Jump to content

Φωτιστικο για 80λιτρο κυβο


dragonld

Recommended Posts

Εχω εναν 80λιτρο κυβο με γυαλινα συρομενα καπακια που μπορω να τα αφερεσω κιολας.

Ενδιαφερομαι να βαλω ενα φωτιστικο οικονομικο για 2-3 ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις.

Το ενα ενδεχομενο που εξεταζω ειναι 1 μετρο ταινια led αδιαβροχη με αδιαβροχο τροφοδοτικο,το κοστος τους ειναι περιπου 30 ευρω συνολο.

Εχετε να προτινεται καποια εναλακτικη λυση με καποιο hang on φωτιστικο η' κατι σαν φωτιστικο γραφειου με καταλληλη-ες λαμπες για ευκολα φυτα;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν 80λιτρο κυβο με γυαλινα συρομενα καπακια που μπορω να τα αφερεσω κιολας.

Ενδιαφερομαι να βαλω ενα φωτιστικο οικονομικο για 2-3 ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις.

Το ενα ενδεχομενο που εξεταζω ειναι 1 μετρο ταινια led αδιαβροχη με αδιαβροχο τροφοδοτικο,το κοστος τους ειναι περιπου 30 ευρω συνολο.

Εχετε να προτινεται καποια εναλακτικη λυση με καποιο hang on φωτιστικο η' κατι σαν φωτιστικο γραφειου με καταλληλη-ες λαμπες για ευκολα φυτα;

πόσο μήκος έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις ειναι 40(M)x50(Π)x40(Υ)

υπάρχει hang on κινέζικο σε γνωστό κατάστημα στα 40 ευρώ που έχει 2 Τ5 15βατ. Σίγουρα όμως πρέπει να αλλάξεις τις λάμπεσ εαν το θες για φυτεμένο!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει hang on κινέζικο σε γνωστό κατάστημα στα 40 ευρώ που έχει 2 Τ5 15βατ. Σίγουρα όμως πρέπει να αλλάξεις τις λάμπεσ εαν το θες για φυτεμένο!

2-3 βαλισνεριες θελω να βαλω δεν παω για φυτεμενο.

Φαντασου στο 100λιτρο εχω 2 τ8 18W και με 8ωρο φωτισμο οι βαλισνεριες γεμισανε αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Για κατι τετοιο ελεγα αλλα να μην περιμενω 20 μερες

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-Mini-Hang-o...636945140144486

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-Mini-Clampi...624003863728481

αν σου φάινονται οκ τα 40 ευρώ πέρνα και δες αυτό ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΜΕ 2 ΛΑΜΠΕΣΧΤ5 15W HTL-500

Link to comment
Share on other sites

αν σου φάινονται οκ τα 40 ευρώ πέρνα και δες αυτό ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΜΕ 2 ΛΑΜΠΕΣΧΤ5 15W HTL-500

Δεν θεωρω πολλα τα 40-50 ευρω,εχω διαθεσει παρα πολλα για τα ενυδρεια μου,αλλα πιστευω οτι αντι να δωσω 40-50 για φωτιστικο βρισκω γυαλα+φωτιστικο+φιλτρο+θερμαντηρα με τοσα.

Σε ευχαριστω παντος.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω πολλα τα 40-50 ευρω,εχω διαθεσει παρα πολλα για τα ενυδρεια μου,αλλα πιστευω οτι αντι να δωσω 40-50 για φωτιστικο βρισκω γυαλα+φωτιστικο+φιλτρο+θερμαντηρα με τοσα.

Σε ευχαριστω παντος.

:) Eχεις σκεφτει να κανεις καποια ιδιοκατασκευη;

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: Eχεις σκεφτει να κανεις καποια ιδιοκατασκευη;

Αν εχεις να προτινεις κατι,ακομα και αν δεν τα καταφερω μονος μου,θα εχω τη καταλληλη βοηθεια απο καποιον.

Για αυτο ανοιξα το θεμα για να το συζητησουμε :) .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...