Jump to content

Ektozon


Recommended Posts

Χαιρεται.

Σκεφτομαι να στήσω ενα ενυδρείο με ζωοτοκα (γκαπυ δλδ) με σκοπο να κανω αναπαραγωγες, για να ταϊζω την χελώνα μου. Επειδη χρησιμοποιώ τακτικά πλεον το εκτοζον πρόσεξα πως έχει την παραπάνω "οδηγία". Λετε να υπάρξει πρόβλημα;

Υ.Γ. Ξερω πως πολλοί διαφωνούν με το ταϊσμα ζωντανων ψαριών σε αλλους οργανισμούς, ωστόσο ΔΕΝ ειναι αυτό το θέμα. Αν κάποιος έχει όρεξη για συζήτηση, παρακαλώ να γίνει σε αλλο θέμα. Εξ'αλλου γνωστός μου έχει μια χελώνα δεκα χρονων μαζι με καμια 20αρια μικρα γκαπυ και αυτη ούτε τα πειράζει. Δεν είναι σίγουρο οτι θα τα πειραξει.

Link to comment
Share on other sites

Η παραπανω οδηγια κατα 99% αναφερεται για καταναλωση απο τον ανθρωπο,και υπαρχει σχεδον σε ολα τα ενυδρειακα "ζουμια".

Link to comment
Share on other sites

Εξ'αλλου γνωστός μου έχει μια χελώνα δεκα χρονων μαζι με καμια 20αρια μικρα γκαπυ και αυτη ούτε τα πειράζει. Δεν είναι σίγουρο οτι θα τα πειραξει.

αυτο δεν το πιστευω με τιποτα.

η χελωνα ειναι ενας παμφαγος απολυτος κυνηγος και τα γκαπακια μετρουνε λιγα λεπτα ζωης,τελεια και παυλα.

οσο για το ταισμα ζωντανων,προσωπικα εγω ειμαι κατα και το θεωρω απαραδεκτο,ιδιαιτερα για ζωα οπως οι χελωνες που δεν ειναι δυσκολες στην διατροφη τους και υπαρχουν δεκαδες προιοντα στο εμποριο που μας καλυπτουν στο επακρο.

οσο για την αρχικη σου ερωτηση εχει ηδη καλυφθει απο τον παραπανω φιλο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το πιστευω με τιποτα.

η χελωνα ειναι ενας παμφαγος απολυτος κυνηγος και τα γκαπακια μετρουνε λιγα λεπτα ζωης,τελεια και παυλα.

οσο για το ταισμα ζωντανων,προσωπικα εγω ειμαι κατα και το θεωρω απαραδεκτο,ιδιαιτερα για ζωα οπως οι χελωνες που δεν ειναι δυσκολες στην διατροφη τους και υπαρχουν δεκαδες προιοντα στο εμποριο που μας καλυπτουν στο επακρο.

οσο για την αρχικη σου ερωτηση εχει ηδη καλυφθει απο τον παραπανω φιλο.

Και αυτο δεν το πιστευα με τιποτα μεχρι που το ειδα με τα ματια μου :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=338289

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιεικώς απαράδεκτο το τάισμα ζωντανής τροφής σε έναν ζωντανό οργανισμό που αφενός δεν έχει κανένα πρόβλημα προσαρμογής στις τροφές εμπορίου, αφετέρου θέτεις σε κίνδυνο και την υγεία της χελώνας, μεταφέροντας πιθανόν παθογόνα βακτήρια των ψαριών μέσα στη χελώνα.

Πραγματικά λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι με τέτοιο σκεπτικό!

Το θέμα του ποστ είναι ενάντια της πολιτικής του ΑΖ και του τρόπου διατήρησης και συντήρησης ζωντανών οργανισμών και κλειδώνεται!

Για οποιοδήποτε παράπονο επ'αυτού, απευθυνθείτε προς τους Γενικούς Συντονιστές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...