλήνων ποτίσματος που θα βρεις σε ότι διάμετρο θέλεις, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατάλληλοι και μη τοξικοί για τα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Aν ψαξεις σε ενυδρειακα καταστηματα η' σε καταστηματα με οσμοσεις θα βρεις σιγουρα,σε περιπτωση που δεν βρεις θα ζητησεις λαστιχο ποτισμαστος pvc.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να το κανεις αυτο;

Γιατί μεσα στο ενυδρείο θα είναι γενικα σκοτεινο, και θα υπάρχει λίγη βλάστηση. Ετσι ενας πράσινος σωλήνας θα φαίνεται ασχημα.

Παρε μαυρους!!!

Τα pet city εχουν μαυρο!! :)

Θεσσαλονίκη! :buttrock:

@Αιολος: Μαυρο σωληνα εννοείς αυτόν που βάζουν στα παρτέρια με τα κοκκινα/πορτοκαλι ματζουνακια καθε τοσο;

Το θεμα είναι οτι έχω το σκληρο, κουρμπαριστό σωληνα της Eheim, απλα θελω να τον βαψω. Με οποιονδηποτε αλλο σωληνα που να κάνεις τετοια κουρμπα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μεσα στο ενυδρείο θα είναι γενικα σκοτεινο, και θα υπάρχει λίγη βλάστηση. Ετσι ενας πράσινος σωλήνας θα φαίνεται ασχημα.

Θεσσαλονίκη! :)

@Αιολος: Μαυρο σωληνα εννοείς αυτόν που βάζουν στα παρτέρια με τα κοκκινα/πορτοκαλι ματζουνακια καθε τοσο;

Το θεμα είναι οτι έχω το σκληρο, κουρμπαριστό σωληνα της Eheim, απλα θελω να τον βαψω. Με οποιονδηποτε αλλο σωληνα που να κάνεις τετοια κουρμπα...

Η eheim βγαζει και μαυρο τετοιο μπαστουνι και spreybar.

Αλλα και η jbl στα pet city εχει τετοιο μπαστουνι... μαυρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες ποτίσματος είναι τοξικοί και δεν κάνουν για μόνιμη χρήση σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες ποτίσματος είναι τοξικοί και δεν κάνουν για μόνιμη χρήση σε ενυδρείο.

Oλοι οι σωληνες η' μονο οσοι δεν ειναι απο pvc;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε έναν έξτρα σωλήνα εξωτερικά λίγο μεγαλύτερο σε διατομή

όσο και η στάθμη του νερού σε όποιο χρώμα θέλεις και σε ποιότητα

PVC κατάλληλη για ενυδρεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο γραψαν και πιο πανω, θα στο οπτικοποιησω για να το δεις.

11442405065091214_set1.jpg

Σε ηλεκτρονικο καταστημα στην Ελλαδα το εχει απο 18-20€ αναλογα το παχος του σωληνα που δεχεται. Υποψην οτι πανω σε αυτο θα συνδεσεις των σωληνα που ηδη εχεις, οτι χρωμα και να ειναι δεν θα φαινεται καθως θα ειναι στο πισω μερος του ενυδρειου.

Εγω στο δικο μου ενυδρειο εχω φιλτρο JBL η οποια βαζει σκουρο γκρι χρωμα στους σωληνες της. Εαν τα pet city εχουν δεν ειναι και αυτο κακη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...