Jump to content

παμε για αλλα..κατασκευη ενυδρειου


Recommended Posts

λοιπον ηρθε και'μενα σιγα σιγα η ωρα μου να κοιταξω να κανω ενα ενυδρειο της φαντασιας μου!σε λιγο θα βγαλω στο κλαρι το ενυδρειακι μου και θα ξεκινησω να φτιαξω οπως το υπολογισα ενα 1,50χ50χ60.το θεμα ειναι οτι για να κανω κατι τετοιο,θα πρεπει να βρω επιπλο και καπακι.εδω θελω ηδεες απο εσας για το πως θα ειναι το επιπλο και το καπακι κατασκευαστικα,που θα απευθυνθω για να τα φτιαξω (ατομα εμπιστοσυνης) και τι υλικα θα ζητησω.τιμες σε αναλογες κατασκευες,και μαστορες η μαγαζια που εχουν αναλαβει ενυδρεια μελων,παχος τζαμιων και μυστικα της κατασκευης,εργαλεια που χρειαζονται και διαδικασια κατασκευης.ακομα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να ξεκινησω πριν συμβουλευτω και καταννοησω το τι παιζει,και εχω δυσαρεστα αποτελεσματα.οποιος εχει ιδεες και γνωσεις ας βαλει το λιθαρακι του σιγα σιγα να το φτιαξουμε το μωρο... :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι κανεις.

Απλα θα σε συμβουλευα να υπολογισεις το συνολο και να δεις αν τελικα σε συμφερει να το φτοιαξεις μονος σου η' να το αγορασεις ετοιμο,γιατι οι διαστασεις που θες δεν απεχουν και πολυ απο ενα juwel η' ενα anubias.

Πχ αν θες για τζαμια και σιλικονες 200,για φωτιστικο και λαμπες 130 και για βαση αλλα 150 εχεις φτασει ενα συνολο 480 χοντρικα και στο περιπου.

Για εργαλια δεν γνωριζω να σου πω τι χρειαζεσαι και ποσο μπορει να εχουν.

Αν το anubias εχει 500 (τυχαια τιμη) γιατι να μπεις στο κοπο να κανεις κατι που δεν θα εχει εγγυηση και δεν θα εισαι σιγουρος αν το κολλησες και σωστα;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

σωστο και αυτο που λες... αλλα το anubias σε αυτα τα λιτρα θα εχει μονο 500 ευρω...?πανω κατω λεμε τωρα..ας ψαχτω και λιγο ακομα...να'σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Πολλα καταστηματα στο ΑΖ βγαζουν κατα καιρους προσφορες,οπως πχ δωροεπιταγη το 40% της αξιας,που με αυτα τα λεφτα της δωροεπιταγης μπορεις να αγορασεις τα υπολοιπα που χρειαζεσαι,που ετσι και αλλιως θα τα πληρωνες εξτρα ενω τωρα ειναι σαν να αφερουντε απο το συνολο.

Αν το εφτοιαχνες εσυ το ενυδρειο δεν θα ηθελες εξωτερικο φιλτρο,βιολογικο υλικο,θερμαντηρες,θερμομετρο,υποστρωμα,ψαρια,τροφες τεστακια κτλ κτλ κτλ;

Oλα αυτα πχ θα κοστιζαν 300 ευρω και 500 που θα σου στοιχιζε να το φτοιαξεις πας 800.

Με τη προσφορα αγοραζεις ενα juwel rio 400 με 700 ευρω(περιπου) και με τη δωροεπιταγη αγοραζεις τα υπολοιπα απαρετητα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα αν θες τρυπες σε τζαμια για Sump τοτε χανεις τις εγγυησεις και ειναι ρισκο το ετοιμο. Αν ειναι καποιο μικρο και το σπασεις στην προσπαθεια να το τρυπησεις δεν εγινε και τιποτα αλλα αν ειναι 2 μετρα, ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ρε παιδια πολλα τριγυριζουν στο μοιαλο μου... :)

Link to comment
Share on other sites

η χαρα του να το κατασκευασεις μονος σου και η ικανοποιηση που θα νοιωσεις οταν το δεις επιτελους να τρεχει νομιζω οτι δεν ανταλασετε με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

η χαρα του να το κατασκευασεις μονος σου και η ικανοποιηση που θα νοιωσεις οταν το δεις επιτελους να τρεχει νομιζω οτι δεν ανταλασετε με τιποτα

Αν ομως δεν το δεις ποτε να τρεχει,το ιδιο μεγαλη ειναι και η στεναχωρια για τα πεταμενα λεφτα χωρις αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

καλα και να το δω να μην τρεχει το διορθονω και τρεχει απλα ψαχνομαι με το θεμα των τιμων αναμεσα σε diy και ετοιμο..

Link to comment
Share on other sites

καλα και να το δω να μην τρεχει το διορθονω και τρεχει απλα ψαχνομαι με το θεμα των τιμων αναμεσα σε diy και ετοιμο..

Αν δεν εχεις ξανακανει κατι αντιστοιχο θα σου προτινα τουλαχιστον να δοκιμασεις σε κατι πολυ μικροτερο.

Δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φενεται.

Κανε δοκιμαστικα ενα ενυδρειο 60x35x40 για καραντινα η' ενα sump στις διαστασεις και τις αναγκες σου και αν ολα πανε καλα δοκιμαζεις το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα τιμής ένα ενυδρείο diy και ένα έτοιμο, πανω-κατω μπορεί να ερθούν στα ίδια.

Μη σου πω οτι το diy μπορεί να βγει και πιο ακριβό...

