Jump to content

Λαμπες για Juwel Lido 120


panos_d7

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,Μεχρι τωρα διαβαζα και βρηκα αρκετες πληροφοριες για juwel και τις λαμπες τους.Το κακο ειναι οτι μερικοι τις θεωρουν ικανοποιητικες και αλλοι λενε αλλαγη με τη μια.

Το Lido ειναι αρκετα ψηλο (60εκ) και τωρα εχει 2Χ24w T5 438mm (μαμα).

Το ενυδρειο τρεχει κοντα ενα χρονο (νομιζω) και θελω να το κανω φυτεμενο.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν μερικα φυτα ευκολα αλλα θελω να προσθεσω και αλλα.

Το μονο θεμα που εχω ειναι με καφε αλγη και τα φωτα ειναι αναμμενα 9 ωρες.

Δε ξερω ποσα κελβιν ειναι.Ειναι και οι 2 λευκες.Σε αυτη τη διασταση εκτος απο τις juwel υπαρχουν sylvania gro-lux?Ειναι καλες?Να παω σε dannerle?Δε θελω απο νετ για αυτο πειτε μου ποιες μπορω να βρω ελλαδα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

κανεις?..............................κανεις......................... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι juwel ειχα οι μαμισιες λαμπες ηταν ικανοποιητικες.

Τα στησιματα που εκανα ηταν μεχρι μετρια φυτα και μερικα λιγο δυσκολα με προσθηκη απλου diy co2 και ελαχιστα λιπασματα.

Δεν εφτασα ομως βαλω πχ cuba κλπ δυσκολα γρασισια, γιατι εκτος της ποιοτητας θα ηθελα και εξτρα ποσοτητα φωτισμου, συν λιπασματα και διοξειδιο.

Στο Lido εχω χρυσοψαρα με ευκολα σκληρα φυτα (ανουμπια, microsorum pteropus, moss, echinodorus tenellus) και το μαμισιο φωτισμο και ειναι μια χαρα.

Η αποψη μου λοιπον ειναι το μεχρι εκει θα πανε πολυ καλα οι λαμπες.

Αλλες λαμπες που κανουν για juwel εχουν ξαναγραφτει εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=336203

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=341641

Link to comment
Share on other sites

Nαι το διαβασα και αυτο το θεμα.Οσο πιο λιγα κελβιν καλυτερα για τα φυτα?Η μια μου λαμπα γραφει day και η αλλη nature.Με απασχολει το γεγονος οτι εχω καφε αλγη,αρα ελειπη φωτισμο για αυτο μπηκα στη σκεψη για αλλαγη.

Η dennerle Special Plant στα 3000 K μαλλον θα ειναι η επομενη λαμπα μου.Να βαλω 2 ιδιες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Οι λάμπες της Juwel είναι μια χαρά απλά θα χρειατείς 2 καλούς ανακλαστήρες είτε Arcadia είτε JBL (σε σχήμα ανοικτό Μ) και θα διπλασιάσεις την φωτεινότητα το λιγότερο.

Σε τόσο βαθύ ενυδρείο με αυτά τα Watt δεν μπορείς να φυτέψεις γρασίδι χαμηλά, αλλά μπορεί να σηκώσεις το βυθό σε μερικά σημεία πίσω για να ανεβάσεις τα φυτά πιο ψηλά.

Η καφέ άλγη αν αυξήσεις τα φυτά, προσθέσεις κάποια ταχείας ανάπτυξης και προσέξεις τα νιτρικά να είναι κάτω από 10 θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Σωτηρη.

Να βαλω 2 ιδιες?

Οχι ιδιες. Θα ειναι μονοτονο το χρωμα. Πολυ κιτρινο.

Με αυτη παει η Amazon Day.

Δεν ξερω αν εχει δοκιμασει καποιος την Color Plus μαζι με την Special Plant.

Παντως οι Color Plus σε συνδυασμο με την Amazon Day προτeινονται απο την dennerle.

Σημειωση :

η Special Plant ειναι 3000Κ

η Amazon Day ειναι 6000Κ

η Color Plus δεν λεει πουθενα, (υποψιαζομαι ειναι γυρω στα 4500Κ)

Παρομοιες ειναι και οι JBL λαμπες.

Με τη Solar tropic ultra στα 4000Κ

τη Solar nature ultra στα 9000Κ

και την Solar colour ultra που κι αυτη αντιστοιχα δεν λεει τα kelvin. (υποψιαζομαι γυρω στα 6000K)

Εγω θα προτιμουσα τις Jbl αν τις εβρισκα αλλα δυσκολα θα τις βρεις και μονο σε κανενα petcity. (στης γλυφαδας ισως)

Προσοχη στο οτι τo lido εχει αυτο το φωτιστικο http://www.juwel-aquarium.de/en/articleinfo.htm?matnr=46360

και φοραει 438mm - 24W λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Ανακλαστηρες εχω βαλει.Οντως ειναι ψηλο το ενυδρειο και αυτο με το υψος του χαλικιου δε το σκεφτηκα.Φυτα ειχα βαλει και γρηγορης αναπτυξης αλλα ειχαν και αυτα προβλημα με την αλγη και συνεχεια καθαρισμα δε γινοταν.

Delta δυστηχως μενω θεσ/νικη.Το ενυδρειο το πηρα απο κηφισια (το γνωστο).Αν εμενα κατω θα ημουν καθε μερα εκει.Εδω ο καθενας λεει τα δικα του.θα τις ψαξω παντως τις jbl.Αλλιως dannerle.Τις βρισκω ευκολα ετσι?Τον συνδιασμο που προτεινουν και αυτοι θα παρω.

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της άλγης δες και την κυκλοφορία σου. Έχεις άλλο φίλτρο εκτός το μαμίσιο; Αν ναι φρόντισε λίγο για την κυκλοφορία προσθέτοντας ίσως ένα spray bar.

Οι λάμπες που έχει μαζί με ανακλαστήρες είναι μια χαρά για εύκολα έως μέτρια φυτά, αν πας για δύσκολα όμως εκτός από φωτισμό θα χρειαστείς και CO2 καθώς και λιπάσματα αλλιώς θα γνωρίσεις όλες τις άλγες :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο καφε αλγηδεν ειχα αλλη μεχρι τωρα.

Εκτος απο το μαμα φιλτρο που το εχω σαν μηχανικο εχω και ενα εξωτερικο fluval 105 βιολογικο.

Για διοξειδιο ριχνω ταμπλετες μια φορα την εβδομαδα.

Ετσι ηταν πριν λιγο καιρο.Αλλα η αλγη επνιξε αρκετα και τωρα τα εχω αφαιρεσει.

lido

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα παραπάνω αλλά πέρασε απαρατήρητο.

Τα Νιτρικά (ΝΟ3) σε τί επίπεδο είναι;

Μήπως η καφέ άλγη εμφανίστηκε μετά από τότε που έβαλες το εξωτερικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχουμε ξεφυγει εκτος θεματος (χαιρομαι παντως που υπαρχει τετοια θεληση για οποιαδηποτε βοηθεια) το εξωτερικο φιλτρο τρεχει απο το προηγουμενο ενυδρειο παρα πολυ καιρο.Τα καθαριζω μια φορα το μηνα,μια το ενα μια το αλλο.

Τα νιτρικα ειναι (με το ματι λογω sera test) περιπου στο 15mg.

Αμμωνια στο 0 φυσικα.

Μαλλον επρεπε να ειχα βαλει πιο πολυ χαλικι αλλα αν εχεις μεγαλο σε υψος βυθο δεν υπαρχουν αλλα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...