Jump to content

νεο Fo


peter7

Recommended Posts

φιλοι μου γεια σας.αν θυμαστε σας ειχα απασχολησει με ενα ενυδρειο 20-18λιτρων πριν απο λιγο καιρο οπου τελικα κατελιξα να μετατρεψω το ενυδρειο γλυκου που ειχα 56λιτρα σε φ.ο.μονο που κατα το πλυσημο εσπασε :hysterical::ninja::ninja: .ομως δεν τα εβαλα κατω και εχθες αγορασα ενα κυβο 60 λιτρων με φιλτρο στην πλατη.λοιπον εβαλα το αλατι και τον ανθρακα,αντιφοσφορο και τα αφησα.απο φως εχει μια pl απο αυτες που ειναι μιση ακτινικη μιση μπλε.βραχο εχω 2,5 κιλα ζωντανο απο το pico.λοιπον σκεφτομαι για ενα fish only καθως ρευστο δεν υπαρχει και πολυ.σημερα θα παρω ενα skimmer και εναν αλλο κυκλοφορητη.τι αλλο θα χρειαστο :):buttrock::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σκιμμερ θα χρειαστω η οχι

Link to comment
Share on other sites

σκιμμερ θα χρειαστω η οχι

και βέβαια θα χρειαστείς....

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μάλλον είσαι εντάξει.Μέτρα τιμές, στρώσε

το νερό σου και καλή αρχή.Τι κυκλοφορία θα έχεις;

Απορία.Θα το κάνεις χωρίς υπόστρωμα, (αραγωνίτη),

ή απλός δεν το αναφέρεις;

Έγινε επεξεργασία - sp67
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι θα μείνεις στα 2,5 κιλά βράχου.... :) .

θα πρέπει να έχεις 10 κιλά για τα λίτρα σου

Link to comment
Share on other sites

αν αποφασισεις να μην βαλεις κοραλια μπορεις να την παλεψεις και χωρις σκιμμερ αλλα με συχνες αλλαγες νερου. βεβαια αν βαλεις ενοειται οτι θα ειναι καλυτερα! υπαρχουν νανο σκιμμερ με 25-30 ευρω!!!

βραχο πιστευω θα χρειαστεις και αλλο. βαλε γυρω στα 6-7 κιλα συνολο.

τωρα η λαμπα σου καλη ειναι δεν χρειαζεσαι κανα τρελλο φωτισμο ΑΝ ΔΕΝ βαλεις κοραλλια!

απο κυκλοφορια αγορασε ενα νανο κυκλοφορητη 600-900 L/H και εισαι κομπλε. στο φιλτρο της πλατης βαλε ανθρακα και αντιφως και ενα μικρο κομματι στην αρχη ενυδρειακο βαμβακι να κραταει τα πολλα αλλα με την προιποθεση να το ξεπλενεις συχνα καθως γινετε πηγη νιτρικων!!!

καλη αρχη με το ενυδρειο σου και να μην βιαστεις να βαλεις ψαρια....περιμενε να στρωσει καλα το νερο, να κουραριστει η βραχος σωστα και να ισορροπησει το συστημα σου!!! και μετα προσοχη στην ιχθυοφορτωση!!! τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα και ειναι πολυ ευκολο να γυρισουν ολα αναποδα....

Link to comment
Share on other sites

βραχο θα παρω σιγουρα και αλλο καθως και ζωντανο αραγονιτη.απο κυκλοφορια εχω εναν 400λ/ω αλλα θα παρω αλλον εναν 600-900λ/ω.οσο για το σκιμμερ αν δουλεψει το συστημα μεχρι τον Σεμπεμβρη ετσι και μετα προσθεσω το skimmer θα εχω προβλημα????εσεις τι προτεινετε γενικα(ψαρακια,κτλ)

Έγινε επεξεργασία - peter7
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι νέος στο θαλασσινο....

αλλα θα σου δείξω αυτό το mini reef.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=38287&hl=

Αυτο λοιπον... δουλευει ΧΩΡΙΣ σκίμμερ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...