Για να αποφασίσεις πρέπει να σκεφτείς όμως και τις άλλες παραμέτρους που αναφέρθηκαν: αν θα κάνεις τρύπες, αν θέλεις διαστάσεις ενυδρείου που δεν υπάρχουν , πατέντες στο φωτισμό κλπ.

Προσωπικά το πρώτο μου ενυδρείο το έφτιαξα μόνος μου(και βάση,καπακι) στις διαστάσεις του RIO 240.

(περίπου σε τιμη θα μου έβγαινε το ίδιο με το rio 240, χωρίς να υπολογίσω τη δωροεπιταγή, αν ειχε)

Το ξεκίνησα ιανουάριο και ψαρακια έβαλα πριν 1 μήνα :)

Και όλα αυτά για τη χαρα της δημιουργίας όπως λέει και ο scalare :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το diy θα βγει πιο ακριβο μονο αν το κανει παραγγελια σε καποιον καλο μαστορα ενυδρειων.

Αλλα αυτο θα το κανει για να εχει ενα ενυδρειο με τις προδιαγραφες και το σχεδιασμο ακριβως που θελει ο ιδιος.

Η ποιοτητα μπορει να ειναι σαφως ανωτερη απο το ετοιμο και η ανωτερη τιμη θα δικαιολογειται κατα του "οτι πληρωνεις παιρνεις".

Αν ξερει να κολλαει μονος του θα του βγει πιο οικονομικο αν κανει μια ερευνα αγορας και βρει καλες τιμες.

Οπως και να εχει αν ξερει να το φτιαξει μονος του (ή με τη βοηθεια καποιου που ξερει, ολο το μπατζετ θα απορροφηθει σε καλυτερα υλικα και σιγουρα θα του βγει πιο οικονομικο αφου οτι πληρωσει θα ειναι για υλικα γλυτωνοντας τα εργατικα.

πχ ξεκιναει απο τα τζαμια.

Ας ξεκινησει να ρωτησει εδω για τζαμια και μετα ψαχνει κι αλλου για πιο οικονομικα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=413248

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=413019

(Ομως πρωτα να μελετησει το παχος που πρεπει να βαλει αν θα βαλει sump για φιλτρο και πρεπει να κανει και τρυπες στο τζαμι πριν το κολλησει κλπ)

Μετα αν φτιαξει μεγαλο ενυδρειο, να δει για βαση με κοιλοδοκο και επενδυση με ξυλο.

(αλλιως για μικρο ενυδρειο, φτιαχνει και ενα επιπλακι με ξυλο σκετο αν δεν εχει ηδη χωρο να το τοποθετησει)

Και μετα φωτισμο με κρεμαστο ή με δαγκανες φωτιστικο.

Καπακι δεν ειναι απαραιτητο αν δεν εχει ψαρια που πηδανε, αλλα κι ετσι να ειναι, μπορει να βαλει διαφανες πολυκαρβονικα φυλα (πχ απο Σπακουρη στο Πειραια) για να αποφυγει και τη μεγαλη εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως δεν το δεις ποτε να τρεχει,το ιδιο μεγαλη ειναι και η στεναχωρια για τα πεταμενα λεφτα χωρις αποτελεσμα :)

αν δεν παθεις δεν θα μαθεις και αν δεν δωκιμασεις αποκλυετε να γευτεις αυτην την χαρα αλοστε ολλοι οσοι το παιζουν τωρα μαστορες καπως ετσι ξεκηνισαν και οι περισοτεροι με καποιον απο διπλα να τους προσεχει εγω πηστευω οτι θα πρεπει να παρωτρινουμε καθε φηλο που θελει να δωκιμασει κατι τετοιο να το προσπαθησει παρα να τον αποτρεπουμε

Link to comment
Share on other sites

θα αρχισω σιγα σιγα την ερευνα να δω τι παιζει και σας ενημερωνω και με το τι συμφαιρει τελικα περισσοτερο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για το φωτιστικο εκτος απο κρεμαστο η' με δαγανες υπαρχει και 3η λυση οπως ειναι το δικο μου DIY.

Oι πανω μεγαλες κοντρες(μηκος) ειναι γωνια 90 μοιρες απο τζαμι σαν σκαφακια και μπαινει στη πισω σκαφη το φωτιστικο και η μια λαμπα και στη μπροστινη κοντρα η 2η λαμπα.

Επισης η πισω κοντρα που ειναι σε σχημα σκαφης εχει δικα της καπακια ανεξαρτητα απο τα μπροστινα.

Εκει εχω τοποθετησει το φωτιστικο,1 λαμπα,το πολυμπριζο και της αεραντλια.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολουσ....σαν φουλ ενυδρειοφιλοσ θα συστηνα να το φτιαξεισ μονοσ σου,το θεμα ειναι οτι πρεπει να κανεισ σωστουσ υπολογισμουσ και να προμηθευτεισ τα καταλληλα υλικα τα οποια πρεπει να ξερεισ να χρησιμοποιεισ...επιπλεον πρεπει να υπαρχει απωλυτωσ ελενχοσ και προσοχη και να σε βοηθησει καποιοσ γιατι ειναι ενα δυσκολο ενχειρημα αλλα απο την αλλη οπως ειπαν καποιοι συν χομπιστεσ υπαρχουν και αρκετεσ προσφορεσ που μπορει να σου δωσουν μια αξιολογη λυση σε αυτο που ζητασ.....

εγω θα επερνα το ρισκο οπωσ και το πηρα και ειχα καλα αποτελεσματα και φυσικα την αμεριστη βοηθεια απο ολα τα παιδια του αζ......σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλη συνεχεια οτι και αν κανεισ και επιλεξεισ :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...